Berta Sándor

Nem tud hozzáférni az élvonalbeli chiptervekhez Kína

Az exportellenőrzések megakadályozzák Kína hozzáférését az élvonalbeli chiptervekhez.

Az Alibaba kínai technológiai konszern nem tudja megvásárolni a legfejlettebb chiptervek egy részét, miután az ARM chiptervező társaság megállapította, hogy az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság nem hagyja jóvá a technológia Kínát érintő exportengedélyeket. Az értékesítési folyamatot ismerő személyek szerint a brit vállalat arra a következtetésre jutott, hogy az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság nem hagyja jóvá a legújabb Neoverse V sorozatának értékesítését, mert a teljesítménye túl magas. A lépés az Alibaba T-Head chipegységét és más kínai csoportokat is érint. Ez az első ismert eset, hogy SoftBank tulajdonában lévő ARM úgy döntött, hogy nem exportálja a legmodernebb terveit Kínába.

A Neoverse V a Wassenaari egyezmény hatálya alá tartozik - ez egy 42 országot érintő többoldalú megállapodás, amelynek a célja az, hogy megakadályozza a kettős felhasználású technológiák katonai célú alkalmazását -, azonban az ARM-nek amerikai és brit kiviteli engedélyekre lenne szüksége a technológia eladásához. Az eredmény két hónappal azután született, hogy az USA szigorú exportellenőrzéseket vezetett be annak megakadályozására, hogy Kína fejlett chipeket szerezzen be, illetve hogy a csúcstechnológiájú félvezetők hazai gyártásához szükséges technológiát és berendezéseket biztosítsa.

Paul Triolo, az Albright Stonebridge Group tanácsadócég Kína- és technológiai szakértője elmondta, hogy az amerikai kereskedelmi minisztérium október 7-i exportellenőrzési rendelete olyan módon is frissítette a korlátozásokat, amely hatással van az ARM által gyártott technológiákra. "A félvezető-ellátási lánc kulcsfontosságú vállalatainak, köztük az olyan IP-központi szereplőknek, mint az ARM meg kell határozniuk, hogy a kínálatukban biztosított képességek megfelelnek-e az új [október 7-i] kereskedelmi szabályozásban foglalt műszaki követelményeknek, vagy meghaladják-e azokat" - jelentette ki Triolo. Az ARM ugyan engedélyt kérhetne a technológia értékesítésére, de a siker esélye igen csekély, tekintettel az USA azon stratégiájára, hogy megtagadja Kínától a katonai célú technológiát.


Amikor az Amerikai Egyesült Államok októberben bevezette az új intézkedéseket, hangsúlyozta, hogy vélelmezhetően megtagadják a fejlett chipekkel kapcsolatos technológia Kínába irányuló exportjára vonatkozó engedélyeket. Az ARM sebezhetőnek tekinthető a Biden-kormányzat által alkalmazott, Pekinget célzó exportellenőrzésekkel szemben. A kínai IT-cégek - a technológiai társaságokhoz hasonlóan világszerte - nagymértékben támaszkodnak az ARM tervezéseire az okostelefonoktól a szerverekig terjedő eszközök gyártásában. "Úgy érezzük, hogy a nyugati világ másodosztályú embereknek tekint minket. Nem adnak el nekünk jó termékeket, még akkor sem, ha van pénzünk" - nyilatkozta az Alibaba T-Head egyik mérnöke. A szakember szerint az amerikai szankciók kétszintű rendszert hoznak létre és rámutatott, hogy a tavaly megjelent Neoverse V-t már az amerikai Amazon Web Services is használja a legmodernebb felhőalapú számítástechnikai chipjéhez.

Az ARM szellemi tulajdona a chipek többségének alapját képezi világszerte és a legtöbb élvonalbeli technológiákat fejlesztő cég használja. A Kína és az USA közötti feszültségek fokozódása máris arra késztetett néhány kínai chipgyártót, hogy az ARM terveinek egyre kifinomultabb, nyílt forráskódú alternatíváját, a RISC-V-t használja. A chiptervező a processzorok - a számítógépben található elektronikus chipek, amelyek logikai funkciókat látnak el - és a processzoron belüli "magok" - az információkat fogadó és feldolgozó egységek - tervezési architektúráját értékesíti. Az elmúlt évben az ARM számos új magtervet adott ki, köztük a Neoverse N2-t, valamint a Neoverse V1-et és V2-et, amelyek közül az utóbbiak az eddigi legnagyobb teljesítményű magok, s azok tervei az Amerikai Egyesült Államokból származnak.

A kínai vállalatok nem vásárolhatták meg a Neoverse V2-t és annak előző generációját, a V1-et a Wassenaar-listán szereplő technológiákhoz kapcsolódó amerikai és brit exportellenőrzések miatt. A többoldalú exportellenőrzési megállapodást 1996-ban több mint 40 nemzet, köztük az Egyesült Királyság, az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió tagállamai hozták létre, hogy korlátozzák a fegyverek és a kettős katonai célú termékek értékesítését. Az ARM előzetesen úgy határozott, hogy nem adhatja el a szellemi tulajdonjogot Kínának, mivel az "amerikai eredetű" technológiáról van szó, amely a Wassenaar-szabályozás hatálya alá tartozik, és amelyhez Washingtonból származó kiviteli engedélyre lenne szükség. Az ARM közölte, hogy globális vállalatként "elkötelezett az összes alkalmazandó exporttörvény és -szabályozás betartása mellett azokban a joghatóságokban, ahol működik".

Az Egyesült Királyság kormánya kiemelte, hogy nem kommentálja az egyes engedélykérelmeket, de megjegyezte, hogy "elkötelezett amellett, hogy támogassa a brit vállalkozásokat és a tudományos életet a Kínával való együttműködésben oly módon, amely tükrözi az Egyesült Királyság értékeit és figyelembe veszi a nemzetbiztonsági szempontokat". Az Amerikai Egyesült Államok nem válaszolt a kapcsolódó megkeresésre és az Alibaba nem kívánt nyilatkozni. Egy, az ARM-hez közel álló személy pedig kifejtette, hogy a társaság az Alibabával és más kínai partnerekkel együtt dolgozik azon, hogy olyan megoldásokat találjanak, amelyek segítenek megfelelni a teljesítménykövetelményeknek és a legújabb exportellenőrzéseknek is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!