SG.hu

Meglepte a Duolingo vezérigazgatóját az MI bevezetésének negatív visszhangja

Luis von Ahn szerint a stratégiaváltással kapcsolatos kritikák a munkahelyeket felváltó technológiával kapcsolatos „szorongást” mutatják.

Luis von Ahn a Duolingo vezérigazgatójaként nem igazán van kitéve annak, hogy a mesterséges intelligencia kiszorítja. "Nem fogom azt állítani, hogy a vezérigazgatók annyira különlegesek” - mondja. „Csak valakinek el kell mondania a többieknek, hogy: 'Ez az, ahová tartunk'. És a mesterséges intelligencia ebben még nem túl jó”. Az általa társalapított, játékosított nyelvtanulási alkalmazás körül nemrég kirobbant vitákból ítélve nem csak az MI képes rosszul megítélni a kommunikációt. A múlt hónapban von Ahn kirakott a LinkedIn-re egy az összes munkatársának is kiküldött e-mailt, amelyben bejelentette, hogy a Duolingo „MI-first”-re vált. „Nem számítottam ekkora visszhangra” - vallja be. "Hihetetlen” - írta az egyik LinkedIn-kommentelő. "MOST törlöm a fiókomat". "Nos, ennyit az 1098 napos szériámról” - írta egy másik.

A vezérigazgató szerint sok közösségi média felhasználó rosszul értékelte a változásokat, mintha „a Duolingónak nem lennének majd alkalmazottai, mindenkit kirúgunk, és mindent egy hatalmas mesterséges intelligencia irányít majd”. Ezt a dühöt a munkahelyeket felváltó technológiával kapcsolatos általános „szorongásnak” tulajdonítja. "Világosabban kellett volna fogalmaznom a külvilág felé. Minden technológiai vállalat hasonló dolgokat csinál, de mi nyíltan beszéltünk erről”. Ragaszkodik ahhoz, hogy a személyzet és a vállalkozók reakciója sokkal mérsékeltebb volt. „Senki sem értette félre” - mondja -, mert amikor a Duolingo 14 évvel ezelőtt elindult, "tudtuk, hogy ez egy technológiai vállalat lesz." Az alkalmazottak leginkább azzal a javaslattal kapcsolatban tettek fel kérdéseket, hogy a teljesítményértékelésüknek tartalmaznia kell a mesterséges intelligencia használatának értékelését. A részletek még kidolgozás alatt vannak.

A felháborodás óta von Ahn megnyugtatta az ügyfeleket, hogy a mesterséges intelligencia nem fogja helyettesíteni a vállalat munkatársait. Szerinte „nagyon kevés órabérrel alkalmazott vállalkozó lesz, akik olyan ismétlődő feladatokat végeznek, amelyekre már nincs szükségünk. Ezek közül az emberek közül sokaknak valószínűleg más munkakörökben fognak vállalkozói állást ajánlani”. A Duolingo továbbra is toboroz, ha meggyőződött arról, hogy a szerepkör nem automatizálható. A diplomások, akik az évente felvett emberek felét teszik ki, „más gondolkodásmóddal érkeznek”, mert az egyetemen mesterséges intelligenciát használnak.

A 46 éves szakember szerint az MI-first stratégia lényege a munkafolyamatok átalakítása. Ő személy szerint már most is kiszervez néhány feladatot az MI-nak, beleértve az Excel-számításokat. Azt szeretné, ha a munkatársak megvizsgálnák, hogy a feladataikat „teljes egészében a gép által vagy annak segítségével el lehet-e végezni”. Ez csak egy gondolkodásbeli váltás, hogy az emberek először az MI-t próbálják ki. A cél az ismétlődő feladatok automatizálása, hogy időt szabadítson fel a kreatívabb vagy stratégiai munkára. Például az illusztrációkban és a műszaki háttér terén fog ez változást hozni, a mérnökök kevesebb időt töltenek majd kódírással. "Részben kelleni fog nekik, de azt szeretnénk, ha ezt az MI közvetítené” - mondja von Ahn. A termelékenységnövekedésért cserébe elvárják majd tőlük, hogy idejük 10 százalékát tanulásra fordítsák. Hasonlóképpen, a tervezőknek is inkább felügyelői szerepük lesz, az MI pedig segít a Duolingo „nagyon sajátos stílusához” illeszkedő alkotások létrehozásában. „Már nem a részletekkel foglalkozol majd, inkább kreatív igazgató leszel. A munkák túlnyomó többségénél ez fog történni”.

