SG.hu

Személyiséghez való jogot akar bevezetni az Egyesült Királyság

A brit kormány konzultációt indít a híres személyek hangjának, képének vagy munkáinak technológiai ellenőrzéséről. A művészek „személyiséghez való jogot” szerezhetnek a mesterséges intelligencia védelmének felülvizsgálata során.

Az Egyesült Királyság kormánya megvizsgálja a „személyiséghez való jog” bevezetésére irányuló javaslatokat, amelyek célja, hogy megakadályozza, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok olyan termékeket hozzanak létre, amelyek jól ismert művészek és hírességek fő jellemzőit utánozzák. A miniszterek a jövő héten konzultációt indítanak a szerzői jogi szabályok aktualizálásáról, amely szabályozza, hogy a technológiai vállalatok hogyan tölthetik le a mesterséges intelligencia modelljeiket tanító tartalmakat. A munkáspárti kormányzat várhatóan a következő két éven belül törvényt terjeszt elő a kérdésben.

A konzultáció során a kormány terveit ismerő személyek szerint a művészek és az alkotók számára új védintézkedések létrehozását vizsgálják majd. Ezek célja az lenne, hogy megakadályozzák az olyan mesterséges intelligencia-termékek létrehozását, amelyek nagyon hasonlítanak híres személyek és csoportok hangjára, képére vagy más megkülönböztető jegyeire. A konzultáció egyik központi eleme egy új jogfenntartási mechanizmusra vonatkozó terv lesz, amely jogbiztonságot nyújtana mind a kreatív iparágak, mind a mesterséges intelligencia ágazat számára. A mechanizmus célja, hogy lehetővé tegye a tartalom nagyobb mértékű engedélyezését azok számára, akik örömmel fogadják, hogy az anyagukat felhasználják, ha fizetnek érte, ugyanakkor védelmet nyújtana mindazoknak, akik ellenzik, hogy az anyagot mesterséges intelligenciamodellek képzésére használják fel.

A miniszterek véleményt fognak kérni egy ilyen mechanizmus legjobb technikai megoldásáról, hogy az ne büntesse véletlenül azokat a jogtulajdonosokat, akik nem kívánják, hogy anyagukat letöltsék, mert így csökkenne annak láthatósága az interneten. A kormány konzultációjának másik célja az átláthatóság fokozása a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok által a tárolt anyagok felhasználása terén. Az iparági vezetők kifogást emeltek minden olyan rendszer ellen, amely lehetővé tenné a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok számára, hogy szabadon rabolják le az internetet, hogy algoritmusokat képezzenek ki a kiadók és művészek tartalmain, kivéve, ha azok kifejezetten „beleegyeznek” bármilyen megállapodásba. A kormányzati konzultáció várhatóan kerülni fogja az „opt in” vagy „opt out” kifejezések használatát a létrehozni kívánt jogfenntartási rendszer leírására.


A konzultáció rendkívül ellentmondásosnak ígérkezik, mivel a kreatív iparágak vezetői - a kiadói és zenei szférától kezdve a film- és fotóiparon át - már most is aggódnak amiatt, hogy a technológiai cégek „lenyúlják” munkájukat a mesterséges intelligenciamodellek képzése céljából. Széles körű felháborodást fog okozni bármilyen olyan jel, ami arra utal, hogy a kormány az MI-vállalatok oldalára áll, hogy a technológiai ágazat növekedését az Egyesült Királyság 125 milliárd fontot érő kreatív ágazatának rovására favorizálja. A konzultációt a lehető legnyitottabbra tervezik, hogy a témában járatosak hozzászólhassanak, és így ösztönözze a vitát a kérdésekről.

A kreatív ipar vezetői azonban már most aggódnak a „jogfenntartás” fogalma miatt - attól tartanak, hogy ez a kifejezés egyszerűen felváltja majd azt az elképzelést, hogy a vállalatok és a művészek „lemondjanak” arról, hogy a tartalmukat ellopják. Figyelmeztetnek arra, hogy a szerzői jogtulajdonosok talán nem is tudják, hogy ki használja fel tartalmukat, így lehetetlenné válhat a jogfenntartásra vonatkozó ajánlat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!