Gyurkity Péter

ATI tervek 2007-re

Az Nvidia vetélytársa a teljes vonalon gyártástechnológiai újítást ígér, még alacsonyabbra szorítva a csíkszélességet, csökkentve a költségeket. Jövőre jönnek a 65, 2008-ban pedig a 45 nanométeres utódok.

Az elmúlt hetekben több alkalommal beszámoltunk az Nvidia tervezett, illetve most megjelenő fejlesztéseiről, ideje volt már egy rövidebb összefoglalónak a vetélytárs háza tájáról. Erre most megfelelő alkalom nyílt, miután Edward Chou, a gyártó csendes-óceáni térségért felelős marketingigazgatója néhány szót ejtett az elképzelésekről. Ezúttal a vadonatúj Radeon X1950 Pro tajvani debütálása kapcsán elhangzott mondatokból szemezgetünk.

Az igazgató elsőként arról beszélt, hogy a következő év első felében minden egyes grafikus processzoruk 80 nanométeren készül majd. Ez Chou elmondása szerint 10-15 százalékkal gazdaságosabb, mint a 90 nanós technológia, vagyis minden egyes szilíciumostyából éppen ennyivel több problémamentesen működő grafikus chipet tudnak kipréselni. Ez az arány ezt követően már csak az eljárás további finomításával javul. Az első mintapéldányok még 2005 végén gördültek le a TSMC gyártósoráról, így nagyjából azonos időintervallummal számolva 2007 nyarán számíthatunk az első 65 nanométeres utódok megjelenésére - annak ismeretében, hogy a prototípusokat idén nyáron próbálták ki.



Ahogy azt említettük, az ATI most rántotta le a leplet a Radeon X1950 Pro (RV570) kártyákról, amelyek már szintén 80 nanométeren készülnek. Ez az első típus, amely nem igényel külön master példányt a Crossfire összeállításokban, és természetesen teljesítményben is némi pluszt kínál. A grafikus chip 575 MHz-en fut, 8 vertex és 36 pixel shaderrel. Ehhez 1380 MHz-es GDDR3 memória és a legtöbb kártyán dual-link DVI párosul, HDCP támogatással. Az ajánlott ár mindössze 199 dollár, ami nem sok egy ilyen erőgépért.

A tajvani bemutatón szó esett a 45 nanométeres csíkszélességről, erről azonban csak annyit árultak el, hogy 2008-ban szeretnék alkalmazni. A tesztpéldányokat valószínűleg már jövőre elkészítik, de a kereskedelmi forgalomba csak két év múlva kerülnek ezek a változatok.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #26
    Basszus, ez a múlt hónapban volt.
  • dez #25
    Ha valaki nem tudna róla, egy tech-kiállítás van Pólus Center-beli MM-ben. link
    Ilyenek vannak pl. kint:
    Blu-ray lejátszó,
    hatalmas LCD-TV-k,
    többnézetes ("körüljárható") 3D-s LCD-TV,
    10000:1 kontrasztarányú, "pásztázós" LED-es háttérvilágítású LCD-TV, stb.
    Még ma és holnap lehet menni!
  • dez #24
    Jön, jön, de ha jól emlékszem, csak 2007 második felében. Közben az AMD az IBM-mel közösen dolgozik ugyanezen az ügyön, és elvileg ezúttal nem túl sok késéssel vezeti(k) be az új csíkszélességet az Intel után.
  • Inquisitor #23
    Hát pedig az közepes inkább. Van egy halom teszt a kártyáról, keress rá. (Többek között közismert magyar HW oldalako is.)
    Szerintem árában legjobb vétel a GF7900GTO mellett.
  • Inquisitor #22
    Ez szép és jó, csak Intel meg nem olyan sokár jön 45 nanométeren ...
  • vax #21
    Ez az x1950 pro a kártyák között most teljesítményben hova sorolandó az ATI és NVIDIA esetében? Mert ha az ár jól van kiírva akkor az a jó közöpest, de igy elsőre a paraméterek alapján a felső kategória.
  • asysoft #20
    Én is olvastam, de azért nem hiszem, hogy ez valóra válik. Licencelnie kéne az nVidiának egy rakat dolgot (SSE-k, X86-64), aztán pár év alatt 0-ról versenyképes CPU-t készíteni szerintem elég durva lenne... Persze nem lenne rossz, sőt.
  • NEXUS6 #19
    Úgy "érti" hogy ha a max teljesítményt mindegyik a maga GPU-CPU párosításával fogja tudni kihozni, akkor ismerve az Intel grafikus "megoldások" képességeit igen csak bele kell majd húznia.
  • dez #18
    Desktopon? Nem tudom a pontos adatot, de utóbb valami 50-50%-ról hallottam.
  • dez #17
    Gy.k. ha a 65nm-re állás 10% órajelemelést tesz lehetővé, máris utóléri az X2 a Core 2 Duo-t renderprogramokban, ha 20-25%-ot, akkor átlagosan is, kivéve azokat az eseteket, ahol 50-60% volt a különbség. Azt már kevésbé hiszem, hogy 50-60% óralemelkedés is bekövetkezhet, viszont a még fennmaradó űrt betömheti a K8L. Ugyanakkor 65nm-en kisebbek a magok (illetve die-ok), több jön ki azonos költségből, így olcsóbbakká válnak a chipek, legalábbis ha rendesen beindul a gyártás. Elvileg hónapokon belül jönnek a 65nm-es X2-k, és valamikor 2007 folyamán a K8L is.