259
  • duke
    #139
    Van itt egy szep szines pdf a legkor mozgasokrol.
    Légkör dinamikája

    Roviden:
    "A SZÉL KELETKEZÉSE:
    Légköri áramlások kialakulásának alapvetőokai:

    - Különböző mértékű felmelegedésből adódó hőmérsékletkülönbség(sűrűségkülönbség nyomáskülönbség)
    - Gravitáció
    - Föld forgásából adódó Coriolis-erő
    - Súrlódás a földfelszínnel, illetve légrétegek között (viszkozitás)A felszín hatása 1.5-2 km magasságig érezhető, ez a planetáris határréteg. E felett található a szabad légkör.
    - Centripetális erő–görbült mozgások miatt."



    Az biztos hogy a Coriolis erok befolyasoljak a szeleket, de abban nem volnek biztos, hogy onmagaban csak a coriolis ero allando szelet okozna.
    Nekem ugy tunik, mintha inkabb a meglevo szeleket erositene, modositana.
    Persze nem meg lepo modon, igen osszetett a tema, nem modanam, hogy akar a felet is ertem.
  • Caro
    #138
    Ezt akartam írni én is, a vinyók (közhiedelemmel ellentétben) nem fogyasztanak sokat. Üresjáratban még van hogy kevesebbet mint az SSD-k.
    A GPU/CPU: ez sajnos a hulladékot termelő programozók hibája. Én biztosan nem a java-nál kezdeném a programozás okítását, hanem kb. az assembly szintjén.
    Onnan fel lehet jutni magasabb szintre, a matematikát is így tanítják, nem fordítva.
  • Caro
    #137
    Most olvastam el a hozzászólásod közepét :)
    Ez elég szép, szinte hihetetlen. 350e az aprópénz, két évi villanyszámla.
  • A1274815
    #136
    Hm.. 50Hz-ről, hogy akarsz 7200rpm-es winyót hajtani, ha max. 3000 tudsz elérni. Szinkron motorral max. 3000-et, ami tartja fordulatszámát, viszont 20 pólus alatt nem indul be magától. Továbbá váltakozó áramú motorok gazdaságos meghajtásához 3 fázis kell. Sok polúsú szinkron motor beindul ugyan gazdaságosan 1 fázisról, de az íránya elégé véletlenszerű, ha csak nincs egy jó kis zakatóló fékrendszer rajta, ami meggátólja a másik írányban való elindulást. Kevésbé gazdaságos a segéd-fázis kondenzátoros. Természetesen aszikron motor neked beindul magától "nagyfordulaton" is, de csak 2800 fordulat körül pörög és erősen ingadozhat a fordulatszáma, a terherés függvényében.

