323
  • Tinman #123
    Több pénzt kellene az ilyen kutatásokba ölni, mint az űrkutatásba, meg a Setibe, az biztos!
  • Epikurosz
    #122
    na, ezért vagyok én a híve az elméleti diszciplínáknak. Először számolsz, és utána kísérletezel. Ez ökölszabály kell, hogy legyen.
    Az eu-s részecskegyorsítótól meg nem kell félni szerintem, mert történtek számítások, és kevés energia mozgatódik ott meg.
  • Epikurosz
    #121
    Panta rei! (Efezusi Hérakleitosz)
  • savior
    #120
    ahogy vesszuk. ha en meghalok, akkor nekem teljesen mindegy, hogy a tobbi ember is meghal e vagy nem. mit szamit ez az en szempontombol? sot, szerintem az emberek nagy resze meg lazabban is venne, ha tudna hogy mindenki meghal egyszerre.
    ennyi penzt meg nem koltenek el egy olyan letesitmenyre, aminek a mukodese ketseges.
  • babajaga
    #119
    Hogyan mehetne bárki oda ami nincs? Már ehhez is ész kell?
  • kukacos
    #118
    Én nem aggódom, ha megtörténik, valószínű gyorsan fog, hatni nem tudok rá. Itt most nem arról beszélgetünk, kell-e aggódni, hanem hogy van-e esélye. Mindenesetre azért van egy lényeges különbség: a bombás esetben azért marad valaki más, ebben meg nem.

    De egyébként nem az első eset, hogy a tudományos közösség kíváncsisága vagy a politika erősebbnek bizonyul a globális veszélyérzetnél. Már majdnem befejezték a Manhattan-projektet, amikor valakinek eszébe jutott, hogy esetleg a robbanás nukleárisan begyújtja a légköri oxigént. Kiszámolták hogy nem, aztán robbantottak, de persze tévedhettek volna.
  • Tinman #117
    Kérdés:

    Miért lenne esetleg 2008 a nulladik év?
    Mi van, ha már a dinók előtti időben volt egy fejlett civilizáció, akár a Marson akik a pár ezer év alatt eljutottak az időgép megalkotásáig?
    Nem értek hozzá, ezért kérdezek.
  • kukacos
    #116
    Pontosan. Elég csak annyi, hogy a technikai civilizációkban hamarabb épülnek meg a végzetes részecskegyorsítók, mint ahogy az űrbe település elkezdődik. Nem az én ötletem, sokan kifejtették már ezt és a hozzá hasonló "kozmikus cenzúra" hipotéziseket. Van, aki egyenesen azt mondja, hogy ha találnák *nem* értelmes életet a Földön kívül, az lehangoló következménnyel jár: azt jelentené, hogy az élet egyáltalán nem ritka, de valamiért a hozzánk hasonló civilizációk mindig kipusztítják magukat így vagy úgy. Persze millió alternatív magyarázat is lehetséges, de felettébb gyanús, hogy a Világegyetem érintetlennek látszik.
  • Juszufka
    #115
    A cikk állításával ellentétben a speciális relativitáselmélet foglalkozik az idővel. Az általános a gravitációról szól.
  • savior
    #114
    felesleges ilyemi miatt aggodni. ha felepul akkor folyamatosan zajlanak majd a kiserletek. ugy eled majd le az eleted, hogy allandoan azert aggodsz, hogy nem e pusztul el a fold? amugy meg barmelyik percben meghalhat barki. szivroham, auto elut, valaki megkesel, egy lezuhano muhold radesik, a vandorcirkusz elefantja elszabadul es agyontapos... nagy pusztitashoz se kell reszecskegyorsito. vannak raketak, atombombak, gyarak amik felrobbanhatnak. megszamlalhatatlanul sok olyan dolog van, ami miatt meghalhat valaki, ezert nem is kell az ilyesmivel foglalkozni.
  • kukacos
    #113
    Sok a marhaság a wikin, de a belinkelt tudományos cikkekben is, amik az oldal alján vannak? :) Na és talán nem egy idézett forrás hitelességéről kellene vitatkoznod, hanem az állítással, ami olyan egyszerű, mint a pofon. Pusztán Newton F ~ m/(r^2) törvénye alapján is nyilvánvaló, hogy elméletben egy részecske "felszínén" is tetszőlegesen nagy lehet a gravitáció. Hiába kicsi m, r nullához közeledésével a gravitációs erő tetszőleges nagyságúvá válik. A tér szövedékét pedig a lokálisan nagy erő tépi szét.
  • Epikurosz
    #112
    "Mindenesetre szerintem nem túl biztató, hogy nincsenek körülöttünk rádiózó idegen lények..."

