Gyurkity Péter

Laptopjának lemásolására buzdít az OLPC

Az alapítvány első embere szerint meg kell nyitniuk platformjukat a nagy cégek előtt, hogy azok végre a helyes ötleteket és megoldásokat vegyék át tőlük. Szívesen látná az XO-laptopokat a szegmens alapköveiként.

Nicholas Negroponte a napokban megrendezett TED 2009 konferencián beszélt elképzeléseiről, amelyek között az OLPC saját platformjának megnyitása is helyet kapott. Elmondása szerint ez azt jelentené, hogy a piacon bárki szabadon hozzáférhetne az XO-laptopok esetében alkalmazott megoldásokhoz, így a napjainkban gyorsan terjedő netbook készülékek között egyre több fejlesztés hasonlítana ezen masinákra.

Negroponte szerint ez elsősorban azért lenne jó húzás, mert a profitban érdekelt nagyvállalatok eddig nem a megfelelő ötleteket és fejlesztéseket másolták le róluk. Emlékeztetett arra, hogy ők álltak elő elsőként az olcsó készülékek piacra dobásának ötletével, amely végre lehetővé tenné a fejlődő országok fiatalságának bekapcsolódását a fejlett világ vérkeringésébe, a vállalatok azonban nem éppen az egyszerű kialakítást és az alacsony piaci árat szem előtt tartó részeket emelték át saját projektjeikbe. Ez azt eredményezte, hogy egyre másra jelentek meg a hagyományos, megszokott alkatrészekre épülő masinák, amelyek ráadásul a kereskedelmi ár terén is jócskán hagytak kívánnivalót.


A szakember most arra buzdítja a netbook megoldásokat fejlesztő és gyártó cégeket, hogy a jövőben tőlük vegyék át a megfelelő ötleteket és megvalósításokat. Az OLPC ennek érdekében egy teljesen nyílt dizájnnal áll majd elő a közeljövőben, ez pedig Negroponte reményei szerint azt eredményezheti, hogy 3-4 éven belül havi 5-6 millió ilyen készülék is napvilágot láthat majd - természetesen a megszólított gyártók üzemeiből. Az OLPC maga egyébként nehéz időszak elé néz, hiszen múlt hónapban jelentették be, hogy megszabadulnak munkatársaik felétől, az ottmaradók pedig csökkentett fizetéssel lesznek kénytelen megbarátkozni.

A Samsung eközben saját második netbookjának piacra dobására készül. Némi meglepetés, hogy a készülék nem az Intel Atom chipjére, hanem az új VIA Nanóra épül majd, amelyből utóbbi cég 150-200 ezer példányt szállít majd le csak ehhez a fejlesztéshez. A 12,1 hüvelykes kijelzővel ellátott NC20 netbook az első negyedévben jelenik majd meg.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • smv #8
    Asus alatt netbookot akartam írni, csak már rohadt álmos vagyok...
  • smv #7
    Hát ahogyan érzed, én inkább vinném ezt egyetemre/vonatútra a maga fél kilójával és 2 cdtok méretével jegyzetelgetni/filmet nézni/netezni (hiszen ez nem elsődleges gépnek van kitalálva), mint egy 15 colost (ami van, elvittem kétszer, azóta meggondolom, hogy cipeljem-e egész nap mégegyszer...) Arról nem is beszélve, hogy az asust az ssd-vel nem kell annyira félteni, mint egy belépő szintű 15 colost...
  • M2 #6
    Nem, a 15 colos notesz a legnagyobb hülyeség, pont semmire nem jó mert kicsi, de pont nem fér be a zsebbe/kistáskába mert nagy...
  • kvp #5
    A netbook arra valo amire hasznaljak es ez a legtobb embernek pont eleg. Az olcso laptopok pont arra nem alkalmasak amire a netbookokat kitalaltak. Egyebkent a koncepcio nem uj, nekem pl. van egy regi toshiba alaplappal szerelt laptopom. 10 inches gep, 480p-s szines lcd kijelzovel, ide-s ssd-vel, 1992-bol. Meretre pont ugy nez ki mint egy elsoszerias asus eee (csak terepszinu es utesallo) es annakidejen ugyanarra a celra is volt jo. Akkoriban is voltak nagyobb gepek olcsobban, csak a felhasznalonak egyreszt leszakdt volna a valla alattuk, masreszt nem birtak volna ki egy fel munkanapon at sem. De az ibm is gyartott ilyen meretben 486-os laptopot. Ebbol is latszik, hogy az otlet nem uj, csak elfelejtettek. Ha nem tamasztja fel az olpc project, akkor joideig nem lehetett volna megfizetheto aru mini laptopot kapni. A sony vaio-i ugyan kis meretuek voltak, de mefgizethetetlen aron, a netbook-oknal alacsonyabb teljesitmennyel.
  • Dark Angel 666 #4
    egyél szart , 1 milliárd légy nem tévedhet
  • Cat #3
    "de a netbook egy hülyeség"

    Bizonyára ezért adott ki minden gyártó sajátot, és képviseli az eladások már igen jelentős hányadát.
  • asddsa0147 #2
    :D abban egyet kell értenem, hogy az ára egy netbook-nak nevetséges, igaz én eddig csak műszaki áruházakban láttam, de ki vesz ilyet 80-90 ezerért? 10-12 colos kijelző, gyenge processzor... és a legobb, hogy ott van kitéve mellette a hasonló árban lévő belépő szintű laptop, aminek 15 colos kijelzője van, arányleg elfogadható teljesítménnyel párosítva.
    Bár nem tudom mennyi lehet egy ilyen OLPC, de a netbook egy hülyeség
  • roliika #1
    Gyerekek ... be ne merjetek jönni az iskolába töltetlen laptopok nélkül! Nem látok kábeleket...