    Amúgy meg mi lenne, ha az 1-2W helyett előbb a 30-200+W CPU/GPU fogyasztásán rágódnál?
  • Caro
    #135
    Végre valaki hozzáértővel beszélek :)
    De akkor most egy kardinális kérdés: hogyan mérted a fűnyíró üres áramfelvételét?(amúgy nem tudom mennyinek kéne lennie, csak egyszer villanyórán néztem mennyire ugrál a terhelés függvényében, de nem mértem le pontosan)
    Ha saját hálózatod van, akkor arról próbáltad inverterrel? Mert ha trapéz invertert használtál, akkor egész más a téma, mint ha rendes szinuszról megy. Nem mondom hogy nem lehet ennyi, csak meglepne.
    12 voltos rendszert meg nem számítógép táppal kell csinálni, meg nem is ekkora teljesítményre gondoltam. A világításra szerintem jobb a trafós, egyszerűen a szállítási veszteségek miatt (vagy nagyon sokat költesz rézre).
    A fali trafókra gondoltam, amiket szinte soha senki nem húz ki.
    És természetesen nem számítógéptáp, hanem egy jó öreg méretes vasmagos toroid trafó, schottky vagy aktív mosfet egyenirányítással.
    Szerver van nálam is, egy atomos gép személyében. Valamikor ezt lemértem, de már meg nem mondom mennyit evett.
    Még egy valamit nem értek: 350e forintból ellátod az egész házat? Vagy csak a szervert? Mert 350e-ért kb. 300 W csúcsteljesítményű napelemet lehet venni, ebben még nincs benn az akksi meg az inverter és ez időátlagban kb. 45W-ot tud adni. Ennyiből ki tudsz jönni? Mert nálunk 500 W körül van az időátlagolt fogyasztás.
  • sanyicks
    #134
    jaj a számítógépeknél is vannak elég kemény marhaságok:
    A legegyszerűbb és szinte soha meg nem hibásodó motor az indukciós motor amit váltakozó árammal hajtanak, a konnektorból váltakozó áram jön, ez a kettő kombinálva tökéletes lenne a számítógépek hűtőventillátorainak, sőt a vinyó motorjának is.
    Ezzel szemben hogy van? Bemegy a tápba a váltakozó áram, kis feszültségű egyenáramra alakítják, de mivel közvetlen egyenárammal csak kefés motort lehet meghajtani (ami a leg megbízhatatlanabb, és hangosabb), egy állandó mágneses váltakozó áramú motort raknak a ventikbe és a vinyómotorokba amibe egy kis inverter áramkör van beépítve, ami a tápból jövő egyenáramot újra váltakozóvá alakítja :DDD
    Tehát ahelyett hogy a számítógép tápokra raknának egy 12v AC kivezetést is és közvetlenül menne egy faék egyszerűségű motorba teljesen értelmetlenül oda vissza alakítják az áramot, drága mágnest raknak beléjük, szintén drága inverter elektronikával. És még nagyon sok dolognál van ilyen értelmetlen túlbonyolított nem hatékony mutatvány.
    A legutóbbi igen cifrán hülye megoldást akkor láttam amikor megnéztem hogy működik a szovjet "csoda" m62-es dízel elektromos mozdony. Na az egy vicc. És ezeket állítólag tanult emberek tervezik.
  • sanyicks
    #133
    hát pedig jópár ország erre alapoz ;)
  • lapaleves
    #132
    csak a történeti hűség kedvéért: ez egy jobbfajta gardena fűnyíró, szóval nem a 8990 huf-os verzió.

    a lifttel szerintem spórolsz a környezetnek. brutális felépítmény, mindig égő lámpa, sok aktív biztonsági elem. nem csodálkoznék, ha egy modern lift megenne párszáz wattot standby. ennél azért az a kevéske többletmunka nem nagy ügy. de ez messzire vezet, mondjuk a magas házak létjogosultságának megkérdőjelezéséig.

    egyébként rendkívül fontos dolog az igazság megismerésének útján az ember hatékonysága. idén már nagy erőket fektettünk az élelmiszer-termesztésbe, persze a saját kis korlátolt nyugati-ember-módunkon. jövőre remélhetőleg napenergiával fogunk locsolni. szóval nyilván önbecsapás lehet (még mindig csak lehet...) ha ipari kajával mászod a lépcsőt, de ha ezt futópad vagy szobabicikli helyett csinálod, már beljebb vagy. de mondjuk fűnyírásnál ígyis-úgyis ott vagy, a robotfűnyírókat most hagyjuk.

    a 12v-os rendszer rengeteget hoz, de csak ha 12v forrásod van. az ac-dc tápok (lásd pl atx) mind csak egy bizonyos tartományban hatékonyak (20-100%). anno megcsináltam a notikat meg a világítást 12v-ra, és éjszaka sok volt a veszteség. a 400w 85% táp ohne terhelés 10w fogyasztás, ami nem jó. arra alkalmas, hogy az ember elinduljon a 12v kiépítésével, de hosszú távon nem nyerő. mondjuk tény, hogy elég lett volna 250w táp is, de ezt akkor nem lehetett tudni. meg a 250w egy relatíve minimalista koncept.

