323
  • kukacos
    #163
    A fekete lyukak léte nagyjából bizonyított. A megfigyelésekből tudjuk, hogy a galaxisunk centrumában egy kb négymillió naptömegnyi objektum van kevesebb mint 6 fényóra átmérővel (tehát kisebb, mint a Naprendszer ismert bolygóit tartalmazó tartománya). Ezek tények; és az is, hogy jelenleg semmilyen más elmélet nem tud magyarázni ennyi tömeget egy helyen, mint hogy egy fekete lyuk van ott. Szóval ha hiszel a szupernovákban vagy abban, hogy a csillagok messze vannak, hinned kell a fekete lyukakban is.

    Miért ne tudna gravitációs hatást kifejteni? Csak azt tud.

    A gravitációs erő valóban függ mindkét kölcsönható test tömegétől, ezért írtam arányossági jelet (~) egyenlőség helyett. A teljes képlet F = \gamma*m1*m2/(r^2), csak igyekeztem a lényegtelen részletek eltüntetésével minél egyszerűbben elmagyarázni, nem sikerült. Nem attól lesz 0 az r, hogy egy tömeg van, hanem hogy a két tömeg távolsága pontszerű részecskék esetén tetszőlegesen csökkenhet, és így a köztük ható erő tetszőlegesen nagy lehet. Az hogy minden anyagi részecske egy fekete lyuk lenne, nem feltétlen hülyeség: ez egy lényegében négyszáz éve megoldatlan kérdése a fizikának, nevezetesen mit is jelent egy pontszerű részecske valójában (pl. a potenciál lényegében energiasűrűséget jelent, és a 1/r-es függés miatt az összintegrál végtelen, tehát elméletben minden elektron elektromos mezője végtelen energiájú és így tömegű kellene legyen). Nagyon valószínű, hogy ezt csak valamilyen egyesített kvantumgravitációs elmélet tudja feloldani majd, aminek akár az is lehet a végső magyarázata, hogy minden elektron lényegében egy speciális miniatűr fekete lyuk.
  • Frayer
    #162
    Az információ átjutatása a legfontosabb, sokkal fontosabb annál hogy embert juttassunk át a jövőbe.
    És bocsi az előző firkantásomért, van benne gy két elírt szó, meg h hiba.
    De már fáradt voltam.
  • babajaga
    #161
    "Időutazás: minek? És hogyan juttatnak át egy embert, vagy akármit egy extrém környezeten keresztül"

    Hogyan akar valaki oda eljutni ami nincs?
  • Frayer
    #160
    Ha egyszer sikerül megcsinálni egy ilyen féregjukat, létrehozni a száját amin keresztül akár max egy atom fér csak át. Az már elég is lenne, mindenhez.
    Mivel ezen a kis csatornán keresztül információt tudnának küldeni nekünk, akár fotonok formályában ,vagy kis kvantumos energia impulzusokat. Mindegy lenne, mert így akár a több ezer évvel előttünk járó emberekkel tudnánk információt cserélni.
    Ha átadnánk a tudásukat azon a kis jukon keresztül akkor akár több ezer évet is fejlődhetnénk egy pillanat alatt.

    Jah amúgy meg ha én visszamehetnék a múltba és megölném magam még mielőtt beléphetnék az időgépbe, akkor sem sérülna a kauzalitás, a legfőbb ok-okozat törvény.
    Miért?
    Erre is Einstein adta meg a választ. A relativitás elméletben aki kicsit jobban bele mászik az meglátja hogy sokszor vannak olyan helyzetek " minden olyan helyzetben ahól már relativisztikus a változók nagysága" amikor az eredmény attól függ,hogy milyen inercia rendszerben mérsz. Vagy mihez képest mérsz.
    Azaz, az események az egyik fél számára megtörténnek, a máisik számára meg meg nem történnek.

