Gyurkity Péter

Ősszel vált 65 nanométerre az nVidia

Az AMD már beindította a középkategóriás és belépő szintű Radeonok sorozatgyártását, így az nVidia sem várhat tovább a 65 nanométeres chipek bevezetésével. Erre szeptemberben kerülhet sor, addig is jönnek az olcsó DirectX 10 megoldások.

Az Inquirer értesülése szerint az nVidia legkorábban szeptemberben tudja piacra dobni a 65 nanométeres gyártástechnológiával készülő GeForce chipeket. Az alacsonyabb csíkszélesség először a belépő szintű megoldásoknál jelenik meg, vagyis a legolcsóbb GeForce 8400 kártyákon bukkan majd fel. Erre már csak azért is szükség van, mert az AMD most megjelenő Radeon HD 2600 és 2400 chipjei már eleve 65 nm-en készülnek, így kihasználják annak előnyeit.

A GeForce 8 családból elsőként a 8400 GS támaszkodik majd a továbbfejlesztett gyártástechnológiára, amely természetesen egy alaposan lebutított változat lesz. A szeptemberben megjelenő kártyák mindazonáltal támogatják majd a PCI Express 2.0 szabványt, az 1080p felbontású HD-tartalmakat, míg az erősebb példányok valamikor az év végén bukkannak fel. A feladat természetesen a rivális Radeon sorozat teljes háttérbe szorítása lesz, vagyis az erőfölény tartós biztosítása, amelyre az eddigi eredmények alapján megvan az esély. Kérdés, hogy egy újabb jól sikerült sorozat megjelenése hogyan hat majd a konkurens táborra.

A hamarosan megjelenő Radeon kártyákról már beszámoltunk, ám akkor a szórásból kimaradtak az árak. Az elsőként, várhatóan június 19-én megjelenő 80 nanométeres GeForce 8400 GS 128, illetve 256 MB memóriával lesz kapható, a jól értesültek szerint ez utóbbi 89 dollárért. A június 28-án debütáló Radeon HD 2400 Pro 256 MB memóriával 69 dollárba, míg az XT változat 89 dollárba kerül, vagyis igazán olcsó megoldások közül válogathatunk majd. A 128 MB-os változatok ára egyelőre kérdéses, nyilván valamivel olcsóbbak lesznek.

Egyelőre egyik fél sem kommentálta a hírt, az azonban biztosra vehető, hogy az említett belépő szintű megoldások megjelenésével beindulhat a DirectX 10-es dömping, és megkezdődhet a korosodó elődök kiszorítása.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gabore #13
    gf9et akarok!!
  • BiroAndras #12
    "Szóval a mainstream kártyáknál nem sikerült növelni a teljesítményt, az egyetlen előrelépés a DX10 támogatás és a kissé alacsonyabb fogyasztás..."

    Az X1950XT az csúcskártya, a 8600GTS meg középkategóriás. Ez nem lényegtelen különbség.
  • dez #11
    Ja, kikéve 1280-tól fölfelé pl. Oblivionban, ill. AA-val minden esetben. ;) link
  • JTBM #10
    Tom papa tesztjeit nézegettem, ott kb. egy szinten voltak, hol az egyik volt előbb, hol a másik. A különgség soha nem volt több 5%-nál, amit meg nem lehet észrevenni.

    Az áruk is szinte ugyanannyi...
  • dez #9
    (És persze vissza kell vonnom, hogy pixel shaderben gyengébb. Viszont a memsávszél különbsége megteszi a hatását.)
  • dez #8
    Erm, akarom mondani, a 2. a legmeghatározóbb.
  • dez #7
    "A Geforce8600GTS teljesítménye kb. az Ati X1950Pro -val egyezik meg."

    Ezt így nem mondanám. Pixel shader teljesítményben is gyengébb, mem-sávszélben meg főleg. Így max. 1280-as felbontásig éri be pár esetben, AA nélkül; nagyobb felbontáson már lemarad, antialiasinggel ez még kb. feleződik.

    Lásd pl. innen (itt a 3. grafikon a legmeghatározóbb a 3-ból, illetve l. játéktesztek).
  • GABOR16 #6
    A 8800 as kártyák kizárt, hogy egy generációváltással 50W körüli szintre csökkentsék a fogyasztásukat.. max ha 20-30W ot esik, de azt is csak akkor, ha nem emelnek mellette órajelet (amit a versenyt ismerve biztos, hogy fognak, így még ennyit sem fog esni a fogyasztás)
  • JTBM #5
    Pár meglepő adat:
    A Geforce8600GTS teljesítménye kb. az Ati X1950Pro -val egyezik meg.

    A Geforce8600GTS fogyasztása kb. 50W
    Az Ati X1950Pro fogyasztása pedig kb. 65W

    Szóval a mainstream kártyáknál nem sikerült növelni a teljesítményt, az egyetlen előrelépés a DX10 támogatás és a kissé alacsonyabb fogyasztás...

    A Geforce 8800-as kártyák fogyasztása már 100W felett van, olyan kártyát felelősségtudatos ember nem vesz.

    Remélem, a 65nm-es technológiával a fogyasztás csökken és a 8800-as kártyák is beférnek 50W körülre.
  • GABOR16 #4
    Úgylegyen
    (csak hogy egálban legyünk )