    Azt akarod mondani, hogy ők esetleg ilyen baleset áldozataivá váltak?
  • metaljesus
    #111
    Jézus nem a keresztre feszítésbe halt bele, hanem egy római légiós szúrta le egy lándzsával. (ami aztán később Végzet Lándzsája-ként jó sok kalandfilm alapját adta, és akár létezhetett is)
    amúgy szerintem is nagy humbuk az egész, főleg ha azt vesszük hogy a közel 30(!) evanféliumból 4 került bele végül a Bibliába. (NGC - Leplezetlen Biblia, jó kis sorozat :))
  • kukacos
    #110
    Oké, de azért nem beszélhetünk ismeretlen effektusokról, mint kockázat nélküliekről. Jelenlegi modelljeink szerint nem lehet baj, de most valami olyasmiről beszélünk, amit sose tapasztaltunk. Ha az elmélet téved, mit fog mondani a tudományos közösség, már ha lesz ideje ilyesmire? "Bocs, elnéztünk valamit?" Martin Reed írt egy könyvet erről egyszer: a Föld pusztulása akkora költség, amit extrém kicsiny valószínűség esetén sem vállalna egy biztosítótársaság.

    Nem kell Univerzum-léptékű katasztrófa ahhoz, hogy valami végzeteset kioldjunk, elég, ha a hatás lokális. Mondok egy példát: a sötét anyagról most se tudjuk, hogy micsoda, akár lehetnek valami kvantumgravitációs effektus eredményei. Lehetséges, hogy a galaxis tele van mikroméretű fekete lyukakkal, amelyek relatív sebessége a Földhöz képest viszonylag nagy, ezért sokszor áthaladtak már a Földön következmények nélkül, de ha szinkron pályára állítunk egy ilyen lyukat a Földdel, akkor a kölcsönhatás tartóssága miatt valami egészen újjal állunk szemben. Tehát az "Univerzum tele lenne fekete lyukakkal" állítás önmagában nem cáfolja az LHC veszélyességét, mert elképzelhető, hogy mindkét állítás igaz (tele van és veszélyesek is). Persze ezt a veszélyt cáfolni látszanak a természetes nagyenergiás ütközések, de mint írtam, a gyorsító egy speciális környezet, ami nem fordul elő a természetben, tehát tuti biztosra nem tudhatjuk.

