SG.hu

Nagyon megerősíti a PC-ket az MI hajszolása

Mi az az "MI PC"? Milyen alkalmazással lehet eladni? Mindkettő nyitott kérdés, de az már most biztos, hogy a mesterséges intelligencia-modellek helyi futtatása jelentős teljesítményt igényel.

A mesterséges intelligencia modellek lokális működéséhez vagy a PC-knek kell erősebbé, vagy a mesterséges intelligencia modelleknek kell takarékosabbá válniuk. Az Intel és az AMD úgynevezett MI PC-inek idén piacra kerülő első adagjánál gyakran hivatkoznak az olyan kompakt, nagy nyelvi modellekre, mint a Llama 2 7B vagy a Stable Diffusion. Bár ezek a GPT-4-hez hasonló modellekhez képest kicsik, még mindig elég nagy igénybevételt jelentenek egy átlagos mai személyi számítógép számára. De ahogyan azt a szoftverkövetelmények korábbi ugrásszerű növekedése esetében is láthattuk, a vásárlók számára az MI erőforrás-igényes volta valószínűleg jól fog elsülni.

A Windows 7 2009-es bevezetése jól példázza, hogy a szoftverek hogyan kényszerítették a PC-piacot a fejlődésre. A három évvel korábban megjelent Windows Vista hatalmas rendszerkövetelményekkel rendelkezett elődjéhez, a Windows XP-hez képest. Utóbbi nagyon jól futott 512 MB RAM-mal, de a Vista esetében ez volt a minimum, ez az egyik oka annak, hogy olyan kevés netbookon futott a sokat szidott operációs rendszer, és sok laptopgyártó inkább az XP mellett döntött. A Windows 7 képességei viszont már elég meggyőzőek voltak ahhoz, hogy rengeteg ember beruházzon a hardverbe, hogy kihasználhassák az előnyeit.


A mesterséges intelligenciának hasonló piacformáló erőt tulajdonítanak. Az újgenerációs grafikai kártyával és/vagy integrált neurális feldolgozóegységgel (NPU) rendelkező, felső-középkategóriás vagy afeletti noteszgépek esetében ez valóban nem jelent majd problémát - legalábbis számítási szempontból. De ha memóriáról van szó, a 8 GB már egyszerűen nem lesz elég. Egy mesterséges intelligencia-alkalmazáshoz talán még megfelel, de már egy kisebb modell futtatásához is nagyobb a követelmény. A Llama 2 7B még négybites kvantálással is körülbelül 3,5 GB memóriát és egy elég erős GPU-t és/vagy NPU-t igényel, hogy élvezhető élményt nyújtson. Tehát nyilvánvaló, hogy a PC minimális specifikációjának erősebbnek kell lennie.

A TrendForce szerint pontosan ez történik. Friss jelentésében a piackutató cég azt állítja, hogy a Microsoft az MI PC-ket 16 GB RAM-mal és 40 tera-operáció/másodperc (TOPS) NPU következtetési teljesítménnyel fogja meghatározni. Az Intel, az AMD és az Apple legújabb notebookchipjeiben található NPU-k 16-18 TOPS teljesítményre képesek. Van tehát még mit fejlődni, ha a TrendForce állításai helytállóak. A 40 TOPS azonban nagyjából megfelel annak, amit az Intel és az AMD legújabb processzorcsaládjaitól várhatunk - amelyek egyesítik a CPU, a GPU és az NPU erőforrásokat.

Az olyan nagyobb modellek, mint a Llama 2 és a Stable Diffusion még mindig túlnyomórészt a GPU-n fognak futni, amely manapság amúgy is a PC-k mesterséges intelligencia teljesítményének nagy részéért felelős. Az NPU-kat arra tervezték, hogy felgyorsítsák a kisebb gépi tanulási feladatokat az eszközökön - például az arc- és tárgyfelismerést a Galériában vagy az optikai karakterfelismerést. Ezek a modellek elég kicsik ahhoz, hogy anélkül fussanak egy NPU-n, hogy megterhelnék a CPU-t és a GPU-t, vagy túlságosan lemerítenék az akkumulátort.

