Gyurkity Péter

Érkeznek a lítium-polimer akkumulátorok

A laptopoknál előfordult sorozatos akkumulátorproblémák fő felelőse most generációváltáson gondolkodik: a Sony felgyorsítaná a hagyományos lítium-ion egységek kiszorítását, az utódnál pedig a kisebb kockázat is fontos szerepet játszik.

A Cnet tudósítása szerint Stan Glasgow, a Sony Electronics elnöke szerdán adott interjújában a közeledő generációváltásról beszélt, amelyben a lítium-polimer fejlesztések játszanák a főszerepet. Jelen esetben nem vadonatúj technológiáról van szó, hiszen az első fejlesztéseket csaknem egy teljes évtizede mutatták be, ám különböző okok miatt eddig a gyártók nem sok értelmét látták a váltásnak.

A lítium-polimer (Li-polymer) akkumulátor előnye, hogy csak nagyon kis mennyiségben tartalmaz folyékony elektrolitot, helyette speciális polimer választja el az anódot és a katódot. Ebből kifolyólag nem kell vastag burkolattal védekezni a folyadék szivárgása ellen, vagyis csökken a helyigény, az akkumulátorok mérete. Hátrány a rövidebb élettartam, valamint a hosszabb töltési idő, tulajdonképpen emiatt húzták-halasztották a tömeges megjelenést, amit csak egy-egy merész cég (például a Mitsubishi a Pedion noteszgépek 1997-es piacra dobásával) igyekezett előrébb hozni. Mivel azonban éppen a teljesítmény gyors növelése vezetett a sorozatos visszahívásokhoz, itt az idő, hogy kicsit átgondolják a fejlesztés menetét.

Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogy a piaci megjelenéshez még némi időre van szükség. Azt maga Glasgow is elismeri, hogy a cég minimum 12-18 hónap elteltével mutathatja be nyilvánosan legújabb megoldásait, eközben viszont mások egyéb technológiákkal kísérleteznek. A Zinc Matrix Power és a PowerGenix például cink alapú fejlesztéseket ígér még 2007 vége előtt, míg az Antig üzemanyagcellákat dobna piacra jövőre.

Ez utóbbi vállalat a Tajpejben tartott Small Fuel Cell Application Technical Forum elnevezésű rendezvényen jelentette be, hogy 2007-ben a kereskedelmi forgalomban is megjelenik saját üzemanyagcelláival és a szükséges feltöltő megoldással. Ezeket mobiltelefonokhoz, valamint noteszgépekhez ajánlják, így végre megvalósulhatnak a több éve elhangzott ígéretek. Jövőre egyéb gyártók is újdonságokkal készülnek, 2007-et pedig többen az üzemanyagcellák évének titulálták.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ssdb #14
    ehh... ne hülyeség... ezzel az Li-ion-al ui annyi a baj... bár kiduja, ha ez a Li-Ply elterjed akkor lehet ezzel is lesz... jáááj ez a technika! :S
  • Benoke #13
    Mobiltelefonban az utángyártott aksik esetében már sokan használják a Litium-Polimer aksikat. Jómagam is ilyet használok 1,5 éve tökéletes, a maga kis 1650mA -kapacitásával :)
  • kogasom #12
    Ha a li-poli akkuhoz rendes töltőt adnak, és raknak mellé rendes kisülés elleni védelmet, baj nem lehet. Ugyanis a li-poli nem kigyullad, hanem robban, nem is kicsit. Ha az ember szétnéz a modellező fórumon, láthatja, hogy többnyire fém dobozban töltik, vagy vigyáznak, hogy ne legyen éghető a közelében (van, akinek ezért nem gyulladt ki a háza, viszont olyat robbant az akku, hogy a fém csatlakozók a falba álltak).
  • Athlon64 #11
    Szóval akkor az én Litium-polimer aksimat a telefonomból (SonyEricsson K300i) jobb ha nem sűrün veszem ki mert könnyen megérűlhet, ha leejtem?
    Amúgy én úgy tudtam, hogy a Li-ion és a Li-polimer akkuk elektrónikával védettek, mind a teljes lemerülés mind a túltöltés ellen.
  • GABOR16 #10
    Egyébként az én telefonomban is Li-Polimer van (Alcatel OT556).
  • GABOR16 #9
    Mi lenne ha a laptopok fogyasztását csökkentenék?
    Már sokkal többet bírna a laptop egy gyengébb akkumulátorral is (pl. a MIT gépe 1 hétig bírja).
    Bár tudom, hogy nem 1 kategória, de azért legalább kihozhatnák már 24 órás üzemidővel, a kisebb fogyasztás miatt a laptopokat (bár én anyagilag maximum a MIT-es gépet tudnám megengedni magamnak).
  • fourgee #8
    Hmmm... Először a T28-as Ericssonnál lehetett találkozni Li-Polimerrel. Azért volt nagy csoda, mert baromi vékony volt az akku és sokat bírt. A töltésével nem voltak gondok, elméletileg arra kellett figyelni, hogy tilos teljesen lemeríteni, mert utána 50-50% esélye volt annak, hogy "életben marad-e" az akku.

    Nekem most Li-Polimeres mp3 lejátszóm van. Az tűnt fel benne, hogyha lemerül és kikapcsol, akkor akár fejre is állhatok, az elektronikája (ez itt hülye szó, mert más nincs is benne :) ) letiltja, nem engedi bekapcsolni, csak a megfelelő töltés után. Valószínűleg így védik meg a teljes lemerülés ellen. A Li-Iont meg a NiMh-et ugye ilyenkor még sokszor be lehet kapcsolni.

    A modellezőknek meg azt üzenem, hogy notebook/laptop-nál lényegtelen hogy ütésre érzékeny-e, mert nem valószínűleg nem szerencsér a gépnek sem konkrétan, ha ütés éri. Valószínűleg nem a katonai, kültéri változatba fogják beletenni. :)

    Arty: nem fog megbukni, mert a kis méretű dolgokba ez az ideális. Azt nem tudom konkrétan, hogy a nagyon vékony Motorolákon milyen akku van, de gyanítom, hogy LiPolymer...
  • wanek #7
    Csak azoknak nagyobb az önkisülése.
  • szombi #6
    télleg. NiMh
  • Godefroy #5
    Látod én is modellezem, és én sem hiszek a LiPo aksikban.
    Egyrészt kéne másik töltöt vennem, baromi drágák és én is hallottam a túltöltéses mizériáról.

    Viszont könnyüek.

    Maradok a NiMh nél.