340
ingyenes, jogtiszta operációs rendszerek a Windowson és a Linuxon kívül
  • ZilogR
    #140
    ámen ;)
  • Vardar
    #139
    Legyen a vége annyi, hogy nem létezik biztonságos operációs rendszer csak olyan amit nehezebb hackerelni és nehezebb vírust írni rá.
  • vegicsek
    #138
    Persze, ez nem kizárható, de ezeket az op rendzsereket hackerek tökéletesítették.Amúgy szerintem sokkal valószínűbb, hogy az ilyen olyan antivírusaal meg tűzfallal vírust kap az ember windows alatt, mint hogy megjelenik egy több éve fejlesztett Linux vírus.Persze minden lehetséges.Én még viszont egyenlőre biztonságosabbnak tartok egy nyílt forráskodú rendszert, mint egy agyonfoltozott Vistát.
  • ZilogR
    #137
    anno, amikor felvételiztem a BME-re (1994-ben ;) ), elmentem a nyílt napra és volt egy matekelőadás a biztonsági kódokról. itt az előadó mutatott fekete-fehér pixelekből álló képet, amiken teljesen random voltak a pöttyök, de ha kettőt egymásra pakoltunk, akkor egy (felismerhető) ábrát kaptunk, ami pl. átvilágítva egy széfhez tartozó kulcs volt. Az egyes képek nem voltak önmagukban reprodukálhatóak még akkor sem, ha az egyik ismert volt (grafikusan volt szemléltetve a nyílt kulcsú titkosítás). Ecsetelte, h ez milyen jó, majd előadás végén jöhettek a kérdések. Miután a leendő idealisták feltették a jobbnál-jobb kérdéseket, jelentkeztem és megkérdeztem:
    Ugye jól értettem, hogy azok ketten, akiknél ezek vannak, megtehetik, hogy összeteszik, amijük van, kinyitják a széfet és elfelezik a pénzt, ugye?! Az előadó kissé fanyalogva azt mondta, hogy igen.

    Tehát amikor azt írod, hogy bárki rávilágíthat a hibákra, és ezt kijavítják, akkor nekem azonnal eszembe jut egy hasonlóan okos közösség, aki nem fog ezekre a hibákra rávilágítani!

    Az élet nem habostorta és lágy meleg ölelés egy verőfényes nyári napon.
  • ZS90
    #136
    erről sajnos nem tudok nyilatkozni, én nem töröltem le az Ubit :)
  • Dying Soul
    #135
    #101-re plz!
  • ZS90
    #134
    nem értem miért kell apróságokba belekötni... mindenki érti hogy miről van szó...
  • Vardar
    #133
    Soha nem is volt. Azt akarom kifejezni, hogy ebben a fórumban olyan INGYENES, JOGTISZTA OPERÁCIÓS RENDSZEREKRŐL FOLYIK ESZMECSERE amik a 2 legnépszerűbbön kívül léteznek.
  • homeless
    #132
    Van de én karakteres böngészőre gondoltam. pl lynx. Azt nem néztem, hogy van e solarison, de a szerverre nem kell böngésző.
  • BIZ0906
    #131
    A Windowst azért támadják mert az sokkal híresebb lett mint bármelyik másik rendszer ha a Linux lenne a híres a Windowst dícsérnék mert támadhatatlan. Azon is van bőven hely a betörésre "nincs tökéletes védelem"
  • BIZ0906
    #130
    "ingyenes, jogtiszta operációs rendszerek a Windowson és a Linuxon kívül" Mióta ingyenes a Windows?
  • Vardar
    #129
    1. Én olyanokra gondoltam amik PC futnak. Vannak akiknek nincs pénzük/szükségük kézi számítógépre.
    2. A nyílt forráskódnál okosabb emberek dolgoznak.(hüly@k nem dolgoznak vágnak bele)
    3. Vannak emberek akik utálják a Windowst és vannak felfedezők akik az ismert szoftver határain túl barangolnak. Kell ellenzék mert a Microsoft monopóliuma elképzelhetetlen lenne mert a világ nem tűri az egyeduralmat.
  • ZilogR
    #128
    "ingyenes jogtiszta operációs rendszer"

    ha veszek egy Palm kéziszámítógépet, azon jogtiszta operációs rendszer van. gondolom, nem effélére gondoltál, hanem valami olyasmire, amit le tudok tölteni egy hardverre és ott futtatom és az azon a hardveren egy operációs rendszer. ha meggondolom, ez is ugyanaz, egy régi palm-omon frissítettem egyszer az oprendszert 3.0-ról 3.3-ra - ingyen. akkor ez is jó...

