125
  • throwthisaway
    #85
    "
    én meg elmosolygok magamban azokon az egyházfikázókon, akik úgy osztják az észt, hogy fingjuk sincs arról, hogy annak, hogy így gondolkodhatnak valamiről, erősen szerepe van a zsidó/keresztény világképnek..."
    Hmm, én úgy látom, hogy sokkal inkább annak a szerepe, hogy kiszorultak a vallások a hatalomból, emiatt nem igazán számottevő már egy ideje a véleményük. Amíg betüremkedtek bármilyen hatalmi szervezetbe, addig nagyon nem volt bocsánatos bűn az egyházzal ellentétes véleményt alkotni. Pont jól szemlélteti ezt az újkori európa vs. az iszlám államok.
  • SRobert
    #84
    *sóhajt* :)

    CCCP vs USA.
    tök lényegtelen, h Hitler még előbb volt.

    és akkor a "korántsem az érdek nélküli igazságkeresés" javítva korántsem CSAK az érdek nélküli igazságkeresés-re.

    újra leírom azt a mondatot, amire reagáltam eredetileg:
    "Ha ez egy létező dolog lenne, akkor a természettudomány elismerné"

    mert nem feltétlen áltudományos valami csak azért, mert a mainstream nem fogadja el x évtizedig.

    és Kuhnt ne kerüljük már meg sokadszorra is, ha az Edison vs. Tesla meccset ki is szedjük a dologból. :)

    "Kuhn hatása rendkívüli volt: megtermékenyítőleg hatott a szemantikára és a realizmus körüli vitákra, hozzájárult az empirista tudományfelfogás finomításához; a hagyomány, tekintély, minta szerepének megvilágítása a tudományos racio­nalitás és a tudásszociológia fogalmának újragondolását eredményezte."





  • teddybear
    #83
    "elvileg az oroszok voltak előbb. :)"

    A németek. Hitler és társai komolyan hittek pár elmebeteg ötletben ezen a téren is. (Belső Föld elmélet, meg a többi)
    Jópár fejes tartott szeánszokat, meg minden egyebet.
  • teddybear
    #82
    "(a csak példa szemlélteti, hogy a természettudomány korántsem az érdek nélküli igazságkeresés és elismerés világa.)"

    Az Edison kontra Tesla ellenérdek ide nem jó példa. Tesla energetikai rendszere jobb volt, és ennek fizikai oka van. A témához meg semmi köze az egésznek.

    Viszont iskolapéldája a szabad versenyes kapitalizmus üzlettörténelmének.

    "amúgy csak halkan jegyzem meg, hogy az x azért csinálja, mert y is, az nem magyarázza meg, hogy miért kutatnak valamit, ha nincs semmi eredménye. ;)"

    Politikusok adták rá a pénzt, azaz balekok. Mindkét oldalt bepalizták. Eredmény? Rájöttek, hogy pár kábítószernek érdekes mellékhatásai vannak. Meg arra, hogy humbug az egész.
  • SRobert
    #81
    lemaradt: de értem, hogy a magyarázatot az öncélúságban látod.
    mondjuk nem ez lett volna az első eset, hogy az USA papíron kutat valamit, hogy irdatlan pénzek értelmetlen elköltésére vegye rá a szovjetúniót...
  • SRobert
    #80
    elvileg az oroszok voltak előbb. :)

    és igen, Edison oka (többek között) ez volt, de nem is erre volt kiélezve a mondandóm, hanem arra, hogy a tudomány feltétlenül elfogadja-e, ami igaz.
    (a csak példa szemlélteti, hogy a természettudomány korántsem az érdek nélküli igazságkeresés és elismerés világa.)

    ezért hoztam fel a káoszelméletet, ami csak a nyolcvanas évek közepén nyerte el a méltó helyét a tudományos életben, pedig évtizedekkel előtte foglalkoztak vele nem éppen komolytalan tudósok. (és Kuhn tanulmányát, ami elég egyértelműen arról szók, hogy a tudomány nem éppen úgy működik, mint ami a reakciómat kiváltó hozzászólásban írva volt.)

    és mint mondottam, szkeptikus vagyok, tehát nem fogok vitatkozni. :))

    amúgy csak halkan jegyzem meg, hogy az x azért csinálja, mert y is, az nem magyarázza meg, hogy miért kutatnak valamit, ha nincs semmi eredménye. ;)
  • teddybear
    #79
    Az oroszok azért finanszíroztak ilyen kutatásokat, mert az amik is csinálták. És egy versengés hamar öncélúvá válik.

