Berta Sándor

Tőzsdére mehet az ARM

A lépés bonyolult és költséges, de sokat nyerhet vele a SoftBank.

Már 2020 júliusában felmerült lehetőségként, hogy megválhat az ARM-től a SoftBank és a részleges vagy teljes értékesítés mellett a tőzsdei megjelenés is szóba került. Az utóbbi lépésnek köszönhetően a SoftBank több milliárd dollárhoz juthatna, miközben megtartaná az ellenőrzést a vállalkozás felett. Most Rishi Sunak brit miniszterelnök közölte, hogy felújítja a tárgyalásokat a SoftBankkal az ARM londoni tőzsdei bevezetéséről, miután a Westminsterben hónapokig tartó politikai zűrzavarok miatt a tavalyi tőzsdére lépési kísérlet sikertelennek bizonyult.

A brit kormányfő tavaly decemberben találkozott az ARM képviseletében Rene Haas vezérigazgatóval és Spencer Collins jogi igazgatóval, akik mellé - videobeszélgetésen keresztül - Masayoshi Son, a SoftBank alapítója is csatlakozott. A kiszivárgott információk alapján a megbeszélés "nagyon konstruktív", illetve "pozitív" volt. A japán konszern képviselőivel folytatott korábbi egyeztetéseken egyébként Andrew Griffith, az Egyesült Királyság pénzügyminisztere szintén részt veszt.

A japán óriáscég már korábban jelezte, hogy New Yorkban szeretné tőzsdére vinni a 2016-ban 32 milliárd dollárért felvásárolt chiptervező vállalatot. Most már az az elképzelés, hogy a londoni és a New York-i tőzsdén egyszerre jelenne meg a társaság. Mindazonáltal a SoftBankot nagyon nehéz meggyőzni, mivel egy ilyen lépés magas költségekkel jár és meglehetősen bonyolult folyamat. A japán konszern a tavalyi lobbizás során a New York-i tőzsdei bevezetést részesítette előnyben, de a csoport vezetői nem zárták ki a kettős bevezetést sem.

Boris Johnson alatt a konzervatív kormány egy sor reformot indított el a londoni tőzsdei bevezetési rendszerében annak érdekében, hogy a brit főváros hiteles alternatívája legyen New Yorknak a tőzsdei megjelenést megcélzó technológiai cégek számára. A SoftBank és az ARM tavalyi lobbitevékenységét ugyanakkor aláásták az Egyesült Királyságot sújtó politikai problémák. A Cambridge-ben alapított és székhelyét továbbra is ott fenntartó chiptervező vállalkozás londoni tőzsdén való megjelenése a brit piacba vetett bizalmi szavazatnak számítana és az ARM a londoni tőzsdén a legnagyobb technológiai csoport lenne.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!