Alex

Elutasította az Európai Parlament az ACTA-t

Az Európai Parlament elutasította a hamisítás elleni kereskedelmi megállapodást (ACTA), amely így nem léphet hatályba az EU-ban. A megállapodást 478 39 arányban szavazták le a képviselők, 165-en tartózkodtak. Az EP a Lisszaboni Szerződés hatályba lépése óta most először élt azzal a lehetőséggel, hogy elutasít egy nemzetközi kereskedelmi megállapodást.

"Nagyon örülök annak, hogy az EP követte az ajánlásomat, és elutasította az ACTA t" - mondta a szavazás után David Martin (szocialista, brit) jelentéstevő. Martin szerint a megállapodás nem egyértelmű, félreérthető és ezért veszélyeztetheti a polgárok szabadságjogait. A képviselő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy alternatív módot kell találni a szellemi tulajdonjog uniós védelmére, mivel az az uniós gazdaság "nyersanyaga". A néppárti frakció részéről a svéd Christofer Fjellner a szavazás előtt azt kérte, hogy a Parlament halassza el a végszavazást az ACTA-ról addig, amíg az Európai Bíróság nem dönt arról, hogy a megállapodás összhangban van-e az uniós szerződéssel. Miután a többség elutasította a kérést, a képviselők egy része tartózkodott a szavazáson.

Az elmúlt hónapokban több tüntetést is rendeztek az ACTA ellen. Az EP-hez is több ezer kérés érkezett, hogy a képviselők utasítsák el a megállapodást. Az EP befogadott egy ilyen témájú petíciót is, amelyet 2,8 millióan írtak alá. A hamisítás elleni kereskedelmi megállapodás az EU és az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada, Japán, Mexikó, Marokkó, Új-Zéland, Szingapúr, Dél-Korea és Svájc közötti tárgyalások eredményeként született meg, célja pedig a szellemi tulajdonjogok hatékonyabb védelme, az online kalózkodás elleni fellépés és a hamis áruk importjának megakadályozása. A szerdai szavazás értelmében sem az EU, sem az uniós tagállamok önállóan nem csatlakozhatnak a megállapodáshoz.


A részben az internetes közegben érzékeny termékhamisítási kérdések, illetve a digitális kalózkodás rendezését célzó megállapodás ellen globális és európai szinten egyaránt erőteljes tiltakozás bontakozott ki, amelynek az volt a legfőbb közös alapja, hogy az ACTA a szellemi tulajdon védelmének szempontjait különböző alapvető szabadságjogoknak - a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának, az információ szabad áramlásának - az aláásása, illetve mellőzése révén igyekszik érvényesíteni. Reagáló nyilatkozatában Karel De Gucht kereskedelmi EU-biztos kénytelen volt tudomásul venni a szavazás eredményét, ugyanakkor megjegyezte: a vitának ettől még folytatódnia kell a termékhamisítás elleni védekezés és a szellemi tulajdon globális megvédése ügyében. Martin Schulz, az EP német szociáldemokrata elnöke azt hangsúlyozta: a szavazás nem a szellemi tulajdon védelme ellen irányult, hanem azt fejezte ki, hogy a képviselők többsége szerint az ACTA rossz válaszokat ad a felmerülő kérdésekre.

A magyar néppárti EP-képviselőcsoport közleményben hangsúlyozta: a csoport tagjai szintén a megállapodás megkötése ellen szavaztak. A delegáció ugyan támogatta az Európai Bizottságnak azt a döntését, hogy az Európai Bíróság adjon független jogi szakvéleményt az ACTA és az uniós jog összeegyeztethetőségéről, valamint azt is helyeselték volna, hogy az EP e vélemény megszületéséig halassza el a döntést, "az európai baloldal azonban - felelőtlen módon - meggátolta az Európai Bíróság véleményének a figyelembevételét" - olvasható a közleményben.


A magyar néppárti EP-képviselők szerint oda kell figyelni azokra a kifogásokra, amelyeket számtalan állampolgár és civil szervezet fogalmazott meg a megállapodás kapcsán. "Mivel ezek tisztázására nem volt lehetőség, a delegáció ezen aggályokra és jogbizonytalanságra tekintettel felelős döntést hozott, és a megállapodás megkötése ellen szavazott". A Fidesz és a KDNP EP-képviselői úgy vélik: eleve hibás koncepció volt a digitális kalózkodás és a termékhamisítás elleni küzdelem együttes kezelése, továbbra is sürgetik azonban a hamisítás elleni fellépést.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gforce9 #7
    Pont ez az. Olyanról döntenek, amikről a hétköznapi embernek lövése sincs. A megkérdezésük nélkül. Odaáll néhány lobbista, kitalálnak valami kafát, aztán nyomják át az EP-n. Hát most ez nem sikerült. Ne is várj értelmes leírást róla mi az az ACTA, mert nem fogsz találni, de az biztos, hogy nekünk nem jó. Se neked se nekem. Mert amiről úgy szavaznak, döntenek, hogy kb. full ki akarják hagyni a nyilvánosságot, illetve azt, hogy a pórnép egyátalán megérthesse miről is van szó, az tuti, hogy senkinek sem jó, csak annak a néhány embernek, annak a szűk körnek.
  • Karez #6
    Itt egy oldal, ahol összefoglalja mi is volt pontosan az ACTA, és milyen tévhitek keringtek róluk (igaz, ezeknek a fele mind igaz volt :) ):
    Mi is az a ACTA?

    De pár youtube videó:
    Say NO to ACTA
    What is ACTA?
  • Bannedusermail #5
    Sokat cikketnek róla, csak éppen soha nem írják le, hogy mi is az az ACTA.
  • Papichulo #4
    Azok USA torvenyek, nem nemzetkozi egyezmenyek. A roluk valo szavazast hatarozatlan idore elhalasztottak.
  • mousee #3
    SOPA/PIPA? Velük mi a helyzet?
  • Interstate 95 #2
    Ez így van, ez a csata megnyerve, de a háborúnak még nincs vége sajnos.
  • TokraFan #1
    No, ez dícséretes! Feltéve, ha nem találnak ki egy ennél is eszementebb "szabályozást" a közeljövőben. Borítékolható, hogy a téma nincs lezárva.