400
Az emberi társadalom értelemesebb, esetleg butább volt a régebbi időkben? (100 éve vagy akár ezer évekre visszamenőleg is.)
  • BladeW
    #280
    Én pl számtech órán tuti bevezetnék valami olyasmit, hogy "Google használati alapismeretek". Sajnos a többség (és ez a mostani fiatalokra - érthetetlen módon különösen jellemző), egyszerűen képtelen utánanézni bárminek, hogy legalább több forrásból tájékozódjon. És ez nem csupán a lustaság számlájára írható.
  • Zero 7th
    #279
    Erre van a kötelező közoktatás, hogy ne egyéni igény kérdése legyen. Az már más kérdés, hogy mennyire hatékony...
  • Pluskast
    #278
    Igen megoldás lehetne csak ugye a műveltség is olyan, hogy egyrészt mindenhez nem érthetünk (én pl matematikához, fizikához és más egyéb reál tárgyakhoz sík hülye vagyok), másrészt meg ahhoz kell, hogy legyen az emberben igény, hogy megszerezze. Azt meg ugye nem lehet kikényszeríteni senkiből sem.
  • Zero 7th
    #277
    Erre meg a műveltség lenne a megoldás, ha van az embernek széles körű műveltsége (minimális tudás minél több témában), akkor lehet szűrni a hülyeséget első ránézésre is.

    Csak hát ez a döntő többségnél hiányzik.

    És aztán ez generálja magát, mert a hülye a lelke mélyén valahol tudja, hogy hülye, és szeretne rajta változtatni, de tanulni meg lusta. Erre adnak kerülőutat ezek a neten terjedő faszságok (korábban meg az áltudományos könyvek, pl Égely, vagy Pap), hogy minimális energiabefektetéssel jut a hülye könnyen emészthető, kerek, izgalmas tudáspótlékhoz, amivel érezheti azt (hamisan, persze), hogy ő most milyen okos lett, és hogy megértette.
    Aztán utána foggal körömmel védi a fals ostobaságait, még tények ellenében is, mert hogy ő mennyi munkát tett a faszság megtanulásába.
  • Zero 7th
    #276
    Igazából ez mindig is így volt. Annyival jobb helyzetben vagyunk ma már, hogy legalább az a ~10% értelmiség már nem hisz ilyen faszságokban, mert régen még ezt sem lehetett elmondani. Lásd Newton, ő az asztrológiai munkásságára volt büszke, nem a fizikára.

    De a nagy többség mindig is segghülye volt, bármelyik kort is nézed. Csak most itt az internet, és látod is, hogy PONTOSAN mennyire hülyék. Ez új, de a lényegen sokat nem változtat.
  • Pluskast
    #275
    Az a baj a mai világgal, hogy az internet korában gyakorlatilag bármit elolvashat az ember anélkül, hogy arról bármi valós információja lenne. Na és mivel ennek valóságtartalmának igazolása az egyszerű felhasználóra van bízva - mármint, hogy elhiszi vagy sem -, így elég sok marhaságot ismerhetünk meg. Az emberek meg alapvetően hiszékenyek és készpénznek veszik, hogy ami oda le van írva az igaz.
  • Molnibalage
    #274
    Még az sem. Hódit az asztrológia, ezotéria, homeopátia és sok minden más áltudományos baromság...
  • Piszke01
    #273
    Inkább technokratábbnak érzem a ma emberét.
    Mi vagyunk az okosabbak, persze...de azért elég nagy a szórás.
  • Piszke01
    #272
    "Buták a régi emberek?"