    Mindenesetre szerintem nem túl biztató, hogy nincsenek körülöttünk rádiózó idegen lények...
  • savior
    #109
    ezek szerint te meg nem lattal buveszeket. kettevagjak az embert, aki 2 perc mulva setal, jarnak a vizen, repulnek, atmennek a falon, eltunnek. de vannak kulonbozo vallasi gyulekezetek, ahol a mester vakoknak adja vissza a jarasat, halalos betegeket gyogyit meg, nyomorekok ujra tudnak jarni.
    a dolga nem lehetett nehez: vizen jarasnal pl labara erositett valamit vagy levert colopok a vizben. csodaval embert gyogyitani nem nehez, csak kell valaki, aki egy kis penzert eljatsza. a halalt szinten megjatszotta, hiszen nem lottek fejbe, nem vagtak ki a szivet, hanem elve keresztre feszitettek, ami fajdalmas, de nem halalos (ha csak meg nem varjak hogy szomjanhaljon, de az 1-2 het is lehet). ezutan mar csak lekellett szedni, egy barlangba bevinni, lehetoleg ugy hogy sokan lassak, masnap meg kiszabaditani. a feny meg barmi lehetett. tavolkeleten akkor mar ismertek a tuzijatekot, a puskaport, szoval azzal siman kelthettek ilyen hatast. Raadasul mindezt csak par tiz ember latta, es ok terjesztettek el mindenfele, tehat az is elkepzelheto, hogy nem is csinalt semmit, csak szajrol szajra terjedtek rola a dolgok.
    idoutazas: ha valaki visszamegy az idoben nem azert teszi, hogy mindenkinek elujsagolja. nem is tudna, hiszen a media szoba sem all ilyen emberekkel, pedig sokan allitjak tobbek kozott ezt is magukrol.
  • willcox
    #108
    Ugyan! A wikipedia mióta _hiteles_ forrás? Sosem volt az. Vagy talán vitatod, hogy nem szerkesztheti bárki? Persze tudom, hogy a marhaságokat elvileg kiszedik. De mikor, melyik pillanat az, amikor nem található éppen benne marhaság?
  • willcox
    #107
    Az érvelésed sajnos a "puska viszi a vadászt"-ra emlékeztet. Egy elmélet nem határoz meg semmit. Egy jó definíció is csak leírása valaminek. De abban az esetben is nem a definíció a meghatározó, mert az csak egy jó leírás.
    Az általad emlegetett elmélet bizony hibádzik, így még jó leírásnak sem tekinthető. Az a nagy baj, hogy fékigazságokból felépített további féligazságok még messzebbre kerülnek a valóságtól. De ez csak az én véleményem, nem akarok ebben a témában vitatkozni.
  • Caro
    #106
    Ha ez ilyen egyszerű lenne... Pont ez a baj, hogy az ált. rel. elm.-ből következik a fekete lyuk, egy olyan térrész, ahol a görbület végtelenné válik. Vagyis a fekete lyuk "kizáródik" a mi univerzumunkból, topológiailag nem lehet bele átkerülni, mi csak a végtelen görbületet látjuk.
    Amikor van 10 a sokadikon tonna anyagunk, akkor tudjuk, hogy az ált. rel. elm. jó közelítés, de a pontos leíráshoz a kvantumgravitáció elméletére lenne szükség, és ezt még senkinek sem sikerült kidolgozni.
    Hogy mi történhet egy részecskével, azt tudnánk meg ebből.
    A vicces az, hogy a fekete lyuk is csak elemi részecskékből keletkezik, mint folytonos tömegeloszlás tudjuk kezelni, de hogy a szupernóvában mi történik az elemi részecskék szintjén, azt nem tudjuk.
    De azért abban biztosak lehetünk, hogy a Föld nem fog eltűnni. Ha két részecske összeütközésénél is keletkezne _stabil_ fekete lyuk, akkor az univerzumnak tele kellene lennie fekete lyukakkal.
    Más kérdés, hogy ahogyan mondtam, véges idő alatt nem jut bele anyag a fekete lyukba. Akármeddig is várunk, csak azt látnánk, hogy közelít hozzá, de soha nem nyelheti el. Szóval lehet, hogy tele is van fekete lyukakkal, de mivel ezek gyk. két részecskéből álló fekete lyukak, gyakorlatilag detektálhatatlanok. Ha pedig igaz a fekete-lyuk párolgás elmélet, akkor nem is maradnak meg. Ha mégsem igaz, akkor sincs baj, mert egy csillagból keletkező fekete lyukba azért "esik" az anyag, mert mozgási energiáját elveszti, amikor bekerül a tömegbefogási korongba, ott termikus sugárzással, elektromágneses, és kis részben gravitációs hullámokkal folyamatosan veszít a mozgási energiájából. Részecske-tömegű fekete lyukaknál ilyen nem lehetséges, ott a rugalmas szórás az alapvető.
  • assdf
    #105
    egyébként pont a holdutazást el nem hivők bizonyitják azt hogy a piramisokat is emberek épitették és hogy milyen gyorsan tud az ember visszafejlődni.