    "csak, hogy egy abszurd példát említsek: ha Edisonon múlik, nincs ma váltóáram, mert önérdekből fúrta Tesla-t."

    Ez így igaz, de oka volt rá. Anyagi oka, és nem is kevés.

    Edison akkor már rendelkezett egy egyenáramú áramszolgáltató rendszerrel, amit már több helyen kiépítettek. Erre jött egy másik ember, aki kitalál egy jobb rendszert, ráadásul olyat, amihez nem lehet felhasználni csak a drótokat és az izzólámpákat Edison rendszeréből. Ha áttérnek az új rendszerre, akkor Edison kidobott egy nagy vagyont az ablakon. Természetesen harcolt, ameddig tudott. A pénz nagy úr!

    Viszont arról szó sincs, hogy a parapszichológia jobb lenne bármiben, mint a ma elfogadott módszerek.
  • teddybear
    #78
    A földműves is lehet hülye a szakmához, de az ilyen előbb-utóbb éhen döglik. Arról nem is szólva, hogy amint kárt okoz tanulóideje alatt, az apja azonnal nyakon vágja.

    A bölcsész meg hát ha hülyeséget mond, akkor legfeljebb a kollégái veszekedését provokálja.
  • teddybear
    #77
    Ez a cikk amit belinkeltél semmilyen műszaki adatot nem tartalmaz. A magleb meg nem áramtermelő szerkezet, hanem áramból egyenes irányú mozgást csinál, és közben felemeli a kocsiszerkezetet a pályától már centire. Egészen más dolog.

    Amit viszont nem lehet megkerülni az az, hogy minden változó mágneses tér örvényáramot kelt, és ez fékezi az őt létrehozó mozgást. Ezt csak csökkenteni lehet, teljesen megszüntetni nem. Szóval valami mindenképp akadályozni fogja a forgást. Ebben az esetben kiküszöbölik a mechanikai súrlódást, de belép egy másik akadályozó dolog.

    Nagyobb méreteknél már nem lehet ilyen célra állandó mágneseket alkalmazni, mert nem elég nagy teljesítményűek. Elektromágnesek kellenek, azok működtetéséhez viszont áram kell, ami rontja a hatásfokot. Mert azt az áramot valahonnan venni kell.

    Hatásfok. A hagyományos generátorok elég jó hatásfokkal rendelkeznek, amennyiben egy bizonyos méretet meghaladnak. Egy bicikli-dinamó mondjuk úgy 60-80% körüli hatásfokkal rendelkezik, de egy erőművi (akár szélerőműbe épített) generátor mindenképp 90% fölöttit produkál. A 80%-kal jobb hatásfok ezért nem értelmezhető.

    Szélkerék hatásfoka. Elsősorban az aerodinamikai kialakítása az, ami meghatározza a szélkerék hatásfokát. Ezt szélcsatornában lehet ellenőrizni, szokták is. Fogalmam sincs, hogy ez a szélkerék hogy néz ki, a hatásfokát meg pláne nem tudom így behatárolni. És azt sem tudom, hogy mihez hasonlítják, mihez képest 80% a javulás. Így erről nem tudok mit mondani.

    Ami pedig a kínaiakat illeti. A szerkezet működése igaz, az az lehet ilyen csapágyazással készíteni forgó mozgást végző gépet. De nem tudom, hogyan viselkedne például ez a csapágyazás például erős viharban? Mennyi idő után verné darabokra a a csapágyház a tengelyt? Mert a mágneses csapágyazásnál mindenképp van egy légrés, ami szabad mozgást biztosít a tengelynek. Ez a rákfenéje az egésznek, ha valami nem üzemszerű probléma támad. Például egy széllökés éri a szerkezetet.
  • toto66
    #76
    Nem! Az őrülté sérült és nem a bölcsészé (már ha éppen nem őrült)...
    Ha hallucinál valaki az eltávolodik a valóságtól...
    De, hát nem akarok személyeskedni...
  • uwu
    #75
    ami nem lágyul hőre, nehéz mágnesezni, több tonna kell a deformálásához

