SG.hu

Visszakövethetővé teszi a kriptovaluta-átutalásokat az EU

A pénzmosás elleni küzdelem jegyében az uniós tagállamok pénzügyminisztereinek tanácsa a kriptoeszköz-átutalások visszakövethetőségének biztosítására a pénzátutalásokat kísérő adatokra vonatkozó szabályokat fogadott el - közölte az uniós tanács.

A tanácsi közlemény szerint a pénzátutalásokra vonatkozó, a kriptoeszközök átutalására is kiterjesztett szabályok pénzügyi átláthatóságot biztosítanak a kriptoeszköz-átváltások esetében, és a legszigorúbb nemzetközi előírásoknak megfelelve szavatolják, hogy a kriptoeszközöket ne használják fel bűncselekmények elkövetésére. Az új szabályok értelmében a kriptoeszköz-szolgáltatók - a tranzakció tárgyát képező kriptoeszközök összegétől függetlenül - kötelesek összegyűjteni és hozzáférhetővé tenni bizonyos adatokat az általuk lebonyolított kriptoeszköz-átutalások kezdeményezőjéről és kedvezményezettjéről. Ez biztosítja az átutalások visszakövethetőségét, ezáltal az esetleges gyanús ügyletek könnyebb azonosítását és letiltását.

"Nagyon örülök, hogy ma teljesítjük ígéretünket, miszerint megkezdjük a kriptoeszközök ágazatának szabályozását. A közelmúlt eseményei megerősítették, hogy sürgősen szükség van olyan szabályok bevezetésére, amelyek jobban védik az ezekbe az eszközökbe fektető európaiakat, és megakadályozzák a kriptoiparral való visszaélést a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása céljából" - áll Elisabeth Svantesson, Svédország pénzügyminiszterének nyilatkozatában, aki a Tanács elnökségeként elnökölt a tárgyalásokon.

Az irányelv javítani fogja a tagállamoknak az adócsalás, az adókijátszás és az adókikerülés felderítésére és leküzdésére való képességét azáltal, hogy az EU-ban székhellyel rendelkező kriptoeszköz-szolgáltatók számára előírja - függetlenül azok méretétől -, hogy tegyenek jelentést az EU-ban lakóhellyel rendelkező ügyfelek ügyleteiről. Az aktualizált irányelv hatálya kiterjed majd a pénzügyi intézmények elektronikus pénzek és központi banki digitális fizetőeszközök tekintetében fennálló jelentéstételi kötelezettségeire, valamint a természetes személyek által igénybe vett, határokon átnyúló vonatkozású feltételes adómegállapításokkal kapcsolatos automatikus információcserére is.

A kriptoeszközökre, az elektronikus pénzre és a központi banki digitális fizetőeszközökre vonatkozó új jelentéstételi követelmények 2026. január 1-jén lépnek hatályba. Az új szabályok végleges elfogadásához még az Európai Parlament véleménye szükséges.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • uwu2020 #8
    Ezt csak úgy mondod. Ha igaz lenne, betiltanák.
  • Dodo55 #7
    Önmagában teljesen helyes az érvelésed, csakhogy:
    - a valóságban ennyire szélsőségesen körülményekre példa max. Kína vs nyugat viszonylatban volt/van, Európában a szovjet megszállás vége óta a társadalmi jóléti követelések természetes mód kialakítottak és fenntartanak már egy olyan elégséges szintű jogharmonizációt, ami legfeljebb technikai streamliningot igényelne az ügymenetek megkönnyítése érdekében, de semmiképp sem ennyire erőszakos és invazív beszabályozást.
    - csúnya dolog, ha a döntéshozók a tiédhez hasonló érveléseket ürügyként használva érvényesítenek mindenféle lobbiérdekeket és aztán pont hogy végeredményében versenykorlátozó szabályozások születnek. Már pedig sajnos elég régóta tudni lehet, hogy az EU-s döntéshozatal közelében milyen pénzek honnan, hová áramlanak.

    Meg aztán ott van az az ártatlanság vélelmét sértő mentalitás, ami pl. legújabban a PET palackok rögzített kupakjai kapcsán sugárzik. Én sosem szemeteltem az utcára vagy bárhová a környezetbe (de tényleg, ez szimplán jó érzés kérdése, nem pedig politikai nézeteké) és mindig a kupakjaival együtt dobtam ki a PET palackokat, de akkor milyen jogon rágalmaz ezzel engem a törvényalkotó és miért aláz meg ilyen lekicsinylő óvodás módszerekkel, hogy odarögzíti? Mert még azt mondom, hogy ha amcsi mód a testi épségemet szolgálná, akkor ám legyen, max. mosolyognék rajta, így viszont felháborodottan tépem le, amikor akár már kinyitás közben belevág a kezembe, vagy rosszabb esetben a szám szélét karcolja meg ha nem pohárból iszom meg a tartalmát. És itt a hangulatról van szó, amit ezzel keltenek. Hogy szinte már nem tudsz olyan terméket a kezedbe venni, amiről ne üvöltene az arcodba ez hányingerkeltő a bűntudatsugallási szándék, vagy épp a képmutató mód környezetvédelem álcája mögé rejtett brutális spórolás az alapanyagokkal.

