Berta Sándor

Írországban már vizsgálják a Yahoo! botrányát

Tovább gyűrűzik a konszern e-mail kiadási ügye.

Mint ismeretes, nemrég jelentette be az amerikai közszolgálati rádió (NPR), hogy a Yahoo! tavaly egy olyan szoftvert fejlesztett ki, amellyel megfigyelte levelezőprogramja klienseinek bejövő e-mailjeit, s az információkat továbbította az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatalának (NSA). Az óriáscég a megfigyelést az NSA kérésére végezte.

Az ír adatvédelmi biztos is vizsgálja az eddigi jelentéseket. Dublinban van ugyanis a Yahoo! európai központja és a szakember választ akar kapni arra a kérdésre, hogy európai felhasználók e-mailjeit is továbbította-e társaság az NSA részére. Amennyiben sor került ilyen esetre, vagyis az adatvédelmi jogok megsértésére, az komoly aggodalomra adna okot.

A Yahoo! időközben azt közölte, hogy a rendszerein nem került sor e-mailek olyan jellegű szkennelésére, mint amiről korábban a Reuters és a The Washington Post beszámolt. Cáfolatában a Yahoo leszögezi: a szolgáltatásait igénybe vevők leveleinek, vagy adatainak ellenőrzésére vonatkozó minden egyes kormányzati kérést szigorúan mérlegelnek, éppen a kliensek adatainak védelme érdekében. A cég határozottan leszögezi, hogy az elektronikus levelek ellenőrzésére szolgáló szoftver nem létezik a Yahoo számítógépes rendszerében.

A Yahoo egyébként kedden Marissa Mayers vezérigazgató aláírásával már megjelentetett egy közleményt, amelyben nem cáfolta, de nem is erősítette meg a titkos megfigyelésről szóló információkat, hanem leszögezte, hogy a Yahoo tiszteletben tartja az amerikai törvényeket. A vállalat kiemelte, hogy a Reuters cikke "félrevezető" volt. Arról ugyanakkor nem hangzott el semmi, hogy korábban voltak-e ilyen szkennelések vagy, hogy a társaság rendszerein kívül alkalmaztak-e ilyen szoftvert. Az NSA és az FBI szerdán sem reagált és újságírói megkeresésre sem volt hajlandó kommentálni a híreket.

A The Washington Post értesülései alapján az ügyet nyilvánosságra hozó két személy egyike Alex Stamos, a Yahoo! akkori biztonsági vezetője volt. Ő és a kollégája azért hagyták el az óriáscéget, mert nem értettek egyet az intézkedéssel. Stamos jelenleg a Facebooknál dolgozik hasonló pozícióban. A menedzser nem kommentálta a megjelent információkat. A Yahoo! egyik korábbi munkatársa ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy az akció valójában egy szoftverhiba volt, aminek köszönhetően az összes e-mail sebezhetővé vált a hackertámadásokkal szemben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • UUUU #3
    Nagy a hulyek allatkertje, szerintem huzd ki a fejed az USA hatsojabol, akkor talan egy kis fenyt is lathatsz a nyalagut vegen.
  • AcsMarci #2
    Bezzeg ha adózásról van szó, akkor nem ennyire "törvénytisztelők" a tisztelt amerikai cégek. Amikor adózni kell, akkor a Yahoo is szeret "félrenézni". Adattároló eszközeik pedig nem csak ott vannak, hanem többfelé a világban, több szerveren is tárolják ugyan azt a dolgot.
  • Skylake #1
    Nyugalom, van ilyen tartalmú agreement az NSA és az összes olyan amerikai IT szereplő között, amelyek szerepe kiemelkedő az ICT szektorban. Ezek ugye amerikai székhelyű vállalkozások, és / vagy adattároló eszközeik az USA területén találhatók? Igen! A vállalkozások, vagy az eszközök amerikai joghatóság alá tartoznak? Igen! A vállalkozások vezető tisztségviselői amerikai joghatóság alá tartoznak? Igen! Feladatod-e minden olyan információ összegyűjtése és elemzése, amely potenciálisan fontos lehet az USA biztonsága, valamint gazdasági érdekeinek érvényesítése számára? Igen! Akkor köteles vagy-e alkalmazni jogszabályokban meghatározott hatáskörödet és illetékességi körödet e vállalkozások által kezelt adatok teljes körű beszerzésére és ellenőrzésére? Igen!

    Mi ezen a meglepő?