Rónai György

Az Intel felvásárolta az orosz "Itanium Killer"-t

Az Intel bejelentette, hogy szert tett az orosz Elbrus és az UniPro bizonyos E2K néven fejlesztett szellemi tulajdonára. Az E2K nevű processzor "Itanium Killer" néven vonult be korábban a köztudatba, mivel hatalmas teljesítményre képes jóval szerényebb paraméterek mellett, mint az Intel Itaniumja.

Az Intel nem csak a technológiát vásárolta meg, hanem mindkét cégtől fejlesztőmérnököket is átvett. Az Elbrus MCST (Moscow Center of Sparc Technology) már jól ismert a Sun UltraSPARC processzorok fejlesztése kapcsán. A csapat ezenkívül más projektekben is jelentős szerepet vállalt már, ilyen például a Transmeta processzorok fejlesztése. A cégnek mintegy 70 szabadalma volt csak az USA-ban.

Az Elbrus 1992-óta fejleszt egy VLIW/EPIC mikroprocesszort, amelyet a nagyon nagy számítási igényű területekre szántak eredetileg. A chip akár 24 műveletre is képes egyetlen órajel alatt, ezáltal hatalmas, 10,2 GFLOP/s teljesítményre képes, mindössze 1,2 GHz-en. Az E2K chip ráadásul a tervek szerint csak 35 W-ot fogyasztott volna, tehát igen komoly konkurenciát jelentene a nagyobb cégek high-end processzorainak is. Azonban - mily meglepő - a processzor valójában sosem látott napvilágot, mivel nem találtak befektetőket hozzá.

Az Intel bejelentéséből kiderül, hogy átvettek szoftver- és áramkörtervezőket is. A cég terveiben szerepel továbbá, hogy 1000-re növeli alkalmazottainak számát Oroszország területén az év végéig, méghozzá a moszkvai, sarovi, nyizsnyij novgorodi, novoszibirszki, és szentpétervári központjaiban. Ebből az Elbrus és az UniPro mintegy 450 alkalmazottal, és 180 világhírű specialistával rendelkezik.

Az Intel Itaniumhoz hasonlóan a hagyományos x86-os utasítások feldolgozásához az Elbrus processzorának is speciálisan megírt kódra és fordítóra van szüksége. Azonban jelenleg arról még nem beszélnek, hogy a következő processzoraiban az Intel fel is használja-e az orosz technológiákat. Ugyanígy, további részletek sem ismertek egyelőre, csak annyi, hogy mostantól 90 napjuk van arra, hogy a végleges egyezményeket aláírják.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Mice #50
    az eladásokról procikról nem tudok szinte semmit (nem ebben élek) de ez a nagy meg kishalas dolog nekem specku nem tetszik!
  • NEXUS6 #49
    Háj Enterprise!

    "OK, hogy az Intelnek nehez dolga van ezen a piacon, de ez sajnos, mert az Itanium 2, jelenleg a legjobb CPU a piacon... de persze ki mondta, hogy mindeg a legjobbat veszik. "

    Nálad, mi a legjobb CPU? Legnagyobb teljesitményű (1 processzoros/több processzoros rendszerben), legolcsóbb, legjobb ár/teljesitmény viszonyú, vagy a legtöbb hasznot hozó processzor.

    Van egy olyan érzésem, hogy az itanium2 ezen cimek egyikével sem büszkélkedhet.

  • GABOR16 #47
    Ráadásúl nagyon eröltetni kell, hogy eltudják adni!
  • GABOR16 #46
    Az italium akkor is bukta mertmár rendeteg pénz öltek bele, de még a pénz 1/3-sem hozta vissza.
  • Nyiri #41
    Talan azert, mert vagy egy tervezetuk. Le van gyartva tobb ezer proci, most dobjak ki, hogy a usereknek jobb legyen? A faszt. Eladjak majd talan utana meggondoljak.
  • SwITcHMaN #40
    PAStheLOD: azért az sem olyan jó, ha az embereket vásárolja ki a cég alól...

    Olyan fura hogy kis cégek ilyen jó dolgokat csinálnak. Ilyeneket miért nem akarnak csinálni a nagyobbak? Pénzügyileg nem hiszem hogy olyan rossz lenne nekik, és azt sem hogy hülyék hozzá... Vagy tévedek?
  • sniper #38
    "mindenki szamara nyilvanvalo hogy az x86-64-rol van szo 64 bit cimszo alatt."
    Ez a sor nem szurta ki a szemed, ha mar erre a hozzaszolasra probaltal reagalni, b+?
  • NEXUS6 #33
    Mire ebből lesz valami addigra az IBM seggét se fogják látni a kanyarban, a processzr piac eme szegletét illetően -hogy vulgárisan fejezzem ki magam.

    Az x86 architektúra, vagy az intel bármely architektúrája csak álmodott arról, hogy a piac meghatározó résztvevője legyen, -ismétlem: az érintett szektorban, nem az asztali pck világában.
  • zpe #30
    Helló !
    Nem értek hozzá mérnöki-egyetemi szinten,hogy milyen procival kéne egy brutális teljesítményű rendszert összerakni, csak azt szeretném kérdezni,hogy lehetséges e,hogy azért nem terjedt el az Itanium olyan nagyon, mert kiszámolgatták esetleg az ügyfelek,hogy annyi pénzért vehetnek több P4-XEON vagy Opteron procit mint amennyiért vesznek egy I2-t és még lehet,hogy az alaplap is olcsóbb ?
  • Raszkolnyikov #28
    kösssz