    Van egy olyan elméleti-kisérletjáték,hogy két ürhajó közel fénysebességel halad egymás felé. Majd az egyik mikor pont a másik mellé ér, de még mielőtt elhúzna előtte, átdob egy csomagot a másik hajónak.

    Az eredmény:
    Az egyik hajó megállapítja,hogy a csomagot sikeresen átvették, és mindenki örül, sőt, jön a rádiban a köszönet is érte, és minden megy tovább, mindenki abban a tudatban éli a világát hogy a csomagot átvették.

    A másik hajó számára viszont az az egyértelmű,hogy a csomagot nem tudták elkapni és elszáguldott melletük az űrbe, és kiment az anyázás rádióüzenet.

    Most akkor melyik az igaz?
    Mindkettőnek igaza van, mivel mindkettő a saját valóságukhoz tartozó világban élnek, saját IDŐVEL és TÉRREL.
    Min a két ürhajóhoz tartozik egy saját univerzum VERZIÓ!
    ÉS hogy ezt beláthassátok:
    Elég csupán megvizsgálni elméleti úton, egyszerű számításokkal kiszámolni hogy mekkora is a hajók sebessége, különböző pontokhoz viszonyítva!
    Megvizsgálni a hajókhoz tartozó HOSSZ kontrakciókat, és megállapítani,hogy a csomag küldése idelyén milyen hosszú az egyik hajó a másikhoz mérten. És meg állapítani,hogy bizony ez a hosszúság különböző pontokból mérve más és más.
    Azaz van olyan helyzet ahonnan mérve nem elég hosszú a hajó ahoz hogy átérjen a csomag, másrészről, meg bőven elég hosszú a csomag ahoz hogy a közel fénysebességel haladó jármű még időben el tudja kapni a neki átdobott csomagot, mivel pont a hajó végénél el tudják kapni.

    Persze ez csak egy elmélet kísérlet amit gyakorlatilag nem lehet közvetlenül ilyen ürhajókkal rekonstruálni, de egy valós és már bebizonyított elméleti rendszeren alapul.

    A következtetés ami nem újdonság, minden entitásnak saját idelye, tere, és így eseményei vannak.

    Ergo, megölhetem magam a múltban és az csak a megölt másomra lesz kihatással, és ha vissza is megyek oda ahonnan kiindultam, majd megint vissza a multba, a saját magamhoz tartozó multba fogok visszajutni, azaz megint ott lesz a múlt béli másom, mintha meg sem öltem volna.
    Na de ez már sokaknak magas lehet. Nem akarom össze zavarni az ebmereket, inkább nem mászok bele mélyebben.
    De aki kiváncsi utánna nézhet ilyen elméleti kisérleteknek.
    Jó szorakozás ám
  • LPG
    #159
    Minden dolognak van vége, határa... Tegyük fel körbe-körbe kell mászkálnunk egy kör alakú folyósón...az út "végtelen hosszú". De van valahol az a hely, és van valameddig. Úgy tudtam mindennek az a törvénye hogy semmi sem fix, és minden csak viszonyítás - nézőpont kérdése.
    Nekem végtelen nagy távolság gyalog Ausztrália, főleg az óceánok miatt. De egy repülőgép járatnak már meg tudják határozni, hány óra alatt ér oda. Egy kutató műholdnak "végtelen sok" ideig tartana eljutni egy másik galaxisba.

    Időutazás: minek? És hogyan juttatnak át egy embert, vagy akármit egy extrém környezeten keresztül? Feltéve, hogy megoldható bármiféle irányítása ennek a holmi jövendőbeli féregjáratnak. Amit az ember eddig megálmodott, megcsinálta. Nekem inkább az iránnyal vannak problémáim.

