Berta Sándor

Adathalászat elleni védelem az Operában is

A konkurens termékekkel ellentétben az új phishing-ellenes funkció nem egy új programváltozatban érkezik a felhasználókhoz, hanem egy jelentős szoftverfrissítés részeként.

Az Opera szakemberei Londonban tartott sajtótájékoztatójukon kiemelték, hogy tudatosan más úton próbálnak járni, mint a legfőbb konkurensüknek számító Internet Explorer és a Firefox fejlesztői. A Firefox 2.0-s verziója egy a Google segítségével összeállított feketelistára építi az adathalászat elleni védelmet. Ezen a listán minden olyan oldal címét igyekeznek feltüntetni, amelyeknél bizonyított vagy felmerülhet a gyanú, hogy phishing-portálokról van szó. Amennyiben a felhasználó a böngésző címsorába egy ilyen címet ír be, akkor a program automatikusan meg fogja akadályozni az oldal elérését.

Az Internet Explorer 7.0-s változata ezzel szemben egy fehérlistát vesz figyelembe. Ezen csak és kizárólag megbízható oldalak címei szerepelnek. Ráadásul az IE állandóan igyekszik rákérdezni az adott oldalakra, hogy azoknál valóban nem fenyeget-e az adathalászat veszélye. Az új Opera 9.1 viszont ehelyett a GeoTrust cég által létrehozott phishing adatbázisra fog támaszkodni.

A biztonságos oldalak címét az Opera tárolja, viszont egy ismeretlen portál esetében a böngésző automatikusan elküldi az adatbázisnak a doménnevet és egy úgynevezett hash-értéket. A szerverek megvizsgálják a beküldött adatokat és egy XML formátumú fájlt küldenek a böngészőnek, amelyben feltüntetik, hogy az adott site biztonságos-e vagy sem. A biztonságos oldalakat egy i betűvel, a nem megbízhatókat egy ?-jellel jelölik, ráadásul utóbbiakhoz a szoftver automatikusan blokkolja a hozzáférést.

Az Opera vezetői hangsúlyozták, hogy a védelem nem használ sütiket és IP-címeket, és az adatokat nem továbbítják harmadik személyeknek. A norvég fejlesztők szerint így megvalósulhat az egyensúly a hatékony adathalászat elleni védelem és a felhasználók adatainak védelme között.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Dj Faustus #6
    Röviden és tömören ennyi.
    Vagy itt is olvashatsz erről.
    Vagy itt is.

    De egyébként a Google a barátod/barátnőd.
  • noss #5
    nem egészen világosak azok a károk, amiket az ellenem elkövetett adathalászatból elszenvedhetek.
    erről tudna vki informálni?
  • pbes #4
    Az adathalászat a vírusokhoz hasonlóan órák alatt fejlődő támadási mód. A Firefox-féle statikus szűrők nem sokat érnek így, főleg ha nem frissíti a felhasználó a listát, az Opera megoldása jóval hatékonyabb lehet.
  • BCS CORPS #3
    ami tele van komprimiszumal a kinézet rovására
  • BCS CORPS #2
    remélem az ie 7 nem fogja annyire megkeseríteni a webfejlesztők munkájázt mint a 6 és nem találnak ki hasonlókat mint pl: átlátszó png mizéria, flashel tökölés hogy ne kérdezzen rá ne legyen keret, ismerej és tudja használni a css2-es parancsokat és különösebnél különösebb hibák egész sora amiből a netező márcsak a szenvedésel létrehozott végeredményt látja
  • P3h3ly #1
    Az ötlet tényleg jó, viszont sok galibát okozhat ha olyan oldalakat is letilt amit nem kéne. Remélem megoldják hogy ne legyen ilyen probléma.