340
ingyenes, jogtiszta operációs rendszerek a Windowson és a Linuxon kívül
  • Vardar
    #260
    De az adományokból bejön annyi mint amennyit mondjuk a Microsoftnál keresnének? És miért a Vistáéval vessem össze? Az egy nagy sz*r.
  • zvaragabor
    #259
    És persze az adományozás (donate).
  • Dj Faustus #258
    A Mac OS X Tiger árait ne az XP-ével vesd össze, hanem a Vistáéval (vagy az XP Professional-éval). Illetve vedd azt számításba, hogy az Apple a termékeit zárt rendszerben árulja.
    Például

    "De a FreeDOS meg a Linux kernel GNU alatt íródtak ezért gondolom, hogy ingyen csinálták őket."
    Alapvető közgazdasági szabály: semmi sincs ingyen. Lásd: a Google-t is ingyen használod, mégis a háttérben dollármilliók röpködnek. A Linux kernelt ingyen szerzed be, mégis az IBM, Sun, Novell fizetett programozóinak tapasztalata van mögötte. A FreeDos is ingyen van - de közben a fejlesztőt támogatják (Buy FreeDOS stuff)
  • Vardar
    #257
    De a FreeDOS meg a Linux kernel GNU alatt íródtak ezért gondolom, hogy ingyen csinálták őket. A Mac OS drágább mint az XP! Na ezt se gondoltam volna.
  • Zsoltika 007
    #256
    Nem vágom miért van neked a free dos ennyire beragadva...
  • Dj Faustus #255
    "És akik a FreeDOS-t és a Linuxokat írták? Nem csak amatőrök tettek hozzá hanem a profiknak kellett megalkotni az alapot. Ők ingyen dolgoztak."
    Nem dolgoztak ingyen. IBM, Novell, Sun - mind-mind fizetett programozókat alkalmaznak. Sőt vannak fizetős Linux disztribúciók is! Például ez, vagy ez.

    "Alternatívnak alternatív csak mennyibe kerül? Én még nem láttam számtech. bolt polcán."
    Mert 1. a Mac OS a közelmúltig csak Apple gépeken futott 2. az Apple a termékeit zártan kezeli (nem úgy mint az IBM a PC-t) - így az operációs rendszerét is az Apple gépeket árusító boltban veheted meg.
    Árak
    Bolt
  • homeless
    #254
    A linux kernelt ma már fizetett profi programozók fejlesztik. A fejlesztők kisseb része dolgozik hobbiból, ők vagy azért mert szó szerint ez a hobbijuk, vagy azért, mert ha részt vesz egy komolyabb projectben az igen komoly referencia, vagy mindkettő:)
  • Vardar
    #253
    És akik a FreeDOS-t és a Linuxokat írták? Nem csak amatőrök tettek hozzá hanem a profiknak kellett megalkotni az alapot. Ők ingyen dolgoztak. Alternatívnak alternatív csak mennyibe kerül? Én még nem láttam számtech. bolt polcán.
  • Dj Faustus #252
    "Kösz, de attól a MAC OS X még nem lesz ingyenes és jogtiszta."
    1. Jogtiszta - ha megveszed (nem kell warezolós ingyenélőnek lenni). Szerinted a programozók ingyért dolgozzanak? ;)))
    2. Attól még alternatív oprendszer.
  • Vardar
    #251
    Kösz, de attól a MAC OS X még nem lesz ingyenes és jogtiszta.
  • Dj Faustus #250
    "Unixos parancsok? Az parancssoros? Olyan egyszerűek mint a DOS-é?"
    Olyan egyszerűek (a Dos valamelyest a Unix rendszerből is koppintgatott). Sőt, ha Linux alatt beírod: man <parancs>, akkor kapsz az adott parancsról egy részletes súgót.
    Megjegyzem: a parancssor, illetve a konfigurációs állományok éppenhogy egyfajta "fegyelmet" tanítanak az ide-oda kattingatós, és ablakos rendszerekkel szemben.

    "A Mac meg csak Apple-on megy nem?"
    Beírod a Google-be: mac os pc, és az első találat mutat egy PC-n futó Mac OS X-et. De a második találat szerint van más megoldás is.

