Berta Sándor

Svájc: tiltakozások a biometrikus igazolványok bevezetése ellen

Hiába szavazták meg néhány hete a helyiek a biometrikus igazolványok bevezetését, az ügy ezzel még nem zárult le. A döntés szabályos tiltakozási hullámot váltott ki több kantonban.

Schwyz és Waadt kantonok után további két kantonban, St. Gallenben és Solothurnban is többen hivatalos panaszt nyújtottak be a végeredmény ellen. St. Gallenben a helyi lakosok 50,4 százaléka voksolt a biometrikus igazolványok bevezetésére. Itt 20 panasz érkezett, de ezek mindegyikét elutasította a kanton kormánya. Az indoklás szerint pusztán a kis szavazatkülönbség még nem elegendő ok az újraszámolásra és nem bizonyítja, hogy szabálytalanságok történtek. Ugyanígy döntött Solothurn kanton kormánya is, amely mind a 12 beérkezett beadványt elutasította. Solothurnban 51,9 százalék volt az igenek aránya.

A hivatalos szervekhez 22 kantonból összesen több mint 460 panaszt juttattak el a végeredményt kifogásoló személyek. A legtöbben azzal érveltek, hogy a túl kis különbségű győzelem miatt újra kellene számolni a szavazatokat vagy akár az egész népszavazást újra le kellene bonyolítani. A határozatokat bárki megtámadhatja a Szövetségi Bíróságon. A Szociáldemokraták Pártja (SP) rámutatott, hogy pont a kis különbségű győzelem miatt elengedhetetlen, hogy a létrehozandó központi adatbázisban maximálisan biztosítsák az adatvédelmet.

A svájci állampolgárok május közepén szavazták meg az új generációs okmányok bevezetését. Az igen és a nem voksok közötti különbség csupán 5504 szavazatot tett ki, így ez volt az egyik legkisebb különbségű döntés a svájci választások és népszavazások történetében. Mivel az alpesi ország tavaly csatlakozott a schengeni egyezményhez, így 2010-ig köteles bevezetni a biometrikus igazolványokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • B0nFire #10
    Viszont ha nem léphet hagyományossal EU-tagállam területére, akkor már csak ki van kényszerítve, hogy igényeljen egyet, nem? Ha pedig ki van kényszerítve, akkor hol a demokrácia? Ennél még az 50%+1 szavazat is jobb, mert ha nincs alternatíva, akkor az diktatúra.
  • MuldR #9
    A demokracia halott! Eljen a proletardiktatura!
    :) :D
  • KillerBee #8
    Ezt meg is lehet ám fordítani: ha valami igazán nagy dolog, akkor éljen a közvetlen demokrácia, ne azok a képviselők döntsenek róla, akik nagy valószínűséggel (pontosabban: egész bizonyosan) úgyis csak a saját pártjuk érdekei szerint szavaznak. Én legalábbis nem látom okát, miért tekintsem egy pártkatona szavazatát értékesebbnek, mint a Mariska néniét. Mindketten inkompetensek a témában, csak másképp.

    Ezzel nem akarok vitatkozni veled, mert annak is van alapja, amit te írtál.

    A jelen esetben pl. az lehetett volna egy megoldás, hogy aki nem kér a biometrikus útlevelekből, az kapjon/használjon továbbra is hagyományos útlevelet - de annak tudatában, hogy azzal nem léphet EU-tagállam területére.
  • B0nFire #7
    Na, pontosan ezért szoktak lenni a komolyabb ügyekben a kétharmados törvények. Persze, ez csak a parlamentben van. Népszavazáson mindig az 50%+1 szavazat a döntő. De kicsit fura, hogy ha ez egyszer egy igazán komoly dolog, akkor miért lehet róla népszavazni? Döntsön a parlament, 2/3-dal, vagy 4/5-del! Ne a 98 éves mariskanéni, aki már ki sem teszi a lábát az országból, ergo ő nyugodtan kibicelhet, mert más faszával veri a csalánt.
  • ocsieu #6
    A kérdés szerintem az, hogy érdemes-e 100000 (vagy bármennyi) szavazatkülönbség miatt egyöntetűen kötelezni milliókat (a példánál maradva mind a 2700000-et)... Szerintem meg kellene hagyni a választás lehetőségét... Adjanak valami olyan plusszt a biometrikus igazolványokkal, amiért bárkinek/mindenkinek érdemes váltani, és akkor kötelezni sem kell majd senkit rá...
  • Rexhawk #5
    akkor meg a kisebbség erőlteti rá az akaratát a többségre
  • hdo #4
    Az meg még nagyobb vicc, ha pölö egy vezetőségi ülésen páros számban jelentek meg ... szavazás van, 50-50 ... ilyenkor az elnök szavazata duplán számít, el van döntve, csókolom. Marhajó ez a demokratikus szavazás!
  • who am I 7 #3
    Ettől mindig kész vagyok...mi a faxért nem lehet már hozni egy olyan törvényt, amíg az emberek 80-90%-ka nem szavaz az adott dologra..és csak 1x lehessen szavazni.AKKOR NEM VEZETIK BE.Mert nevetséges, hol van itt a többség?Egy példa : 1.400.000 ember akarja, 1.300.000 pedig nem...hol van itt az egyetértés?Az egyik csoport rá erőlteti a másik csoportra az akaratát....vicc az egész.
  • Hegi90 #2
    meg akkor minek van róla népszavazás, ha amúgyis KÖTELEZŐ??? és minket miért nem tájékoztattak erről az egyezmény előtt??
  • Hegi90 #1
    1. Megint ugyanaz érvényesül sajnos: 50,1% dönt arról, hogy mi legyen a másik 49,9%-al ..

    2. Akkor nekünk is kötelező lesz 2010-ig? Na arra kíváncsi leszek!