SG.hu

Az IT-vezérek egymás után tesznek hűségesküt Trumpnak

A Szilícium-völgy milliárdosai és cégeik csekkeket és bókokat osztogatnak a megválasztott elnöknek. Meta, Amazon, Sam Altman, az OpenAI munkatársa. A hét folyamán e Szilícium-völgyi cégek vagy vezetőik mindegyike hét számjegyű csekkekkel ígérte meg, hogy támogatja Donald J. Trump megválasztott elnök beiktatását, és többen Mar-a-Lagóba zarándokoltak, hogy térdet hajtsanak előtte.

A technológiai vezetők menetében, akik azért utaztak oda, hogy személyesen beszéljenek Trumppal, ott volt Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója és Sergey Brin, a Google egyik alapítója - ők csütörtökön vacsoráztak együtt Trumppal. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója pénteken ment oda, Jeff Bezos, az Amazon alapítója pedig néhány napon belül tervez odarepülni. A technológiai vállalatok és felsővezetőik bármennyire is vonakodtak, elfogadták, hogy Trump Washingtonja így működik. Adományaikkal, látogatásaikkal és megjegyzéseikkel csatlakoztak ahhoz a bulihoz, amely már egy hónapja tombolt, amikor a Szilícium-völgy befolyásos milliárdosainak egy csoportja - élükön Elon Muskkal - miután a kampányban támogatták őt, elkezdték Trump elnöki átmenetének egyes részeit irányítani.

Míg a vállalkozások gyakran próbálnak a leendő elnök oldalára állni, a tech-ipar kiemelkedett a többi iparág közül. Obama elnök kormányzásáig az IT-szféra nagyrészt távol tartotta magát a politikától. Néhányan csak kisebb csekkeket írtak Trump első beiktatására, de most a kenyértörés nagyon is nyilvánossá vált. A Meta és az Amazon - amelyek alapítóit korábban Trump bírálta - a héten közölték, hogy 1 millió dollárt adományoznak Trump beiktatási alapjának. Sam Altman, az OpenAI mesterséges intelligencia startup vezérigazgatója pénteken közölte, hogy az 1 millió dolláros adományt személyesen ő utalja át. "Trump elnök az MI korszakába vezeti majd országunkat, és szívesen támogatom erőfeszítéseit annak érdekében, hogy Amerika az élvonalban maradjon” - mondta Altman.

A beiktatási rendezvényeknek nyújtott nonprofit hozzájárulások, amelyekből január 20-a körül hazafias témájú rendezvényeket tartanak, a vállalatok számára bevált és kockázatmentes módszerek arra, hogy a hazafiság álcája alatt kegyeket keressenek anélkül, hogy túlzottan pártos szereplőknek bélyegeznék őket.


Tim Cook és Trump meleg kapcsolatot ápolt Trump első ciklusa alatt - sokkal melegebbet, mint más technológiai vezetőkkel, például a Meta vezetőjével, Mark Zuckerberggel vagy a Google vezetőjével, Sundar Pichai-val. A találkozó lehetőséget kínált Cooknak arra, hogy a leendő elnök támogatását kérje több olyan kérdésben, amelyek az Apple üzletmenetét az elkövetkező években kihívások elé állíthatják, beleértve az európai szabályozó hatóságok által az App Store-ra gyakorolt nyomást és azt a lehetőséget, hogy az új vámok veszélyeztethetik a vállalat iPhone-üzletágát. Trump a múltban fogékony volt ezekre a kérésekre. Egy októberi podcastban Trump azt mondta, hogy megértően hallgatta, amikor Cook egy telefonhívás során panaszkodott neki az európai szabályozókról, akik 2 milliárd dolláros bírságot szabtak ki az Apple-re, mert az App Store versenytörvényeket sértett. "Nem fogom hagyni, hogy kihasználják a vállalatainkat” - emlékezett vissza Trump. "Ez nem fog megtörténni.”

