Berta Sándor

A jövő a gyors, írásos kommunikációé

A hagyományos levelek vagy az elektronikus megfelelőjük írását sokan ma már megterhelőnek tartják és inkább az SMS-t, az azonnali üzenetküldő programokat vagy a telefonálást választják.

A szó elszáll, az írás megmarad - tartja a mondás. A technika fejlődésével az emberek egyre türelmetlenebbé válnak. Jól bizonyítják ezt azoknak az antropológusoknak a megfigyelései, akik immár tizennegyedik éve kutatják az emberi digitális kommunikációt és annak fejlődését, illetve hatását a mindennapokra. A mai felnőttek számára a legnagyobb problémát az jelenti, hogy az írás során nehezebbnek, körülményesebbnek tartják az érzelmek kifejezését, míg ha valaki örül, gúnyosan vagy irónikusan beszél, azt bárki felismeri pillanatok alatt, azonban a fiatal generáció mintha átlépett volna ezen az akadályon.

"Sok tinédzser és fiatal elmondta, hogy a telefonálást túl unalmasnak és hosszadalmasnak tartják. Ugyanígy gondolkodnak az elektronikus levelezésről is. Ezzel szemben a rövid szöveges üzeneteket egy olyan kommunikációs formaként határozták meg, amelynek a segítségével nagyon egyszerűen és könnyedén fejezhetik ki magukat" - jelentette ki Jan English-Lueck antropológus, a San José Állami Egyetem kutatója.

A szakember kollégájával, Chuck Darrahval közösen 1992 óta dolgozik a Silicon Valley Cultures Project nevű programban és az informatikai iparban dolgozók mindennapjaiban bekövetkező kulturális és szociális változásokat tanulmányozzák. A két kutató hosszú időn keresztül figyelte meg és jegyezte fel 14 helyi család életében bekövetkezett változásokat.

Eszerint a mai fiatalok láthatóan sokkal szívesebben küldenek SMS-eket vagy azonnali üzenetküldő hálózatokon keresztüli üzeneteket, mint e-maileket. Az emberek ugyanis minél egyszerűbb és gyorsabb kommunikációra vágynak, a telefonálás és a levelezés pedig ma már nem túl vonzó távközlési lehetőség. Ez talán azzal is magyarázható, hogy a mobiltelefonok mindig kéznél vannak és miért várna bárki is a mondandója közlésével, amíg egy számítógép és internethozzáférés közelébe jut.

"Az internetes közlés a kontroll érzetét adja" - nyilatkozta Ron Steck, a kaliforniai Vezetési Központ alelnöke. "A mérnökök jól bánnak a számokkal, a technológiával, jó problémamegoldók. Ez persze nem meglepő, egyszerűen ilyen emberekre van szükség ebben a szakmában. De ugyanígy általánosítható, hogy szociális kapcsolataik terén hiányosságokkal küzdenek."

Ofer Zur pszichológus szerint ez nem akkora probléma, mint elsőre látszik. "A jelenség ellen csak azok az orvosok küzdenek, akik nem akarnak haladni a korral" - nyilatkozta a lapnak. "Lejárt azon terapeuták ideje, akik csak a szemtől szembeni módszerekben hisznek." Zur három ügyfelét is csak telefonon vagy interneten át kezeli, sokukkal naponta emailezik. Véleménye szerint ez csupán egy új kommunikációs forma nem pedig kezelési indok, a fiatal generáció ebbe nőtt bele és ezt el kell tudni fogadni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • raingun #18
    Valóban a kifejezőkészség nem feltétlen a kortól függ, inkább az intelligenciától és műveltségtől. Sokan kb. 4-5 éves szintjén beszélnek.
    De mindenképp fejleszthető, csak akarni kell
  • raingun #17
    HR: Human Resource
    gyakorlatilag a személyzetist takarja.
  • vaddasz #16
    No, én olvasgattam itt, és nagyon tetszett amit Biro Andras irt, pontosan azt írta le amit gondoltam. Csak néhány megjegyzéssel egészíteném ki:
    Pár dolgot én sem értettem itt, valószínű, nem fejezte ki magát az írója jól, ugyanis azért úgy érzem hülye nem vagyok, de nem érthetek meg minden zsargon kifejezést. Például kik azok a "hr-esek"? Valaki mondja már meg, ha használja ezt a kifejezést.

