Berta Sándor

Multitouch- és gyorsulásérzékelő funkciók lesznek a Firefoxban

Két független fejlesztő bepillantást engedett a munkájába és ezáltal megtudható, hogy milyen funkciókkal bővülhet hamarosan a népszerű böngésző. A szakemberek blogjaikban árultak el részleteket a munkájukról.

Doug Turner a program forráskódját is megváltoztatta, ennek köszönhetően a Firefox képes lesz arra, hogy kielemezhesse és felhasználhassa a számos mobil készülékbe beépített gyorsulásérzékelő szenzorok adatait. Ezen eszközök működése néhány hónapja valósággal rabul ejtette a felhasználók nagy részét. Ez bizonyos mértékben annak is köszönhető, hogy a Nintendo Wiibe és sok okostelefonba is kerültek ilyen modulok.

"Az egyik legérdekesebb alkalmazás, amit az iPhone megjelenésekor láttam a Labyrinth nevű játék volt" - közölte Doug Turner. A program a készülék gyorsulásérzékelő szenzoraira épít. Turner csupán annyit tett, hogy egy az érzékelők támogatására egy JavaScript programozói interfészt készített a Firefoxhoz és ezt elhelyezte a böngésző forráskódjában. Ezáltal lehetővé válik, hogy a felhasználó a böngésző előtt ülve reagálhasson a mobil készülék helyzetének megváltozására. Ez elsősorban a honlapok megtekintésekor lehet érdekes. Ugyan az első változat csak a MacBook Prót támogatja, a szakember ígérete szerint hamarosan új verziók is megjelennek.

Szintén érdekes a másik fejlesztő, Felipe Gomes munkája. A szakember ugyanis bejelentette, hogy a Mozilla Alapítványnál jelenleg is azon dolgoznak, hogy az alkalmazást Multitouch-kompatibilissá tegyék. Ahhoz, hogy a Multitouch technológia használható legyen az oldalakon és a webes alkalmazásokban, Gomes szerint az úgynevezett Document Object Model (DOM) eseményekre kell építeni, amelyek nagyban hasonlítanak az egérrel végzett klasszikus számítógépes tevékenységekhez.

Emellett a CSS segítségével egy érintőképernyő-felismerő modult is integrálnak a Firefoxba. Ennek köszönhetően a HTML-oldalak a jövőben képesek lesznek a Multitouch-bevitelek érzékelésére és lehetővé válik a böngészőn belüli gesztusokkal megvalósuló vezérlés. Gomes nyilvánosságra hozott videókat is, amelyek bemutatják, hogy mindez hogyan is működik a gyakorlatban.

Az még kérdéses, hogy a két új funkció mikor kerülhet a Firefoxba. Ezt sem Turner, sem pedig Gomes nem tudta megjósolni. Mivel a Namoroka kódnevű 3.6-os verzió kapcsán semmi sem utal az új funkciókra, így azok legkorábban a 2010 első félévében megjelenő Firefox 3.7-ben vagy a jövő év második felében elérhető Firefox 4.0-ban debütálhatnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Turdus #7
    "megtanulhatna angolul, nem nehéz."
    Ja.

    Ez a kedvencem:
    "CSS segítségével egy érintőképernyő-felismerő modult is integrálnak a Firefoxba"
    A css egy stílusleíró nyelv, aligha lehet modult írni benne vagy vele. Az érintőképernyő meg felismerhetetlen, tekintettel arra, hogy applikációs szinten minden kattintás pointer device click event, függetlenül attól, hogy érintőképernyőről, tapipadról vagy egérről van-e szó. Mellesleg meg nem is számít, hogy idéződött elő a kattintás, maga a tény, hogy kattintottak, az a fontos.
  • who am I 7 #6
    most komolyan, csak jövőre jön az FF4?
  • grobs #5
    A grafikusok már ezer éve nyomásérzékeny tollal és táblával dolgoznak. Mások digitalizáló táblával. A használt tool-ok is kint vannak a táblán. Úgyhogy akinek egy érintőképernyő növelné a munkahelyi produktivitását, és ki tudja ezzel a többlettel termelni a költségeit, annak már megvan a lehetősége erre, így nekik semmi újdonságot nem hoz. Ráadásul egy digitalizáló táblához képest az érintőképernyő pontossága khm ... nem túl jó.
    De ez nem is nekik készül. Egy tablet-en, vagy PDA-n/telefonon a használatot nagyban megkönnyítik ezek a dolgok. Multitouch-csal nagyítani egy browser-ben, vagy mozdulatokkal vezérelni sokkal jobb, gyorsabb, pontosabb mint böködni. A labyrinth meg nagyon mókás játék. De most pl. Google Sky Map-et szedtem le (ingyenes). GPS-szel belövi, hogy hol állok, ennek megfelelően helyezi el a csillagokat, és ahogy forgatom a telefont mintha egy ablak lenne, látom a csillagokat/csillagképeket. Piszok jó. Ha beírod a keresőjébe, hogy melyik bolygót, vagy csillagot keresed, akkor nyilakkal navigál merre fordulj amíg meg nem találod. Ehhez hasonló dolgok miatt nagyon jó lenne a cikkben említett bővítés. Google megcsinálta külön a Sky Map-nek, és a Street View-nak is, de ha böngésző egységesen támogatná akkor sokkal több alkalmazásban lehetne használni ... és talán több olyan hardver jelenne meg amivel ezek kihasználhatóak.
  • gomyron #4
    igen, pont ezt akartam mondani :)
    mellesleg ilyesmit demonstralni? mintha az erintokepernyo olyan nagy ujdonsag lenne. azert megnezem az ismeroseimet akik dtp -znek hogy valyon mennyivel lesznek produktivabbak mint manapsag!
  • msstz #3
    megtanulhatna angolul, nem nehéz.
  • Sith #2
    nem tom de ezek szerint a explorer és az opera már előrébb jár a Omniámon ez két csoda van fent és működik.. bár aszem ezt a telefon kezeli a böngészőnek talán csak annyit kell tudnia hogy lekezeli a megváltozott kép arányt
  • passatgt #1
    mindkét funckió annyira kell mint egy falat kenyér