Berta Sándor

SuperTalent SSD Flash-merevlemez - életre szól?

Az amerikai vállalat új, a merevlemezek felváltására szánt terméke jelenleg a világ legkeskenyebb és elméletileg a leghosszabb ideig üzemképes Solid State Drive (SSD) adattárolója.

A 2,5 hüvelykes SATA-s készülék mérete 100,2 x 69,9 x 12,5 mm és elsősorban notebookokba építhető be. 40 százalékkal vékonyabb, mint a piacon kapható többi SSD-modell. A Flash-merevlemezből összesen hat változat lesz kapható, a legkisebb nyolc, a legnagyobb 256 gigabájt adat tárolására képes. Ezenkívül lesz még 16, 32, 64 és 128 gigabájtos modell is.

A készülék azonban nem csak a méreteivel tűnik ki, hanem az olvasási és írási sebességével is. Előbbi legfeljebb 65 megabájt, míg utóbbi maximum 50 megabájt másodpercenként. A hozzáférési idő csupán 0,1 milliszekundum. A SuperTalent ezenkívül kiemelt figyelmet fordított az adathordozó élettartamára, fogyasztására és megbízhatóságára is. Az eszköz ellenáll a kisebb ütéseknek, ütődéseknek, ilyen szempontból ötször ellenállóbb, mint a hagyományos merevlemezek.



Emellett keveset fogyaszt és a hivatalos dokumentumból az is kiderült, hogy az élettartama napi 50 gigabájt adat olvasásával, illetve írásával számolva, több mint 140 év. Támogatja az ECC technológiát is, vagyis senkinek sem kell aggódnia, a tárolt információk mindenképpen sokáig és biztonságban megőrizhetők. "Olyan felhasználóknak ajánljuk ezt a termékünket, akik szeretnék az adataikat biztonságban tudni" - nyilatkozta nem véletlenül Joe James, a SuperTalent marketingigazgatója.

Az új modelleket egyébként kivétel nélkül San Joseban tervezték és ott is készültek. Az amerikai cég az új készülékek árát egyelőre nem közölte. A bejelentés ellenére azonban továbbra is kérdéses marad az SSD-piac jövője, ugyanis a technológiában és annak elterjedésében eddig csupán kételkedő Seagate, várhatóan bepereli majd az SSD termékeket piacra dobó cégeket, köztük az Intelt, a Samsungot, mondván: tudatosan megsértik a vállalat, illetve a Western Digital által levédett szabadalmakat.

A várható pereken és a jelenlegi magas áron kívül még egy problémával kell szembenézniük a gyártóknak és a felhasználóknak, ez pedig a nagy meghibásodási arány. Avi Cohen, a többek között a flash-alapú háttértárolók területét is figyelő Avian Securities munkatársa szerint az eddig SSD meghajtókkal leszállított noteszgépek akár egyharmada is visszakerülhet a gyártóhoz a meghibásodások, illetve az alacsony teljesítményük miatt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Wittgen #27
    "bejelentés ellenére azonban továbbra is kérdéses marad az SSD-piac jövője, ugyanis a technológiában és annak elterjedésében eddig csupán kételkedő Seagate, várhatóan bepereli majd az SSD termékeket piacra dobó cégeket, köztük az Intelt, a Samsungot, mondván: tudatosan megsértik a vállalat, illetve a Western Digital által levédett szabadalmakat."

    Engem az egészben csak ez idegesített fel. Idióta Seagate.
  • floatr #26
    Hát én marhára szkeptikus vok ezzel az SSD-technológiával szemben. Elég régen volt már, amikor tanultuk a technológiai alapokat, azóta biztos sokat fejlődött a technológia, de attól tartok h az alapvető jellemzők -- mégha nagyságrendben is javultak -- sem elég jók a HDD-vel szemben. Gondolok itt az újraírhatóságot meghatározó fizikai jellemzőkre egészen konkrétan.

