200
  • Kryon
    #40
    ennél még halhatatlanság is hamarabb lesz :D

    én (mint SG fórumozó xD) kicsiben próbálnám kifejleszteni, mikroszkópikus méretben talán megoldható lenne a szükséges energia koncentrálása, ha ez megvan, már csak arra kell rájönni, milyen rezonanciával erősíthetnénk/nagyíthatnánk fel
  • Polemius
    #39
    kukacS3K:

    Nem biztos, hogy nem lehet, csak:
    a) eddig nem sikerült még az emberiségnek :)
    b) a jelenleg elfogadott (egyik) meghatározó elmélet szerint (lásd Einstein és a relativitás [E=mc^2]) a legnagyobb lehetséges sebesség a fénysebesség. Pontosabban megközelíthető (elvileg), de egészen nem érhető el (a sebesség növeléséhez egyre nagyobb energia szükséges, ami közben tömeggé alakul, közelítve a végtelen tömeghez).
  • Polemius
    #38
    Kornan:
    "Amúgy ha elérjük a fénysebességet hova lesz az energia amit gyorsításba teszünk?"

    Einstein (elmélete) szerint tömeg lesz belőle.
  • kukacS3K
    #37
    bocs ha hülye vagyok de miért olyan biztos hogy nem lehet fénysebességnél gyorsabban menni? miért ne?
  • warchief
    #36
    "Még ha kiderül is hogy lehetetlen, ezen kérdések feltevésével olyan dolgokat fedezhetünk fel, amik máskülönben elkerülnék a figyelmünket."

    Emiatt érdemes foglalkozni még az elsőre über-baromságnak hangzó felvetésekkel is!
  • 60voltosNeon
    #35
    Csak nehogy a mezőgazdák kezébe kerüljön!
    A 12majomban is megjósolták hogy 2012-ben a mazőgazdák nagy mennyiségű inteligenciára tesznek szert, és elfogják foglalni a CERN-t!
  • Epikurosz
    #34
    Nem láttam a Gömböt, így nem tudom mire utaltál, de az általam feldobott feladvány lényege a következő volt:

    Az akartam a prímszámok csomagjaival bizonyítani, hogy a fénysebességnél gyorsabban tudok információt továbbítani, mert az első csomagból a többiek automatice következnek, tehát a 2., 3. stb. csomagok az előtt "ott vannak" mielőtt én elküldtem volna őket.

    Ez a továbbítási módszer azonban nem gyorsabb a fénysebességnél, mert amikor az első prímszám csomagot elküldtem, azzal közöltem azt az infót is, hogy ezek prímszámok, így a második csomagban nincs új infó, tehát nem továbbítottam semmilyen infót a fénysebességnél gyorsabban.

    Az már meg hab a tortán, hogy ha pld. valós mérési adatokat akarok küldeni, amelyeknél az első adatcsomag adatai VÉLETLENÜL egybeesnek a prímszámokkal, akkor a 2. csomagot mindenképp el kell küldeni, azt nem lehet csak úgy kikövetkeztetni. Tehát, fájdalom, a példa nem bizonyítja azt, hogy lehet c-nél gyorsabban infókat küldözgetni.
  • i robot
    #33
    A Gömb.
  • johnsmitheger
    #32
    Ez nagyon állat! A teret simán lehet rángatni egy mozgó tömeggel. Kérdés, hogy a rángatott tér hullámai milyen gyorsan terjednek. Szerintem ezt le is lehetne mérni...
  • SzKrisztian
    #31
    Prímszámok?
  • Epikurosz
    #30
    Erőltesd meg a fejed.
  • Tsol
    #29
  • plu604
    #28
    jöhet a megfejtés!
  • Juszufka
    #27
    Én a megfejtés helyett a kérdést szeretném tudni. A "Nos?"-t nem tartom egy értelmes feladványnak.
  • Kenyér001
    #26
    Csak nehogy a túristák kezébe kerüljön!
  • Epikurosz
    #25
    Na, nem akarom lelőni a poént, de mindjárt megírom a megfejtést.
  • Epikurosz
    #24
    akkor próbálkozom.

    itt vagyok én a Földön, mint A.