    öröm téged olvasni, de tényleg
  • uwu
    #74
    lapátolja
  • roliika
    #73
    Tehát a földműveseké ép, a bölcsészeké meg totál gally.
  • toto66
    #72
    "A sérült agy eltávolodik az anyagi világtól"
    A gyengébbek kedvéért, ez azt jelenti, hogy a sérült agy eltávolodik a valóságtól.
    Aki a valóságtól nagyon eltávolodik, felteheti magának a kérdést: Vajon sérült az agyam?
  • SRobert
    #71
    " Ha ez egy létező dolog lenne, akkor a természettudomány elismerné"
    mint pl a káoszelméletet? az is jó gyorsan ment... :)))

    és:
    "Új tudomány egy zsákutcába jutott korábbi tudományból keletkezik. A forradalom nemegyszer interdiszciplináris jellegű: központi felfedezései sokszor a szakmájuk határain túllépő kutatóktól származnak. Az ezeket az elméleti szakembereket foglalkozató problémák nem vágnak egybe a kutatás elfogadott vonalával. Disszertációs téziseiket elvetik a bírálók, cikkeik közreadását is elutasítják."
    (James Gleick írja Thomas S. Kuhn tanulmánya nyomán)

    csak, hogy egy abszurd példát említsek: ha Edisonon múlik, nincs ma váltóáram, mert önérdekből fúrta Tesla-t.

    tudomány, mi? ;))

    a másik dolog pedig:
    "A hidegháború éveiben a paranormális képességek a szovjet vezetés különös figyelmét élvezték. Az SZKP KB utasítására Novoszibirszkben létrehoztak egy kutatóintézetet, amely a „gondolatok telepatikus továbbításának” lehetőségeit tanulmányozta távoli kiküldetésben levő tengeralattjárókra. [...] Az öngerjesztő folyamat beindult: a hírek hallatán az amerikaiak is hasonló kutatásokba kezdtek. 1984 novemberében a New Scientist magazin arról számolt be, hogy az Egyesült Államok ilyen célokra évente félmillió dollárt költ, míg független amerikai szakértők a hasonló szovjet kiadásokat húsz-ötven millió amerikai dollárra becsülték."

    még szkeptikusan is elgondolkozik az ember, hogy államilag tényleg finanszírozták volna-e az egészet, ha 0 esélye volt mondjuk 10 év elteltével, hogy legyen bármilyen eredmény.

    csak úgy mondom. én szkeptikus vagyok, de ahogy mellette (parapszichológia) megkérdőjelezhető a kritika nélküli kiállás, úgy az ellene való is... :)
  • Epikurosz
    #70
    Akkor a kínaiak tévedtek?
  • djhambi
    #69
    "Bírom a szkeptikus hozzászólókat akik simán kijelentik valamiről, hogy lehetetlen, pusztán azért, mert ők nem tudják megcsinálni!"

    Bírom a fantáziáló hozzászólókat, akik simán kijelentenek valamit, hogy lehetséges, holott egyetlen tapasztalat sem áll mellette.

    Nem gondolod, hogyha meg lehetne csinálni, akkor nem fórumokon menne a vita, és nem áltudományos könyvekkel butítanák az embereket, hanem szemináriumokat tartanának, sőt, belefonnák az iskolai képzésekbe? Ha ez egy létező dolog lenne, akkor a természettudomány elismerné, kikutatná tapasztalatok és kísérletek ezrei igazolnák. A skepticizmus nem azt jelenti, hogy mindent elvetek, ami nem tűnik tudomáynosnak, hanem azt jelenti, hogy ami nem létezik a világon, az nem is létezhet a természettudományokban.
  • philcsy
    #68
    "Pedig ha sikerült volna, már a médiumok uralnák ezt a piacot. Mégis a geológusok és geofizikusok keresik az ásványokat."
    Uri meg megmaradt a TV-showknál. Ez mutatja hogy pénzéhes csaló. Ha nem az lenne akkor vagy visszavonultan tanítaná tanítványait. Vagy végigjárná az egyetemeket és bemutatná a sok luzernek mit tud. Ne tanuljanak hülyeségeket.

    Valaki írta hogy vannak felvételek...
    Videofelvételt bárki tud csinálni fehér köppenyes alakokkal. Még szakértőt is lehet venni. Occsón.

