259
  • pakeszke
    #219
    a liftet ha a LED izzo fogyasztasaval hasonlitanam ossze akkor a magadfajtak bezarnak a liftemet csak mert kornyezetszennyezo...

    ezert kell atfogoan vizsgalni a dolgokat, hogy mik azok a teruletek amik a LEGJOBBAN fogyasztjak az energiat
    es az autozas meg a futes az pont ilyen

    amugy az valojaban igaz, hogy lift es az ingazas kozott a kapcsolatot csak ugy lehet ertelmezni, ha 2 eletformat tekintunk, a panel vs agglomer ugymond "zöld" eletformat
  • lapaleves
    #218
    most te a liftet komolyan az ingázással hasonlítod össze? szerintem először próbáld meg lerajzolni ezeket, mert akkor egyből látod mennyire nincs se füle, se farka.

    ettől függetlenül nem az agglomeráció terül el, hanem a város nőtt felfelé. állítólag még a lovon is visszafele ülnek.
  • teddybear
    #217
    A vízlépcsőt sem a sötétzöldek, sem pedig a politikusok nem akarják. Ne feledd, a rendszerváltás a vízlépcső építésének befuccsoltatásával kezdődött!

    Azóta a vízlépcső minden formában szalonképtelen szónak számít a magyar politikai életben. Hiába lenne szükség a Duna-kanyarban egyre, hogy az euroszabvány uszályok mindenkor át tudjanak haladni Magyarországon...Mert most időszakonként túl alacsony a vízszint a visegrádi gázlónál.
  • Caro
    #216
    Az ólomakksik NAGYON sokáig elmennek, ha nem terhelik őket túl és nyugton vannak. Csak az autókban éri őket állandó rázkódás, aminek hatására az ólomkristályok leválnak, de az ott marad, csak újra kell hasznosítani.
  • pakeszke
    #215
    amugy nem ertem itt a gorcsolest...
    minek nekunk naperomu, ott a Duna, vizlepcsot, oszt lehet melleje jo sok kis szeleromucskeket epitgetni

    amugy meg az Aranyos volgyeben kellene a Visegradi vizeromu utan megepiteni a csucsra jarato eromuvet, ja hogy ott van 500 embör? hat szoppancs, mert idiota madzsarisztanban inkabb epitunk egy volgyhidat csak hogy a helyi munkanelkulinek ne legyen hangos az otopalya...
  • pakeszke
    #214
    inverter: kb 10 evig jo
    baromi jo befektetes mondhatom :)))

    amugy meg az elmu(lehet hogy tevedek!) 23 Ftert veszi at amig te meg tole 48 Ftert kapod
    viszont ki lehet szamolni hogy a mai aksik egyszeruen nem hozzak be az arukat... talan ha 5 - 10 szer olyan jobb lenne mint manapsag akkor vonzo lenne, de igy meg csak a jovo zeneje a fotovoltaikus napelem
  • pakeszke
    #213
    "a lifttel szerintem spórolsz a környezetnek. brutális felépítmény, mindig égő lámpa, sok aktív biztonsági elem. nem csodálkoznék, ha egy modern lift megenne párszáz wattot standby. ennél azért az a kevéske többletmunka nem nagy ügy. de ez messzire vezet, mondjuk a magas házak létjogosultságának megkérdőjelezéséig."

    persze meg lehet kerdojelezni

    viszont en azt kerdojelezem meg, hogy miert jo hogy az agglomeracijoo szetterul mint a tehenlepeny oszt onnan nooomalisan bejutni csak otoval lehet...
    nezzuk csak 2 ora otokaval naponta * 150, vagy a panelban 1 * az a lift fogyasztas
    150 lakast szolgal ki ugyanis a lift...

    benzin Fűtőérték (kWh/kg): 11,9, 2 ora vagy 40 km ~ 4l, 48 kWh --> 2 kWatt
    WOW ember egy agglomernek a bejutasa alapjaraton 2 kiloWatt
  • Molnibalage
    #212
    N+1 dolgot nem vesz figyelembe ez a mórcika szemlélet, hogy XY felület ide = szép négyzet = örül.