Persze nem csak a notebook PC-k élvezhetik a teljesítménynövekedést az MI-felhajtás miatt. Az AMD az NPU-t támogató asztali APU-k mellett egy új, 16 GB GDDR6 memóriával rendelkező belépő szintű GPU-t is bemutatott a CES-en a hónap elején. Az RX 7600 XT szinte teljesen megegyezik a tavalyi nem-XT változattal, a fő különbség a több memória és az alig valamivel magasabb órajel. Hogy miért? Nos, a nagyobb igényű játékok támogatásán túl a bővebb videomemória lehetővé teszi, hogy a kártya nagyobb MI modelleket támogasson anélkül, hogy kvantáláshoz folyamodna. 16 GB vRAM-mal könnyedén futtatható egy 7B paraméteres modell félpontossággal (FP16), vagy egy nagyobb modell Int8-as pontossággal. Az AMD ezt a képességet a megjelenés előtti sajtótájékoztatón is hangsúlyozta.


Érdemes megjegyezni, hogy az AMD csak nemrég jelentette be a ROCm keretrendszer támogatását az RDNA grafikus kártyákon, mint például a 7000-es sorozatú termékek. A decemberben bemutatott MI300-as APU-k és GPU-k mellett a chipgyártó bemutatta a Ryzen MI szoftvercsomagot is, amely segít a fejlesztőknek olyan gépi tanulási alkalmazások készítésében, amelyek képesek dinamikusan megcsapolni a CPU, NPU és GPU erőforrásokat. Az Nvidia is megpiszkálta a 40-es sorozatú termékcsaládját MI-barát fejlesztésekkel. A CES-en ebben a hónapban mutatták be az RTX 4070 TI Super-t 16 GB vRAM-mal - a korábbi, nem Super változatot 12 GB-tal szerelték. A chip 256 bites memóriabusszal is büszkélkedhet, így amellett, hogy nagyobb modellek futtatására is képes, a nagyobb sávszélesség felgyorsítja az MI válaszidejét.

Az Nvidia különösen nyíltan beszélt a játékon belüli mesterséges intelligenciával kapcsolatos elképzeléseiről, miszerint a nem játékos karakterekkel való interakciókat izgalmasabbá akarja tenni. Ahogy a játékfejlesztők elkezdik bevezetni a technológiát, várhatóan a rendszerkövetelmények - és végső soron a GPU specifikációk - felfelé kúsznak majd. Hogy az Nvidia vagy az AMD megemeli-e az árakat, hogy ezt fedezze, még nem tudni. Egyértelmű, hogy még az "adjuk ki és reméljük, hogy jönnek a vásárlók" fázisban vagyunk az MI PC fejlődésében. Az erre optimalizált hardverek kritikus tömegének kell a vásárlókhoz kerülnie ahhoz, hogy a szoftverfejlesztők LLM-eket és más gépi tanulási algoritmusokat képezzenek és integráljanak az alkalmazásaikba.

Ahhoz, hogy a méretgazdaságosságnak legyen értelme, meg kell határozni egy olyan minimálisan elfogadható teljesítményszintet, amelyet a felhasználók legnagyobb része megfizethetőnek talál. Ez végső soron azt jelenti, hogy még a belépő szintű rendszerek specifikációi is változni fognak az MI-munkaterhelések kezelése érdekében. Az MI PC-k elfogadásának és az optimalizált szoftverek elérhetőségének növekedésével várhatóan új felhasználási esetek jelennek meg, a modellek egyre nagyobbak lesznek, a rendszerkövetelmények pedig felfelé ívelő tendenciát mutatnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Bruce_Willis #9
    Nem az én hozzászólásomat kellene törölni, hanem ezt a szarházit kellene kitiltani a fórumról.
    Minden megnyilvánulása ilyen vadparaszt stílusú.
    Én csak ugyanazt írtam neki szóról szóra, amit ő pár hete.
  • kvp #8
    "Azert 4 GPU valamit biztosan be tudna segiteni, miert nem kuld a ChatGPT kiszamolatlan adatcsomagokat etc."

    Nincs kiszamolatlan adatcsomag. Kvazi egy jo nagy fuggvenytablat neznek meg. Vagy le van toltve a teljes tabla vagy nincs. Nem szamitasi kapacitas, hanem RAM kell hozza es ha odaadnak neked a teljes adatbazist, akkor onnantol lemasolhatod sajat celra fizetes nelkul. Nem veletlen lett hirtelen zart a korabban open AI. Egyebkent 4*24 GB az meg mindig keves a 4.0-hoz.

