200
  • Epikurosz
    #80
    Az elektron engem nem érdekel most, csak a foton. A fotonnak is van spinje, és frekvenciája is (amely az általa hordozott energiát határozza meg).
    Őszintén szólva nekem a foton spinje eléggé misztikus valami.

    Belenéztem a Wikibe, és ott ezt találtam:
    "Hogy lássunk egy példát az összefüggések alkalmazásra, egy részecske annihilációja az antirészecskéjével legalább két fotont kelt a következő okok miatt. A tömegközépponti rendszerben az ütköző részecskéknek nincsen lendületük, míg egyetlen fotonnak mindig van lendülete, tehát a lendületmegmaradás törvénye miatt szükséges, hogy legalább egy másik foton is keletkezzen, és így a lendületek vektori összege nulla legyen. A két foton energiája, vagy ami ugyanaz a frekvenciája, megállapítható a négyesimpulzus megmaradásból.

    The classical formulae for the energy and momentum of electromagnetic radiation can be re-expressed in terms of photon events. For example, the pressure of electromagnetic radiation on an object derives from the transfer of photon momentum per unit time and unit area to that object, since pressure is force per unit area and force is the change in momentum per unit time."

    Az utolsó bekezdést még nem fordították le, a fiúk a bányában még dolgoznak. :-)
    (Rám nem számítsanak!)

    A roliika által említett kvantumösszefonódás érdekes lenne, de én mindjárt megyek lefeküdni, így a világmegváltást elhalasztom. :-)
  • roliika
    #79
    Ez a warp gagyi. Ha pár mikront telepotráljuk magunkat előre baromi gyorsan akkor kvázi megse mozdulunk, teret se kell csavargatni, mégis 200000*-es fénysebesség is elérhető...hiszen nem mozgunk. Mit látnánk így? Hát hogy baromi gyorsan közelít a Föld. :DDD A világon semmi más nem változna így..hát ezzel a warp rettenettel meg passz.
  • pixx
    #78
    warp úgye elgörbülést is jelent, és a filmekben (nem csak a Star Trekben) mondják, hogy térváltás. Vagyis egy másik űrbe, egy másik térbe mennek át, asszem sub űrnek hívják. Babylon 5 stb. Itt a fénynél gyorsabban jelenleg csak egy másik térben lehet gyorsabban menni, mármint ha az elméleteket nézem. Bár én ezt nem vágom, csak tippelgetek.
  • codylcran
    #77
    Abba belegondoltatok már, hogy mit látnátok, ha az űrhajó, amivel utaztok fénysebességnél gyorsabban halad és ti hátranéztek. Konkrétan semmit. Mert a fény nem ér utól titeket, ezért nem jut a szemetekbe, így nem láttok hátra :)
  • sonicXX
    #76
    Tesla szerint. Ja.
  • roliika
    #75
    Az LMD longitudinális elektromágneses hullámok Tesla szerint gyorsabbak a fénynél.
  • sonicXX
    #74
    Az egyetlen dolog ami képes lekörözni a fény sebességét, az a pletyka. Félretéve a viccet: a fény sebességét szerintem idő-trükkel lehetne legyűrni - a küldött üzenetet olyan időcsatornában juttatnám el, amelyiknek a célállomásánál a feladáskori vagy korábbi idő van. Ettől ugyan nem gyorsabb a fény maga, viszont a célállomásra zéró vagy minusz T alatt érkezik meg az üzenet, ami azért nem mindegy.
  • Epikurosz
    #73
    Senki nem mondta, hogy a fénynek nincs tömege.
    A bácsik azt mondják, hogy a fotonnak nincs nyugalmi tömege.

    Amiről te beszélsz, az a gravitációs hullám, amely kölcsönhatásba lép az elektromágneses hullámmal (a fénnyel), és eltéríti.
  • roliika
    #72
    Kvantum összefonódás.

    Vagyis adott egy foton és ebből a fotonból csinálsz két fotont, ilyenkor mindkettő megegyezik önmagával.