Kitart amellett, hogy az MI elsősorban a sebességről szól. „Részben azért tanítunk csak 40 nyelvet, mert egy újabb nyelv hozzáadása rengeteg munkát jelent. Így viszont elég hamar képesek leszünk megsokszorozni az általunk tanított nyelvek számát”. Ez azt jelenti, hogy rövid távon el kell viselni a tökéletlenségeket, azzal a várakozással, hogy ezek majd kiküszöbölődnek. A Duolingo kezdetekben színészek helyett automatizált beszédet használt a szavak kimondásához. "Kicsit robotikusan hangzott” - magyarázza, de idővel a technológia fejlődött.

Tavaly a Duolingo bevezetett egy új funkciót prémium előfizetői számára, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egy Lily nevű avatárral beszélgessenek, egy fiktív, szeszélyes tinédzserrel, akinek „pimasz személyisége” van, szarkasztikusan beszél és néha forgatja a szemét. A chatbot idővel egyre többet tanul a felhasználó preferenciáiról és képességeiről, így a kapcsolat egyre személyre szabottabbá válik. "Mindig felmerülnek ezek a Black Mirror (egy disztópikus sci-fi sorozat) epizódszerű helyzetek, és biztos vagyok benne, hogy néhány ember jelentős mennyiségű időt fog eltölteni azzal, hogy szociális kapcsolatba kerül az MI-vel. Ez egyszerűen elkerülhetetlen.”

A mesterséges intelligencia egyéb társadalmi következményei, például az alkotók szerzői jogai megsértésének etikája „valódi aggodalomra ad okot”. „Sokszor azt sem tudjuk, hogyan képezték ki a nagy nyelvi modellt. Óvatosnak kell lennünk”. Ami a grafikákat illeti, szerinte a Duolingo „biztosítja, hogy a modell egészét csak a saját illusztrációinkkal képezzük ki”. A fordítás miatt kevésbé aggódik, mert a mondatok általában köznyelvi mondatok, például „a fiú fut”, nem pedig könyvekből származó részletek. A felhasználók két táborba oszthatók: azok, akik azért tanulnak nyelvet, hogy munkát kapjanak vagy más országba költözzenek, és azok, akik hobbiból teszik ezt. Az élvezeti tényező miatt a fő versenytársainak a TikTokot és az Instagramot tartja, nem pedig más nyelvi alkalmazásokat. A Duolingo kibővült sakk, zene és matematika kínálattal.


A Guatemala Cityben gyermekorvosként dolgozó egyedülálló édesanyja által felnevelt von Ahn „tökéletesen” beszél angolul és spanyolul. A franciája elég jó ahhoz, hogy felirat nélkül is megértse a tévéműsorokat, „de a kiejtésem szar”. Portugálul „elég jól beszél”, svédül pedig kezdő, „mert a feleségem svéd”, és japánul is. Von Ahn az Egyesült Államokba költözött, hogy matematikát tanuljon, majd a Carnegie Mellon Egyetemen informatikából doktoráljon, és kriptográfiát kutasson. Elindított egy vállalkozást, a ReCaptcha-t, amely botokat és spameket szűr, majd 2009-ben eladta a Google-nek egy nyugdíjazást lehetővé tevő összegért, mielőtt rájött volna, hogy "unatkozni fog”.

Talán a személyes vagyona is hozzájárult ahhoz, hogy nem sürgette, hogy pénzt keressen a Duolingónál: körülbelül hat évébe telt, mire közölte a munkatársakkal, hogy a cég veszteségei fenntarthatatlanok. "Meglepődne, milyen nehéz volt ez. Körülbelül hat hónapba telt, hogy meggyőzzük az alkalmazottaknak ezt a korai csoportját arról, hogy a) pénzt keresni nem gonosz dolog, és b) ezt kell tennünk, ha cég vagyunk. Túl messzire vittem ezt az egész szociális harcos/kommunista dolgot, és a valóság az, hogy ha három évvel korábban kezdtük volna el a monetizációt, akkor sokkal előrébb lennénk.” A tőzsdére lépés „nagyszerű volt” - mondja. A szükséges szigor javította az olyan folyamatokat, mint például a pénzügyi előrejelzés. Édesanyja, aki most egy pittsburghi ingatlanban lakik, „nem igazán érti, hogy mit csinál a cégem, de valahogy ismeri a részvények árfolyamát”.

