Gyurkity Péter

Sparkle - GeForce 7 és 8 PCI-hoz

A Sparkle PCI illesztővel is piacra dob egyes közép- és belépő szintű GeForce 7 és 8 kártyákat, ipari és otthoni konfigurációkhoz. Ezalatt a PCI Express 2.0 érkezésével egyes alaplapoknál kompatibilitási gondok merültek fel.

A gyártó közleményéből kiderül, hogy több újabb és némileg korosodó grafikus kártyát nemcsak AGP-s, hanem hagyományos PCI-os változatban is elkészítettek, amelyeket speciális igények kielégítésére szánnak. Egészen pontosan négy különböző kártyát dobnak piacra az ősöreg illesztőkkel, így PCI-on is elérhetővé válik a DirectX 10 támogatás, még akkor is, ha teljesítményben nyilvánvalóan nem kell nagy előrelépésre számítani.

Két eltérő megoldás jelenik meg a boltokban különböző méretű memóriával szerelve. Az első a GeForce 7300 GT, amely 350 MHz-en fut és 256, illetve 512 MB 128-bites DDR2 memóriával érkezik. A másik a GeForce 8500 GT, amelynek grafikus vezérlője 450 MHz-en dolgozik, a memória szintén 128-bites DDR2, ugyanúgy 256 és 512 MB. Ez utóbbi a PCI Express illesztővel megjelent példányokhoz hasonlóan az alsó-középkategória képviselője, ám a legfontosabb, hogy támogatja a DirectX 10-et. A várható árról a közleményben nem esik szó.



Eközben néhányan a PCI Express 2.0 megjelenése miatt aggódnak, főleg azért, mert egyes jelenleg kapható alaplapoknak minden korábbi ígéret ellenére meggyűlhet a baja az új szabványhoz érkező grafikus kártyákkal. Bár a PCI-SIG leszögezte, hogy a mostani alaplapok gond nélkül felismerik és a lassabb sebességen használják majd a PCI Express 2.0-hoz készült vezérlőket, néhány típusnál ez nem így van.

Az Asus például jelezte, hogy a Blitz alaplapoknál csak az elsődleges PCI Express csatoló kezeli problémamentesen majd az új kártyákat, mivel az a PCI Express 1.1-es verziójának megfelelően készült. A másodlagos illesztő azonban csak a szabvány 1.0/1.0a változatát ismeri, így nem tudja majd futtatni az új fejlesztéseket. A vásárlóknak ezért azt ajánlják, hogy amennyiben a jövőben új grafikus illesztőkre tesznek szert, azokat csak és kizárólag az elsődleges illesztőben használják, ne próbálják majd hasznosítani az SLI-funkciót. A többi alaplap esetében elméletileg nem lesz ilyen gond, de ezek továbbra is csak ígéretek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #16
    Ja, SRAM a rendszerben csak mint cache, ill. a kis akku által táplált, konfigurációs és dátum adatokat tároló memóriaként van jelen. ;) A main memória egyébként DRAM (dinamikus ram).
  • dez #15
    "3. példa,hogy az xbox360 is igy kezeli a ramot..."
    Hogy is? Mire vonatkozik az "így"? Nem volt másról szó, csak egy periféria-illesztő buszon csücsülő valamilyen kártyán lévő ram használatáról, így az "így" erre kell, hogy vonatkozzon. Különben hogy jönne ide az Xbox360, ha nem erre felhozni akart pédaként? Csakhogy abban nem ilyen buszon történik a hozzáférés, hanem normál FSB-n. Tehát semmi helye ebben a szövegkörnyezetben az Xbox360-nak.
  • cateran #14
    "A pci-os kartyak ram-jat lehet hasznalni rendszer ram-kent is" -ez egy példa, hogy mire lehet használni a pci-os kártyákat.
    "...bar erre a pci-express jobb." - ez is példa,hogy erre a dologra van jobb is.
    "Igy mukodik az xbox360 is, ahol nincs is mas ram." 3. példa,hogy az xbox360 is igy kezeli a ramot...szó nincs itt pci-ról az xbox360-ban.
  • dez #13
    Emeld ki te azt a részt, ami egyértelművé teszi, hogy a unified ramkezelés volt a lényeg, nem pedig egy PCI v. PCI-E buszon ülő cucc ramjának elérése. Figyu, még csak nem is konkrétan videokártyákról, és így vramról volt szó...
  • Csaba42 #12
    "A pci-os kartyak ram-jat lehet hasznalni rendszer ram-kent is, bar erre a pci-express jobb. Igy mukodik az xbox360 is, ahol nincs is mas ram."
    De nem is a PCIE a lényeg itt, csak gondoltam, kiemelem. A lényeg a SRAM és VRAM egyesítettsége!!! De persze, Te is pont ezt mondtad el. :) Ha nem hiszel nekem, akkor másold be azt a mondatrészt, amiben konkrétan arra utal, hogy az XBox360-ban is PCI van!
  • dez #11
    Szerintem meg azt mondta. Leírta konkrétan a PCI-s dolgot, majd úgy folytatta, így működik az Xbox360 is.
  • Csaba42 #10
    Félreértetted: ő nem azt mondta, hogy az XBox360-ban is PCI van, hanem azt, hogy ott is a "GPU-RAM->System RAM" elvet használják, vagyis az XBox "System RAM"-ja a grafikus vezérlő RAM-ja is egyben.
  • dez #9
    Szerinted az Xbox360-ban egy PCI buszon ül a grafikus alrendszer, és azon keresztül éri el a proci is a vramot? Szép is lenne, ha a proci a PCI busz 133 MB/s-os sávszélességével érné el a memóriát. NEM így működik. Hanem így: a GPU egyben a north bridge is, és nem PCI buszon kapcsolódik a procihoz, hanem egy 2x10.8 GB/s-es közvetlen buszon.

  • szombi #8
    Egy haverom 775-ös lapját nemrég kellett lecserélni, mert NEM VOLT RAJT AGP ÉS PCI-E!!!!!

    Nos, egy ilyen kari jól jött volna ide...
  • Csaba42 #7
    Arról nem beszélve, hogy egy régi, csak PCI-os gépet könnyebb lehalkítani, nem fogyaszt olyan sokat, és nem termel annyi hőt. Persze csak annak, aki ésszel állította össze azt a konfigot, és persze azóta kicserélte a karrogó merevlemezt is. :)