    Bármelyiket módosítod, a másik tulajdonsága azonnal megváltozik. A kísérletben viszont az az érdekes, hogy a tulajdonságuk néha a tulajdonság inverze ami úgy tűnik, hogy ezt a tulajdonságot kizárólag a személő váltja ki..avagy a tudat még ilyen szinten is hat az anyagra.

    Következésképpen ha volt ősrobbanás (kizártnak tartom), de 1es nagyobb nevek szerint volt...ed akkor ez önellentmondás hiszen akkor minden mindennel kapcsolatban áll és azonnal változnia kéne minden tulajdonságnak, sőt ennyi variáció létre sem jöhetett volna...mindamellett az ősrobbanás állítólag nagyon nagyon gyorsan történt és az univerzum jelentős része ebben a pillanatban jött létre elképesztő távolságokat átívelve, ám ha nem terjedhet semmi a fénysebességnél gyorsabban akkor ilyen rövid idő alatt mégsem jöhetett létre.

    Ergo megcáfoltam az ősrobbanást, vagy a kvantum összefonódást, vagy rohadtul nem tudunk semmiről semmit...tyű a mindenit! Megcsináltuk! Csináljuk meg!
  • Epikurosz
    #71
    Szerintem te jó felé kapisgálsz.
    Én meg visszatérek a kőolajas és fénysugaras hasonlatomra, mert imádok ilyen mesekönyves szinten érvelni. :-)
    Ahhoz, hogy a kőolajból kerozin, és a fénysugárból optikai üvegszálban száguldozó bitfolyam legyen, azért kell egy kis evolúció. Tán még biológiai is.

    Én az elmélet primátusát vallom, tehát szerintem először elméletileg kell megoldani a kérdéseket, hogy majd a gyakorlati megvalósítás is, esetleg, következzen. Tehát, a kőolajból csak úgy tud kerozin lenni, ha ízeire szeded a kőolajat, megismered, leírod, stb. de ez nem elég, ki is kell fejleszteni min. labor szinten azt a technológiát, amelyet úgy hívnak, hogy kőolajfinomítás. A száguldáshoz persze kell a gépgyártás is, meg még sok segédiparág.

    Az áttörést én a gravitáció megismerésében látom, lényegében a gravitáció az a bizonyos aranykincs, amely itt "hever a lábunk előtt".
    Az, hogy a gravitáció c-vel terjed, persze, lelombozó, de talán itt vannak azért rejtett lehetőségek. Annál is inkább, mert a gravitáció szorosan kapcsolódik a térhez - ez aszem biztos - és az időhöz is - ez még nem biztos.
  • Frosty01
    #70
    utolsó idézethez:

    és ha azt a teret amiről beszélünk kitöltjük a "sötét anyag/energiával"?
  • droidka
    #69
    ''miért olyan biztos hogy nem lehet fénysebességnél gyorsabban menni? miért ne?''

    -Azért nem , mert a Pártból, föntről nagyon okos emberek mindig kinyilatkoztatják, hogy nem lehet és kész! Ez nem elég indoknak?;)

    Teslának állítólag voltak ilyen megnyilatkozásai a tér, az abszolút semmi, az üres vákuum, a matematikai koordinátarendszer meggörbítgetéséről:

    ''Nikola Tesla élesen kritizálta Einstein relativitáselméletét, „...[egy] nagyszerű matematikai öltözékbe bújtatott hulladék, amely elkápráztatja, meghökkenti és elvakítja az olvasót a benne rejlő logikai hibák felismerésében. Az elmélet egy koldushoz hasonlítható, akit rózsaszínű ruhájában a tájékozatlan és buta emberek királlyá koronáztak..., kiagyalói ragyogó elmék, de inkább metafizikusok mint tudósok...”, (New York Times, July 11, 1935, p23, c.8),

    „azt gondolom a teret nem lehet görbíteni azon egyszerű oknál fogva, mely szerint a (matematikailag definiált) térnek nincsenek tulajdonságai. Tulajdonságokról csak akkor beszélhetünk, ha ezt a térdefiníciót kitöltöttük anyaggal és ezzel az anyaggal foglalkozunk. Azt mondani, hogy nagy testek jelenléte hatására a tér meggörbül egyenértékű azzal az állítással, hogy valami hatással volt a semmire. Én elutasítom az ilyen nézeteket.”, (New York Herald Tribune, September 11, 1932)''
  • Dany007
    #68
    Ja csak így... : P Így mindjárt más.