Cook egyfajta példaképpé vált azon vállalati vezetők számára, akik jó viszonyban akarnak maradni Trumppal. Trump első ciklusa alatt dicsérte az Apple vezetőjét, mondván, hogy tetszett neki, hogy Cook közvetlenül felhívta őt, hogy üzleti és gazdasági kérdéseket vitasson meg. Ez a megközelítés segített Cooknak személyes kapcsolatot kiépíteni Trumppal, és segített az Apple-nek elkerülni a számos termékére kivetett vámokat, még akkor is, amikor a Trump-kormányzat keményen fellépett más, Kínában gyártató vállalatokkal szemben. Ezzel szemben más technológiai óriások az elmúlt hónapot azzal töltötték, hogy helyrehozzák a Trumppal való kapcsolataikban keletkezett károkat.

Cook csak egyike annak a sok technológiai vállalatvezetőnek, akik megválasztása után igyekeztek hízelegni Trumpnak. Gratulációkat tett közzé az X-en, és azt írta: „Alig várjuk, hogy együttműködjünk Önnel és a kormányával annak érdekében, hogy az Egyesült Államok továbbra is vezető szerepet töltsön be a leleményesség, az innováció és a kreativitás által, és hogy ez a leleményesség, az innováció és a kreativitás táplálja az Egyesült Államokat”. Más technológiai vezetők is dicsérték Trumpot. Marc Benioff, a Salesforce vezérigazgatója és a Time magazin tulajdonosa azt írta az X-en, hogy „nemzetünk számára ez a nap a nagy ígéretek időszaka”, miután a Time Trumpnak ítélte az áhított „Az év embere” címet. "Alig várjuk, hogy együtt dolgozhassunk az amerikai siker és a mindenki számára elérhető jólét előmozdításán” - írta Benioff a Time Trumpot ábrázoló címlapjának képe mellé.


A fordulat különösen szembetűnő annak kapcsán, hogy néhány tech-vezető, aki adományozási ígéretet tett, vagy a héten találkozott Trumppal, eddig bevallottan liberális volt. Ezek közé tartozott Benioff és Altman is, akik Trump első ciklusa alatt a politikailag legaktívabb demokrata adományozók közé tartoztak. Az orosz származású Brin nyilvánosan tiltakozott Trump 2017-es bevándorlási rendelete ellen. Egy nyilatkozatban Karoline Leavitt, Trump szóvivője azt mondta: "Trump elnök a történelem legszélesebb politikai mozgalmát építette fel, amelyet a munkásosztálybeli amerikaiak táplálnak, akikhez a Szilícium-völgytől a Wall Streetig csatlakoznak a vezetők. Még be sem került a Fehér Házba, Trump elnök máris egyesíti az összes amerikait a siker révén”.

* A legutóbbi lépésekkel a technológiai ágazatban Trump támogatása még nagyobb kritikus tömeget ért el, mivel a korai támogatói arról beszélnek, hogy el vannak ájulva az újonnan hivatalba lépő kormányzattól. Marc Andreessen - a Szilícium-völgy egyik befolyásos kockázati tőkése, aki a kampány során támogatta Trumpot - egy e heti podcast-interjúban elmondta, hogy a választások napja óta idejének körülbelül a felét az elnöki átállással töltötte. Trump győzelmét a „techno-optimista” ideológia kulturális pillanataként fogalmazta meg. "Új korszak virradt fel Amerikában, úgyhogy nagyon boldog vagyok” - mondta Andreessen. "Az emberek végre kidugják a fejüket a kultúrharc fagyos tundrájából, és rájönnek, hogy valójában rendben van, hogy dolgokat építsünk, hogy érdemben alkalmazzunk, hogy ünnepeljük a sikert, és alapvetően büszkék legyünk az országra és hazafiasak.”

Andreessen olyan technológiai vezetőkhöz csatlakozott Mar-a-Lagóban, mint Mark Pincus, a Zynga játékcég alapítója, és David Marcus, a Meta egykori vezetője, hogy segítsenek az új kormányzat személyzetének összeállításában, és hogy az olyan iparágak szabályozásának csökkentésén dolgozzanak, mint az MI és a kriptovaluták. Peter Thiel technológiai befektető, aki részt vett Trump 2016-os átmenetében, de ezúttal kevésbé volt érintett, egy e héten sugárzott interjúban azt mondta, hogy az elvárásai „közepesek” Trump teljesítményével kapcsolatban, de ennek ellenére korszakos pillanatnak tartja a váltást. Az „ancien régime, azaz a liberalizmus kimerült” - mondta Thiel az interjúban Piers Morgan-nek, utalva a francia forradalom előtti franciaországi politikai és társadalmi rendszerre.