    "ha a cegemnel lennel ugy rugnalak ki"

    Ilyen kartyaspecifikaciokkal kb. egy kriptos cegrol lehet szo, ami gyorsan atszervezte magat MI cegge amikor a europai aramarak miatt a banyaszat mar nem erte meg es egyebkent is itt az uj trend.

    https://www.threepanelsoul.com/comic/newer-paradigms
  • Gabbbbbbbbbbbb #7
    Nekem jelez a szarkazmust detektorom, de azért egy /s elfért volna a hozzászólás végén. (ha nem akkor köszönjük Emese, sok sikert kívánok a cégednek)
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.01.25. 08:40:58
  • Kryon #6
    Az általad említett géppel te nyilván nem a _felhasználók többségét_ képviseled.
    Még szerencse, hogy nem kell egy szövegértési nehézségekkel küzdő főnöknek hajbókolnom. Álom munkahely lehet a céged...
  • reptile1313 #5
    "Az az érzésem, hogy ..."
    ha a cegemnel lennel ugy rugnalak ki, mint kiscicat etelt feldolgozni. (SZARNI)
  • reptile1313 #4
    Jo otlet, nekem itt van 4 db 24GBos fullos GPU (es 256GB gyors ram, 128 PCIe Lanes AMD processzor, 16GB/s PCIe SSD) es nem tudom kihasznalni pl a ChatGPT 4 kozben, es varnom kell a lassu reakciokra. Azert 4 GPU valamit biztosan be tudna segiteni, miert nem kuld a ChatGPT kiszamolatlan adatcsomagokat etc. Ideje lenne ebbe az iranyba tobbet lepni.
    Utoljára szerkesztette: reptile1313, 2024.01.24. 20:35:10
  • kvp #3
    A lokalis MI futtatasnal nem annyira a szamitasi eroforras mint inkabb a memoria a gond. Ugyanis a modellt be kell tolteni valahova ahol futtathato, tehat PC-k eseten ha ertelmes valaszidot akarunk, akkor a videokartyaba. Na most egy tobb terabyte-os neuralis matrixot nem tudom hogyan akarnak benyomni egy PC videokartyajaba, de meg hattertarrol swap-pelve sem igazan realis, mert ekkora hattertar sincs a legtobb gepben.

    Valoszinuleg ha ennyire elterjednek ezek a modellek a szoftverekben, akkor mar csak a 100%-ban online mukodes lesz elerheto a legtobb szoftver (windows, office, stb.) eseten.

    Kisebb modelleket ugyan be lehet tolteni egy PC-be, de annak szerintem nem sok ertelme van, mert ami elfer egy PC-ben az alapvetoen tul buta. Akarhogy nezem ez igy max. a hardvereladasok novelesere tett probalkozasnak tunik a realitasokkal szembe menve. Majd ha minden mas utan marad folos par TB tarhely a videokartya sarkaban, akkor talan realis cel lesz egy mai ertelmesebb LLM futtatasa. Persze addigra nem tudom meddig jutnak a modellek fejlesztesevel.

    ps: Egy atlagos ember neuralis matrixa kb. 4800 TB-nyi tarhelyet igenyelne es egyetlen ember sem tud mindenrol mindent, amit a mostani altalanos neuralis modellektol elvarnak.
  • Ellaberin #2
    Majd az MS belekódolja az oprendszerébe, hogy ha nem 16GB ram van a videókártyádon fogja a rendszert, mint az ssd hiánya. És mindjárt szalad mindenki csudiúj videjókátyát venni...
  • Kryon #1
    Az az érzésem, hogy ez is akkora bukta lesz, mint a 3D TV és a VR. Nem tudom elképzelni, hogy a felhasználók többsége miért akarna helyben LLM-et futtatni, amikor a felhőből elérhető modellek sokkal erősebbek. Akik pedig mégis, az erősen réteg igény. Mondjuk a játékosok, amennyiben belepakolják az újabb játékokba, de ők már eddig is nagy teljesítményű gépeket használtak, szóval nem sok változás lesz.