Gyurkity Péter

A vállalatok még mindig az IE mellett állnak

Bár az otthoni felhasználók körében egyre inkább kiegyensúlyozottabb a verseny a különböző böngészők között, a vállalati szegmensben az Internet Explorer fölénye továbbra is megkérdőjelezhetetlen.

A Forrester a tavalyi év során több mint 51 ezer vállalati felhasználót kérdezett meg böngészési szokásairól, elsősorban a munka során használt program nevére és verziószámára koncentrálva. A válaszokból kiderült, hogy bár az Internet Explorer részesedése némileg csökkent, az alternatív megoldásoknak egyelőre esélyük sincs a hátrány ledolgozására - ez még akkor is így van, ha egyes cégeknél még a Google Chrome és a Safari is szóba jöhet.

Az Internet Explorer 6 az év első felében 66 százalékról indult, ez csökkent 2008 végére 60 százalékra. Ez már önmagában tetemes előny, a böngésző 7-es verziójával együtt azonban a Microsoft 81 százalékban birtokolja a vállalati szegmenst. A váltás tehát továbbra is lassú folyamatként írható le, hiszen míg a korosodó szoftvert az otthoni felhasználók már többnyire elfelejtették (a webfejlesztők nagy örömére), a munkához használt szoftverek még számos esetben küszködnek kompatibilitási gondokkal, így esetükben egyelőre szó sem lehet a generációváltásról.

Az alternatív megoldások közül egyedül a Firefoxnak van komoly esélye beleszólni a versenybe, hiszen a Mozilla fejlesztése 18 százalékon állt tavaly decemberben a vállalatok körében. Azon cégek, amelyek nagy hangsúlyt helyeznek az internetes szolgáltatásokra, illetve némileg megengedőbbek a böngészési gyakorlatot illetően, már tavaly is a Google Chrome félkész verzióját, valamint a Safari böngészőt vették igénybe - előbbi 2, utóbbi pedig 1,4 százalékot tudott meghódítani. Az Opera a maga részéről az ötödik helyen végzett, alig mérhető 0,2 százalékával.

Ahogy egyre több cég vált a hagyományos megoldásokról a webszolgáltatásokra, úgy növekedni fog az alternatív szoftverek aránya is - ez azonban időigényes folyamat lesz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • phoenix1 #33
    Szerintem ezt a hely is válogatja. Hogyan magyaráznám azt, hogy könyvelőből szinte mindenes lesz az ember és nem csak a könyveléssel kell foglalkoznod hanem a hálózatba kötött többi géppel majd minden nap végén adatmentést csinálni a könyvelési feladatok melett?! Fel ment a FF, azóta is használják :P
  • bakagaijin #32
    Nem mellesleg sok belső fejlesztésű vagy vásárolt intranetes cucc van, ami csak IE-vel megy. Interneten már jobban ügyelnek rá, hogy kompatibilis legyen a cucc, hiszen annak hiánya elvesztett fogyasztót jelent(het). Ez zárt, belsős rendszereknél viszont egyáltalában nem fontos, hisz elő lehet írni, hogy IE legyen mindenütt és köszöntük szépen.

    Más: Operát nem is lehet localadmin jog nélkül telepíteni... FF-et lehet, sőt van hordozható változata: megy pendrive-ról... ha a pendrive-használat engedélyezett.
  • SityiSXT #31
    Vannak. De ahogy én látom, azért nem ez a jellemző, de lehet, hogy tévedek.

    A #29-re a válaszom: Az is egy megoldás. Én nem mondom, hogy márpedig IE-t kell használni vállalati szinten, hanem csak azt, hogy szerintem ezért használják. Vallási vitát meg nem nyitok ezekről, mindenki használjon azt, amit akar/nem szégyell/imád. :)))
  • SRobert #30
    :)

    volt is, van is.
    de nem az igazi.
    nem elegáns.
    és nem old meg mindent (background-repeat)
  • Gerygrey #29
    Egyszerű a megoldás: a mérnökök kapnak egy Firefoxot, Gizike IE-jén meg le van tiltva minden :)
  • Gerygrey #28
    De vannak cégek, ahol semmi szükség például a dolgozók kezdőlapját, vagy bármi más, a munkavégzés szempontjából teljesen lényegtelen beállítást módosítani. Legyen kész határidőre a projekt az elvárt minőségben, minden más mellékes.
  • SityiSXT #27
    Pont az a lényeg, hogy ha esetleg a különböző usercsoportoknak más-más biztonsági beállítások kellenek (ActiveX, JavaScript, ilyesmi) az gépfüggetlenül egy helyről történjen - tehát pl. a titkárnőknél letiltva minden aktív tartalom, mert ők esetleg hajlamosak olyan dolgokra kattintgatni a neten, amire nem kéne, de teszem azt a mérnököknél megengedőbb beállítások vannak mondjuk egy csak általuk használt software miatt. Ezt tűzfalon nehezen konfigurálod be. Bevallom, a kezdőlap hülye példa volt.
    A védelemmel kapcsolatban pedig ha csak a malware-irtóra támaszkodna valaki, hamar meglepődhet, hogy azért nem kell mindent arra hagyni. Szerintem fontos a biztonságosan bekonfigurált böngésző is (pl. SmartScreen szűrő az IE-ben).
  • SityiSXT #26
    A telepítőcsomag egy dolog. Míg az IE minden beállítását tudod AD-ból intézni (ismétlem magam: központilag és akár userekre, csoportokra szétbontva), a Firefoxnál már gépenként kell egy konfigfile-t buherálni, ami nem az igazi. Amíg ezt nem tudják az alternatív böngészők, addig nincs sok értelme céges FF-ről, Chrome-ról, Opera-ról beszélni...
  • Gerygrey #25
    Idézet innen: "akkor légy oly kedves és áruld el nekem, hogy állítod át teszem azt a kezdőlapot 2000 gépen egyszerre és úgy, hogy ne lehessen átállítani? "

    Először is, nem értem mi a jelentősége hogy ugyanaz legyen 2000 user kezdőlapja, de jobb helyeken a tűzfalon szokták letiltani a nem kívánt cuccokat (torrent, youtube, anyámkínja) nem a böngészők beállításai között...

    Firefox meg lehet biztonságos, de irtottam én már olyan malware-t, ami FF-en keresztül jött be. A védelem első vonala úgyis a user, aki vagy rákattint a veszélyes dolgokra, vagy nem.

    A második pedig a malware elleni védelem, ami teljesen böngészőfüggetlen. Ha a júzer rákattint valami szarra, teljesen mindegy hogy Operában vagy Chrome-ban nyitotta meg a crack.exe nevű trójait, ez ellen nem véd egyik böngésző sem.
  • Gerygrey #24
    Az IE szerintem azért nyerő a vállalatoknál (és sokáig még az is lesz), mert van Active Directory támogatása, ami a többi böngészőről már nem mondható el.

    Kivéve a firefoxot...