    Volt, aki elég rosszul vélekedett a tudomány és a hit viszonyáról. Szerintem mindkettővel csak akkor van baj, ha kretének kreténségeket művelnek a nevében. A butaság nem ismer határokat. Valahol túl sok a hit, lásd a négereket akik csecsemőket erőszakolnak, mert azt hiszik megvédi őket az écctől a dolog. Mások meg kidobnak egy csomó pénzt mindenféle hi-tech szirszarokra, amiket ki sem használnak rendesen.
  • metaljesus
    #158
    és ki állított mást?
  • Caro
    #157
    Az ált. rel. elm. szerint a gravitáció jelöli ki a tér geometriáját, gravitációs erővonalakról nem beszélhetünk ebben a megközelítésben. Azért fontos ez, mert eszerint az elektromos erővonalak is elhajlanak gravitációs tér jelenlétében, ahogy minden más is. Fordítva ez nem működik, ezért olyan, mintha a gravitáció egy kitüntetett kölcsönhatás lenne, ami sokakat zavar is, de a legjobb ismereteink szerint így van.
  • Epikurosz
    #156
    Te figyu, az a sok csillagász szerinted micsinál?
  • savior
    #155
    mondjuk mert 10 milliard ev mulva az ember technikailag olyan szinten lesz, hogy csettint egyet es eltunik minden :). en megforditanam a kerdesed. hogy lehet azt bebizonyitani. a problema ott kezdodik, hogy nem lehet bebizonyitani, hogy ezek vegtelenek, csak ezt allitjak roluk
  • willcox
    #154
    A tér nem görbül. Elvileg a gravitációs erővonalak görbülnek, nem a tér. Ugyanúgy, mint ahogy a mágneses erővonalak.
  • willcox
    #153
    Sok ilyen bárgyú mese/történet/legenda/téveszme kering. Baromság mindegyik.
    Csodák csak a mesékben, meg az amerikai filmekben vannak.
  • metaljesus
    #152
    szóval akkor egészen biztosan állítod hogy a tér, az univerzum, és az idő is véges? ;) ha igen akkor mi alapján?
  • Caro
    #151
    Ez érdekes kérdés. A válasz, hogy a gravitáció térgörbületként jelentkezik. És ezzel is van a baj: nem lehet kvantálni, nem lehet azt csinálni, amit az elektromos térrel, hogy pl. egy töltés virtuális fotonokat bocsát ki, és így lép kölcsönhatásba a többi töltéssel.
    Térgörbületkénti értelmezéssel viszont nincs baj.
  • assdf
    #150
    Ja ez igaz. Elvileg ezért nem lépheted túl a fénysebességet sosem (illetve nem érheted el).

    persze ezt mondjuk elvben lehetséges megkerülni (ugyebár a foton is fénysebességgel halad a hullámtermészete miaat)
  • willcox
    #149
    "Márpedig ott vannak. A rétesben is a közepében van a túró - teccik így érteni?" - ha te mondod, akkor biztosan. Jaj! A rétest nem vitatom, de meséld már el, hogy mikor voltál a galaxisok központjában, hogy megnézd? Az csak egy feltételezés. Én - veled ellentétben - nem vagyok ilyen hiszékeny.
    Féreglyuk is van. A nagyapám fából készült régi sufnijának a fala tele volt féreglyukakkal :)
  • savior
    #148
    vegtelen dolgok csak az elmeletben vannak. a valosagban csak veges dolgok leteznek
  • metaljesus
    #147
    biztosan, én a néhány húgyagyúval ellentétben nem képzelem magam a részecskefizika professzorának :D még csak nem is a műszakira járok :D