    Ezt ebben a formában-szerintem- nem lehet kijelenteni, maximum meg lehet kérdezni. :)
    Butaság lenne kellő informáltság nélkül általánosításokba bocsátkozni.
  • forrai
    #271
    Szerintem csak az ismeretünk több. A tudást másnak gondolom, mint az ismeretet, ezért nem mondom, hogy többet is tudunk.
    Még nem értem, csak érzem, hopgy különböző jelentésüek.
    Ami pedig a butaságot illeti, szintén több jelentésű.
    Ha azt a jelentését firtatjuk, hogy "értelmi képesség hiánya", akkor ez nem igaz. Egálban vannak velünk.
  • forrai
    #270
    Akkor te már ismered a képtelenségemet...
  • forrai
    #269
    Remark: én előbb tudtam rólad, hogy van agyad. Abban valóban, igazad van, meg kell tanuljuk kihasználni.
    Azonban én mást is állitok!
    Azt, hogy az ember agyának tízezer évek alatt is csak keveset változhatott a mennyisége, és minősége.
    Továbbá azt, hogy már nem is nagyon fog változni!
    Mert nem irigylem azt, akinek csak az agya nő, a koponyája meg nem. És a fordított se jó.
    Így agyi kapacitás dolgában én a régieket és a mostaniakat egálba látom!
    Emellett minduntalan tapasztalom, hogy egyesek a régiek közül kreativitás dolgában is messze az akkori, sőt a mai átlag felett voltak!
    Egyetlen dolog: az ISMERET az, amiből természetesen kevesebbjük volt.
    De ha valahol megjelentek egyes kiváló, új ismeretek, amik hasznosak voltak, mint pld. a lovaglás, a koracél stb- az pillanatok alatt elterjedt!
    Hogy lehet, hogy más, még kiválóbb dolgok viszont, pld. a lecsó, (jól lesütve), nem annyira terjedtek el?
    Kiváncsi volnék pld. hogy a neander völgyi ismerte e azt két forintos kolbásszal? Mert én még ismerhettem!
  • JürgenKlinsmann
    #268
    Nem a régi emberek buták, csak mi vagyunk okosabbak!
  • Bnum
    #267
    "Meg tudnám e tanitani pld. Platont ultizni, vagy sakkozni, és melyikünk nyerne?"
    A sakk pár száz év eltéréssel jelent Platon után, tehát a logikája nincs a korától annyira messze, mint a Warcraft :o)

    Nem tudom milyen hatékonysággal tudnád tanítani, de én Platonra fogadnák.
  • Bnum
    #266
    Babilonban torony épült és nem piramis.
  • remark #265
    Hacsak nem vagy mással elfoglalva, utánajárhatsz magad is.

    Mottó: "Az emberek bármikor megvilágosodhatnának, csak egy gond van: nem érnek rá!"
  • remark #264
    Nem kellenek új képességek, helyette a meglévőkről kellene tudomást szereznünk, és a meglévőket kellene megtanulnunk kihasználni. (Jé, van agyam? Nem is tudtam...)
  • forrai
    #263
    Az Ember- egyed tehát szerintem nem lesz már sokkal okosabb.
    Talán ezt belátva, kétezer éve alapozták meg Tudatosan(!) azt az Ember- közösséget, amelynek sejtjei akkor még fizikailag tiszta és tudatilag bűntelen emberi- sejtegyedek voltak, de amelyek összességükben a Tudat mérhetetlenül nagyobb képviselője, mint csak egyetlen ember!
    Bármely kimagasló ember- egyed a tudását a jövőben csakis ebből a közösségből kölcsönözheti!
    Amely tudat-cserének hatékony eszköze: az Internet!
    És ezért mondható, hogy vele született meg az
    Emberközösség! Csak nemrég.
    Én csak tudom, hisz addig, nélküle, jóformán nem tudtam semmit!
  • forrai
    #262
    Egyébként sokkal inkább alakuljak bicikli- emberré (ami szerintem gyors, mutatós, és környezetkimélő), mint egy két, vagy négyütemű belső-gyomorégésű tramplivá, ami ráádásul bizonyára zajt, továbbá a szörnyen büdös CO-t, CO2-t és metánt bocsáthatna ki!
  • forrai
    #261
    Nekem is nehéz belátnom, de mégis azt kell, hogy mondjam, hogy az Ember, mint egyed további fejlődését éppen az eddig elért fejlettsége gátolja.
    Hogy létre tud hozni olyan eszközöket, amelyek lehetővé teszik, hogy jobban gondolkodjon anélkül, hogy további lebenyeket növesszen az agyára, hogy akkora koponyája legyen, mint az elefántnak, és hogy ahhoz 82-es szandált, és 105- ös nyakméretű inget viseljen.
    Hogy körberepülje a földet két óra alatt szárnyak nélkül.
    Hogy tudhasson mindent, amit mindenki más tud, de ne mindig, csak akkor, ha kell. Hogy szaporodjon akkor is, ha ő nem szaporul.
    Egyszóval: ahogyan az élő sejtek alig változtak milliók alatt, csak a belőlük alkotott szervek, és lények, ugyanúgy az Ember is csak sejtje lesz az Emberközösségnek. Amelynek nemcsak élő, hanem élettelen részei is vannak (számítógép), ahogy nekünk is a hajunk.
    Az emberközösség az emberek, és a pertifériák összessége.
    Ezen belül az embernek már csak annyit kell, szükséges és lehetséges változnia, amennyi a mondott perifériákkal nem lenne elérhető.
    De pókemberre nincs szüksége, mert arra van más eszköze. Batmanra sincs. Nem is tudom, milyen képességet kell megszereznie azon kívül ami már megvan? Talán bicikliznie kellene még megtanulnia? (Vannak már ilyen törekvések, egyelőre periferikus két kerékkel, később azonban talán az Akhillesz ina alakulhatna át?)
    Komolyan- szerintetek milyen új képességre lenne szüksége, lehetne nekije?
    (A disznóságokat most hagyjuk ki)

