Hunter

Letöltés gyorsítás a "szegény ember szélessávján"

A leggyorsabb haladást általában az autópályák biztosítják, hamarosan azonban egy pakisztáni egyetem gyorsabban tud majd fájlokat letölteni, ha nem közvetlenül az információs szupersztrádára csatlakozik.

A költséges szélessávú vagy a lassú betárcsázós internet kapcsolat alkalmazása helyett a Lahore Egyetem hallgatói egy új rendszerrel kísérleteznek, amit a "szegény ember szélessávjának" (Poor Man's Broadband, röviden PMB) kereszteltek el. A rendszer közvetlenül kapcsolja egymáshoz a számítógépeket a gyorsabb letöltés érdekében, és egészen addig működik, amíg legalább egy gép be van jelentkezve a hálózatba, amin megtalálható a kívánt állomány. Az új rendszer egyben csökkentheti a sávszéllesség túlterhelésének kockázatát.

A PMB a peer-to-peer (P2P) szoftverek és az internet előtti technikák egy keveréke, amikor a felhasználók közvetlenül más számítógépeket tárcsáztak közvetlenül a fájlok csereberéjéhez. A PMB szoftver a BitTorrenten alapul, ami lehetővé teszi a számítógépek közvetlen kommunikációját és a fájlok darabokban történő átvitelét. A BitTorrent azonban megköveteli, hogy a fájlcseréléshez minden számítógép kapcsolódjon az internethez. Ez Pakisztánban mindenképpen luxusnak minősíthető, a BitTorrentet tehát módosítani kellett, amit az egyetem számítógép professzora, Umar Saif végzett el.

Saif változata lehetővé tesz a számítógépek között egy párbeszédet, ami által megtudhatják, hogy melyik gépekkel kommunikáltak a múltban, és melyik gépen milyen fájlok vannak. A diskurzus minden kapcsolódásnál lezajlik, így biztosítva a teljes hálózat naprakészségét. A PMB felhasználók továbbra is a világhálón szörföznek, azonban amikor nagy fájlok letöltéséhez érnek, a szoftver végigfut a diskurzus naplóin, hogy lássa nincs-e olyan számítógép a rendszerben, ahonnan közvetlenül, jóval nagyobb sebességgel, az internetes sávszélesség leterhelése nélkül áthúzhatja a kívánt állományt.

Saif szerint az eddigi próbaüzemek azt mutatják, hogy a PMB alkalmazásával akár az internetszolgáltatók által biztosított sebesség ötszöröse is elérhető a letöltésekhez. A rendszer főként a szoftverfrissítések és az oktatási anyagok terítésében segít, mivel ezek azok a nagyméretű fájlok, amik a helyi számítógépeken nagy valószínűséggel előfordulnak, taglalta Saif. Az egyetemi hálózat kiépítése után a fejlesztők egy városi méretű próbát is szeretnének végrehajtani és remélik, sikerül felhívniuk más szegényes internet infrastruktúrával rendelkező országok figyelmét is a megoldásra, illetve tárgyalnak a legnagyobb pakisztáni internet szolgáltatóval is az ötlet alkalmazásairól.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • J3Surno #16


    damned torrent...
    ó csak lenne már vmi gyorsítás
    (2010 és még mindig lassúka...)
  • DaniH #15
    Ebben szerintem semmi különös nincs, ez olyan mintha a LAN-on lenne egy tracker, ami a belső hálón lévő fájlokat tartja nyílván. Legutóbb Moszkvában láttam ilyet, többezer gépes kerületi hálón. Tép mint atom, az biztos, egy kábelnethez szokott szemnek :)
  • bunny #14
    Ez nagy LOL :D
  • asdefge #13
    A belső hálón nyomuló DHT vagy KAD. Valami ilyesmi itt a kulcsszó. Mivel torrent, ezért DHT. Szerintem...
  • egyember1 #12
    hat, nekem elso ranezesre az jutott eszembe, hogy a képen lévő kis csako viszi a kicsi kocsival a cuccost ide oda, es lemasolja akinek kell.... :P
  • formatuq #11
    Emlekezzetek, volt Vesa Local Bus is!!!
  • Mice #10
    hát ezaz.. a legtöbb infós egyetem kolijai között üzemel is sufni tracker

    feltalálták a spanyolviaszt...
  • deathvir #9
    A kinti ,azaz a neten lévő fájlok letöltésében akkor sem fog gyorsítani az a rendszer ,ha jól értelmeztem.‮
  • turul16 #8
    Web Proxy Cache miért nem elég jó..
  • MisterZ #7
    Nomeg hogy ered el a trackert. Persze maganhalozaton is letrehozhatsz trackert, a halozatod tobbi gepe meg lehet kliens es indulhat is a P2P sajat halozaton belul.