    Ide már a Húrelmélet kell.
    A húrelmélet feltételez pár vadiúj részecskét. Egyik, amelyik képes a fénynél gyorsabban terjedni, a másik amelyik pedig nem rendelkezik tömeggel.
    Amelyik nem rendelkezik tömeggel, az a graviton. A gravitáció erőközvetítő részecskéje. A tachion pedig amelyik a fénynél gyorsabban megy.
    Más részecskéket is megjósolt, amiből 1-2 már kísérletileg igazoltak is. Ezek szintén erőközvetítő részecskék. És a kvarkok között hatnak.

    Tökmind1. A lényeg, hogy ha a Húrelméletet sikerülne már végre igazolni (toto66: ez lenne az a bizonyos egyesített elmélet)akkor a tachion lenne a te embered. De egyenlőre ettől még nem kell félni.
    A spines dologról nem ugrott be valami? Ilyen későn már mocsok lusta vagyok pontosan utánanézni...
  • Frosty01
    #67
    butavagy. :|

    a buborékban a fény is megmarad, ergo tényleg úgy tünik mintha nem mozdulna, kb mint a teleportálás. az autós hasonlat meg annyira gyerekes és sz@r, hogy inkább nem is mondok rá semmit
  • n3whous3
    #66
    OK én nem értek hozzá, csak felvetettem a kérdést, hátha valaki okosabb megválaszolja, mert ez már nem 1x eszembe jutott.
  • n3whous3
    #65
    Megkérdezném én az okos tudósokat, hogy vajon ha a gravitáció a tömegre hat, akkor miért lehetséges, hogy a fényre is? Mert annak szerintük/szerinted nincs tömege, igaz?...
  • n3whous3
    #64
    "A kapott buborékban elhelyezkedő járműnek úgy tűnik, hogy meg sem mozdul. A tér-idő mozog."

    Ejbazmeg, egy autóban is a szemszögünkből mi állunk és a tér mozog... Azért ennyire bagatel módon nem kéne fogalmazniuk a tudósoknak.
  • dukey42
    #63
    azért az a "hypothetical" szócska a cikk első sorában nem véletlen
  • Polemius
    #62
    Megjegyzem a másik gondolattal kapcsolatban:
    Ha közlök egy szabályt, és a kiinduló adatokat, akkor azzal még nem növeltem meg semmilyen módon az adat terjedésének sebességét, legfeljebb a közlés időtartamának hosszát változtatom meg (lásd tömörítés, mint lentebb írták).

    A postakocsi az, ami ha kevesebb a teher, gyorsabban halad.
  • Epikurosz
    #61
    Na, hamarosan teszek egy szenzációs bejelentést!
    :-)
    Maradjanak velünk!
    :-)
  • franko2
    #60
    Sajnos koránt sem tudok annyit a fizikáról mint amenyire szeretem így minden bizonnyal igazad van, szeretem elolvasni az újdonságokat érdekességeket és ha valami nem világos akkor utánanézek a neten de sokszor olyan bonyoolult leirásokba akadok hogy csak még jobban belegabajodok. Visszatérve a témára nézegettem a cikben szereplő képeket, főleg az alsót és azon kezdtem agyalni hogy ha a tér nem engedi a benne mozgó dolgokat egy bizonyos sebesség fölé gyorsulni, akkor nem lehet az hogy maga a tér sem képes ennél nagyobb sebességel görbülni?
  • Epikurosz
    #59
    "Jelenlegi tudásunk szerint tömeggel rendelkező test azért nem képes a fény sebességénél gyorsabban közlekedni "