    csak nekem valahonnan úgy rémlik, hogy a relativitás elmélet szerint ha egy test eléri a fénysebességet, akkor a tömege végtelenné válik. de javíts ki ha tévedek :)
  • savior
    #146
    es az hogy lehetseges, hogy a gravitacio kijut a fekete lyukakbol, de a feny nem?
  • metaljesus
    #145
    én úgy hallottam, hogy a lándzsa 3 felé volt törve, és a legenda szerint aki mindhárom darabot birtokolja az a világ urává válhat, és Hitlernek megvolt belőle kettő. na ez nekem elég vadregényesen hangzik. :) persze nem vonom kétségbe hogy tényleg megvolt/megvan valahol az a lándzsa. viszont még ha így is van, akkor sem látom bizonyítottnak, hogy az AZ a lándzsa.
  • Epikurosz
    #144
    "Ezért is érthetetlenek számomra azok a hírek, amik arról szólnak, hogy a galaxisok középpontjában valami hatalmas fekete lyukak vannak. Miért is kéne ott lenniük?"

    Márpedig ott vannak. A rétesben is a közepében van a túró - teccik így érteni?

    Én azt kétlem, hogy emberi erővel akkora gravitációs nyomást létre tudunk hozni, mint amely pld. a galaxisunk középpontjában ücsörgő fekete lyuk belsejében van.
    Ez a mi fekete lyukunk meg nem bánt minket, így a világ létezése és a fekete lyukak létezése nem zárja ki egymást.
  • Epikurosz
    #143
    Nem. A foton fénysebességgel száguld, mint egy őrült, de nincs végtelen energiája.
    E =h x nyű, ha jól emlékszem, ahol:
    h = Planck állandója
    nyű = a fény frekije

    Jól mondom?
  • willcox
    #142
    Nem olvastam el a belinkelt tudományos cikkeket. Mellesleg sok tudományos cikk van pro-kontra, tehát azok még nem feltétlenül bizonyítékok. Pláne akkor nem, ha csak képzelgés az alapja mindegyiknek, vagy féligazságokra, hibás következtetésekre épülnek.
    Mellesleg ez a fekete lyuk nekem nagyon sántít. Nem tudom, hogy egyáltalán van-e olyan, esetleg csak hibás elmélkedések vannak róla, mint ahogy a sötét anyagról/energiáról is.
    De ha esetleg tényleg létezik is fekete lyuk, akkor sincs nagy probléma, hiszen nem tud gravitációs hatást kifejteni. Ezért is érthetetlenek számomra azok a hírek, amik arról szólnak, hogy a galaxisok középpontjában valami hatalmas fekete lyukak vannak. Miért is kéne ott lenniük?
    Az F ~ m/(r^2) nem világos. Ugyanis a gravitációs erő 2 tömeg között lép fel, itt meg csak egyet írtál. Az r elvileg a két tömeg közötti távolság. Ha csak egy tömeged van, akkor r valóban nulla, de akkor minden anyagi részecskének fekete lyuknak kéne lennie, ez meg ugye nem igaz.
  • willcox
    #141
    Ha semmi baj (baleset, betegség, stb.) nem történik az emberrel, akkor is meghal mindenki, ha a szervezete az öregedés miatt elhasználódik.
  • Frayer
    #140
    Már megbocsáss, de az a lándzsa létezik.
    A második világháború előtt bécsben tartották egy múzeumba, de az anschlus idellyén mikor hitler bevonult magához vette a lándzsát és majdnem a háború végéig a birtokában volt, az amcsik egy föld alatti barlangban találtak rá a lándzsára, amely egy álcázott páncélszekrényből nyílt amely egy teljesen hétköznapinak kinéző házban.
    Nézz utánna, longínus lándzsája, ma nem tudom hogy hól tartájk.
  • Tinman #139
    "mert ku*va szar az élet, és sza*é, h*gyé dolgoznak."

    Baz ez a jelen! Időutazók vagyunk!
  • kukacos
    #138
    Valószínű nincs családod, rokonaid... az örökkévalóságot jelenleg leginkább a gyerekei jelentik az embernek.
  • Frayer
    #137
    ahh bazz
    Valamit írtam ide a zufókról, hogy nehogy kidugják a fejüket azokon a csúnya féreg jukakon amiket majd épp készülnek csinálni mert akkor nekünk végünk van.
    wááááá -->

    Vagy nehogy az legyen mint abban a south park részben amelyikben a jövőből jönnek vissza az emberek, mert ku*va szar az élet, és sza*é, h*gyé dolgoznak.