    Ez szerintem nem csak Geller bácsira igaz, simán lehet általánosítani a többi parafenoménre is. Persze lehet összeesküvés-elméleteket gyártani ami mindent megmagyaráz. De az összeesküvés-elméletek már csak ilyenek, mindent megmagyaráznak.
  • Pluskast
    #67
    Mukodj!
  • Epikurosz
    #66
    Ezt én is akartam mondani. Egy szavát sem hiszem Úri Gellérnek.
  • Epikurosz
    #65
    OFF
    Egyébként az eset a Maros megyei Kerelőszentpálon (Sânpaul) történt, és a tanárnő ellen eljárás indult úgy a rendőrségen, mint a tanügynél. Jó, mi?
  • teddybear
    #64
    "A nagytőkések azért fizették, hogy valamit megkeressen nekik. Ebből gazdagodott meg. Ha csak véletlenszerűen mutatott volna rá helyekre, akkor nem fizettek volna neki ezért. Egy geológus is az átlag felett hozta volna az eredményeket, nekik mégis Geller kellett! Miért is?"

    Ezt Uri Geller mondta. De én nem tudok olyan cégről, amelynek a főnöke kijelentette, ennyi, meg ennyit fizettek neki, hogy találjon kőolajat, aranyat, gyémántot, vagy akármit. Pedig ha sikerült volna, már a médiumok uralnák ezt a piacot. Mégis a geológusok és geofizikusok keresik az ásványokat.

    Szóval csak óvatosan! Hazudni bármit lehet, megcsinálni annál kevesebbet!
  • Epikurosz
    #63
    "sokkal több lehetőség van az emberi agyban, mint azt hisszük."
    És tényleg. Pláne a női agyban. Egy román rendőrt megpofoz egy c-ny tanárnő (akit a szülők jelentettek fel, mert a gyerekeket is pofozta), majd ő is kap egy nagyotszólót. :-)
  • Piel
    #62
    Érdekes volt látni miként kanyarodtok el a szcientológia és Uri Geller felé az agykutatás cikktől. A mi tudományunk jelenleg nagyon keveset tud a gondolkodásról, a megérzésről, az intuícióról. Fegyvergyártás helyett inkább ezzel kellene foglalkozni.
    Szerintem sokkal több lehetőség van az emberi agyban, mint azt hisszük.
    Én azért nem merném ilyen simán kijelenteni Uri Gellerről, hogy csaló. A nagytőkések azért fizették, hogy valamit megkeressen nekik. Ebből gazdagodott meg. Ha csak véletlenszerűen mutatott volna rá helyekre, akkor nem fizettek volna neki ezért. Egy geológus is az átlag felett hozta volna az eredményeket, nekik mégis Geller kellett! Miért is? Rajta kívül is vannak mások is akik tudják a kanálhajlítást, de nem lettek híresek mert egyszerű hétköznapi emberek. Bírom a szkeptikus hozzászólókat akik simán kijelentik valamiről, hogy lehetetlen, pusztán azért, mert ők nem tudják megcsinálni! Ébresztő!
  • Pluskast
    #61
    Nana! Azért ne keverjük a szezont a fazonnal! A karácsony a katolikus (és minden más keresztény egyháznál is) vallásban nem a szeretet ünnepe hanem jézus születésének ünnepe. Pont a nem vallásos emberek találták ki, hogy a karácsony legyen a szeretet ünnepe. Talán pont azért, hogy ők is megünnepelhessék és kapjanak ajándékot :)
  • BaltásRém
    #60
    Érdekes a cikk !
    Geller képességeiben régebben hittem, de az itt vetített showműsora óta egy világ omlott össze bennem, mert rájöttem hogy ez is csak hókuszpókusz.

    Ami a kanálhajlítást illeti (amikor a tv tetejéről leesik), ha annak az esélyét nézzük hogy pl 5000 tv-re rakott kanálból mennyi fog leesni (mert pl bénán rakták rá),annak a valószínűsége is sok. Tehát a trükk, az maga a statisztika lehet, a valószínűségszámításra alapozva. És akkor betelefonálnak. Ha nem ? Akkor a show rendezői elintézik hogy legyen telefonhívás, hogy LEESETT A KANÁL.

    Azóta én nem hiszek ilyenkben !Ebben a formában nem ! A youtube-os nő. Miért nem hallunk róla ? Miért nem ismerünk ilyen embereket ? Annak a valószínűsége hogy egy ember ismerősének az ismerőse....legalább egy ilyet látott volna... de nem ,senki. Ti ?Vagy ismerősötök ?
    Ennyi.