  • forrai
    #260
    Az emberi agykapacitása és minősége csak lassan változik, illetve ugrásszerűen.. Az agyalapra fokozatosan nőtek lebenyek, homloklebeny, stb, a csontozata meg lassan követte.
    Ezért mondható, hogy az agyunk kapacitása jónéhány tízezer éve nem változott. És nem várható, hogy fog, miután rátaláált annak a módjára, hogy külső perifériákkal bővítsde azt, ami csak a lelkének fáj, mert a zsebébe kell nyúlnia, hogy számítógépet vegyen.
    (A lélek fájdalma a fizikait helyettesíti, illetve egészíti ki, hogy sohase lehessen teljesen minden jó :-))
  • forrai
    #259
    Viszont az is igaz, hogy az emberi agy kapacitása még messze nem kihasznált. Így nagyon gyorsan ugrásszerű változásokat is tolerál, és követ. Ha az Amazonason felfedezünk egy ismeretlen törzset, három év alatt lehet hogy interneten leveleznének már, a legfinomabb nyílméreg- varangy leves receptjét megküldve, amit viszont mi azonnal nem élnénk túl. Vagyis Ő az inteligensebb, mert jobb a gyomra, vagy jobban főz?
  • hékásébredj
    #258
    ebből kiindulva ki tudja,hogy mi történik a világban amiről az emberiségnek fogalma sincs!?
  • remark #257
    Itt van egy jelentés arról, hogy hogyan reagálnak/reagálnának az emberek mikor náluk fejlettebb kultúrákkal/civilizációkkal találkoznak.

    "Anthropological files contain many examples of societies, sure of their place in the universe, which have disintegrated when they have had to associate with previously unfamiliar societies espousing different ideas and different life ways..." - tehát valószínűleg a társadalom teljesen megzavarodna, akár össze is omolhatna. Pont ezért nem kötnek az emberek orrára olyasmit, amihez még "kevesek".

