Berta Sándor

Nem is olyan egyszerű a filmes tervezők élete

A szakemberek kénytelenek bizonyos szabályokat betartani, miközben futurisztikus eszközöket álmodnak meg.

A Star Trek-filmek világában a teleportáló csak vészmegoldás volt. Gene Roddenberry azért találta ki, hogy így tudja kikerülni az akkor meglehetősen drága különleges effektek alkalmazását. Ez is jól példázza, hogy a sci-fi filmek alkotói gyakran találnak fel készülékeket kényszerből vagy álmodnak meg olyan dizájnokat és termékeket, amelyek később megihletik a gyártókat. Nincs ez másként a Star Trek: Mindenen túl esetében sem.

Az ember azt hihetné, hogy a jövőbeli berendezések kitalálása a Star Trek-filmek számára álommunka. Nos, részben az és ezt a munkát végzi Chris Carlozzi is, aki a legújabb Star Trek-filmek terméktervezője. A szakember ugyanakkor kénytelen magát bizonyos szabályokhoz tartani.

Leonard McCoy a Star Trek: Mindenen túlban egy olyan eszközt használ az Enterprise-legénység egyik tagjának megvizsgálására, ami leginkább egy nagy méretű USB-kulcsra hasonlít, amiből egy kijelző alakítható ki. A képernyőn az orvos a vizsgált személy összes egészségügyi adatát láthatja akkor is, ha az egységet csak az egyik testrész felé irányítja. Chris Carlozzi szerint nagyon jó lenne, ha már ma is lenne ilyen hordozható röntgenberendezés. A férfi a Hewlett-Packard Enterprises (HPE) terméktervezője és az idejét a futurisztikus megoldások létrehozásával tölti. Ő alkotta meg többek között a McCoy által használt eszközt is. A filmben egyébként látható még egy teljesen automatikusan működő karanténállomás és egy táblagép, amely Origami-figuraként hajtogatható különböző formákba. Az utóbbi annak víziója, hogy az emberek a távoli jövőben miként fognak tájékozódni a galaxis újdonságairól.

Carlozzi elmondta, hogy az egyes megoldások a jelenhez igazodnak, hogy a nézők számára hihetőbbek legyenek. Már ma is vannak olyan gépek, amelyek az első röntgenkészülékeket egy régen letűnt kor ősi megoldásainak tüntetik fel. A tervezéskor azon gondolkodtak, hogy vajon az Enterprise orvosa 250 év múlva milyen eszközt kívánna magának. Az gyorsan eldőlt, hogy a megoldás legyen a mai berendezéseknél sokkal könnyebben kezelhető, pontosabban mérje meg a különböző értékeket és a mai modelleknél több funkcióval rendelkezzen. Emellett természetesen fontos volt a dizájn is. Lehetőleg futurisztikusnak kellett lennie és olyasminek, ami a jelenben nem létezik.

Álommunkának tűnik, hogy valaki olyan jövőbeli termékeket készíthet, amelyeknél nem kell figyelnie a jelen technológiai korlátozásaira vagy a fizika törvényeire. De Carlozzi rámutatott, hogy azért vannak nehézségek és korlátozások. Az egyik ilyen dolog, hogy az egyes készülékek legfeljebb 2 másodpercre láthatók. Éppen ezért fontos, hogy a néző azonnal és külön magyarázatok nélkül rájöjjön, hogy az adott eszköz mire szolgál és miért lenne jó, ha valaki egy ilyen készülékkel rendelkezne.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #6
    A sci-fi sajna az a műfaj, ami talán mindegyik filmnél csúnyábban öregszik. Egy 20 éves sci-fi, főleg, ha a technikai újdonságok bemutatására épül, vagy uncsi, vagy röhejes lesz annyi év után. Pl. Artuból, amikor egy ipari áram vezetésére méretezett kábellel nyerték ki a mondjuk 200 Kb-t méretű vektorgrafikás tervrajzot a Halálcsillagról.

    Érdekes, hogy a költséghatékonyság miatt bevezetett teleport az ami a leinkább csodálatra méltó a mai napig az ST-ben, technikai szempontból.
  • kvp #5
    A mai startrek filmek tervezoi reszben meg vannak love azzal, hogy kovetniuk kell az eredeti sorozatban megalmodott technologiat, amibol eleg sok mara valosagga valt, tehat nem hat futurisztikusan. Ilyen pelda a tricorder is, ami a cikkben szereplo kis rontgen/ultrahang/mri gep es mar az eredeti sorozatban is ezt hasznaltak.

    Mas sorozatok mas eszkozoket talaltak ki, nemelyik ezek kozzul praktikusabbnak tunik. Ilyen pl. az Earth II-ben hasznalt harcteri orvosi muszer, amit a csapat orvosa az alkarjan hord. (rontgen, defibrillator, nagyjabol minden van benne ami kellhet)
  • Archenemy #4
    De rühellem az ilyen cikknek álcázott reklámokat.
  • Ender Wiggin #3
    A teslások éppen behajtanak egy parkoló teherautó alá, nem tudnak válaszolni a kérdésre...
  • Tikal #2
    Kérdezzük meg a Teslásokat :)
  • cateran #1
    Esetleg arra gyurhattak volna, hogy ne erintokepernyok legyenek, mert az 1 dolog, hogy a regi ST filmekben/sorozatokban futurisztikusnak hatott, de most inkabb nevetsegesen ostoba es szanalmas..(razkodo, plane harcban allo hajoban gyakorlatilag lehetetlenne valik a hasznaltuk..tesztelesre tudom javasolni a tablet autoban, folduton, kozepesen nagy sebesseggel dolgot...)