Berta Sándor

RFID-chipes farmerek a Levi Strausstól

A Levi's farmergyártó cég megkezdte az első rádiótechnikás azonosítóchippel ellátott nadrágjai kiszállítását a kereskedőkhöz. Az adatvédelmi szakemberek máris aggódnak, és sokuk szerint minimum elgondolkoztató a helyzet.

Az első RFID-chipek a Dockers márkájú ruhákba kerültek bele azzal a céllal, hogy minden korábbi, a vonalkódban megjelenített információt kiváltsanak. Az adatvédelmi szakemberek azonnal tiltakoztak az újítás ellen, és leginkább azt kifogásolták, hogy a gyártó nem tájékoztatta megfelelő időben a vásárlókat a döntéséről. Emellett sokan attól tartanak, hogy a hagyományos vonalkódot hamarosan teljesen kiszoríthatja majd az RFID-chipes megoldás.

Szintén kritizálták a Levi'st amiatt is, mert szerintük a rádiótechnikás azonosítóchipeket nagyon egyszerű eltávolítani a ruhadarabokból. Emellett az is vita tárgyát képezi, hogy az RFID-chipek még azután is sugározzák az információkat, miután az illető kifizette a terméket, elhagyta a boltot és esetleg már felvette az új nadrágját vagy ingjét.

"Ezek a rádiótechnikás azonosítóchipek ugyanazokat az információkat tartalmazzák, mint a korábban használt vonalkódok, vagyis az adott árucikk nevét, méretét és színét. Ennek a megoldásnak a segítségével a kereskedők az eddiginél jóval könnyebben nyilvántarthatják az árukészletüket" - mondta Jeffrey Beckmann, a Levi-Strauss szóvivője, aki hozzátette: nem igazán érti, hogy mi a problémájuk az újítással az adatvédelmi szakembereknek. Beckmann szerint ráadásul így még azért is könnyebb lesz a kereskedők dolga, mert könnyebben megállapíthatják majd, hogy melyik nadrág vagy ing eredeti és melyik hamis, azaz biztosan kiszűrhetők lesznek az eredetiekre nagyon hasonlító hamis áruk.

Nem a Levi's az első cég, amely RFID-chipekkel látja el az általa gyártott ruhadarabokat. Korábban már a Benetton is megpróbálkozott ezzel, azonban 2003-ban a CASPIAN nevű szervezet bojkottfelhívása miatt kénytelen volt visszakozni és leállítani az ezirányú kísérleteit. Már csak az a kérdés, hogy miként fogadják a vásárlók az RFID chipekkel ellátott ruhákat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BiroAndras #44
    "Hát a terrorveszély-elhárításnál nagy jelentősége nincs, az öngyilok merénylő biometriás személyijét hiába találják meg a WTC romjai között..."

    Nem akkor akarják azonosítani, hanem amikor belép az országba. Persze nem fog menni, de ez más kérdés.
  • BiroAndras #43
    "Aha, érdektelen. Tudod, vannak olyan emberek, akiknek nem az számít, h mi van ráírva, hanem a minőség. Szerintem ez a különbség az eredeti és a gagyi között."

    Ezt te nem fogod megállapítani, maximum az illetékes hatóság. Másrészt ez a kütyü pont hogy a "rá van írva" ategória. Attól, hogy valami márkás (és nem hamis), még nem garantált a minőség (sajnos).

    "A másik hülyeség meg a "követhető vagy"."