    Hagyd a francba ezt a tömeges testet. Nekem - ha akarod - fotonokkal, vagy neutrínókkal is küldheted az infókat.
  • Polemius
    #58
    toto66:

    Nem.
    A jelenlegi fizikai modellek két nagy elméletre alapulnak:
    - a relativitáselméletre, és a
    - kvantumelméletre

    Egy ideje arra várnak, hogy valaki letegye az asztalra az Egyesített Elméletet (vagy valami mást, ami még többet 'tud').
    Sokan próbálkoznak, de eddig még nem sikerült megalkotni a következő Nagy Fizikai Elméleti Modellt. Persze lesz, ebben mindenki biztos, legalábbis az értelmesebb kutatók közül. Csak azt nem tudni, mikor. :)
  • LordDraven
    #57
    "Az akartam a prímszámok csomagjaival bizonyítani, hogy a fénysebességnél gyorsabban tudok információt továbbítani, mert az első csomagból a többiek automatice következnek, tehát a 2., 3. stb. csomagok az előtt "ott vannak" mielőtt én elküldtem volna őket."

    A lényeg a következtetésen van, ergo nem biztos, hogy a többi szám is prím lesz a következő csomagban, hiszen a sorozatra több szabály is rávetíthető, akármennyire a leglogikusabb, ha prímekben gondolkozunk.

    Kicsit más: Régebb óta gondolkozom már azon, hogy pl. egy vonat megy 60km/h sebességgel, te pedig sétálsz a végéből az elejébe 5km/h -val, akkor a te tényleges sebességed 65 km/h. Ezt a fénnyel is biztosan meg lehet oldani :) Lehet, hogy nagy hülyeség, én annyira nem értek a fizikához, de szerintem elképzelésnek nem rossz.

    Bár mondjuk ha a fénynél tényleg nem lehet gyorsabban haladni, akkor marad a térgörbítéses megoldás.

    Oké kezdek belebonyolódni, mára elég volt :D

    ÁFVIDERZÉN!
  • Epikurosz
    #56
    Az ötleteddel nem sokra megyünk. Ha már feltételezés, akkor feltételezhetünk akár egy videótelefont is. A világegyetem térszerkezete olyan, amilyen, ott már lehet valamit kapisgálni, hogy ha lemész szubatomi szintre, akkor mit tudnál kezdeni.

    Én még mindig azon rugózom, hogy 200 évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt az internet. Az emberek levelet küldözgettek egymásnak, pedig a fény ott volt az orruk előtt, de ki hitte volna, hogy a fénnyel, az elektromágneses hullámokkal egy nap ki lehet váltani a levelet, sőt, mozgóképes, animált leveleket is lehet küldeni.

    Nekem van egy olyan gyanúm, hogy olyan ez is, mint a tolvajoktól félő trükkös háziasszony, aki a pénzt nem a matrac alá, hanem majdhogynem szem előtt, banálisan hozzáférhető helyre rejti el.
    Szóval, ez is egy lehetőség, hogy itt van körülöttünk a jövő kommunikációs lehetősége, csak nem tudunk róla, de az is lehet, hogy már túlléptünk ezen a szinten, ide már CERN-es, bonyolult alapkutatások kellenek.

    Na, mondok egy másik példát: 2000 évvel ezelőtt is ott hevert az őseink lábai előtt a kőolaj, de halvány gőzük sem volt róla, hogy azt a fekete, undorító folyadékot egyszer az emberek kicsit megtisztítják, és a segítségével a repcsik 1000 km/h-ás sebességgel is tudnak száguldozni, ráadásul nem is a földön, hanem fent az égen? Hát nem hihetetlenül csodálatos?

