Berta Sándor

Megmarad a klasszikus média

Joichi Ito úgy vélte, hogy az egyre nagyobb szerepet betöltő internet mellett a hagyományos média is szerephez jut majd a jövőben. Szerinte az internetnek saját immunrendszere van.

"A digitális adatok olyan olcsók lesznek, hogy az emberek mindenképpen akarnak majd valami exkluzívat. A világháló ezért nem fogja tudni kiszorítani a könyveket és a CD-ket" - mondta az online befektető és blogger az Ars Electronica fórumon. A japán származású, de amerikai állampolgárságú Joichi Ito a Creative Commons szervezet igazgatóságának elnöke és számos internetes cég (Infoseek Japan, Flickr, Technorati, Twitter, last.fm) felépítésében részt vett. A fiatalember globálisan is a virtuális világok egyik legbefolyásosabb szakértőjének számít.

"Úgy gondolom, hogy továbbra is megmarad a szellemi tulajdon piaca és létjogosultsága, csak a cégeknek az eddiginél kicsit kreatívabban kell majd megvalósítaniuk az üzleti ötleteiket. Miközben az olcsó CD-knek és a könyveknek kemény konkurenciát fognak jelenteni a letöltések, ezzel párhuzamosan nőni fog az emberekben az igény a minőségi média iránt. A digitális korszakban a felhasználók számára egyre fontosabb lesz a fizikai világ, hogy valamit a kezükbe vehessenek" - tette hozzá Joichi Ito.


A szakember példaként említette a Nine Inch Nails esetét, amely ingyen elérhetővé tette az interneten a legújabb albumát, de mégis rekordforgalmat csinált a korlátozott példányszámú CD-k és DVD-k eladásával. A blogger szerint az internet hosszú távon nem jelent majd fenyegetést az általános biztonságra. A világhálóban hatalmas kreatív lehetőségek rejlenek, emelte ki. Korábban még soha nem tudta ilyen sok ember, ilyen egyszerűen és olcsón megvalósítani az ötleteit, majd ezeket bemutatni a nagy nyilvánosságnak. Amennyiben valami megjelenik az interneten, azt szinte elképzelhetetlen gyorsasággal lefordítják a világ számos nyelvére és így több millióan tudomást szerezhetnek róla.

"A világhálónak a terrorizmus és a gyermekpornográf tartalmak ellenére is a polgárok kezében kell maradnia, különben megsemmisül. Éppen ezért ellenzek mindenfajta cenzúrát és a forgalmi adatok ellenőrzését. Abban a biológiai modellben hiszek, miszerint minden felhasználó képes maga is leküzdeni az ellenségeit. Ugyanúgy, mint amikor egy csecsemő szervezetének immunrendszere harcol a támadó vírusok és baktériumok ellen, a viszonylag fiatalnak számító internet is képes lesz önmaga szabályozására és idővel egyre jobbá fog válni. A világháló jelenleg csak egy tinédzser, akinek most jött ki a bárányhimlője" - közölte végül a nemzetközi szaktekintély.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • grabowski78 #4
    Attól még, hogy megmarad a klasszikus könyvformátum, attól még elektronikus könyvek is egyre jobban elterjednek. Fleg, hogy egyre jobb olvasókat lehet kapni. Korábban sony readerem volt amivel annyira nem voltam megelégedve. Most vettem magyaroszágon elősször kapható ebook olvasót a koobe.hu oldalon.

    Magyarországi garija van, és nagyon állat, mert word doksit is kezel, illetve minden egyéb más formátumot
  • Franky25 #3
    Igen ám, csak az ebookok is lassan komoly teret nyernek, rengeteg ebook olvasó gép van, sőt a telefonodra, és pda-ra is fel tudod tenni. Helytakarékosabb, mégis én jobban szeretem a hagyományos könyvet...

    Egyébként igaza van a csávónak, hiszen Amerikában még mindig nagy dolgot jelent, ha valakinek kemény fedeles példánya van egy könyvből, és valószínűleg ez nem fog változni a jövőben sem...
  • ziipp #2
    Szerintem pillanatig sem volt kétséges, hogy megmarad a nyomtatott sajtó. De kisebb lesz a részesedése, mivel egy új részleg jelent meg, az Internet. Saját magamból kiindulva nekem nincsenek olyan igényeim, hogy megfoghassam az újságot, tehát azzal a résszel nem értek egyet. Bőven jó, ha neten elolvasom a híreket, elemzéseket, semmivel sem járok rosszabbul. Természetesen a könyvek esetében más a helyzet, mert azok hosszabbak.

    Legutolsó bekezdésben jókat mond. A kérdés az, vajon mennyire lehetne ezt átvetíteni a gazdaságra például? Jelenleg ugye az dívik, hogy bele kell szólni mindenbe.
  • valamit #1
    Értelmes ürge.