Pontosan nyolc évvel ezelőtt Thiel szervezett meg egy hasonló vezetői zarándoklatot, a technológiai titánok és Trump közös találkozóit a Trump-toronyba. Akkoriban a résztvevők hasonló optimizmusnak adtak hangot, amely elpárolgott, amikor az elnök olyan éghajlat- és bevándorláspolitikát erőltetett a hivatali ideje elején, amely eltolta magától a technológiai vezetőket. A Trump és a technológiai ipar közötti feszültség néhány jele már ezúttal is felszínre került: Trump a kormányzat vezető pozícióiba olyan embereket nevezett ki, mint David Sacks - a befektető és podcaster a kripto és az MI „cárja” lesz.

Sacks feladata többek között az, hogy összeállítson egy bizottságot, amely tanácsot ad a magát kriptohívőnek valló Trumpnak a kripto és az MI területén. Trump tanácsadói köre és tech barátai azonban nem értenek egyet abban, hogy két külön tanácsadó testület legyen-e, vagy csak egy. A kriptopénz és az MI területén dolgozók nagyrészt két különböző tanácsot szorgalmaztak, és volt némi vita arról is, hogy ki válassza ki azokat, akik ezekben a csoportokban szolgálnak. Azok az emberek, akik Trump támogatására adományoztak, valószínűleg előnyben részesülnek a betöltendő pozíciók elnyerésében.

Számos kriptovaluta- és MI-vezető is meglátogatta Mar-a-Lagót, vagy beszélt Trumppal vagy a hozzá közel állókkal. Michael Saylor, a több tízmilliárd dollárnyi bitcoint birtokló, tőzsdén jegyzett szoftvercég, a MicroStrategy ügyvezető elnöke a héten egy interjúban azt mondta, hogy „szívesen felajánlja szolgálatait” a kriptotanácsadó testületnek. Brian Armstrong, a Coinbase, a legnagyobb amerikai kriptotőzsde vezérigazgatója pedig a múlt hónapban négyszemközt beszélt Trumppal. Brad Garlinghouse, a Ripple kriptovállalat vezérigazgatója elmondta, hogy nemrég szintén ellátogatott Mar-a-Lagóba, hogy a kriptóról beszélgessen. Elmondása szerint a Ripple azt tervezi, hogy 5 millió dollárt adományoz XRP-ben, saját digitális valutájában Trump beiktatási alapjának.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • felemelő #2
    Amíg politikusok hozzák a törvényeket.... addig valahogy mindig becsúszik egy "kivéve a gyevi bírót" passzus.

    Mondjuk nekem az volt az ötletem, hogy két kamarás parlament kell.
    Az egyik kamara pártokból, professzionális politikusokból áll és törvényeket alkotnak.
    De csak az a törvény emelkedik jogerőre, amit a második kamara is jóváhagy.
    A második kamarát meg olyanra kell alkotni, hogy reprezentálja a társadalmat (és garantáltan független legyen a pártoktól).
    Erre akár a sorsolás is jól jöhet, ha nincs jobb megoldás. És mondjuk minden polgár csak egyszer lehet ilyen képviselő és max. két évre.
    A lényeg hogy reprezentálja a társadalmat és a törvényalkotóknak meg kelljen dolgozni, meggyőzni ezt a reprezentatív alsóházat a törvény hasznosságáról és elérnie hogy azok, akikre a törvény vonatkozni fog, azok megszavazzák.
  • RJoco #1
    "A Szilícium-völgy milliárdosai és cégeik csekkeket és bókokat osztogatnak a megválasztott elnöknek."
    Mármint:
    "A Szilícium-völgy milliárdosai és cégeik csekkeket és bókokat osztogatnak a megvesztegethető elnöknek."

    Érdekes dolog ez.
    Ha pénzt adnék mondjuk egy banki ügyintézőnek (mondjuk pozitívabb hitelelbírálás), hogy nézzen félre, akkor megvesztegetném.
    De, ha egy gazadag milliárdos ad pénzt a politikusnak (egyértelműen azért, hogy később neki kedvezzen), akkor az támogatás.