SG.hu

Szerencsejátékká nyilvánítaná a kriptovaluta-tranzakciókat a brit parlament

Pénzügyi szolgáltatás helyett szerencsejátéknak kellene nyilvánítani a kriptovaluták forgalmazását a londoni alsóház pénzügyi bizottságának most bemutatott jelentése szerint.

A 28 oldalas helyzetértékelés megállapítja, hogy a jegybanki támogatás nélküli kriptoeszközök - például a bitcoin és az ether - kilengésekre hajlamos árfolyama és belső értékük hiánya óhatatlanul jelentős kockázatoknak teszi ki a fogyasztókat, miközben ezek a kriptovaluták "nem szolgálnak hasznos társadalmi célokat". A parlamenti bizottság szerint a támogatás nélküli kriptoeszközökkel folytatott spekuláció éppen ezért jobban hasonlít a szerencsejátékra, mint a pénzügyi szolgáltatásokra. A testület aggasztónak nevezte, hogy ha a támogatás nélküli kriptoeszközökkel folytatott lakossági kereskedést és befektetési tevékenységet pénzügyi szolgáltatásként szabályozzák, akkor a fogyasztók a ténylegesnél biztonságosabbnak gondolhatják e tevékenységeket, vagy úgy érzékelhetik, hogy e tranzakciók mögött hatósági védelem áll, jóllehet ilyen védelem nincs.

Mindezek alapján a londoni alsóház pénzügyi bizottsága a szerdán ismertetett jelentésben erőteljes ajánlást fogalmazott meg arra, hogy a brit kormány a támogatás nélküli kriptoeszközökkel folytatott lakossági kereskedést és befektetési tevékenységet ne a pénzügyi szolgáltatásokra, hanem a szerencsejátékokra vonatkozó szabályozásnak vesse alá. A testület támogatja ugyan a pénzügyi innovációt olyan területeken, amelyeken ez potenciális előnyökkel jár, nem világos azonban, hogy a kriptovaluta-technológiák milyen jövőben előnyökkel járhatnak a pénzügyi szolgáltatásokban, és melyek azok a területek, amelyeken e technológiák a legnagyobb hatást gyakorolhatják. A kriptovaluták használatából eredő fogyasztói kockázatok azonban már most is jelen vannak és ténylegesek - áll brit parlamenti szakbizottság jelentésében.

Felmérések szerint az Egyesült Királyságban minden tizedik ember rendelkezik kriptovalutákkal, a legelterjedtebb a bitcoin és az ethereum. A bitcoin vásárlók 40%-a 35 év alatti férfi, akiket általában a lakosság leginkább kockázatvállaló szegmenseként tartanak számon. A kriptoeszközök tartásának leggyakrabban említett oka az volt, hogy "szórakoztató befektetés".

A bizottság szerint a kriptovaluták pénzügyi szolgáltatásként való szabályozása azt a hamis benyomást keltené, hogy ugyanolyan biztonságosak, mint a hagyományos befektetések. Hasonló aggályokat fogalmazott meg néhány hete egy londoni pénzügyi rendezvényen Sir Jon Cunliffe, a Bank of England kormányzó-helyettese. Cunliffe kijelentette: a kriptopénzek zöme erőteljesen spekulatív, inkább fogadásszerű eszköz, értékük szélsőséges kilengésekre hajlamos, éppen azért, mert "nincs semmi mögöttük", nincs belső, valódi értékük, és emiatt nem alkalmasak általános fizetési célokra sem.

A jelentés kevés részletet közöl arról, hogy mit jelenthet a kriptóra alkalmazott szerencsejáték-szabályozás. Harriett Baldwin parlamenti képviselő, a bizottság elnöke szerint a jelentés azt ajánlja, hogy "az emberek spekulatív csalogatását bizonyos kriptovaluták megvásárlására" szerencsejátékként kezeljék. Elmondta, hogy a bizottság sok bizonyítékot hallott arról, hogy "a futballklubok ezt pénzbevonásra használják hűséges szurkolóik körében". A kriptoszponzoráció széles körben elterjedt a futballklubok körében, de a Premier League-ben szereplő klubok nemrégiben megállapodtak abban, hogy a 2026-os szezon kezdetétől megszűnik a szerencsejáték-szponzoráció a mezük elején. Ez önkéntes lépés volt, és nem írta elő a szabályozás.