    amióta megvan a napelem meg rendes akksik sokkal jobban néz ki a dolog persze, de az se tejfel. ugyebár asztali gép meg monitor kizárt, abból nem lehet kihozni egy szervert. a notik viszont 19-20v-tal mennek, bár a táp (főleg ha többet kötsz rá) elég hatékony. a 90w táp már 10-12w körül megcsinálja a 80%-ot, felette hozza a 85-öt szépen.

    viszont tápról minden noti 1w-ot fogyaszt kikapcsolva, bedugva, szóval ez így is kihúzós játék. nem beszélve arról, hogy ha külön tápon lenne mindegyik, akkor 2,5w lenne a kikapcsolt, de bedugott (nem sleep) állapot. ac tápoknál ennél azért előbbre járunk, ott megvagy 1w-on belül összesen. csak az autós tápnál szartak rá.

    a "jó" megoldás az lenne, hogy az akksit kéne emulálni. az akksik úgyis 12v körüliek (persze típusfüggő), viszont az eredeti elektronikával kell trükközni (pl cellánkénti feszt kell behazudni meg ilyenek). nekem még nem sikerült összehozni, de van akinek igen. akkor 0w kikapcsolva (szép is lenne, ha enné az akksit kikapcsolva), nincs 12v --> 20v --> 12v konverzió, viszont van pár beépített energiatakarékossági opció, ami eleve aktiválódik akksis üzemben. ezzel le lehet menni idle 5-6w-ig egy c2d notival, az meg elég jó egy szerverhez.

    persze a világítás, szellőzés meg egyéb fogyasztók elmennek közvetlen 12v-ról, csak a számítógépekkel van ez a szívás. viszont meg is van az eredménye, összesen 200w (=1,16 m2, mert olyan híg fos szar broáf) névleges teljesítményű napelemről megy másfél hónapja a teljes világítás, modem-router-switch, egy szerver noti éjjel-nappal (napi 14 órát képernyővel), két másik noti, az egyik napi 4-5 órát legalább videolejátszással, infrakamerák éjjel-nappal, szellőzés, elem- és telefontöltés, meg egy dvb-s tuner nagyritkán.

    összesen kétszer kellett átkapcsolnom egy-egy éjszakára hálózatra, de egyedül az adsl modem nem szereti a 11v környékét, minden más bírta normálisan. nyilván télen ez nem működik sehogyse, de A tervként egy 90w notebook tápról még mindig elszalad az egész hóbelebanc egész télen (napelemet emulálva a töltésvezérlőnek), B tervként vállalható összegből ki lehet hozni a tömegkályha + teg kombót.

    ja, a napelem + akksi + vezérlő kb. 350e volt. ez nagyon sok, de mondjuk egy játékkonzol meg tévé, vagy egy komolyabb noti / játékgép + monitor ára. a notik használt c2d üzleti szubnoteszek, a ledeknél nagyjából 4000 forintot lehet számolni minden kiváltott 60w izzónál (10w power ledek). a tömegkályha árát nem merem leírni de 10 éven belül megtérül, a szükséges teg 100-150 ezer pénz.
  • morden
    #131
    Amúgy a szén és a földgáz is megújuló, csak kicsit több idő, de akkor is megújul :P
  • Hugo Chavez
    #130
    Próbáld meg értelmezni a következő mondatot:

    "Szél. Kialakulásának okai:
    A két alapvető oka a légköri áramlások kialakulásának a terepfajták eltérő mértékű melegedése és a bolygó forgásából származó Coriolis-erő."
  • Hugo Chavez
    #129
    Na, itt a másik zseni.

    Attól is fúj a szél amit te írsz, de attól még van a légkörnek tehetetlensége, amiről én beszélek.
  • Molnibalage
    #128
    Nem, nem azért fúj a szél. A Nap nem egyenletese melegíti a felszínt és ez termeli az előrehajtóerőt, meg az atmoszférikus nyomásdifi, amit a nagyon magas hegyek torzítanmak. A Föld fordgása ezt deformálja.