A Duolingo gyorsan növekedett, mióta négy évvel ezelőtt bevezetésre került az Egyesült Államokban. Az első negyedéves eredmények szerint 10,3 millió fizető előfizetője volt, ami 40 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest, ami 38 százalékkal 230 millió dollárra emelte a bevételeket, a nettó nyereség pedig 30 százalékkal 35,1 millió dollárra nőtt. Miközben a Trump-kormányzat kampányt folytat a faji és nemi hovatartozásra vonatkozó munkáltatói kezdeményezések visszavágására, von Ahn szerint a sokszínű munkaerő elengedhetetlen, mert „a világ minden egyes országában vannak felhasználóink”.Azt mondja, nemzetközi alkalmazottai „idegesek, mert ki tudja, mi fog történni”. A Kínában gyártott plüssbaglyoktól eltekintve a Duolingo-t nem érintik az amerikai vámok. „Két lehetőségünk van: vagy emeljük az árat, vagy kisebbre szabjuk a baglyot. Valószínűleg kisebb lesz.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manypet #11
    "A nyelv alapjait csak akkor tudod megtanulni, ha valaki azt elmagyarázza neked."

    Nem igazán.
    https://www.youtube.com/watch?v=Liu2c8o6uz0
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2025.06.11. 14:32:58
  • Tetsuo #10
    Azért ki lehet kerülni, maradjunk annyiban. A Duolingót elvből nem használom; kerülöm az efféle libsi fost.
  • takysoft #9
    Ez nincs így.
    20 év tanítok angolt magándiákoknak, közel 25 embert vittem el nyelvvizsgáig már.
    Popslágerekből nem lehet tanulni. Egyáltalán. A regény/podcats/cikkek magas szintűek.

    A nyelv alapjait csak akkor tudod megtanulni, ha valaki azt elmagyarázza neked.
    Az egyik opció a Youtube (vagy Udemy vagy stb) videó. Kiejtésekkel.
    Esetleg az oldschool megoldás a nyelvtankönyv kiegészítő kazettákkal, de én abban kevésbé hiszek.

    Ha öntanulásra adod a fejed, videók. Amikor én nekikezdtem az orosznak például, öntanulással, akkor a Duolingo volt a legjobb cucc, amit találtam erre. A többi applikáció (4-5 éve még) a nyomába se ért.

    A Duolingo legnagyobb hibája, hogy segít ráérezni, gyakoroltat, de a világon semmit se magaráz. Kiegészítő leckének gyakorlára remek, önmagában teljes programnak emiatt gyenge.

    Legalább is az volt a Duolingo Max megjelenéséig, ami elvileg AI segítségével magyaráz.
    Ezt én feleslegesnek éreztem megvenni és kipróbálni, mert ha kérdéseim adaknak azt a már jelen levő AI nyelvi modellek is gond nélkül meg tudják válaszolni nekem.

    Pont azért, mert nyelvi modellek. Az AI ugye PONT ebben jó. Nyelvekben.

    Bármikor mármire is adod a fejed, mindig indulj azzal, hogy megkeresed a legjobb eszközöket a feladathoz. Mindegy, hogy az asztalosmunka, csőszerelés vagy nyelvtanulás. Nézz utána annak, mivel érdemes elindulni.

    Nyelvet szinten tartni, és gyakorolni a Duolingo egy zseniális cucc. Az ingyenes is.
    Nem viccből adok ebből sokszor házi feladatot a diákoknak.
    Napi negyed óra gyakorlással is szinten tarthatod a nyelvtudásod, ebbél többel lehet szókincset is fejleszteni, előre haladni.

    Nem váltja ki a tanárt (még), de szerintem nem ok nélkül ilyen közkedvelt.
  • Tetsuo #8
    A mai világban az egész internetet felhasználhatod nyelvtanulásra. Feleslegesek ezek a Duolingo-szerű applikációk.
    Lehet tanulni popslágerekből, regényekből, hírekből, pod castekből, szakmai cikkekből, fórumokból, chatekből...
  • takysoft #7
    "MI-first"
    Ezt is sikerült félig lefordítani :D

    Én nagyon szeretem a Duolngo-t. Jah, érzem benne a propagandát itt-ott, ebben igazatok van. De ettől függetlenül is szerintem nagyon jól használható cucc. Tanítok diákokat, és remek házi feladat/szinten tartó eszköz.

    Én pont nem érzem, hogy butult volna. A diákjaim az angol leckéket veszik. Én oroszt meg németet gyakorlok vele, igaz angol főnyelvvel.

    Nekem csak sztenderd előfizetésem nem, nem a "Max", amiben elvileg a legAI-abb funkciók mennek, szóval arról nem tudok nyilatkozni.