A CryptoUK szakmai szövetség határozottan elutasította a bizottság megállapításait, mondván, hogy a képviselők kriptopénzzel kapcsolatos észrevételei "nem hasznosak, hamisak, alapvetően hibásak és megalapozatlanok". Ian Taylor, a CryptoUK szóvivője szerint a pénzügyi ágazat a kripto mellett áll: "A professzionális befektetési menedzserek a bitcoint és más kriptoeszközöket új alternatív befektetési osztálynak tekintik, nem pedig a szerencsejáték egyik formájának, és a fedezetlen kriptoeszközök intézményi elfogadása jelentősen megnőtt". A GamCare szerencsejátékokkal foglalkozó jótékonysági segélyvonal az elmúlt két évben több mint 300 olyan emberről értesült, akik a kriptopénzekbe és az online pénzügyi piacok más formáiba való befektetéssel küzdenek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • uwu2020 #11
    Nem az elképzeléssel van a baj, történelmi léptékű változás lenne, de jelenleg lehetetlennek tűnik. Hidd el senkinek nem jó, hogy időről időre az elszabadult inflációval kell küzdeni, de egyelőre nincs jobb, azzal kell főzni ami van. 100 év múlva lehet, hogy nevetséges problémának fog tűnni, mint amikor a sok arany tönkretette a Spanyol gazdaságot a középkorban. Egyébként meg pont a kriptók és a cbdc-k jelenthetik egy új pénzrendszer alapjait, de infláció szerintem mindig lesz, csak sokkal kisebb métrékű fog egészségesnek számítani, és még kisebbek lesznek a kilengések, rövidebbek a válságok.
  • Tetsuo #10
    A modern, istentelen, pénzhajhászó kapitalista gazdaságunk egyik attribútuma az infláció, de másféle gazdasági rendszereknek nem szükségszerű velejárója.
    A szcientista, naiv realista ember a beszűkült tudatával el sem bír képzelni mást, csak ami a környezetében van, amit a tévében lát nap mint nap. Főleg, ha egyik cél a múltat végképp eltörölni...
  • Szefmester #9
    Aha.. tehát egyfajta vagyonadó, meg hogy ne spóroljanak az emberek...

    Tehát nem az okozza hogy a bankrendszer így csinál a semmiből valamit a kamataival... hanem vagyonadó...

    S míg a bankoknak van "némi" fedezete bezuhanás esetére, addig a kriptónak nincs... De ja..
  • bdzsana #8
    "Az inflacio egyfajta kotelezo vagyonado"

    Nem egészen. Ez szükséges a gazdaság pörgetéséhez, hogy ne üljön senki a pénzén. Ha ugyanannyit érne a pénz 50 év múlva is akkor mindenki berakná a megtakarítást a párnacihába és nyugdíjasan elővenné, de ezzel vannak kényszerítve a cégek és emberek hogy a pénzt forgassák, amivel a gazdaságot élénkítik.
    Mondhatjuk, hogy az infláció a mai gazdaságunk egyik alappillére, ami nélkül összeomlana minden. Nem csupán a fiat pénzeszközök tulajdonsága ez, ha véletlenül lenne egy kriptó ami nem veszítene az értékéből és átállnánk arra akkor brutális gazdasági visszaaesés lenne az eredmény, de egyébként volt már ilyesmire példa érdemes utána nézni mi lett az eredménye.
  • uwu2020 #7
    Azért legalább egy guglizást megérne mi is az a pow meg a pos, mielőtt tudálékosan előadod a zagyvaságot ami a fejedben van. Biztos megvan az az érzés, hogy tudod mit beszélsz, különben nem írnád le, de hidd el, nagyon vakon vagy, kérlek guglizzál, mert ezt nézni is rossz.
  • uwu2020 #6
    Ezt csak úgy mondod, hiszi a piszi.
  • kvp #5
    "Ez egy érzékeny rendszer, aminek fontos része az infláció, enélkül nem létezhetne a modern gazdaság, és kriptók se lennének. Kicsit agyzsibbasztó, mikor a kriptósok az infláció ellen szónokolnak, mintha valami démon lenne."

    Az egesz aranymentes penzugyi rendszer arra epul, hogy a konvertibilis valutak folyamatosan veszitenek az ertekukbol, igy vonva ki erteket a rendszerbol. Az inflacio egyfajta kotelezo vagyonado, amit a globalis penzugyi rendszer vet ki minden konvertibilis penznemre. A kerdes az, hogy ez nekunk (a lakossagnak) tenyleg jo vagy csak a nagytokesek tokefelhalmozasat segiti?