    Leülhetsz, egyes. Majd próbálkozz leközelebb...
  • Molnibalage
    #127
    A megújulónak igen. Csak nagyon specifikusan. Az arabok a klímához való gigantikus áramot termelkéjek csak napenerigával. No de Németországban és Magyarországon felejtsük már el ezt a hülyeséget...

    Szélerőmű az európai tengerparton az atlanti szelekkel szemben 100%-os támogatottságomat élvezni.

    No de japánban, ahol 300 km/h-s tájfunt is mértek már? Ne vicceljünk már...

    Geortermikus erőmű itthon áramtermelésre? Ugyan. Fűtsére. Igen.

    Minden ésszel és nem csak azt szajkózva, hogy megújúoló, megújuló. Tisztára mint az Erik a Vikingben, mikro süllyed a sziget valóságról tudomást sem véve.
  • Hugo Chavez
    #126
    "azt hiszem, hogy neked kellene elolvasni azt a linket, és akkor nem ragaszkodnál a sületlenségedhez.
    amiről a förd forgása tehet, az a coriolis erő, ill. hatás.
    csak annyi köze van a légmozgáshoz, hogy azt eltéríti ugyanúgy, ahogy a tengeri áramlásokat is, de nem kelti!
    tudod, erre mondják, hogy ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna..."

    Most figyelj te nettó bölcs:
    "A Coriolis-erő az inerciarendszerhez képest forgó (tehát egyben gyorsuló) vonatkoztatási rendszerben mozgó testre ható egyik tehetetlenségi erő. "

    (Ha emlékszel még, akkor hülyéztél le először, amikor azt írtam, hogy azért fúj állandóan a szél, mert a Föld forog, a légkörnek meg annyira nincs kedve. Mondtam így viccesen
    Remélem nem kell azt is elmagyaráznom mi az a tehetetlenség)

  • lapaleves
    #125
    hátööö most csak visszagördítve:

    "Mert a jelenlegi hatásfokkal és rendelkezésre állással vicckatagóriásak. A bib az, hogy 3. és 4. generációs atomeraktotorkkal összemérve akkor is az lenne, ha 100%-os hatásfokuk lenne."

    ez nekem nem tűnik olybá, hogy rajta vagy ezen a megújulóra váltáson. én legalábbis remélném, hogy a 100-n százalék nem-atom akkor megújulót jelent. de valahogy nem jön le a posztjaidból, hogy esélyt adsz ennek az egésznek.

