Berta Sándor

Búcsú az ACTA-tól, jöhet a TPP és az IPRED

Ugyan az Európai Parlament nagy többséggel elutasította a Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodást (ACTA), ám sokan úgy gondolják, hogy ezzel a szerzői jogi és hamisítási vita még közel sem zárult le. Markus Beckedahl, a Neztpolitik.org szerkesztője is ezt az álláspontot képviseli.

"Az ACTA már a történelem része. Amennyiben ez mégsem így történne, akkor nagyon komolyan kételkednék az Európai Unió demokratikus folyamataiban. Ugyanakkor tény, hogy egyes pontok még nem kerültek le az asztalról, hiszen a valós idejű ellenőrzéseket, az internethozzáférések blokkolását szerzői jogsértések esetén vagy éppen a hálózati blokádokat az ACTA leszavazása ellenére megvalósítanák. Az Európai Unióban jelenleg is dolgoznak a szellemi tulajdonnal kapcsolatos jogokra vonatkozó irányelv (IPRED) új változatán. Bár az ACTA elutasítása ezt a folyamatot késleltetni fogja, de az első dokumentumok azt mutatják, hogy az IPRED új változata szintén abba az irányba mutat, mint az ACTA. Konkrétan az internet magán cégekkel megvalósított lehetséges ellenőrzésére gondolok."

"Az Egyesült Államok szintén a Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás utódján dolgozik. Ennek neve transzatlanti partnerség (TPP). A TPP-ben számos olyan pont található, amelyek korábban az EU-nak köszönhetően kikerültek az ACTA-ból vagy enyhébb formában maradtak benne. A TPP zászlaja alatt azok az országok sorakoznak fel, akik a keményebb fellépést sürgetik. ide vehetjük Japánt és Ausztráliát, ahol egészen drasztikus intézkedések is szóba kerültek" - jelentette ki a szerkesztő.

Beckedahl hozzátette: tisztában kell lennünk azzal, hogy az ACTA elfogadása gyakorlatilag a film- és a zeneipar érdekeinek megvalósítását jelentette volna. Ez a lobbi továbbra is a meglévő szerzői jogi szabályozás bebetonozását akarja elérni, így a mostani sikertelenség ellenére nem fogja feladni a tevékenységét, hanem inkább fokozza majd. A probléma az, hogy legalizálni kellene napjaink kulturális gyakorlatát, ami elsősorban nem is a zenéket érinti. A Facebook és más közösségi oldalak az Egyesült Államok jogi szabályozása alapján működnek, emiatt sok jogász véleménye szerint szerzői jogsértés nélkül nem is lehet őket használni például Németországban. Ezért szükség lenne a szerzői jogi reformjára. A szerzői jogot a digitális korszakhoz kellene igazítani ahelyett, hogy megpróbálják tovább szigorítani. A reformhoz tartozna többek között a remixek készítésének lehetősége is.

Mint ismeretes, az Európai Parlament (EP) 478 igen szavazattal, 39 nem voks és 165 tartózkodás mellett elutasította az ACTA-t, amely így nem léphet hatályba az EU-ban. Az EP a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése óta most először élt azzal a lehetőséggel, hogy elutasít egy nemzetközi kereskedelmi megállapodást. A Markus Beckedahl által említett IPRED kapcsán tartott konzultációt már tavaly júliusban kiértékelték. Az anyag készítői kiemelték, hogy a szolgáltatóknak az eddiginél jobban együtt kell működniük a szerzői jogok tulajdonosaival és a szerzői jogvédő egyesületekkel. Utóbbi két csoport képviselői azt követelik, hogy az internetszolgáltatók alkalmaznak tartalomszűrőket és forgalom-ellenőrző módszereket, valamint feleljenek az ügyfeleik által elkövetett szerzői jogsértésekért.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Magiszter #6
    - Gyerekek, ma a demokráciáról fogunk tanulni.
    - De miért?
    - Mert én azt mondtam!

    Amúgy bírom ezeket a neveket: ACTA(aktákba rendezve az életed), PIPA(az egyik végén szívás, a másikon égés), SOPA(-nép, mi élvezzük), IPRED (iPredator, remélem az Apple majd pereli őket :)).
    Amúgy a lényege mindnek hogy ha bemész boltba és ellopod a fizikai kópiát, akkor kevesebbel megúszod, ha elkapnak, mintha letöltenéd.
    A másik meg hogy ugye azt akarják elérni ezek a maffiózók, hogy a magánszféra eltűnjön. Minden információ rólad, egy nagy adatbázisba legyen, és bármikor elérhető a hatalom által. Így ha bűnbak kell, kísérleti alany, vagy csak szimplán szeretnének egy szemléletet eltüntetni, megtehetik. Elővesznek pár nevet, rámondják hogy amit te gondolsz/hiszel az terrorizmus/pedofília/satöbbi és példát statuálnak rajtad.
    Nem biztos hogy sokáig marad fent ez a faj, ha ezt komolyabban be is akarják vezetni. Vagy csak a birkák, akik elhiszik hogy "Az Ön biztonsága érdekében" történik mindez.
  • rajdi #5
    "...akik a keményebb fellépést sürgetik. ide vehetjük Japánt és Ausztráliát..."
    a japán zenekarok/együttesek és az ausztrál filmipar végre kilábal a gödörből, ahova a torrentező társadalom taszította. viccet félretéve, hozhatnak bármikor olyan döntést, amiről nem értesül a közvélemény? Naná hogy de... A kapitalizmusban a pénz diktál, mindegy hogy ki mit gondol.
  • kvp #4
    Ez igy nem fog menni. Ok, hogy kiszedtek a felhasznalok bunteteset, de benne maradt az, hogy a szolgaltatoknak vagyonokat kell fizetniuk nem mukodo szurokre es az ugyfeleik altal elkovetett jogserteseket is nekik kellene allniuk. Ez meg rosszabb mint az acta volt, mivel azt is azert meszeltek el, mert az europai cegeknek rossz. Ez meg rosszabb nekik, szoval sok esely nincs ra, hogy barki megszavazza az eu-s vezetok kozzul, ha meg masnap is szeretne hasznalni az internetet es megkapni a sajat allamanak cegeitol a tamogatoi penzeket. Arrol nem beszelve, hogy az ilyen torvenyek ellenzesevel ujabban eleg konnyu nagy politikai tamogatottsagot szerezni, szoval egy poltikusnak ezek az otletek duplan nem nyeroek.
  • zord01 #3
    Remélem a "magyar nemzet érdekeit mindenek felett védelmező kormány" ezt is rohan elsőként aláírni...
  • gombost #2
    Nem más. Pontosan ez történik. Több részre bontják az ACTA-t és kicsit enyhítenek rajta.
  • SirLord #1
    A Médiatörvények meg az IMF-Magyarország tárgyalások alatt érzem/éreztem azt hogy egy durván sarkalatos pontokkal teletűzdelt törvénymódosítás benyújtása majd rágcsálása és végül elmeszelése a fontosabb de közepesen sarkalatos törvények későbbi elfogadásának céljából létezik. Most benyújtanak valami nyilván elmeszelendőt. amiben szerepel hogy falhoz állítva lelőnek ha torrentezel, ezen mindenki hőbörög, elmeszelik, jee nyert a demokrácia, benyújtják a következőt ami már annyira nem érdekes, me gnem is durva, meg már megmentették a demokráciát szóval a sajtóvisszhang se akkora, és szépen belobizzák a parlamentbe és elfogadják.
    Vagy ez most más?