    ezt nem én mondom. Én pont azt állítom, hogy nem igaz.
  • lapaleves #41
    noigen lehet, hogy benéztem és annyira nem vészes a mérete, csak kisebb kütyük vannak oldalt: http://www.hwsw.hu/kepek/hirek/2004/07/rfid_gate_metro.jpg. mindenesetre egy tipikus elosztási logisztikában nem sok értelme lenne csak a raklapokat azonosítani, így feltételezem képesnek kell lennie a raklapon lévő, tipikusan párszáz rfid mindegyikét leolvasni pakolgatás nélkül. ha nem akkor sokat nem ér, mert a raklap szintű azonosításra elég az sscc pár pozícionált lézeres vonalkódolvasóval.
  • BlueGold #40
    Egyre közelebb jön a "Szép új világ".
    Itt van rola egy cikk: http://www.cryingvoice.com/Endtimes/Mark9_mag.html
    Ennyire azért talán még nem komoly a helyzet, de nemsokára ezt is megérhetjük.
  • oneman #39
    a vonalkódtól mindenestre ezerszer előnyösebb.. biztosan szemtanúi voltatok már annak bármilyen boltba, hogy nem lehetett leolvasni, mert nem jó volt a felület (nem sima, nem jól verte vissza stb), itt pedig bármilyen irányból közelítva ki tudja olvasni a kódot. Amiket említett itt vki hogy órási nagy leolvasó kapu stb... ennek semmi értelme nem lenne. Raklapoknak külön RFID taguk van/lehet (kinél hogy), így ésszerű kezelni. Semmi értelme nincsen lepakolni a raklapról az összes cuccot egyenként leolvasgatni stb. Amikor először rápakolják, akkor jegyzik hogy mi hány db, beírják a raklap id tagjébe, utánna egy egységként lehet kezelni.
  • szivar #38
    "Azért ne keverjük össze magunkat semmilyen termékkel. A vonalkód is egy elég régi dolog, de sehol nem azonosítanak vele szabadon élő embereket. Pedig már a csecsemőre lehetne tetoválni..."

    És miből sejted hogy minket "szabadon élő emberekként" szeretne látni egy adott szerv? Először csak a jobbik oldalát láthatjuk majd a technológiának. Utána meg ha eléggé elterjedt, jöhet a feketeleves.
  • szivar #37
    Há' akkó tesókám aggyá mán egy ezrest fizetísig!

    Ez a mondat is a bizalmon alapul. Ha megbízol a fiátálemberbe és adsz neki egy ezrest, akkor vagy megadja vagy nem.

    De ha esetleg a törvény azt mondja hogy márpedig mijndenképpen behajtjuk és neked odaadjuk, akkor ha neked is van, gondolom adsz neki. De jelenleg ott tartunk, hogy nincs ilyen törvény. És tessék elvonantkoztatni az RFID kacatokra is. Illetve a gazdasági érdekek összefonódását is tessék szem előtt tartani és összekombinálni a technológia fejlődésével, illetve az emberi gyarlósággal. Ezenkívűl ha most besétálsz az áruházba, akkor a vonalkód alapján nem mondják meg hogy rajtad éppen milyen színű, méretű, mintázatú, stb alsógatya van.
  • lapaleves #36
    gondolom a paranoi-málisok az árcédulát is fityegni hagyják a gatyán vásárlás után. az öt perces leltár meg jól hangzik, de ahogy én eddig néztem elég kicsi a hatótávolsága, szal egy raklap kezelésére alkalmas kapuhoz két bazinagy állványzat volt oldalt egy képen amit láttam. gondolom hasonló a funkiója, mint a bolti lopásgátlóknak a bejáratoknál. szóval nemtom mekkora teljesítmény kell a megfelelő indukcióhoz de nem tűnik olyan lájcosnak mint egy wireless vonalkódolvasó... arról nem is beszélek, hogy csillió forintba kerül az infrastruktúra és ebből adódóan olcsó munkaerő (pl. kis országunk) mellett elég korlátozott a gazdasági realitása (pl. gyógyszerek és egyéb drágaszágok).
  • Benedekco #35
    lenyomozhatóvá tesz? akkor a mobilod mivé???? mert a szolgáltatód azt is tudja kivel cseverészel a legtöbbet... nem csak azt, hogy épp hol tartózkodsz, szerintem ez a para egy baromság, viszont a kereskedő és a dolgozói munkáját marhára leegyszerüsítené... a mai 4 órás leltárat kb 15perc alatt lezúztuk volna, ha nem 5p. alatt