    Szomorú, hogy n+1-jére is el kell magyarázni valakinek...
  • lapaleves
    #211
    azért azt vedd figyelembe, hogy nálunk akármekkora területet beboríthatsz napelemmel, télen nem fog semmitse termelni. szóval éves átlagokból kiindulni itt nem nagyon lehet. télen nálunk más megoldás kell.

    persze csak addig, míg a szicília méretű napelem meg nem épül a szaharában. amit aztán ugyanúgy kifizettetnek velünk, mintha helyben oldanánk meg a kérdést. valahogy egyébként nem látom a realitását egy ekkora projektnek. egy ilyen koncentrált rendszert mondjuk eleve biztonsági okokból nem fognak jóváhagyni.
  • lapaleves
    #210
    én nem veled azonosítottam azokat a párokat, félreértetted.

    azt nem tudom mennyi önerőre adnak most hitelt. mikor mi vettük fel 2-ből kijött az egész ügyvédestül-közjegyzőstül.

    azért kettesben könnyebb egy ilyennel elindulni, ez tény. egyedül én sem vágtam volna bele.

    mondjuk ehhez képest a 2 milláért "nem bóvlival berendezni" egy csöppet magabiztosnak tűnik. nekünk egy kihajtható kanapénk meg egy hűtőnk volt.

    az megint más kérdés, hogy pénzbe biztos nem raknám a pénzem, de ez egyéni dolog.

    mindent egybevéve én nem zárnám ki a lehetőségét. nem hinni a lehetőségben értelmetlen szerintem.
  • duke
    #209
    "A napelemek ma is elég jók lennének, a probléma sokkal inkább ott van, hogy a legtöbb nagy energiafogyasztású országban nem elég a napos órák száma, és éjszaka, amikor kéne az energia, meg rohadtul nem adnak semmit.
    Ezenkívül rohadt nagy területet foglal el: melyik európai ország tud mondjuk lemondani területe tíz százalékáról ahhoz, hogy telerakja napfarmokkal?"

    Egyaltalan nem ilyen rossz a helyzet. Itt egy kep ami mutatja, hogy mekkora teruletre volna szukseg a vilag aramelatasahoz.


    Nalunk eleg volna egy parszaz negyzetkiloter feluletu naperomu. A 93 ezerhez kepest mondjuk 500 negyzetkilometer nem volna nagy veszteseg, a nyereseghez kepest. Tehat nem 10 %-rol, hanem csak tized szazalekokrol van szo.
  • Sir Ny
    #208
    pölö?
  • Sir Ny
    #207
    Szép mondat, csak úgy hazudik, ahogy van.
  • Sir Ny
    #206
    A corioli erőnek nem sok köze van a tehetetlenséghez, és nem csinál szelet, egy hangyafingnyit sem, szóval ezt te nézted be. A tehetetlenség viszont valóban csinál szelet, ám igen elhanyagolható mértékűt. A szél az nagyrészt a nevezetes körök hőmérséklet, és ezért légnyomáskülönbsége miatt van. Ez észak-déli irányú szelet eredményezne. A corioli erő csak ad neki egy kelet-nyugati irányú sebességet pluszban. ( a tehetetlenségi erő is ad neki, de ez sem jelentős. )
  • duke
    #205
    "Led-es 230V-os vilagitasnal nem kell aktiv feszstabos elektronika es hutes, meg lehet oldani egy sima egyeniranyito hiddal, egy kisaramu konstans aramgeneratorral es sorosan kotott led-ekkel is. "

    Meg aramgenerator sem kell feltetlenul, ha eleg alacsony aramra allitjuk be, akkor nem lesz homegfutas. Sorba kotottem 99 darab 5mm-es feher ledet, es ez 16 mA aramra all be, ha mar bemelegszik.