    Úgyhogy szerintem az is egy jó kérdés, hogy "buták korunk emberei?".
  • hékásébredj
    #256
    Kicsit fura példa mert kártyajátékok régebben is voltak. Nem lenne nagy kihívás egy szimpla szórakoztató időtöltést megtanítani egy a kor régi emberének.
    Ha azt mondod,hogy meg tudnád-e tanítani számítógépen pasziánszozni az már érdekesebb lenne. Hiszen ott nem csak a játékra kell figyelni hanem a technikai dolgokra is. Ezeknek a kombinációja meg képes lenne kizökkenteni a tanulás folyamatából. Bár egy jó ideig nem fogjuk megtudni,hogy milyen az mikor egy ember a múlt ezredből szembesül a jelen kor technológiai fejlettségével. Csak spekulálni lehet...az is lehet,hogy zavaró lenne neki de képes lenne felfogni és felettébb befogadó lenne az információkkal szemben.
  • polarka
    #255
    A topik indítója a véleményekre volt kíváncsi.
    Engem az érdekelne, h van-e igenlő vélemény?
    Mert így most lehet, h van 1 kérdés, amiben mindenki egyetért és az előző ≈250 hsz. csak szófosás :)
  • forrai
    #254
    Bár igazából a topik cím társadalomról beszél!
    Mi értendő ez alatt? Hiszen sokféle társadalmi formáció van.
    Akkor így szól a kérdés: Melyik társadalom a butább, az athéni, vagy a mostani görög demokrácia?
  • forrai
    #253
    Tegyük fel így a kérdést:
    Meg tudnám e tanitani pld. Platont ultizni, vagy sakkozni, és melyikünk nyerne?
  • hékásébredj
    #252
    Ahogy mondod! Modern ember mindenben csak magának akar jót. A modern embert a hiúság hajtja. Minden felfedezés valamilyen mértékben visszavezethető a hiúságra. Ami nem hinném,hogy jó pont ránk nézve. Persze mindent meg lehet magyarázni,hogy mi miért lenne jó. De ha belegondolunk jobban nincs a Földön egy olyan dolog ami nem a hiúságunkat táplálná.
    Az,hogy az ember régen butább lett volna,mint ma...kétlem sőt egyenesen hülyeségnek tartom. Akkoriban is voltak olyan dolgok amiről a mai ember nem tudná elmondani,hogy az micsoda azt meg pláne nem,hogy hogy működik vagy esetleg azt,hogy hol használják. Ugyanúgy a régi ember se tudna a jelen kor tárgyaiból megnevezni semmit és nem is tudna róla mondani semmit sem. Nos ha ezt belátjuk akkor a kérdés meg is van válaszolva. Az emberiség értelme egy adott intervallumon belül mozog. Ebből az intervallumból természetesen vannak emberek,melyek vagy alul vagy felül kilógnak a sorból. De összességében az ember régen és most és talán a jövőben is hasonló mentális képességekkel rendelkezett,rendelkezik és rendelkezni is fog majd. De ahogy mondtam...kivételek mindig is lesznek.
  • forrai
    #251
    Szinte furcsa, hogy az ember az újat milyen gyorsan veszi át, és hogy az hogyan terjed el az egész világon. Ez nem csak ma van így. Ha egy múzeumban megnézed a régi görögök művészetét, az i.e. VI, és IV között, óriási változást látsz, kevesebb, mint 2 évszázad alatt! Ugyanígy a fémművesség, a lovaglás, a fegyverek, a technológiák. Az emberi agy akkor tán még fogékonyabb volt az újra, mert a régi tudásból kevés volt még?
    Ahogyan töltődik a tudatunk tudással, úgy fordul lassabban az agyunk az újra. Sőt, a nyakunk is, ha rückverzbe kell indulni. (Tehetetlenség, vagy a köszvény?)
  • patiang
    #250
    Nem tudom mi miért nevezzük magunkat okosabbnak, mint elődeink. Mi ( fejlett világ lakossának 80%-a a jelenkor adta lehetőségeket használjuk ki. Az időszámítás előtt "akkor" ugyancsak a jelenkor adta lehetőségeket használták fel az egyszerű emberek. Mert be tudom kapcsolni az LCD? Persze, de az akkori ember is meg tudta volna tenni, és ugyanúgy nem tudta volna a működési elvét, mint a maiak. Az, hogy okosabbak vagyunk csupán az emberiség nagyon kis százalékának köszönhetjük, akik szintén az elődök tudására építettek.
    Ezt most nem tudom miért Neked írtam, de igy lett.
  • patiang
    #249
    Ott pedig megkérdőjelezik szegényt.:))
  • forrai
    #248
    Piramist?
    Lásd az eredményt: Babilon
  • Molnibalage
    #247
    Nem.
  • Bnum
    #246
    Amikor meglátom ennek a topiknak a címét, mindig az jut eszembe:
    milyen kisebbségi érzések hajthatják az embert arra, hogy az elődök értelmét
    kérdőjelezi meg, azért, miközben a mai emberek nagyrésze éppen az ellenkezőjét bizonyítja. Ma meglenne az eszköz, ami régen nem volt, csak éppen az értelem hiányzik ami kellő hatékonysággal használja.
    A modern ember nem támogatja egymást, hanem akadályozza.
    Mit tehetünk, ha a két kezünk egymást hátra lökdösve lendül előre, és ha az egyik valamit megragad, akkor a másik kifele húzza a fogásból.
    Pedig kis összefogással akár "piramist" is lehetne építeni.
  • forrai
    #245
    "De szeretnék gazdag lenni
    Egyszer libasültet enni"
    S innen minél messzibb menni...

    ...De már abból nem esztek!
  • forrai
    #244
    Akkor irány a megfelelő topikba- (fizika, Biblia stb.).
    Itt ez most off, hozzád nem illő!
  • 7th uwu
    #243
    Én vagyok az Isten.
  • forrai
    #242
    Már értem a csillagászatbani válaszod, de oda nem való ez az egész. Ők a tükrös távcsőről beszélgetnének, amit a jövőben tiszteletben tartanék. Igazából ez talán a fizika topikba való? De ott a példák volta! Akkor hol kéne folytatnunk?
    Talán sehol. Tényleg, már nagyon mélyre süllyedtem, és ráadásul a tulajdon erőmből.
    Most eltünök mérlegelni a dolgokat. Oké?
  • forrai
    #241
    "...találtam utána rendes munkát..."
    És most vagyonőr, vagy csődör vagy?