    De egyébként is: az Apple az Intellel - a PC-k processzorainak egyik fő gyártójával - szövetkezett...
  • Vardar
    #249
    "a Windowson és a Linuxon kívül" ezért kérdeztem azt hogy egyéb.
  • Zsoltika 007
    #248
    Semmi sem elég neki :D
  • Vardar
    #247
    Egyéb?
  • homeless
    #246
    Szinte az összes unix szerű op.rendszerhez(linux, bsd, solaris, aix, hp-ux, stb...) van grafikus felület.

    Ha egyszerű, ingyenes szoftvert akarsz, akkor mindenképp linux. Azon belül ubuntu vagy suse, de egy windowshoz szokott embernek még pár hónapig ezek is szokatlanok lesznek.

    Solaris-t meg nem éri meg desktopnak(grafikus felülettel) feltenni, mert egy linuxhoz képest semmi pluszt nem nyújt és a leírások 90%-a szerverekkel foglalkozik(érthető módon), ubuntuhoz viszont van egy csomó leírás ami átlagfelhasználóknak szól, mivel az ubuntu elsősorban desktopnak készült.
  • Vardar
    #245
    Mondjuk kiegészítésként Windows kompatibilitás.
  • Zsoltika 007
    #244
    Mivan?!
  • Vardar
    #243
    Úristen. Akkor nem létezik ingyenes, jogtiszta grafikus operációs rendszer? (A ReactOS még fejletlen szerintem)
  • Zsoltika 007
    #242
    Dos parancsok linuxos megfelelőit megtalálod neten. Amúgy telepítésnél ki lehet választani hogy legyen vagy ne graf felület.
  • Vardar
    #241
    Azta. De az Ubuntu ugye grafikus? Egyszerű DOS parancsok azok még mennek de más parancsok.
  • Zsoltika 007
    #240
    Igen. A linux is ilyen. Pl szervereknél nem is rakják fel a graf felületet. Egyszerűen konzolból bekonfigurálják. Így sokkal stabilabb és kevésbé sebezhető.
  • Vardar
    #239
    Unixos parancsok? Az parancssoros? Olyan egyszerűek mint a DOS-é?
  • Zsoltika 007
    #238
    Ubuntu. Mert jól dokumentált, egyszerű és jól támogatott. Majdnem minden azonnal rendelkezésre áll és működik is. Ráadásul a neten is van egy valag fórum ahol segítséget vagy megoldást talál aki elakadt. A solaris meg a többi az a legkevésbé felhasználó barát. És ha valamit mélyebben állítani akarsz már kell a konzol és a unixos parancsok ismerete. Kezdőknek ez elrettentő. Esetleg Opensuse. Ezeken mindent elérsz a grafikus felületről. Nem kell konfig fileokat szerkeszteni.
  • Vardar
    #237
    A lényeg az, hogy jogtiszta ingyenes és egyszerű legyen. Indokld meg, hogy melyik Linux disztribúciót és miért ajánlod.
  • Zsoltika 007
    #236
    De te kérdezted hogy egy noobnak mit ajánlok. :D Ha nem lehet linux akkor mégis mi a rákot mondjak ha nem xp vagy osx? Vagy találjak fel neked egy nem linux nem win, nem osx, ingyenes, könnyen tanulható, hülye biztos oprendszert? Ébresztő: Olyan nincs!
  • Vardar
    #235
    Mi a topic alcíme? "ingyenes, jogtiszta operációs rendszerek a Windowson és a Linuxon kívül"
  • Vardar
    #234
    R-Windows Pe. Beírod Goggle be magyar oldalak és ott van.
  • Zsoltika 007
    #233
    Windows PE az nem a bootolós live windows? Az csak arra van hogy kimentsd az adataidat ha elszállna a rendszer.
  • Zsoltika 007
    #232
    Hát végül is az. De nem legális :D
  • Vardar
    #231
    Találtam egy magyar által készített operációs rendszert R-Windows PE a neve. Kipróbálta már valaki? Milyen virtuális gépen megy?
  • Vardar
    #230
    Megy PC-n? Ezt se tudtam. Ingyenes?
  • Zsoltika 007
    #229
    A mac is nagyon jó. Az xp is. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. Amúgy megsúgom én a pc-men használtam. :D Egyedüül azért nem használom most is mert a vista mellett kell egy xp is és a mac os vinyója nem fér már a házba. De már dolgozom rajta.
  • Vardar
    #228
    Én most hallottam, hogy a Win nem használja ki annyira a gépet mint a Mac. A Mac meg csak Apple-on megy nem? Meg én ingyenesre/olcsóra gondoltam mert mi van akkor ha szomszéd Ferike inkább kalóz XP-t használ? Győzzük meg arról, hogy van annál jobb. Végül is ezért hoztam létre ezt a topicot.
  • Zsoltika 007
    #227
    Win xp. Egyszerűen ahhoz van a legtöbb támogatás és még a szomszéd ferike is hozzá tud szólni ha valamit nem tudsz. Egy kezdőnek ez a lényeg.
    Amúgy ha nem lehet windows akkor egyértelműen Mac Os X. Átgondolt, egyszerű, könnyen, kezelhető és robosztus.
  • Vardar
    #226
    Ez nem a NASA meg a katonaság szuperbiztos szoftvere? Erre valaki azt írta, hogy nem mezei felhasználóknak való. Ebből következik kérdésem: Szerintetek melyik a legegyszerűbben használható op. rendszer? Nem azt akarom, hogy rávágjátok Linux és kész hanem indoklást is kérek. Egyszerűség alatt meg a mezei felhasználó szemszögét értem és nem azt, hogy "szuperszámítógépekre kiváló, egyszerre 30 processzort és 90 winchestert tud kezelni".
  • Zsoltika 007
    #225
    QNX Neutrino Ha már kisérletezgettek ezt is érdemes megnézni. Magánhasználatra teljesen ingyenes. Letölthető a honlapjáról.
  • Vardar
    #224
    Értem, köszönöm.
  • Dj Faustus #223
    "Mik ezek a a fájlrendszerek? És min vitáztatok?"
    A számítástechnika egy fájlrendszer alatt a számítógépes fájlok tárolásának és rendszerezésének a módszerét érti, ideértve a tárolt adatokhoz való hozzáférést és az adatok egyszerű megtalálását is. A fájlrendszerek használhatják a adattároló eszközöket, mint a merevlemez vagy CD-ROM és használhatók a fájlok fizikai elhelyezésnek karbantartására is, valamint szervereken lévő adatokhoz való hozzáférést is biztosíthatnak hálózati protokollok segítségével (pl., NFS, SMB, vagy 9P kliensek), vagy lehetnek virtuálisak és csak a virtuális adatokhoz való hozzáférési mód miatt léteznek csak (pl. procfs).