    Mondom ezt úgy, hogy kiemelkedő az alkalmazkodóképességem, pillanatok alatt hozzá tudok szokni bármihez és újratervezni a dolgokat a megváltozott körülményeknek megfelelően, de a legtöbb EU-s intézkedésből, illetve ezek mindennapi életben egyre több felé tapasztalható eredményeiből az elmúlt években mégis árad egy olyan ellenszenves mentalitás, ami teljesen megbotránkoztat.
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2023.05.17. 17:47:27
  • felemelő #6
    Apró probléma, hogy a szabadkereskedelemnek alapvető feltétele, hogy nagyjából azonos jogi háttér, kötelezettség álljon a felek előtt.

    Pl. ha az egyik országban nem léteznek munkavállalói jogok, nyugdíjköltségek, munka és természetvédelmi költségek és hatalmas állami dotációt valamint adómentességet kap egy cég, akkor az szabadon exportálhasson olyan országba ahol ezek a megkötések emelik a gyártási költségeket?
  • paragic #5
    Ki is lehet ám lépni, és akkor nem parancsol Prüsszel.
    Egyébként köszönjük, hogy századiknak még te is felböfögted a nyugatellenes trolljobboldali propagandát.
  • kvp #4
    "Biztos nem értettetek valamit félre?"

    A tervezet lecsap az illegalis tevekenysegekre. Viszont a kriptos tranzakciok nagyreszet az illegalis tevekenysegek teszik ki, a tobbi kripto tulajdonos csak befekteteskent kezeli. Ha a rendszerben nincs likviditas, akkor befagyott befektetesnek szamit, mint pl. az NFT-k. Az illegalis mozgasok nelkul meg annyi erteke sincs a kriptoknak, mint jelenleg, mert nem csak legalis modon nem nagyon konvertalhatoak vissza konvertibilis fizetoeszkozze es nem nagyon hasznalhatoak legalis vasarlasokra, de meg illegalis termekek beszerzesere sem (gondolok itt a kriptok fo felhasznalasi teruleteire a fegyver-, kabitoszer- es emberkeresekedelemre). Marad a befektetesi alapu tulipanhagyma futures stilusu felhasznalas, mint a kriptok egyetlen ertekteremtoje.
  • uwu2020 #3
    Az első két komment számomra nem teljesen érthető. A kriptós közösség általánosságban pozitívan fogadta a MICA-t, a kriptók terjedésének kedvező szabályozásként ítéli meg szinte minden nagyobb kriptós oldalon megjelent cikk. Biztos nem értettetek valamit félre?
  • Dodo55 #2
    Az EU inkább konkrétan saját magát lehetetleníti el ezekkel a habzószájú és szakmailag teljesen abszurd, mondhatni barbár túlszabályozási kísérletekkel...

    Persze mostanában már az is szokszor megfordul a fejemben, hogy ez véletlenül nem valami belülről végrehajtott szabotázs minden egyéb hajmeresztő arcbafingásukkal együtt amiket mostanában megpróbálnak átverekedni?

    Mert hogy végeredményében ahol nagy a támogatottságuk, ott szép lassan ellehetetlenítik az emberek mindennapjait és kivéreztetik a gazdaságot, ahol pedig nincs ekkora támogatottságuk, ott hónapról hónapra szítanak egyre nagyobb undort saját maguk ellen...

    Pedig nem ártana ráeszmélni, hogy úgy egyébként a mára a legtöbb nemzet számára nem kicsit létfontosságúvá vált európai szabadkereskedelmi rendszer is még mindig ez alatt a szövetség zászlaja alatt alapul, tehát vagy sürgősen ki kellene ezt onnan menteni (én személy szerint erre szavaznék, mint legbékésebb megoldásra), vagy pedig mostmár csírájában elfojtani azt, hogy mindenféle elfajzott politikai ideológia és idegen külső gazdasági érdekek lobbiereje telepedhessen rá (érts deklarálni, hogy az EU egy nettó gazdasági övezet és az áruk, szolgáltatások, illetve személyek szabad mozgásán felül minden egyéb, nem szorosan ezekhez kapcsolódó célt szolgáló rendelkezést hatálytalanítani / önkéntes alapúvá tenni a választott nemzeti kormányok mindenkori belátása szerint és minden egyéb nem szorosan ezekhez kapcsolódó célt ellátó intézmény államközi jogosultságát megvonni, megtagadni, a költségvetési forrásaikat felszámolni).
  • kvp #1
    Ezzel gyakorlatilag ellehetitlenitik az EU-n beluli kripto tranzakciokat. Viszont a vilag tobbi reszet ez nem erinti es az internet atlog az orszaghatarokon. Sokkal egyszerubb lenne minden kriptot illegalissa tenni, az offline birtoklast is.