    Házifeladat:
    Tessék otthon benézni a lábtörlő alá!
  • toto66
    #55
    "A speciális és általános relativitáselmélet felé tessék tapogatózni. "
    hm... lehet hogy már az is túlhaladott?
  • Dany007
    #54
    Omg.
    Itt már mindenki a fény sebességnél gyorsabban akar menni?
    Olvastam valami olyan baromságot is a hsz-ek között, hogy rakétával elérhető a 280 ezer Km/SEC ? Atya világ...
    Akkor az ilyen gondolkodású emberek számára elmondanék valamit:

    Az ember által valaha készített leggyorsabb eszköz a Helios-2 űrszonda volt. Sebessége ~ 253.000Km/h ami még mindig_csak_0,0235%-a_a fénysebességnek.
    És ott a pont.

    Jelenlegi tudásunk szerint tömeggel rendelkező test azért nem képes a fény sebességénél gyorsabban közlekedni mert a relativitás elméletek azt nem engedik.
    Mert mit mondanak a relativitás elméletek? Hogy fény sebesség közelében 1. a tömeg a végtelenségig megnő! 2. szinte végtelen mennyiségű energiára lenne szükség. 3. az idő szinte a nullára lassulna le.
    És mit lehet tudni még a relativitás elméletről?
    Hát azt, hogy az általános relativitás elmélet a tudomány legnagyobb pontossággal igazolt elmélete. 1:10^14-en pontossággal igazolták.
    (Roger Penrose: A nagy, a kicsi és az emberi elme - 39-42. oldal)
  • drfaust
    #53
    Ha jól rémlik Alain Aspect féle kísérletekben mar bizonyították a fénynél gyorsabb kommunikációt.
  • Polemius
    #52
    franko2:
    Te a newtoni fizikáról beszélsz. Azt már kicsit túllépték (sőt, vannak szép példák is rá, amikre nem érvényesek a newtoni fizika szabályai).
    A speciális és általános relativitáselmélet felé tessék tapogatózni.
  • Vamp17
    #51
    De ezekkel az a baj, hogy csupan kovetkezteteseken alapulnak. plusz, hiaba tudod a foldon hogy mi lesz a holdon az elektron spinje ha a holdon levok csak akkor tudjak ha odaer :)
  • Dany007
    #50
    Na végre...

    Szal nem igazán vágom mi lehet a megfejtés, de értem milyen irányban gondolkodsz.
    Szal ahogy én látom, egy matematikai sorozatot írsz mondjuk az adott információra.
    Elküldöd az első részét, amiből az értelmes ember ki tudja számítani a sorozat következő részét, és így előbb megkaphja a köv. üzenetrészt, mint ahogy te elküldenéd.

    Amúgy ez az A-B-be küldés fénynél gyorsabban, engem a spin változásra emlékeztet.
    Pontosan már nem emlékszem a gondolatkísérletre, de kilősz két elektront, egyik a Földön marad, a másik a Holdra megy, akkor az itteni spin változik mondjuk 1-re, akkor a Holdon lévő minden esetben az ellenkezőjére. Vagyis Te itt a Földön előbb fogod tudni a Holdra érkező elektron spinjét még mielőtt megérkezne.
    Jó ez megint nagyon össze-vissza lett, de tényleg csak rémlenek a dolgok erről,
    talán egy Penrose könyvben olvastam, és az alapból is mocsok nehéz olvasmány... =/
  • Vamp17
    #49
    Nos van egy otletem. olyan dolgot kell hasznalni ami mindenutt jelen van. pl egy test atomokbol all. ha rautok, megrezdul egy atom, atatdja a mellette levonek stb.. ennek van egyfajta sebessege. De. tetelezzuk fol, hogy van egy olyan, univerzumnyi kiterjedesu, szamunkra nem erzekelheto valami, ami, hogy a peldanal maradjak, egy atom tulajdonsaval redelkezik. az abban bekovetkezo valtozast, a teljes kiterjedesenek minden pontjan egyszerre erzekeljuk. elmeletileg.:)
  • franko2
    #48
    Én sem értettem soha hogy miért nem lehet fénysebességnél gyorsabban menni, láttam egy dokfilmet amiben pár évtizeddel ezelőtt a sok kudarc után már a tudósok is kezdték azt mondogatni hogy lehetetlen légkörben hangsebességnél gyorsabban menni aztán mégis sikerült, persze a fénysebesség egész más de mi van ha Einstein tévedett. Einstein különben is azt mondta hogy minden relatív, a világürben minden égtest mozog de mi van ha veszünk három ürhajót példának mondjuk az A ürhajó van egy pontban hozzáképest balról fél fénysebességgel jön B ürhajó és ugyancsak A hoz képest jobról jön C ürhajó szintén fél fénysebességel, de ha én a C ürhajóban ülök és semmi más referenciapont nincs csak A és B ürhajó akkor én úgy látom hogy A ürhajó megy fél fénysebességel B ürhajó áll és a C amiben én vagyok az fénysebességel megy de mivel nincs más pont ezért lehet hogy nem csak így látom hanem ténleg így is van, akkor viszont átlehet lépni a fénysebességet. Másik gondolatom hogy mi van ha egy csomó minden van ami fénysebesség fölött képes menni csak mi nem érzékeljük mert mindent csak fény és elektromágneses hullámokkal érzékelünk ami szintén csak fénysebességel terjed.
  • Epikurosz
    #47
    Egyébként, és mindamellett:

    A kémprocedúra - ami lényegében adattömörítés - még mindig birizgálja a fantáziám, de igazából nem változtat a helyzeten.
    Olyasmire gondolok, hogy megegyezünk abban, hogy a 138-as szám azt jelenti, hogy "alma", a 139-es pedig azt, hogy "körte". Ezzel csak az átküldendő információ mennyiséget csökkentem, ezt csinálja a ZIP, de a sebességet nem növeltem, hanem csak az egységnyi idő alatt átfolyó infómennyiséget tudom növelni.
  • Epikurosz
    #46
    hagyd ez az időutazásos mellékszálat.
    Arra koncentrálj, hogy hogyan lehet fénysebességnél gyorsabban, nem egy űrhajót, sőt, még egy atomot sem, hanem egyszerűen 1 bájtnyi információt átküldeni A-ból B-be. Bármilyen trükk megengedett, kvantummechanikás akármi is.

    Ezen van a lényeg, ne kavarjátok a szart!
    De a gyengébbek (és akkor finom voltam) kedvéért leírom még egyszer: a kérdés az, hogy Budapestről át kell küldeni New Yorkba egy betűt, vagy egy számot, fénysebességnél gyorsabban.
    Az egyszerűség kedvéért, feltételezzük, hogy mindkét városban van egy-egy értelmes ember, az egyik a feladó, a másik a címzett.
  • LordDraven
    #45
    Bocsi, Epikurosz üzenetére ment a válasz, csak félrenyomtam :(
  • LordDraven
    #44
    Az, hogy a fénynél gyorsabban megy az infó, nem azt jelenti, hogy az időben is utazik.
    Tegyük fel, hogy egy fényjelzést adsz le a földről a kentaurira (egy villanás) amit pl. 10 másodperc múlva erzékelnek a kentaurin, majd rögtön visszajeleznek.
    (Tehát elküldöd a jelet, és 20 mp múlva kapod rá a választ leghamarabb)
    Na ha csinálnának egy cuccot, ami 1 mp alatt elviszi a jeledet a kentaurira, akkor az 10x gyorsabb a fénynél.

    Öööö... Ugye most erről van szó, vagy félreértettem a "feladványt"?

  • USAMEN POWER
    #43
    Majd jön Batman a szuper aatójával, bevágja azzindexet, és fénysebességnél majd odalépa gázra, és helybenhagyja a jövőbeli zűrhajósokat ! Superman meg új szárnyat növeszt, és Batmannel fog zűrköröket csinálni a leggyorsabb zűrobjektum címért, és hogy az én HiperSzuperPowerLighting zűrhajóm ellen versenyezhessen ! Remélem vágjátok a témát
  • idebudanemoda
    #42
    mer folt a foton fóton
  • idebudanemoda
    #41
    Kár, hogy a mi generációnkból senki sem fogja látni a térhajtóművet.???
    waze, majd visszatérünk a jövöbe. ha ez muxik, akkor az időutazás is ;)