    "(egyetlen hatrany, hogy a led-es egoben jo sok kis led lesz es ha egy kieg, akkor cserelni kell, mert addig a tobbi sem megy)"

    Azert fel ev alatt egy led meg igy is tonkrement, de olyan erdekesen, hogy nem vilagit, es megis tovabb vezeti az aramot. Valoszinu selejt volt azert viselkedik ilyen furan. Egy hatranya azert van, egy erosebb fogyaszto bekapcsolasakor ( porszivo, vasalo ) picit csokken a fenyero, ahogy csokken halozati feszultseg. Viszont cserebe 100 % a hatasfok.
  • Molnibalage
    #204
    De én elfogadom, ha neked más a fontos, nekem sokkal jobb otthon a nyugalomban, ahol rendesen tudok aludni is. Utáltam az egyetemi éveket, amíg ott kellett lennem.

    Nem annyira a belvárosban keresek majd albérletet. Kelenföld táján vagy még délebbre. BTW mivel a cég olyan hülye helyen lesz, hogy ahol lakom onnan katasztrófa tömegközlekedéssel, ezért sanszosan bringával fogok járni. 14 km. Az 40 perc bringa. Tömegközlekedéssel meg kell kerülnöm a Csepel szigetet, minimum 75 perc lenne. Akkor inkább a napi bringaadagom kétszereés letudom a munkába járással, hacsak aznap nincs más programom. :)
  • Molnibalage
    #203
    ismerek ilyen párokat, az életük mondhatni üres, a közös célok nagyrésze a külföldi nyaralás meg nagyobb autó.

    Annyira bírom mikor olyan emberek próbálják más ember életét megítélni akiről semmit sem tudnak....

    Soha nem nyaraltam még külföldön, autóm nincs és nem is lesz egy ideig. Még jogsim sincs. Most fogom megcsinálni, de nem azért, mert annyira vágynék arra, hogy a magyar utakon a magyar közlekedési morál mellett vezessek...



    Azért pénügyi öngyilkosság, mert egy 30-40 nm-es új vagy használt lakás, ami nem bóvli cirka 7-8 milla, tehát legább 3 milla keződrészlet van. Ebben gyereket nevelni elég vicces, de iknább nem próbálnám ki, mert rossz tréfa.

    Ahhoz, hogy nem bóvlival rendezd be, az legalább még 2. Máris 5 millia. Erre jön még rá az ügyvéd, az átiratás, ÁFA, köfa, zsebpéz, borravaló.

    No, mi van, ha ezt a pénzt befekteted - azon felül ami már úgyis ott van - és évi 5-6%-ot hoz? (Ennél többet hozott eddig minden befeketésem és egyáltán nem a kockázatos portfóliók híve vagyok.) Az 8 év alatt mondjuk ez már 8 milla táján levő összeg, de mivel az albérlet tapasztalataim szerint olcsóbb, ezét a megtakarított egyéb összeget is be lehet fektetni.

    Ha már lakva megismertél valakit - mert egyedül nem megy a lakás, vadidegennel meg nem költözik össze az ember - akkor ennyival nagyobb összegből vehetsz lakást, ha annyira vágy rá. 28 évesen ma teljesen önerőből lakást venni szerintem a hülyeség csúcsa, hacsak valaki nem támogat. Engem senki.


    a röghöz kötésről annyit, hogy ha a mobilitás fontos fegyvered az álláspiacon, akkor már régen rossz. ezt a csoda kapitalizmu

    Nem, nem az. 3 éve vagyok ott, ahol vagyok. Ez az első munkahelyem. Elvben hosszútávon alapoznak rám. Elvben. Viszont kibaszottul nincsen már meló az elmúlt hónapkban. A cég nagy, elvben kibírja az ilyen hullámzásokat. Kérdés, hogy meddig. Én meg szeretek felkészült lenni. Most elvben vehetnék lakást úgy, hogy szinte semmi pénzem sem marad. Azt, ha valami történik velem - baleset, betegség, állástalanság - akkor mi van...? Hm...