  • NonsenS #15
    Én is infós vagyok, mint sok más hozzászóló és 16 éves. Én is szoktam használni olyan szavakat, mint pl vok, sztem meg ilyen rövidítéseket, de csak velem egykorúakkal. Viszont ha megnézzük craesh hsz-eit, láthatjuk, hogy csomó kisbetűt, sok helyen nem ékezetes betűket használ és sok az egyéb helyesírási hiba. Lehet rá mondani, hogy egyszerűbb, de azért sztem ez már a határ. Nem fikázásként mondom, de én nagyon nem szeretem az ilyen stílust, mégha intelligens is az illető...
  • SmallGreenET #14
    Teljesenegyet tudok érteni!!! A választékos, igényes fogalmazást, beszédet ne keverjük a semmitmondó-hosszú szövegeléssel. Én is infós vagyok, sokat olvastam, s érdekes, hogy mindenkivel megtalálom a közös hangsúlyt, kezdve a nálam 10 évvel fiatalabbtól (vele nehezebb :)) az idős emberekig. Az egész akarat, szókincs és intelligencia kérdése.
  • BiroAndras #13
    "Tény, ez a jelenség tényleg fent áll hogy ha te vagy vki pl. olyan odamegy egy fiatalkoruhoz akivel igy köztetek már kb 10 év korbeli különbség is van, akkor egyszerüen nem értitek meg egymást rendesen."

    Szerintem ez nem szükségszerű. A kisebbik öcsém 12 évvel fiatalabb, mégis tökéletesen megértjük egymást. Ugyanez a helyzet a szüleimmel is, bár az igaz, hogy ők sokszor körülményesebben fejezik ki magukat.
    Szerintem a kommunikációs képesség a műveltséggel és az intelligenciával függ össze. Pl. ha valaki sokat olvas (igazi könyveket), annak nem okozhat gondot egész mondatokban, választékosan beszélni, még ha a barátaival nem is azt szokta meg.
    Nem az a baj, ha valaki a barátaival "optimalizált" nyelven beszél, hanem az, ha másra nem is képes. Ha a mondataiba nem képes beletenni azt a plusz információ mennyiséget, ami egy idegennek kell a mondandója megértéséhez, az nem divat, hanem probléma.
    A helyesírási hibák elnézhetők egy bizonyos szintig (bár jobb, ha nincsennek), de láttam már nem egyszer fórumokon, hogy a szöveg teljesen olvashatatlanná vált a hibáktól.
  • Nailboy #12
    Azert ez a jomadar jol el van tevedve...
    Hogy ez emailt unalmasnak tartjak az egy vicc :)

    Mindegyik dolognak a felsoroltak kozol megvan a sajat szerepe.
    Johogy nem fog valaki emailben chatelni... Ha alapvetoen nincs lenyeges mondanivaloja a dolognak es csak beszelgetni akarnak... Arra valo a chat...

  • craesh #11
    sztem meg pont ezaz amit a kimutatások akarnak mutatni, de sztem a gyakorlatba meg pont nem erröl van szó hogy "félnek felhivni egymást..." hanem egyszerüen ez a trend, hogy igy kell beszélni, sms, msn stb.
  • htmm #10
    craesh szerintem kicsit felreertette a dolgot. Mindenki beszel jo ismeroseivel felszavakban, amit egymas kozott meg is ertenek.
    De tenyleg ez a trend, hogy nem tudnak beszelni. Mond egy fel mondatot allitmany nelkul es tudd, hogy mire gondol. Ha leirja, visszaolvasod neki, megkerdezet, hogy mit akart ezzel kifejezni, o sem tudja.
    A telefon helyett is eppen ezert szeretik az sms -t. "Miert nem hivod fel?" "Mert akkor beszelni kell vele." Felnek a verbalis kommunikaciotol, ha leirjak van ido vegiggondolni, hogy mit akarnak, nem kapnak olyan kerdest, amire nem tudnak valaszt adni, stb...
  • QuippeR #9
    alapvető gondok vannak a hr-esek hozzáállásával. azt hiszik, hogy aki nem fossa a szót, az már nem is értelmes ember. világéletemben keveset beszéltem, de azt legalább érthetően és lényegretörően. ezzel egy hr-es nem tud mit kezdeni, meglepi, hogy ha kérdez valamit, akkor arra válaszolok, és végül nem a nagymamám gerincfájdalmainál kötünk ki. meggyőződésem, hogy ha lehet inkább szófosásos embert választ a munkára, ami szerintem nevetséges, és rámutat a saját szakterületük alapvető hibáira. (á la mondd el egy rossz tulajdonságodat -> ki hazudik nagyobbat verseny.)