  • djhambi
    #59
    "És hát érhető, hogy a válaszomra már nem volt túl lelkes, gondoljunk csak bele...ha mindenkiben ott van ez a képesség..képesség arzenál, akkor bizony elég hamar az óriási parafenomének süllyesztőbe kerülhetnek, és bizonyos vallások is az alapjaitól kérdőjeleződnek meg."

    Mindig van összeesküvés-elmélet. Talán van összefüggés a természetfeletti érzelmi hatása és az összeesküvések érzelmi hatása között.
  • djhambi
    #58
    Elég sok szutykot összeírtál, indokolt némi pontosítás.

    "Ezek a képességek minden emberben ott vannak, csak fejleszteni kell őket."

    Nekem is mutattak, pl. mikor az aranyláncodat a kezedben fogod, és a tudatoddal be tudod ingáztatni. Tudod, szkeptikus vagyok, és kipróbáltam, és nemcsak arannyal, de acéllal és cérnával is működik. Ezen a nyomon elindultam, vajon elég-e csak az, hogy a kezedben fogod, de a kezed támasza stabil? Nem, és kiderült, hogy azzal, hogy arra gondolsz, hogy előrelököd, de valójában nem lököd, mégis mozog a kezed, holott azt hiszed, hogy nem, mert a tárgyra kocentrálsz, ezért magadat csapod be vele. Azt hiszed, hog nem mozgatod a nagy koncentrálásban, mert nem is veszed észre, és a koncentrációd eltereli a figyelmedet a kezed apróbb mozgásáról, ami ellentétes az akaratoddal. Megvannak a kis csalások bennük.

    "Apróbb tárgyak mozgatása (pusztán akarattal) pár hét gyakorlással elsajátítható...és még csak drága tanfolyam sem kell...és nincs ebben semmi természetfeletti, mint a kvantummechanikában is ismert, a tudat hat az anyagra."

    Itt kezdett a mondanivalód érdekessé válni, mert tudtommal a kvantummechanika semmi ilyesmit nem ismer. A fizika maga nem foglalkozik a se tudattal, se az aggyal.

    "a tudat részben tudja befolyásolni a téridőt, ezáltal képes mozgást létrehozni, vagy létrehozni anyagszerkezeti átalakulást."

    Idő nem létezik, ez egy konvenció csupán, és arra szolgál, hogy az eseményeket kategorizálni tudjuk. A többi része teljesen megalapozatlan, sőt, ha egy kicsit leásol sejtszintig, rájössz, hogy a tudat nem más, mint neuronok bonyolult, folyamatosan alakuló kapcsolata. Fizikailag, biológiailag modellezhető. Semmi természetfölötti nincs ebben.

    "Teccik tudni, 1960 körül, mikor még seholsem tartott a kvantumfizika, kvantumfizikai effektusokról is szó esik a könyvben, és olyan szemszögből, hogy ez pontosan miként hat az életünkre, és magyarázatot próbál adni a lélek a szellem, a képességek..és egyéb kérdésekre."

    1965-ben Feynman már Nobel-díjat kapott húsz évvel ezelőtti munkásságáért, és nemcsak a kvatumfizika tetejét kapirgálta, hanem keményen a kvantumelektrodinamikában alkotott.
  • teddybear
    #57
    A mágneses csapágyazást már gyerekkoromban is régi trükként emlegették. Viszont generátorban nem igazán használható, mert abban eleve nagy energiájú mágneses tér van. Zavarják egymást.

    Ez az egyik probléma.