    Albérletből meg akkor megyek el gyak. amikor akarok. Az embert nem a lakása határozza meg, ahogy a ruha sem amit visel. Az csak egy eszköz. Lehet jó és rossz, de te formálod ezeket és nem azok téged...
  • Caro
    #202
    Mi a jó állás? Nekem nem éri meg semmilyen állás azt, hogy fővárosban legyek nap-mint-nap.
    De én elfogadom, ha neked más a fontos, nekem sokkal jobb otthon a nyugalomban, ahol rendesen tudok aludni is. Utáltam az egyetemi éveket, amíg ott kellett lennem.
  • lapaleves
    #201
    a cégek mindig költöznek, idővel látni fogod hogy nem érdemes a cég helyéhez kötni magad. pont a saját példád (2,5 vs 1,5 óra) mutatja. holnap jön egy hülye főnök aztán mész máshová, ami lehet közelebb is, távolabb is. semmi logika nincs az aktuális munkahelyhez kötni a letelepedést. nem azt mondom, hogy nem érdemes összekötni a kettőt ha erre lehetőség van, de nem erre kell alapozni. főleg az agglomerációból azért gondolom sok minden elérhető, ha alkalmas vagy a feladatra. és itt leginkább ez a lényeges. utazgatni mindenki tud, excelhez érteni, külföldiül beszélni, okosnak, szorgalmasnak lenni stb már nem olyan magától értetődő.
  • lapaleves
    #200
    nem. pénzügyi öngyilkosság máséba rakni azt a pénzt, amiből a hitelt is tudnád törleszteni. ráadásul úgy, hogy ott semmit nem érzel magadénak, semmi komolyba nem fogsz bele, mert úgyis átmeneti. még a hideg is kiráz a gondolattól. ismerek ilyen párokat, az életük mondhatni üres, a közös célok nagyrésze a külföldi nyaralás meg nagyobb autó.

    a röghöz kötésről annyit, hogy ha a mobilitás fontos fegyvered az álláspiacon, akkor már régen rossz. ezt a csoda kapitalizmus diktálta bele nyugaton is az emberekbe, hogy adják fel az életüket a melóért, költözzenek jobbra-balra pár évente mint a vándorcigányok. meg is érdemli, aki ebbe belemegy.
  • Molnibalage
    #199
    Nem tervezek lakást venni, mert pénzügyi öngyilkosság és gyakorlatilag röghözköt.
  • Molnibalage
    #198
    A cég ahol dolgozok Pesten van. Pont. Nem fogom a jó állásomat feladni holmi magasztos energiaspórolási elvekért. Most agglomerációban élek, de erősen tendálok affelé, hogya elköltözök, akkor beköltözök, mert sajnálom a napi 1,5 óra utazást (most 2,5 csaj költözik a cég is). Hasznosabban is el tudom tölteni az időt. Viszont én rühellem a fővárost. Nem azért szeretnék oda költözni, mert olyan marha jó ott az élet. Imádom az agglomeráció nyugalmát és tisztaságát. Jó kis dilemma...
  • lapaleves
    #197
    ja, a linked valahogy nem webshopra mutat, hanem egy olyan olasz oldalra, aminek még angol verziója sincs. klikkolgattam, de ebből nem lesz stirling-beszerzés na. én is eddig jutottam, ennél még stirlinges vegyestüzelésű kazánt is többet találtam eladót.
  • lapaleves
    #196
    igen, a mostanában terjedő smd ledes (5050 meg 3528) lámpák is ilyesmi elektronikát használnak, de 6-8-as kupacokban vannak sorba kötve bennük a ledek.