    mint mondtam nekem nem az atommal van a bajom, hanem azzal, hogy folyton egy több évtizedig épült rendszerrel hasonlítják a megújulókat, és ebből rögtön eljutnak az "ez egy rakás szar"-ig.
  • Molnibalage
    #124
    Én konkrétan lekapcsolom a tápot, mert agyarma megy, hogy világít. Röhejes, hogy ma a sok elektormos kütyü olyan fényerővel mutatja pl. az időt, hogy simán bevilágítja a szobát...
  • Sir Ny
    #123
    És tudod hányan húzzák ki a gépet a konektorból este, hogy ne menjen a LED?
  • Caro
    #122
    Ja, és a másik nagy kedvencem az ATX tápegység. Az emberek 99%-ának semmi pluszt nem jelent, mint hogy magától "kikapcsol" a gép, nem kell megnyomni a kikapcsológombot. Cserébe folyamatosan ott is megy a tápegység. At AT-t ha lenyomtad, akkor az le volt nyomva.
    Őszintém: hány ember használ mondjuk wake on lant, wake on modemet, ami miatt értelme van a dolognak?
  • Caro
    #121
    Az a te fűnyíród, lehet egy kicsit meg kéne olajozni :) Amúgy nem is az ilyen gépekkel van a baj, nagyon rövid ideig mennek. Főleg benzineshez viszonyítva. Azzal jártam úgy, hogy 20 perc alatt megevett egy tankot, igaz nagy volt a fű.
    A lifttel pedig nem spórolsz semmit a környezetnek. Rengeteg energia használódik el, mire az étel, amit megeszel az asztalra kerül, amiből aztán majd a lépcsőt mászhatod. Sokkal több, mint amennyit a lift elhasznál. De a saját egészségednek jót tesz.
    Azt persze nem mondtam, hogy nem lehet spórolni, csak azt, hogy vannak területek, ahol nagyon nehéz.
    Pl. a hűtőre is lehetne pakolni fél méter hőszigetelést, de elég furcsán nézne ki, és ettől még ki kellene nyitni. De az pl. nem lenne hülyeség, ha a hűtő nem a levegőbe eregetné a meleget, hanem vizet lehetne vele melegíteni. Ez a klímákra is vonatkozik.
    Az is kívánatos lenne, hogy a házakban legyen kiépített 12V-os hálózat is. Így nem kellene a sok egyedi transzformátort mentetni, amik csak fűtenek feleslegesen az idő nagy részében.
  • F1End
    #120
    Szvsz viszonylag sokat lehetne spórolni, elsősorban a fűtéshez és közlekedéshez használt eneria tekintetében, de ez eléggé személyfüggő.
    Bár le lehetne csökkenteni sok helyen az energiaszükségletet, a "csökkentés" valójában inkább azt jelentené, hogy az energiafelhasználás hosszútávon nem vagy csak nagyon kis mértékben növekszik az újabb berendezések hálózatba kötésének ellenére.
  • pakeszke
    #119
    nalunk realisan nem 6000 MW -os teljesitmeny kene hanem ha tenyleg nyugat leszunk akkor legalabb a duplaja! Paks ugyebar csak 2000 MW (lehet mar 2200 MW)

    amugy nem kell hogy nyugati eletszinvonalunk legyen, vagy hogy sok aramot fogyasszunk, annak az egyik alapfeltetele kellene hogy legyen, hogy ne 43 HUF legyen az aram hanem legalabb 150 HUF
    akkor ketszer megnezne az ember, hogy mikor menjen a huto meg egyeb uri dolgok
  • temp
    #118
    Elektromos energia lényegében végtelen mennyiségben áll rendelkezésre. Csak a kibányászható urán készletek 100 évre elegendőek, a negyedik generációs reaktorok képesek "újrahasznosítani" a hulladékot is, ezen felül ott van a tórium, és remélhetőleg néhány évtizeden belül a fúziós energia. Miért kellene spórolnom?
  • Molnibalage
    #117
    Nem. És ki mondta, hogy 100% atomenergia kell? Senki. N+1-szer leírtam, hogy ez nem is cél. Mondjuk a 80% francia atomenergia azt jelzi, hogy ez sem megoldhatatlan +30 (!) éves erőművekkkel sem.
  • lapaleves
    #116
    úgy, hogy majd ha családod lesz rájössz mennyit fogyasztasz igazából. ez amit most csinálsz remetelét az országos (nem a nyugati) átlaghoz képest.
  • Molnibalage
    #115
    Hgoyan tudnám? Mikrót alig használok, világítás az esetek 99%-ban egy kislámpa képvislei. TV-t nem nézeg szinte soha, a számítógép megy sokat. A mosogép és mosogatógép több emberre dolgozik.

    Hogyan spóroljak..?
  • lapaleves
    #114
    milyen alapon hülyézed le ezt? megint a kishitűséged.

    nézd meg világítást, 200lm / w ledeket készülnek sorozatgyártani. a 100% valahol 250 körül van. találtak pár jól működő anyagot, ennyi. pedig annyira hűde nagy pénz nem volt benne, mint az olajipar tizede.

    ehelyett itt állunk egy helyben, mert egyeseknek földbe gyökerezett a lábuk.

    egyébként van valami terv a szent atomenergiából csúcserőmű építésére? ha drága meg kevés lesz a gáz / olaj akkor az atom alapú infrastruktúra is bajban lesz, nem?

    nem beszélve arról, hogy addig is kell neki a gáz / olaj, nem is kevés. most akkor mennyi co2 az annyi? akkor az atom alkalmas a "mostani igények kielégítésére" vagy sem? pedig ezek a legmagasabban lengetett zászlók a nap meg szél ellen.