    Csak valaki kitörölte a hozzászólásomat és most nem tom mi van, pedig tényleg volt valami értelmes tartalma amit írtam, csak nem jut eszembe.
  • pex
    #136
    Nem hinnem, hogy barmi is megtiltana azt, hogy beszlgess a multbeli eneddel. Valszeg a sajat sosem terhetnel vissza, de az egyenletek publikusak, ha erdekel a valasz a kerdesedre, meg kell oldani oket :)

    De az az erzesem, hogy Volovicek sem szamoltak vegig mindent, hanem csak a legegyszerubb dolgokat.
  • savior
    #135
    miert problema az ha az ember sajat magaval talalkozna? milyen kulonos dolog tortenik akkor, ha 2 atomkupac talalkozik? meg csak nem is azonos atomokbol epulnek fel, mert azok folyamatosan valtoznak, cserelodnek.
  • savior
    #134
    az osemberek a tuztol feltek, a mostaniak meg az univerzumpusztito reszecskegyorsitotol. jut eszembe a kozelben most nyilik meg az uj hentes uzem. remelem a hentes nem fog a barddal egy atomot kette hasitani, atomrobbanast hozva ezzel letre.
  • UnnameD
    #133
    Néhány paradoxon van az időutazással kapcsolatban. Lehetséges az időutazás elméletileg, de nagyon-nagyon korlátozva van az, amire használható lesz. A múltat meg szabad figyelni, de akkor úgy, hogy a múltbéli ember erről ne szerezhessen tudomást. A jövőbe utazás már létrehozhat egy bizonyos időhurkot, főleg, ha az ember saját magával találkozik. Ekkor nem tudom pontosan elképzelni, mi is történhet, de valószínű, hogy valamilyen módon létre sem jön az egész találkozás.
  • csimmasz
    #132
    A legegyszerübb időutazás az emlékezés!:)
  • DJSummer007
    #131
    kiváncsi vagyok h tényleg meg tudják e ezt csinálni bár szerintem lehetetlen az idö utazás
  • Tinman #130
    És akkor mi van? Semmi.
    Szó szerint :-D
  • debut12
    #129
    Előbb utóbb addig kísérleteznek ész nélkül, míg rák*runk de elég komolyan!!!!
  • csimmasz
    #128
    Szerintem az atom fegyverek milliószor veszélyesebb játékszerek ennél!
    Itt néhány atom ütközik ha jól tudom,nem hinném hogy ez elindítana valamilyen ismeretlen láncreakciót,ami katasztrófához vezetne.
  • metaljesus
    #127
    nem pont úgy van, hogy ha egy test/részecske eléri a fénysebességet, akkor elvileg a tömege végtelenné válik, és így már végtelen nagy energiája is lehet? :)
  • Caro
    #126
    Attól még hogy van fénysebesség, egy részecske tetszőlegesen nagy energiával rendelkezhet...
  • Epikurosz
    #125
    jaj, de okos vagyok, eszembe jutott valami:

    A fizikai állandók a garancia arra, hogy nem tudunk világvégét csinálni.
    Mivel a fénysebesség maximalizálva van, akármilyen gyorsítótban is csak maximalizált mennyiségű energiát tudunk átadni az anyagnak. Persze, a földet el tudnánk pusztítani, még a naprendszert is, de az egész világegyetemet nem.

    Így mentette meg Epikurosz a világot!
    :-)
  • Daniel Jackson
    #124
    Kedves arristakor! Nekem lenne még néhány kérdésem, de csak akkor teszem fel őket, ha előtte egy általam választott függvény integrálját megmondod nekem. Csak úgy, puszta kíváncsiságból... Benne vagy?:)