    legalább passzív hútés (nyitott foglalat) kell a 6-8w és afölöttieknek, egyébként sokkal rövidebb ideig bírják. egy 6 x 1 cm-es alu lapon van mondjuk 7 ilyen 5050-es led, névlegesen 0,18w darabja. az több, mint fél w azon a csökött, műanyaggal beburkolt lemezen. nem kevés, forrósodnak mint állat.

    mondjuk nem vártam volna, hogy téged kell a halogén ellen kell térítenem, de nézd meg ezt. béka segge alatt a lm/w. nekem a kínai melegfehér ledek csinálnak 60lm/w-ot, de már most a 200lm/w (hidegfehér) sorozatgyártását készítik elő. az tízszeres hatásfok. 5 év múlva megcsinálják az elméleti maximumot a ledekkel.

    innentől kezdve elég baj, hogy sokáig jók a halogének.
  • kvp
    #195
    Led-es 230V-os vilagitasnal nem kell aktiv feszstabos elektronika es hutes, meg lehet oldani egy sima egyeniranyito hiddal, egy kisaramu konstans aramgeneratorral es sorosan kotott led-ekkel is. Max. egy buffer kondenzator kell, hogy kisimitsa a hullamzast. A lenyeg, hogy ahogy a sorba kotott 4.5V-os karacsonyfaegok elmennek trafo nelkul, ugy a sorba kotott led-ek is elosztjak egymas kozott a 230V-ot es akkor meg melegedni sem fog semmi, mivel a kapcsolas aramfelvetele ugyanakkora mint egy kisfeszes led-e. (egyetlen hatrany, hogy a led-es egoben jo sok kis led lesz es ha egy kieg, akkor cserelni kell, mert addig a tobbi sem megy)

    Viszont energiatakarekosnak ott vannak a halogen egok. Hagyomanyos elven mennek, birjak a valtoaramot, amennyivel dragabbak annyival tovabb birjak es kb. fele akkora a fogyasztasuk mint a hagyomanyosaknak. (autokban is altalaban ilyenek vannak) Egyebkent magyar szabadalom, a tungsram neveben eredetileg a tungstein a halogen egok izzoszala volt. Kb. 20-30 eve jart le a szabadalom...

    "Létezik a Siemens-féle ívkemencés acélgyártás is, ez tényleg árammal megy, de az így gyártott acél drágább, mint a régebbi módon gyártott."

    Viszont tisztabb is lesz az eredmeny. Aluminiumgyartashoz pedig pont jo az aram.

    "van linked kereskedelmi termékre? 0 fokban hogyan termeli az energiát? ezek a deltaT-k nagyon kevesek, "

    10 Kwatt nekem otthonra elegnek tunik, de egy panelhaz tetejet is tele lehet veluk rakni:
    http://www.youtube.com/watch?v=Z4joQSkQ1_M
  • lapaleves
    #194
    nem csak úgy lehet dolgozni, hogy ingázol. most nem mondom meg milyen messze van a munkahelyem, mert úgyse hiszed el. de ingázni sárga busszal nem több idő, mint egy nagyvárosban innen oda jutni. energiamérlegben sem több. de menj el a boltba egyedül bringával, neadjisten kis bringás gyerkőccel kettesben oviba városban. akkor milyen mérleg?

    lakópark? mi köze a lakóparknak a faluhoz? a lakópark panel alul fűvel (bocs, ha valakinek most összetörtem a médiaálmát). ugye most nem kell falusi kertes ház kontra deolcsó panel témába belemélyednem. egyébként mi anno 10 milláért vettük a 400nöl telken a jó állapotú vályogot, az akkor is nem sokkal egy normálisabb panel ára felett volt. mindezt 7 km-re a bp táblától.