    én továbbra sem vagyok az atom ellen, csak fel kéne ébredni, hogy pont az atomnak van szüksége a megújulókra és paradigmaváltásra az elosztásban. szóval én csak azok ellen vagyok, akik a megújulók ellen vannak.
  • NEXUS6
    #113
    Na nálunk a multikulti(cé+zsé) akciócsoport biztos rárabolna a témára, sőt jövőre meg már arra menne a lóvéparádé is.
  • lapaleves
    #112
    csak a te kedvedért kimentem a kamrába, és lemértem. az 1400w fűnyíró üresen is 660w volt. remélem nem haragszol, de nem bányásztam ki neked és kezdtem el vele rendesen füvet nyírni. márcsak azért se, mert tegnap lett lenyírva. remélem belátható, hogy ha üresen ennyi, akkor menet közben karcolja a kilowattot. hát jó nagy töredék, ja.

    senki nem akarta betiltani a vonatokat, pláne ha visszatáplálnak. a lift az más kérdés, 4 emelet alatt elvből nem használom. de ez megint olyan dolog, hogy eleve nem kéne ilyen magas házakat építeni, vagy el kell fogadni, hogy a városba költözés lépcsőzéssel jár.

    mondom: minden gép, ami körülvesz minket a "végtelen" energiára épül. de sokszor írtam már mosógépet, mosogatógépet is lehetne napkollektorra kötni, -1/3-ad fogyasztás. hűtőt is lehetne sokkal takarékosabbra, lásd tél, szigetelés, nem a hűtött felület hátoldalának fűtése stb.
  • lapaleves
    #111
    kishitű vagy vagy lusta, ha úgy gondolod nem tudnád megspórolni az elektromos fogyasztásod 1/3-át 10 éven belül megtérülő módon. amit mondasz annak nem sok alapja van, legfeljebb magadat győzködöd arról, hogy a megújuló alkalmatlan.
  • Molnibalage
    #110
    Szerintem ha az olajra koltott penzek szazad reszet forditottak volna napelem fejlesztesre, az elmult 50 evben, akkor mar 30 eve 90 % hatasfoku, negyzetmeterenkent 100 ft-ba kerulo napcelakat hasznalnank.

    Az ilyen szintű hülyeségekre nehéz értelmesen válaszolni.
  • duke
    #109
    "Egyébként pont ez a baj az összes sötétzölddel, meg a szélbigyós emberkékkel, meg a megújulósokkal meg a hasonszőrűekkel is, hogy nem számolnak."

    Valoban nem volt kedvem a vilag olajiparanak minden koltseget visszakeresni 50 evre visszamenoleg, de azt meg hasrautesre is tudni lehet, hogy minimum 100 ezer milliard dollaros nagysagrendrol van szo. Csak az Iraki olaj megszerzesere 2000-2500 milliard dollart koltottek az amerikaiak. (es ebben nincs benne a tobb ezer halott ember erteke) Pontos szamokat persze nem ismerek, de az olajipar nagysagrendje nagyon jol lathato ebbol az egy uzletbol is. Szerintem ha az olajra koltott penzek szazad reszet forditottak volna napelem fejlesztesre, az elmult 50 evben, akkor mar 30 eve 90 % hatasfoku, negyzetmeterenkent 100 ft-ba kerulo napcelakat hasznalnank.
  • HM
    #108
    "Szerintem meg rohadtul ez van a fenti cikkben leírva, de nem fogom helyetted elolvasni..."