    Mert ugye azért mert 40 éve nem voltunk a holdon, máris egyre több ember hiszi azt hog soha nem is voltunk. Pedig mindössze 40 év telt (még csak azt sem lehet mondani hogy már kihalt az a generáció). Még 40 év és már a templomban fognak hinni/nem hinni benne (szóval hit kérdés lesz és nem tudomány és tény).
    Ha most lenne egy mindent elsöprő háború gyanitom hogy 40 év múlva a számitógépek létezését is tagadná a fél emberiség, mondván hogy fizikai képtelenség számitógépet létrehozni... még 40 év és tüzzal vassal üldöznék azt aki a tudományban hinne... szóval ilyen gyorsan képesek lennénk visszafejlődni a tudományból a hit világába...

    És akkor itt vannak a piramisok amik 4000 éve épültek és sokak szerint a zufok meg ilyesmik épitették és erre ember képtelen lett volna, és én ezen már meg sem lepődök mikor 40 évvel ezelőtti dolgokat sem hisznek el, ami egy kisit is nagyobb volumenü mint átugrani a szomszédhoz...
  • kukacos
    #104
    A fekete lyuk léte viszont a sűrűségtől. Nem csak az számít, mekkora erővel zárod be a térrészt, hanem az is, hogy milyen kicsi térrészt akarsz becsukni. De ha nekem nem hiszel:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Micro_black_hole
  • willcox
    #103
    Miért pont ezekre a kérdésekre kéne válaszolnia annak, aki pl. a fényképezéshez akar hozzászólni? Vagy éppen a filmekhez? Vagy a mobilos cikkekhez?
    Ráadásul a kérdéseid nem tudásorientáltak. A holdutazás tényét pl. egyre többen vitatják.

    PS: olyan szó nincs, hogy "aztmondod".
  • willcox
    #102
    Ezzel nem értek egyet. A gravitációs erő a tömegtől függ, nem a sűrűségtől.
  • xizor
    #101
    Nemlehetne az SG.hura beiktatni egy kérdőívet mikor regisztrálsz hogy ide is írj?Pl 5 kérdés lenne : 1. Szerinted a holdutazás megtörtént, vagy csak gonosz megtévesztés? 2. A föld lapos, és a nap egy fényes lámpa? 3. Mit csinálsz, ha valami bonyolult és ismeretlen szót hallasz, megijedsz vagy aztmondod kamu esetleg nevetsz? 4. Amit olvasol, az feltétlenül igaz? 5. Politikáról mindig és mindenhol vitázni kell, és köpködni ?
  • trobertino
    #100
    Ennyi barmot egy helyen, azért mert egyszer ötös lett a fizdogád,meg láttál valamit a spektrumon attól még nem vagy fizikus.Aki ért hozzá valamit az inkább nem próbál valami hülyeséget belemagyarázni.Amúgy meg jajj jönnek a feketelyukak!!!!Ja de előtte visszautazunk a múltba és megmenekülünk..huhhh:)
  • kukacos
    #99
    Akkor is keletkezhet, ha rettenetesen kicsi tömeg rettenetesen kicsi térfogatra nyomódik össze...
  • Tinman #98
  • assdf
    #97
    Sőt, úgy jobban szellőzik :)
  • Tinman #96
    "viszont a mai szemmel a legtöbb tette már nem nagy szám, mi is meg tudjuk csinálni."