    Az meg egyelőre megin egy nem elhanyagolható dolog, hogy ha vinyót venni megyek akkor elgondolkodhatok azon h most elég a 400 gigás, vagy inkább 750eset vegyek, miközben SSD esetében meg max a 8 gigásra lenne elég zsé. Van még hová fejlődnie a dolognak.
  • Tinman #25
  • WoodrowWilson #24
    Napi 50GB adatmozgatással bír 140 évet, nem MB. Legalábbis a cikk szerint így van.
  • haxy27 #23
    Tökmindegy 140év és napi 50MB adatmozgatás akkor számoljunk egy kicsit én naponta átlag 10GB mozgatok a merevlemezen akkor az élet tartama durván egy év.
    Na ez így egy kicsit kevés nem? Föleg enyi pénzért amenyibe kerül ez.
    Nem is említem, hogy volt olyan is hogy 1TB adatot mozgatam egy 160GB HDDN egy nap akkor 1 hét alat bedöglik?

    Nem olyat kéne gyártani amit mondjuk szerverekben is legalább 50Évig lehet használni?
  • quentit #22
    tehát ha jól értem, akkor sok kis file beolvasása viszont jóval gyorsabb, mint a HDD-n. Tehát csak olvasás, pl. keresés a 3 KB-os file-okon belül.
  • arrakistor #21
    hát én még emléxem arra az időre amikor a 2 Megabájt RAM az már soknak számított , és milyen menő volt az akinek az Amigájában volt 1+1 mega ram (1mega fastRAM + 1mega chipRAM), ma pedig már a 256 megabájt RAM is elég karcsúnak számít. ilyenfromán én el tudom azt is képzelni hogy később, majd a 256 gigabájt-os SSD is majd kevésnek fog számítani... addig pedig elég lesz , és jó lesz !
  • willcox #20
    A hosszabb élettartam elérése érdekében az oprendszernek a háttérben állandóan figyelnie (és rendeznie) kell az adatblokkokat, ugyanis az ssd írhatóságának erős korlátai vannak (hogy hányszor írható). Tehát az oprendszernek figyelnie kell az egyenletes leterhelésre, ami a hasznos működést lassítja.
    A megadott sebességi értékek ideális esetben érvényesek csak, értsd ez alatt a legelső írást egy csont üres ssd-re, és ugyanennek a visszaolvasását.
    A hdd-nél csupán az lassít, hogy a fejnek pozicionálnia kell, és legrosszabb esetben 1 teljes fordulatot kell kivárnia az írás/olvasás megkezdéséhez, illetve további pozicionálás és kivárás, ha nem folyamatos az írás/olvasás. És persze az allokációs bejegyzések írása/olvasása, ami szintén mozgással jár, és ez lassítja a működést.
    Mindez az ssd-nél nincs meg hátrányként, de ott az a baj, hogy amennyiben nem első írásról van szó, úgy azt az egész területet fel kell előbb szabadítani (ez nagyon lassúvá teszi), a tényleges írás csak utána következhet. Ezt egy hdd-nél nem kell megtenni, tehát amit a mechanikai késleltetéseknél elveszettünk, azt itt most visszanyerjük. Hogy ez arányaiban mennyit hoz/visz, az több dologtól is függ. Egyelőre én nem tartom gyorsabbnak és megbízhatóbbnak az ssd-t. Egyetlen előnye, hogy a mechanikai igénybevételeket jobban bírja.
  • JTBM #19
    Szerintem nem az SSD-t kellene erőltetni, hanem egy DDR-RAM + HDD kombót, ahol mondjuk 128GB DDR-RAM a HDD-n ki van jelölve, mint C: drive, minden boot-nál átmásolódik a DDR-RAM részbe. Onnan fut az OS, a page file és minden arra kijelölt applikáció. A HDD maradék része a D: drive és normál HDD-ként működik.

    Az elekronikának kell kezelnie a DDR-RAM-ot és a HDD-t is, valamint kell lennie valahol a PC-ban egy aksinak, hogy váratlan leállás-kor legyen idő a DDR-RAM megváltozott részét a HDD-re másolni.

    Ennek a DDR+HDD-nek a sebessége nem mellesleg a sokszorosa lenne akár a HDD-nek, akár az SSD-nek...
  • JTBM #18
    Marketing bullshit. Semmi technikai infót nem adtak meg.

    Mindenesetre ha minden harmadik már az install-t sem bírja ki, akkor nem kell aggódni a 130 év használati idő miatt. ;-)))