    Te ott vagy az ∝-Kentaurin, mint B.

    Mind a ketten jártunk itt a Földön suliba. Jók voltunk matekből!

    Én küldök neked egy üzenetet:

    1, 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 1.
    Ekkor tartok egy szünetet, majd folytatom a második csomaggal 5 perc múlva.

    Amikor te megkaptad az első csomagot, akkor te 1 perc múlva úgy döntesz, hogy fog a franc várni az én lassú adásomra, ehelyett leírod magadtól a második, logikusan következő csomagot. 5 perc múlva aztán menetrendszerűen megérkezik a csomag, amelyet te 4 perce leírtál, mintha csak a jövőbe láttál volna. Nos?
  • UnnameD
    #23
    A fénysebességet nem, de pl. 280 ezer km/s sebességet rakétával is el lehet érni. De sok esetben még ez is borzasztó lassú :(
  • Kornan
    #22
    Amúgy ha elérjük a fénysebességet hova lesz az energia amit gyorsításba teszünk?

    Szerintem még sok mindent fel kell fedezni a fizika tér és idővel kapcsolatos területén ,hogy ez működhessen. Talán 23-24-edik században.

    De talán már tegnap.

    Mesterséges grav sem ártana...

  • waterman
    #21
    szerintem akkor kezdd el keresni a tachion részecskéket mert azok úgy gondolják, gyorsabbak a fénynél (és úgy gondolják létezhetnek is akár:) ) vagy graviton részekéket, és azokkal már simán görbíthetünk teret és működhet az alcubierre hajtőmű :)
  • polarka
    #20
    Ebben én semmi újat nem vettem észre. Már Hawking és Kaku is megírta, meg még sokan mások.
  • immovable
    #19
    Átalakítod anyagi tested tisztán energiává s máris megszűnik a tömegprobléma. :)
    Amúgy pl az elektronnak is van tömege nem? Vagy nem? :)
  • Gerygrey
    #18
    Ez idáig tiszta sor. Rájöttünk, hogy tudunk hullámokat kelteni amelyek továbbítják az üzenetet. De az üzenet az nem egy fizikailag létező valami (a borítékba zárt papírt leszámítva) hanem csak hang- illetve fényhullámok sorozata, amire az adó kódolja az üzenetet, a vevő pedig dekódolja.

    Megfogható, tömeggel rendelkező tárgyat eddig senki nem tudott A pontból B-be eljuttatni még fénysebességgel sem, nem hogy gyorsabban. Szóval lehet, hogy rájövünk egyszer, hogyan tudjuk úgy megrezgetni a téridőt mint a levegőmolekulákat a hangunkkal, hogy így üzengessünk a múltba, de hogy mi is eljussunk oda, azt kizártnak tartom. (én mondjuk beérném annyival, ha a jövőbeli énem a téridő megrezgetésével továbbítaná nekem egy üzenetben a jövő heti lottószámokat. Csak hogy mivel dekódolom az üzenetet, amíg fel nem találják a technológiát, az rejtély )
  • Ruley
    #17
    Inkább a halhatatlanságot találják föl, aztán ezen a problémán felőlem észázadokig gondolkodhatnak.
  • immovable
    #16
    Szerintem ez a legszebb mondata az egész cikknek. Így kell gondolkodni egy tudósnak. "Még ha kiderül is hogy lehetetlen, ezen kérdések feltevésével olyan dolgokat fedezhetünk fel, amik máskülönben elkerülnék a figyelmünket."
  • oli314
    #15
    Köszönjük Emese.
  • Tsol
    #14
    "Senki nem fogja látni, hülyeség..." <-------- Hülyeség.
  • Dany007
    #13
    "hogy használunk-e már jelenleg is vmi előremutatót"

