Gyurkity Péter

Már dolgoznak a Windows utódján

A Microsoft egyik munkatársa elárulta, hogy - egyelőre még csak több kisebb projekt keretében - dolgoznak az operációs rendszer utódján, amely teljes mértékben kihasználná a többmagos architektúrák előnyeit.

A tudósítás szerint a szoftvercég terveiről Bryan Barnett, a Microsoft Research csoport tagja beszélt a The Venture Forum elnevezésű rendezvényen, amelyen a nagy egyetemek és szervezetek mellett amerikai, európai és ázsiai cégek vettek részt. A találkozó fő célja a közös hang megtalálása a kutatók, fejlesztők és a nagy befektetők között, ám ezúttal a Microsoft elképzeléseiről is megtudhattunk néhány érdekes részletet.

Barnett elmondása szerint a vállalatnál jelenleg is dolgoznak a Windows operációs rendszerek utódján, igaz, többnyire csak elméleti munkát végeznek. A korai stádiumban lévő projekteket még nem fogták össze, így 5-6 külön csoport vállalta magára az úttörő szerepet, igyekezvén kijelölni a váltáshoz vezető utat és ennek legfőbb előnyeit. A beszédből kiderült, hogy ez leginkább a többmagos architektúrák nyújtotta lehetőségek kihasználásban mutatkozik meg, és míg a jelenlegi operációs rendszerek (Windows 2000, XP, de még a Vista is) esetében ez többnyire álom marad, az új zászlóshajó nagy változást jelent majd.

"A többmagos architektúrákban rejlő előnyök kihasználására olyan operációs rendszerekre és fejlesztői eszközökre van szükség, amelyek ma még nem állnak készen" - jelentette ki a szakember, hozzátéve, hogy a jelenlegi megoldások is elfutnak a többmagos rendszereken, de messze nem használják ki a lehetőségeket. Érdekes, hogy a DOS-Windows váltás lebonyolítását egyszerűbb feladatnak ítélte meg, rámutatva arra, hogy akkor még kisebb volt a cég, és a folyamat nem tűnt annyira bonyolultnak és összetettnek.

A megjelenés várható időpontja természetesen még nem ismert, mint ahogy a fejlesztés menetét sem igazán dolgozták még ki. Korábban már volt szó a Longhorn/Vista utódjáról, ami két-három éven belül készülne el, ám azt nem tudjuk, hogy ez a kettő ugyanarra a projektre vonatkozik-e. Valószínűleg nem erről van szó, így a legjobb esetben is 5-6 éves intervallummal kell számolnunk.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BiroAndras #72
    "Így hát ha a prockó PAE módban indul, el lehet érni 32 biten is a 4GB feletti területet (ezt már a Win2000 óta az oprendszerek is támogatják) - ám kérdés mennyire hatékony megoldás ez 32 bites környezetben. 32 biten egy VM-ben futó folyamat max.mérete 3.6 GB-ban van korlátozva (fizikai korlát), így a 8GB fizikai memória 32 biten gyakorlatilag semmi pluszt nem ad."

    Mint már írták, a process-ek más-más részét használhatják a fizikai memóriának, így kihasználhatják a 4GB feletti részt.
    Másrészt 1 process is tudja lapozni a 4GB feletti részt. Ez ugyan lassabb, mint a direkt memória elérés, de sokkal gyorsabb, mint a vinyó. Pl. adatbázis szervereknél ez jól használható.
  • dez #71
    Nem 100%, de úgy emlékszem. De még ha van is olyan NB, ami lekezel két procit, és 8GB ramot, miért bonyolították, és főleg lassították volna a dolgokat az "up to" 8GB rammal? (Ha nem úgy van megoldva, hogy az egyik proci az egyik rammal van közelebbi viszonyban, a másik meg a másikkal, és a kereszt-hozzáféréseket intézik csak speciális módon.)
  • fako #70
    Biztos vagy benne hogy 2 northbridge-t lattal? Tudnal linkelni oldalt ahol ilyen alaplapot latni?

  • Su0my #69
    a 32 bites technológi réééges rééégen elavult, már vagy 10 éve le akarják cserélni ;)
  • rotator #68
    Nem semmi fába vágta megint a fejszéjét az MS. Még egy átlag applikációnál sem egyszerű a többszálas programozás, na de oprendszert fejleszteni így???
  • dez #67
    Inkább az, hogy miért van egyátalán több, mint 4GB ezeken a lapokon, amikor ez csak megbonyolítja a dolgokat, és attól, hogy két proci van, bőven elég lehet 4GB is, illetve miért volt 2 NB (NorthBridge)? Nem "gyanús" ez neked?
  • fako #66
    "Inkább írd le pontosabban, hogy megy a dolog a régi (32 bites) rendszerben. Ahogy Laci73 írta?"

    Ha az a kerdes hogy lehet 32bit-es rendszeren tobb mint 4gb mem-et hasznalni akkor igen.

  • dez #65
    (Illetve Laci73 leírása is csak egy adalék, nem áll össze belőle a teljes kép.)
  • dez #64
    Megszoktad? Na ne mondd. Hány esetet tudsz felsorolni? Szerintem nem sokat. Ezzel ne vicceljunk, mert durva sértegetés. Én is emlékszek egyes esetekre, amikor én javítottam ki a te pontatlanságod, de azért ebből nem általánosítok.

    Most sem azt magyaráztam meg, hogy nem azt mondtam. Nyilván nem két teljesen különálló rendszerről volt szó, egy lapon. Arra gondoltam, valahogy úgy mehet a dolog, mint a (multiprocis rendszerbe tervezett) Opteronoknál. Azért is gondoltam ezt, mert úgy emlékszem, 2 NB-t is láttam azokon a lapokon (nem az Opteronoson természetesen, még mielőtt valaki ezzel jönne).

    Inkább írd le pontosabban, hogy megy a dolog a régi (32 bites) rendszerben. Ahogy Laci73 írta?
  • dez #63
    Ez nagyszerű, de az említett dual-procis rendszer tudtommal szépen egyben látja azt a ramot.