    Magad helyett sem tetted meg, értő olvasás sem megy. "2050-ig" Ha szerinted ez most van... Ilyennel felesleges vitázni, aki nem bírja felfogni a mondatokat.
  • Jonah
    #107
    Sajnálom őket. Eddig nem sok szerencséjük volt az atommal... :(

    Csodálom a japán kultúrát, talán az egyetlen olyan a civilizált világban, amely nem adott fel önmagából semmit, hanem inkább alkalmazkodott a modern világhoz. Pl. Tokió egyes utcáiba be sem mehetsz úgy, ha nem vagy tős-gyökeres japán, és nem drogot, nem kurvákat árulnak ott, hanem a nemzeti értékeiket védik - hagyományos módon.

    Együttérzésem velük, respekt nekik!
  • ancsil
    #106
    "nem sokat érthetsz az elektronikához..."
    annyira nem, hogy a szakmám :)
    nem azt mondtam, hogy nem lehet megoldani, hanem, hogy egy ország energiaellátását erre alapozni értelmetlen, sőt kimondottan felelőtlen eljárás lenne.
  • ancsil
    #105
    azt hiszem, hogy neked kellene elolvasni azt a linket, és akkor nem ragaszkodnál a sületlenségedhez.
    amiről a förd forgása tehet, az a coriolis erő, ill. hatás.
    csak annyi köze van a légmozgáshoz, hogy azt eltéríti ugyanúgy, ahogy a tengeri áramlásokat is, de nem kelti!
    tudod, erre mondják, hogy ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna...
  • mousee
    #104
    Na igen, szerintem a kérdésnek ezt az oldalát kéne megvizsgálni jobban, inkább a fogyasztást kéne csökkenteni.

    Csak a számítástechnikai eszközöket ha nézed, teljesen felesleges vadállatok dolgoznak 5-600 wattos táppal, ahol csak neteznek, meg wordoznek.
    Nálunk is bent a cégnél 3 giga ramos gépek vannak 2 magos procival, pedig egy nettop is bőven elég lenne helyettük. Pont ezt dumáltuk kollégákkal, hogy ha virtuális fürtökben lógnának a gépek, lent lenne egy izmos szerver rack, az asztali gépeket pedig kis nettop-ra cserélve hálóról bootolnának, akkor a teljes fejlesztés költsége kb 3-4 hónap villanyszámlából visszajönne, arról nem is beszélve hogy mennyivel egyszerűbb lenne a gépek menedzselése, meg jöhetne a környezettudatosság marketing, bla-bla-bla :)

    Természetesen vannak olyan helyek, ahol nem lehet spórolni, de nagyon sok helyen olyan teljesítménypocsékolás van, hogy az valami félelmetes.
  • Molnibalage
    #103
    És hány millió tonna CO2-őt bocsát ki egy működő atomerőmű? KB. 0-át, ha a járulékosoktól eltekintnük.
  • Caro
    #102
    Azért nem mindennek lehet csak úgy csökkenteni a teljesítményét!
    Aki az IT szektorból jött, persze nem ezt mondja, de van amihez egyszerűen kell a teljesítmény. Egy lift, mozdony, stb. hatásfoka növelhető pár százalékkal óriási költségek árán, csak értelmetlen, mert így is nagyon magas.
    A fűnyíród névleges teljesítménye 1.5 kW, ez az, amit hosszú távon le tud adni. Indításkor lehet ennek háromszorosa is, de ha üresen pörög a kés, akkor pedig ennek töredéke.
  • Molnibalage
    #101
    Akkor megint ott vagyunk, hogy minek kell napenergia? Ha 1/3-ával kevesebb energiát enne minden - ez fizikai képtelenség - akkor kevesebb atomerőmű kell. Akkor sem a napra alapoznék a világ nagy részén.
  • lapaleves
    #100
    ahogy mondod: mikroklíma.

    ezek mindig csak a megújulóknál jönnek elő. az, hogy hány milliárd tonna co2 borogatja a makroklímát, azt behunyt szemmel nézzük. bezzeg hogy lelassul a szél balról a második tanyánál, az milyen durva már.