    Persze h nem, hiszen ma is a fénysebességet használjuk a kommunikáció leggyorsabb formájaként. És mivel a jelenlegi fizikánk semmit sem ismer bizonyíthatóan ami gyorsabb lenne a fénynél, így ez még egy jóideig így is fog maradni. =/
  • calibra83
    #12
    Senki nem fogja látni, hülyeség...
  • Epikurosz
    #11
    A lényeg az információn van, nem a fenekünk ide-oda rakosgatásán.

    ha régen egy infót akartál eljuttatni vhová, elküldtél egy futárt, vagy levelet, postagalambot is, akár. Ennek megvoltak a korlátjai: milyen gyorsan tudta szedni a lábait a futár lova, vagy szárnyait a galamb pld.

    persze, ha közel volt a címzett, akkor csak átkiabáltál neki, vagy megfújtál egy kürtöt. Ez azért már gyorsabb volt. De ennek mevolt a határa: a hangsebesség.

    Érdekes, hogy már akkor, ezelőtt ezer évekkel felmerült a kommunikáció olyan formája, amely a fénysebességet használta: jelzőtüzek, lármafák.
    Ennek a korlátja ugye a fénysebesség.
    Azt vedd észre, hogy az adattovábbító ágens más és más lett.

    Nos, ha ennél is tovább akarsz lépni, akkor ki kell találnod valamilyen másik ügynököt, mert a régi technikával nem megy. Most azon töprengtem, hogy használunk-e már jelenleg is vmi előremutatót, de nem találok semmit. Szabad a gazda.
  • ge3lan
    #10
    Az univerzum mostani, legyen az lassuló vagy gyorsuló tágulása során is fellép fénysebességű és még nagyobb tágulás is. Ez a Hubble-gömb, ami a Hubble törvény szerint tőlünk H/c távolságra van. A felfúvódó időszakban sokkal nagyobb volt H és kicsi volt a Hubble-gömb sugara, de ezen a gömbön belül nem volt fénysebességnél gyorsabb tágulás.

    Ez a reltavisztikus tömegnövekedés, és hogy rakétával nem lehet fénysebességig gyorsítani valamit nem az áltrel hozadéka, hamarabb is ismert volt.
  • Gerygrey
    #9
    Ez az egész időutazósdi olyan, hogy elméletben az ember tud repülni (segédeszköz nélkül), már csak arra kell rájönni hogy miként lehet madárrá változni a titokzatos sötét erőt felhasználva.
  • Frosty01
    #8
    szerintem működhet ez a dolog, de abban már nem vagyok biztos hogy meg tudnák úgy csinálni hogy az előidézett gravitációs buborék ne károsítsa a buborékban elhelyezkedő űrhajót, vagy a környezetét...
  • Dany007
    #7
    Már olvastam valahol régebben, hogy a Star Trekből ismert térhajtómű elméletben lehetséges.
    Szal a dolog nem ujkeletű, de ideje lenne ha felkapnák egy kicsit.

    Mindenesetre ezzel nagyon egyetértek:
    "Mindenekelőtt kellene találni a rakétákon túl valamilyen más hajtómű elvet, a rakéták ugyanis legyenek bármilyen nagy teljesítményűek, soha nem fogják az Einstein által lefektetett általános relativitásban alapvető sebességhatárként..."
  • Dany007
    #6
    "Több modell is arra utal, hogy az ősrobbanást követő gyors felfúvódási időszakban a tér-idő a fény sebességénél gyorsabb ütemben tágult."

    Ezt most direkt azért rakták be, hogy bosszantsanak :D
  • Pares
    #5
    Ilyen elven működhetne a láthatatlanság is, és ott nem is kéne a mozgásról beszélni...
  • Pares
    #4
    Csak nehogy a ...
  • Frosty01
    #3
    :))

    megyek befexek a hütőszekrénybe.. ezt látni akarom
  • Reb Tevye
    #2
    Kár, hogy a mi generációnkból senki sem fogja látni a térhajtóművet.
  • Tsol
    #1
    Ha ezt megcsinálják beszarok.