    Precízebben meghatározva: egy fájlrendszer absztrakt adattípusok halmaza, amelyeket adatok tárolására, hierarchikus rendezésére, kezelésére, megtalálására illetve navigálásra, hozzáférésre, és visszakeresésére valósítottak meg. Vita tárgya, hogy egy fájlrendszer tekinthető-e egy speciális adatbázis kezelő rendszernek (DBMS) vagy nem. Tény ugyanakkor, hogy több fájlrendszer megosztása alapvetően az adatbázis technológiák jellemzője.

    Forrás: Wikipedia - Fájlrendszer

    Az NTFS vagy New Technology File System (új technológiájú fájlrendszer) a Microsoft Windows NT és utódainak (Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003) szabványos fájlrendszere.
    ...
    A Linux kernel csak NTFS olvasási képességgel rendelkezik.

    A Captive NTFS projekt hozzáférést biztosít az NTFS fájlrendszerhez, felületet biztosítva az operációs rendszer és az ntfs.sys között, ami szinte minden Windows telepítésen létezik. Azonban ez csak nagyon lassú írás/olvasási lehetőséget biztosít, vannak adatvesztéssel járó esetek és korlátozza az írható fájl méretet is.

    Linux, OS X, FreeBSD, NetBSD és Haiku alatt Szerédi Miklós és Szakacsits Szabolcs révén a FUSE és az NTFS-3G technológiák segítségével stabil és teljes támogatottságú az NTFS fájlrendszer elérése, a hozzáférési jogokat leszámítva.

    A Mac OS X 10.3-as verzió felett képes olvasni NTFS köteteket.

    Forrás: Wikipedia - NTFS
  • Vardar
    #222
    Mik ezek a a fájlrendszerek? És min vitáztatok?
  • zvaragabor
    #221
    Ja értem.