    A másik, hogy mivel egy normális generátor mostanában eleve 90% fölötti hatásfokú, a megadott javulás nem sok. Ha igaz.
  • djhambi
    #56
    Ez ezért van, mert ez a vallás mindenkihez próbál szólni, tehát nem válogat különböző neveltetésű, vagy személyiségjeű emberek között. Az új tagok gyermekkorukban lesznek a vallás részeseivé, és ez független attól, hogy a szülő odafigyelésre, vagy brutalitásra neveli a gyereket. Tehát politikus is lehet vallásos, és utci vandál is, de lehet szerető nagymama is. A széles társadalmi rétegnek köszönhetően érthető az is, ha a Biblia egzakt sorai közötti áthallásokban máskép vélekednek az emberek, és szektásonak, vagy csak logikailag ellentétes dogokat hoznak ki.
  • Epikurosz
    #55
    Miért nem ilyenekkel foglalkoztok, a hülyeség helyett? Ha egy csöpp eszetek lenne... Ezért tartunk itt, ahol.
  • Epikurosz
    #54
    Jön, hogy a falba verjem a fejem, roliika.
    A pszis forgót az elektrosztatikus töltés mozgatja.
  • philcsy
    #53
    A katolikus vallás nagyon sokmindent hirdet. Annyira sok mindent hogy sokszor még az ellenkezőjét is. Az ószövetség vs újszövetség sok ellentétet tartalmaz. Annyira sokat hogy a teológiának bőven akadt/akad feladata megmagyarázni ezeket.

    Sok olyan dolgot tanít viszont amit a mai ember is megszívlelhetne. (Ezek közül én a mértéktartást emelném ki. Sok környezeti és egészségügyi problémától mentene meg minket.) Ezzel szemben a valóságban mindig teljesen mást csináltak. De ugye egy dolog a vallás és más dolog az hogy mit csinálnak a nevében az emberek.

    A katolikus vallás elég fura, olyan dolgokat tanít amiket ha betartasz akkor a jelenlegi világképünk szerint jó embernek számítasz. De nem csak jónak hanem vesztesnek is. És ezt nem is tagadja. Ha valaki a földön nyomorog akkor az örökéletben majd jólesz neki. Hú de jó: "örök élet boldogság" >> "emberöltőnyi kín". De ha nincs örökélet akkor ugye már változik a leányzó fekvése.

    Nem árt emlékezni hogy a katolikus vallás hol gyökerezik. Jézusig és az apostolokig gondolom megvan. Aztán jött egy kis tengődés, és a római birodalom egyik, egyébbként élete végéig pogány császára, elterjesztette a világban. Hogy miért, az jó kérdés. Szerintem egyszerűen rájött hogy tökéletes államvallás. Egy társadalomban ugye nem lehet mindenki egyenlő és jómódú. A katolikus vallással a tömeg nagy része megbarátkozott a szegénységgel, sőt sokan még boldogok is voltak, mert így biztosítva érezték az örök boldogságot. Enélkül a feudalizmus nem működött volna.

    A katolikus vallásban az egyszerű embert, szinte pofátlanul, de nagyon találóan, birkának tartják. És ez teljesen igaz is.
  • roliika
    #52
    Holnap nézd meg a fókuszt.
    Lesz benne egy csávó, aki gyógyít...pesti gyerek, itt van, kézzelfogható, és működik amit csinál, legyen az bármi.
  • Bandew
    #51
    Egyébként igen!
    De ez baromi nehéz dolog, nem annyi, mint megtanulni biciklizni.
  • philcsy
    #50
    "Teccik tudni, 1960 körül, mikor még seholsem tartott a kvantumfizika"
    1960-ban már a kvantummechanika és kvantumelektrodinamika kidolgozott és használt elmélet volt. A kvantumszíndinamika pedig kidolgozás alatt volt.

    A többihez csak annyit hogy próbáltam már mozgatni dolgokat kizálólag akarattal de semmi. Lehet hogy nincs lelkem vagy valami más a baj? Meg ugye ott az örök válasz: Nem hittem benne igazán. Biztosan ez volt a baj.
  • teddybear
    #49
    Objektíven a szcientológiáról.

    Bár sokan kifejezetten szcientológia-ellenesnek tartják, nem véletlenül.
  • teddybear
    #48
    http://objektivszcn.blog.hu/

    A bloggazda maga is tag volt náluk, most nem kívánatos személy. Jópár bejegyzés van az oldalán, érdemes elolvasni az elsőket is.
  • Hikaru
    #47
    teddybear, te hol hallottál ilyen dolgokat (#11) a szcientológusokról? érdekelne...

    A cikkel kapcsolatban csak annyi hozzászólásom lenne, hogy akár milyen szép is a dolog, ha az a bizonyos agy nem egészséges az nem vezet semmire.
  • teddybear
    #46
    Csak nagyon ritkán. Sokkal gyakrabban fiatal korban az emberbe nevelt viselkedési forma. Hiszen a vallásos ember ugyanarra a gondolkozási sémára próbálja betanítani az utódját, ami már nála bevált.