    A "ROFL" nem elégséges kifejezni a reakcióm :-D
    Megöllek, támadj fel... vizen is járhatsz előtte ;-) Ja, tudom a sókoncentráció... lál.
  • metaljesus
    #95
    utoljára '72-ben járt ember a holdon, Eugene A. Cernan az apollo 17-tel

    és mostanában azért nem nagyon utazgatnak, mert már nincs űrverseny, nem kell senkit megelőzni. majd a Marson. addig is viszont inkább háborúsdit játszanak abból a pénzből, amiből embereket küldhetnének el a holdra.

    arról nem is beszélve, ahogy itt egyszer valaki nagyon jól leírta, eléggé megváltoztak azóta a dolgok a biztonság területén is. ma, ha egy hajszálrepedés van a hőpajzson, lefújják az egészet vagy 3 hónapig. akkoriban ez baromira nem számított, csak hogy ők jussanak el odáig először. ha azt látják, hogy egy bazinagy lyuk tátong az űrhajó oldalán, még akkor se biztos hogy lefújták volna a kilövést.
  • hpteso
    #94
    Cat02''Sztem ha valaki vissza tudna menni a múltba arról már tudnánk ''
    Élt valamikor egy ember, réges rég aki olyanokra volt képes amire az akkori emberek közel sem, varázslónak, istennek tartották, viszont a mai szemmel a legtöbb tette már nem nagy szám, mi is meg tudjuk csinálni. Ő volt Jézus. Elgondolkodtató.....
  • PepeLopez
    #93
    szerintem meg csak arany-csináláshoz kell nekik ez a gép :D
  • kazmerke
    #92
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Feketelyuk

    itt szó van a feketelyukak párolgásáról. Nem vagyok biztos benne, de elméletileg bizonyos tömeg alatt a feketelyuk összeomlik - ha a körülmények is úgyhozzák, és azok mindig úgy hozzák :)
  • willcox
    #91
    Senkinek nem esett le, hogy fekete lyuk (ha van olyan egyáltalán) miért nem keletkezhet pár felgyorsított részecskétől? A fekete lyuk állítólag akkor keletkezik, ha valami rettenetesen nagy tömeg (többszörös nap tömeg) aránylag kis térfogatra összesűrűsödik. A gyorsítóban ezek a részecskék még egy hangyafasznyi tömeget sem adnak ki, akkor hogyan keletkezne ott fekete lyuk?
  • Turul1
    #90
    vannak rossz emberek mindig. de a rosszakat el kell ítélni. akik bűnösek szenvedjenek.
  • sylas
    #89
    szó esett itt a holdra szállásra
    mikor nagy versngés volt az szovjetek és az amcsik között akkor egyből fel is mentek de hogyhogy azóta 1xer nem mentek fel max az űrbe és kész pedig azóta sokat fejlődött a technika
    tegyük fel felmentek akkor most meg nem szal sztem humbuk volt hogy leszálltak
    most miért nem mennek azért mert mindent tudnak a holdról?
    pedig mars ra akarnak menni szal holdra szállásnál lehetne gyakorloni majd amikor marsra mennek
  • marko91
    #88
    Csak nyugtassatok meg: ugye nem lesz belőle olyan feketelyuk ami beszippant minkeeet?
  • STurmGewehr
    #87
    Hmm ha ez megvalósul... akkor olyan káosz lesz hogy olyan nincs
  • Epikurosz
    #86
    Én kisgyerek koromban féltem a temetőktől. Aztán lassan rájöttem, lehet, hogy felnőtt segítséggel is, hogy nem a halottaktól kell félni, hanem a gonosz emberektől.
    Tehát, adódik a következtetés, hogy nem a fekete/féreg-lyukaktól kell félni nekünk, hanem a rossz emberektől.
  • atlagember
    #85
    És mire jó nekünk az, hogy a földön fekete lyukak legyenek? Hogy majd megnőve mindent felzabáljanak?
  • assdf
    #84
    "egzotikus részecskék ??? xD egzotikus nök vannak, nagy fekete lyukkal a lábuk között, de ök nem veszélyesek 1álltalán az univerzumra :P"

    Erről azért kérdezzd meg az orvosodat is :)

    Tudod az a nagy fekete lyuk a lábuk között veszélyesebb lehet mint gondolnád :)