    cseppnyi különbség a led meg a hagyományos izzó között, hogy ha előbbinek a maghőmérséklete meghaladja a 80 fokot, zuhanórepülésben csökken az élettartama. persze nagyon fontos az is, hogy a foglalat bírja-e, de annyira nem.
  • Caro
    #193
    Senkinek nem szorítottak pisztolyt a fejéhez, hogy városba kell költöznie...
    És a (nagy)városokon kívül is van élet.
  • Caro
    #192
    De van némi súrlódás a Föld légköre és a bolygóközi gáz között. Nem ez okozza a magaslégköri nyugati szeleket?
  • Caro
    #191
    Villannyal mindent meg lehet csinálni, amit valaminek az elégetésével is. Lásd itt. pl az indukciós kemence.
  • Hugo Chavez
    #190
    Érdekes, én soha nem mondtam olyat, hogy csak a Föld forgása miatt fúj a szél. Mellesleg nem is veled vitatkoztam ezen, tehát te kötöttél belém.
    Abban is biztos lehetsz, hogy ha a te általad megnevezett szél okokat kiküszöbölnénk, akkor is fújna a szél. (Képzelj el egy tükörsima felszínű bolygót, amit nem melegít egy csillag sem.) Szóval nekem van igazam.

    (Nehogy azzal gyere most, hogy ilyen körülmények között a légkör gázai kifagynak, mert ebben a gondolatkísérletben nem fagynak ki. )

    Hirtelen hülyeséget mondtál, de hát nincs ezzel komolyabb probléma.
  • Molnibalage
    #189
    Bazz, te írtál elsőra baromságot. Az, hogy a Föld forog, önmagában nem okozza a szeleket. Ugyanis a légkör elég jól forog vele együtt. Persze nem tökéletesen szinkronban. A szélhez ez is hozzájárul, de a döntő hatás nem ez. Lényegében csak a precíz modellezésben van szerepe, de ha a Föld nem forogna, akkor is lenne szél. Vannak olyan bolygók, aminek a saját tengelyforgái ideje szinte állónak tekinthet a Földhöz mégis kibaszott nagy viharok vanna rajtuk.

    Égeted még magad egy picit? Pont olyan balfasz vagy, mint a nicked.
  • Hugo Chavez
    #188
    Így már tényleg nagyon vicces.
  • teddybear
    #187
    A hőmérséklet-különbség miatti légnyomás-változást egyenlíti ki. Alapiskolai tananyag, jobb helyeken.
  • Molnibalage
    #186
    Mit kell leakadni? Megmondtam, hogy mitől fúj. Kicsit vicces, hogy egy áramlástechnikai mérnöknek akarod megmondani a tuti...
  • Hugo Chavez
    #185
    Na mitől fúj a szél, mindenhez értő?

    Csendesen leakadtál a témáról.
  • teddybear
    #184
    Egyrészt a panel a legolcsóbb építési mód, akármennyire is köpködik, ráadásul az első lakóknak olyan komfortot adott, amiről addig csak álmodni tudtak.
    Másrészt, az alvófalvak(lakóparkok) egyáltalán nem olcsók. Egy átlagfizetésből nem lehet kigazdálkodni 20-40 milliót, és még be is járni(Még akkor sem, ha épp nem teszik utcára az embert).

    Másrészt. A led nem fog belefőni a foglalatba. Azokat normál izzólámpáknak tervezték, a led sokkal kevesebb hőt ad le. Az persze igaz, hogy nem váltóáramon működnek a legjobban.
  • Molnibalage
    #183
    Akkor meg hol van az energiamérlegben a napi ingázás? Erről nagyvonalúan megfeledjkezel...
  • lapaleves
    #182
    akkor tegyél róla, hogy ne legyél sokáig városlakó. a többieket nem kell magaddal vinned, szóval róluk le van a gond.
  • Molnibalage
    #181
    Szép szép, de akinek nem kertes háza van, az a legtöbb felsorolt dologgal nem tud mit kezdeni. Márpedig a világon az a trend, hogy már 50% felett van a városlakók aránya...
  • Molnibalage
    #180
    Tudnék még példákat mondani. :)