SG.hu

Versenyezni akar a vevőivel az ARM

A chipgyártó cégek technológiai beszállítója, az ARM Holdings hosszú távú stratégiát dolgoz ki az árak akár 300%-os emelésére, és saját chipek tervezéséről is kacérkodik, hogy felvegye a versenyt legnagyobb ügyfeleivel.

A brit cég évtizedekig nem nagyon szerepelt a médiában annak ellenére, hogy évi több milliárd dolláros chipeladások középpontjában állt. A vállalat szellemi tulajdonának licenceléséből él, ők tervezik az Apple, a Qualcomm, a Microsoft és mások által használt chipeket, és minden egyes ARM technológiával előállított chip után csekély jogdíjat számítanak fel. Annak ellenére, hogy a társaság központi szerepet játszik az okostelefonok és az energiatakarékos adatközponti chipek elterjedésében, ügyfeleihez képest kicsi maradt, a 2024-es pénzügyi évre vonatkozó 3,23 milliárd dolláros bevétellel. A legutóbbi pénzügyi évben az Apple több mint 90-szer nagyobb bevételt ért el hardvertermékeiből, amelyek mind ARM-alapú chipekkel működnek, és a múlt hónapban egy tárgyaláson az ARM sikertelenül próbált magasabb jogdíjakat kicsikarni a Qualcommtól. Ez nem túlzottan tetszik a vállalat 90%-át birtokló SoftBank Group vezérigazgatójának, Masayoshi Son-nak, és az ARM vezérigazgatója, Rene Haas is támogatja abban, hogy ezt megváltoztozzon.

Az ARM ambícióinak részletei bírósági tanúvallomásokban és titkosított dokumentumokban szerepelnek. A tervre "Picasso projektként" hivatkoznak, és a vágyak legalább 2019-ig nyúlnak vissza. Vezetői tanúvallomások szerint az éves okostelefon-bevétel nagyjából 1 milliárd dolláros növekedését célozták meg körülbelül 10 év alatt. Az ARM ezt részben a chipenkénti jogdíjak emelésével tervezte elérni, amelyeket az ügyfelek a legújabb, Armv9 nevű számítási architektúráját használó chiptervekért fizetnek. Egy tárgyalás során olyan dokumentumokat mutattak be 2019 augusztusából, amelyekben az Arm vezetői 300%-os díjemelésről beszéltek. 2019 decemberében az ARM akkori vezérigazgatója, Simon Segars közölte Son-nal, az ARM igazgatótanácsának elnökével, hogy megállapodást kötöttek a Qualcommal a kész technológia használatáról a „Picasso” kezdeményezés keretében.

A Qualcomm és más nagy ügyfelek, például az Apple azonban elég kifinomult ahhoz, hogy saját chipeket tervezzenek az ARM architektúráját használva, anélkül, hogy szükségük lenne az ARM magasabb árú kész megoldásaira, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül vonatkozna rájuk az összes ilyen tarifaemelés. "Nekünk durva örökölt megállapodásaink vannak a Qualcommal és az Apple-vel” - mondta Haas egy Microsoft Teams chatben, amelyet azon a napon tartottak, amikor a Qualcomm 2021-ben megvásárolta a Nuviát, és amelyet a tárgyaláson bemutattak. A startup segített volna a Qualcommnak abban, hogy kevesebbet használjon az Arm kész technológiájából.


Rene Haas feljebb szeretne lépni az értékláncban

Miután a SoftBank 2016-ban felvásárolta az ARM-et, az okostelefonok meghajtása által hirtelen jelentőssé vált brit cég számítástechnikai architektúrája a PC-k és az adatközpontok piacán is hódítani kezdett. Az ARM vezetői által megvitatott tervek között szerepelt, hogy az ARM potenciálisan közelebb kerülhet egy teljes saját chipdizájn elkészítéséhez. Az ARM chiptervezési tervrajzokat értékesít, de a legtöbb ügyfele még mindig hónapokat tölt azok befejezésével. "Számomra újdonság volt, hogy az ARM egyáltalán gondolkodik azon, hogy saját chipet készítsen” - mondta a Tantra Analyst alapítója, Prakash Sangam, aki részt vett a tárgyaláson. "Ettől a hideg futkoshat az ügyfeleik hátán.”

A tárgyaláson a Qualcomm ügyvédei bemutattak egy diát Haas 2022 februárjában, az ARM igazgatótanácsának tartott prezentációjából, amikor az ARM vezérigazgatói posztjára pályázott, és azt javasolta, hogy a társaság változtasson az üzleti modelljén. Haas szerint az ARM-nek ahelyett, hogy csak chiptervezeteket árulna, chipeket vagy chipleteket kellene értékesítenie, olyan kisebb építőelemeket, amelyet az AMD és mások által gyártott egyes processzorok előállításához használnak. A tanúvallomások és dokumentumok szerint néhány hónappal korábban egy másik ARM-vezetővel folytatott beszélgetésben Haas bizakodását fejezte ki, hogy cége képes lenne versenyezni saját ügyfeleivel, ha chipet dobna piacra.

"A többieknek annyi” - mondta Haas egy 2021 decemberében küldött, a tárgyalás során bemutatott Teams-üzenetben, utalva azokra a problémákra, amelyekkel az olyan chipgyártó cégek, mint a Qualcomm, szembesülnének egy leendő chiptervezési versenyben. A tárgyalás során Haas lekicsinyelte ezeket a megjegyzéseket, mondván, hogy azok pusztán hosszú távú stratégiai fecsegések, amelyet sok vezető folytat kollégáival és igazgatósági tagjaival. Haas elmondta, hogy bár az ARM soha nem szállt be a chiptervezésbe, folyamatosan mérlegeli a lehetséges stratégiákat. "Én csak a jövőre gondolok” - mondta.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!