    De alapvetően remek segédeszköz :)
  • end3 #6
    "minosegromlas miatt panaszkodnak"

    Bizony, így van!!! - 3 és fél évig naponta, reggel és este gyakoroltam, használtam a Duo-t. Élveztem a vele való tanulást. Majd jött az MI, a következetes és a kikerülhetetlen kényszerekkel, mellette az ezerszer ugyanazon, ismétlődő reklámokkal.., az egész egy embertelen, időrablásszerű követelményrendszerrel, - véglegesen elvette a kedvemet a használatától. Hagytam az egészet a *csába.

    Az első két évet még fizetősen csináltam, majd elvették a korábbi, naponta érezhető fejlődés lehetőségét. (Még ingyenes-reklámosan ráhúztam másfél évet, de ezt már egyáltalán nem élvezettel, inkább kötelességtudatból csináltam. 1628 napos szériával, 277349 ponttal hagytam magára a tavalyi év végén. -- Ha maradt volna az eredeti, a tanulást nálam hatékonyan segítő módszer, ma is naponta Duo-znék.)

    (Az már csak "hab a tortán", hogy egy nyelvtanulást segítő globális programnak a buzulást elfogadó gyakorlatokkal kell operálnia. Tekintet nélkül a felhasználók vallási hovatartozására.)
    Utoljára szerkesztette: end3, 2025.06.10. 08:03:41
  • kvp #5
    Elmondta, hogy vagy munkavallalasi celbol tanulnak az emberek nyelveket, amihez eleg az alapszintu tudas, hiszen a nyelvtudast igenylo feladatokra ugyis ott lesz az MI, tehat csak a fizikai betanitott munkara kell ember (meg egyelore arra talan).

    A masik pedig a szorakozas, amikor teljesen mindegy, hogy angolul vagy MI angolul, esetleg del szuaheliul tanul meg valaki, soha semmire nem fogja hasdznalni, tehat az se baj, ha teljes hulyeseget tanul meg egy valodi nyelv helyett.

    Ez ugyanaz a szemlelet, ami alapjan egy online tarskeresoben nem tarsat kell talalni hanem minel jobban szorakozni, lehetoleg teljesen fuggetlenul attol, hogy lesz-e vagy van-e tarsa az illetonek. Itt is azt, mondja, hogy fontosabb hogy szorakozzunk (azaz minel tobb idot toltsunk a programban) mint hogy barmit is tanuljunk.

    "Miért kell ezt az emberek arcába beletolni , ráadásul egy nyelvlecke programban ?!"

    Mert ezert kapnak penzt. Marmint a felhasznalok csak az aru, a sponzoraik pedig azok a nagytokesek akik ezt a filozofiat tamogatjak. Miert tamogatjak? Mert a kultura is csak egy gazdasagi es politikai ezkoz szamukra, lasd a 4. ipari forradalom leirasat a WEF-tol.

    Egyebkent a nyugati globalista kulturkorben az iskolakban is ezt tanitjak. Pl. matek helyett gender elmeletet es anti kolonializmust (alapvetoen 'feher' ellenesseget). Az egesz amerikai jobboldali politikai balhe is akkor indult el, amikor a feher munkasosztaly felfogta, hogy nekik akkor most onkent ki kellene halniuk es a gyerekeiket meg adjak at nevelesre a szivarvanyos kulturkornek.
  • Omega #4
    MI előtti időkben gyakorltam Duolingóval utoljára, de ez már akkor is egy fos szar volt, rossz megoldások voltak helyesnek megjelölve a feladatokban. Nem csoda, hogy az MI hibázik, mert eleve rossz adatokkal tanították be.
  • smith09 #3
    Nekem az tette be a kapu amikor azt kellett ( volna ) felolvasni angol nyelven hogy én egy büszke homokos vagyok! Utána pedig jöttek a sztori feladatok ahol a szituáció az volt hogy egy nő haza érkezik utazás után az anyjához és bemutatja neki a férjét aki szintén egy nő... Miért kell ezt az emberek arcába beletolni , ráadásul egy nyelvlecke programban ?!
  • Sequoyah #2
    Eszmeletlen hogy egy komoly ceg CEO-ja ennyire ne legyen kepben...

    A felhasznalok NEM az AI miatt panaszkodnak meg munkahelyeket feltenek, hanem a minosegromlas miatt panaszkodnak. Tele van az internet ezzel, ahol reszletesen leirjak hogy mikben rosszabb a Duolingo mint korabban.

    Vagy lehet nagyon is tudja hogy mi tortenik, es ez a bullshit a befektetoknek szol, akik talan nem annyira neztek ezeknek utana, es veluk akarja elhitetni hogy nem a termek minosegevel van problema, hanem a munkahelyek miatt panaszkodnak. Utobbi a befektetoket nyilvan nem hatja meg...