    A kriptok eredeti formajukban (POW) pilotajatekok egy gyarilag beepitett crash ponttal, mig uj formajukban (POS) ugyanolyan tokefelhalmozasi eszkozok mint a fiat penzek. A kozponti jegybankok kriptoi pedig a klasszikus szamozott bankjegyek vilagat probaljak visszahozni es a kereskedelmi bankoktol vennek vissza a penzteremtes lehetoseget a jegybankokhoz. (a tobbszoros tokeattetes hitelezeshez is a jegybankoktol kellene kotelezoen hitelt felvenni. mint ahogy keszpenz eseten is csak a jegybankok nyomtathatnak uj bankjegyeket)

    ps: Szoval nem, a kriptok nem szerencsejatekok, sima pilotajatekok. Attol meg nem kell feltetlen betiltani oket, mint ahogy a token mentes pilotajatekokat vagy a penzintezeti engedely nelkul vegzett banki tevekenysegeket sem.
  • uwu2020 #4
    Miért kéne "visszafizetni"? Ez nem így működik, folyamatosan fizetik, és természetes, hogy ha van adósságplafon, azt időről-időre emelni kell. Ez egy érzékeny rendszer, aminek fontos része az infláció, enélkül nem létezhetne a modern gazdaság, és kriptók se lennének. Kicsit agyzsibbasztó, mikor a kriptósok az infláció ellen szónokolnak, mintha valami démon lenne. Nyilván lehetett volna más rendszert kiépíteni, de ez egy olyan alap amit el kell fogadni. Mellesleg a kriptók élettartama a FIAT pénz töredéke, majd szólj, ha valamelyik kriptó 100 éves lesz! A legtöbb kriptó eleve halálra van ítélve, vagy csalás. A hagyományos bankrendszer működik, nylván nem tökéletes, de ez a modern gazdaság alapja, majd fejlődik ez is. A DEFI egyelőre csak egy tákolmány, kamu decentrelizáltsággal, de ennek ellenére szerintem van jövője. Az egyetlen kriptó ami megtalálta a helyét és hozza azt ami elvárható, az a BTC, nem sokat tud, elég béna, de amire hivatott azt viszi. Emellett ETH alapú DEFI kezd kialakulni, minden ETH killernek mondott kriptó az ETH utáni helyért verseng. Jobb helyeken biztos, hogy a hagyományos pénzrendszer és a kriptók világa összeforrva fog együtt működni, de ez még elég messze van, most a fejlesztésben kísérletezés van, a felhasználásban meg spekuláció.
  • nlght #2
    Csak annyi baj van hogy a fiat currencyknél is balfaszkodás van, az USD az elmúlt 100 évben folyamatosan veszít az értékéből, gyakorlatilag soha nem volt még ilyen magas az USA államadóssága, nem látok rá esélyt hogy valaha is vissza tudják fizetni, inkább nyomtatnak még, tehát szarul bánik a FED az USD-vel.

    Pont ezért hozták létre a BTC-t, mert a jegybankok úgy nyomtatják a pénzt mintha nem lenne holnap és az emberek vagyona/fizetése elértéktelenedik. Még soha nem volt az emberiség történelmében egy fiat currency sem, amit nem kezeltek volna félre és nem ment volna teljesen tönkre. Egyet sem tudtok mondani ami fennmaradt volna. A periodikus pénzügyi válságok jelenléte bele van kódolva a jelenlegi szar rendszerbe. A bankokat rendre kimentik a kormányok, miközben az átlagemberek lakásait elárverezik ha tartoznak. Csupán azért mert a bankok folyamatosan riogatják a kormányokat, hogy ha nem mentesz ki, akkor bedől ez a szar rendszer.

    Lehet, hogy a crypto a vadnyugatot jelentheti egyesek szemében és még nincs szabályozva rendesen, de a fiat currencyk meg a jól bevált, de törött kerekű lovaskocsit jelenthetik az autók korában.
  • uwu2020 #2
    Csak szimplán nem értenek hozzá, sokan vannak így. Sokféle métely mérgezi a kriptókat, de nem igaz, hogy semmi hasznuk. Eleve a cbdc-ket ami garantáltan a jövő pénze lesz a kriptók hívták életre. A BTC önmagában is megfelel a befektetési arany digitális változatának, de a DEFI lesz az igazán érdekes entitás, ha kinövi magát, mert egész sok banki funkciót képesek ellátni. Nyilván ez még messze van, és a tényleges felhasználásának jellemzésére a szerencsejáték teli találat, viszont szerintem hiba lenne így kezelni, nem lesz mindíg így.