    Palm-on van minden, ami win alatt, ráadásul elfér a zsebemben. Az a vicc, hogy egy tíz évvel ezelőtti Palm is tudott modemen keresztül lógni a weben és böngészhettem a puszta közepén is.

    Symbian is hasonlóan fel van szerelve és 10kHUF alatt már lehet is elmélyedni a rejtelmeiben. Van hozzá SDK, amivel lehet is fejleszteni az oprendszer alá, persze ott a JAVA, sőt VisualBASIC-ban is lehet próbálkozni. De a legjobb, hogy írtak rá szorgalmas kis programozók Python fordítót, így egy metróút alatt meglehet írni egy rövid szkriptet, amivel le lehet txt-ben menteni a legutóbbi látogatásom óta befutott hozzászólásokat a topicból. A jó az, h mivel ez egy telefon, fel is csatlakozik és már szipkázza is az adatokat. ;)
    -----


    Ugye, azért jól érzem, hogy istenigazából senkinek semmi baja a Win-el: mindenki gondolja csak át: az esetek 99%-ában NEM Windows-hoz eredetileg "adott" szoftvereket használnak: MP3 lejátszót, filmlejátszókat, webböngészőket, játékokat... szinte mindegyik szoftver létezik más operációs rendszer alatt, így mi magunk dönthetünk, h milyen oprendszer, de ugyanaz a szoftver.

    Vagy: a felhasználók elhanyagolható töredéke kattintott valaha a "Vezérlőpult"-on - egyszerűen lényegtelen a felhasználók jelentős részének, hogy milyen az operációs rendszer. Csak az számít, hogy kompatibilis legyen a régebbi, megszokott cuccokkal, menjen rajta, amit fél füllel hall a kollegáktól és jól nézzen ki.

    Azt is jól gondolom valszeg, hogy a felhasználók jelentős többsége el sem tudná itt most nekem mondani, mi is az, hogy operációs rendszer, mik a feladatai (ahogy én sem). A többség hallomás és félinformációk alapján mond véleményt, javarészt semmilyen tudás és tapasztalat nincs mögötte.

    A kialakult "ellenérzések" jól helyretehetők, ha valaki venné a fáradtságot, hogy az egyes oprendszerek időrendi sorrendjét felállítaná itt (pl.: Linux kernel 1991 augusztusában már döcögött, míg az első Windows operációs rendszer a Windows NT 3.1 csak 1993-ban jelent meg!)

    Van egy hasonló érzésem a többi "kisebb" oprendszerrel kapcsolatban is: vagy célfeladatokra készültek anno és a "mag" tovább él néhány mai termékben, vagy hasonlóan "ellenérző" tehetséges informatikus akarja megmutatni, hogy a világ nem fenékig Windows ;)

    én azért annyi előnyét érzem a Win-nek, h egy társaság felel érte, míg a szabad kódú szoftvereket nem feltétlenül szakmabeliek java fejleszti... (mert azért érzi az ember, ha valaki informatikai céget akar a piacon sikeressé tenni, ahhoz nem egyszerűen jó programozókra van szükség, mégcsak nem is nagyon jó programozókra, hanem egyenesen a legjobbakra - mivel a szabad szoftver fejlesztőin "kisebb a piaci nyomás", így nem biztos, hogy érzik a felelősséget)
  • yesss
    #127
    ott a pont
  • vegicsek
    #126
    Nem érted, a nyílt forráskodú oprendszerek épp attól biztonságosabbak, hogy bárki rávilágíthat a hibákra, és ezt kijavítják.
  • yesss
    #125
    hogy a viharba ne lenne(szójárásom) annyit tesz hogy persze hogy van
  • Vardar
    #124
    "hogy a viharba ne lenne" ez mi akar lenni?
  • yesss
    #123
    1. van hozzá alap böngésző de lehet olyat felrakni a mit akarsz
    2. honnan tudjam:D:D?
  • Vardar
    #122
    Mi van? Milyen program nyelvem írták a Solarist?
  • zvaragabor
    #121
    http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_virus#The_vulnerability_of_operating_systems_to_viruses
    "The vulnerability of operating systems to viruses" című bekezdés.
  • yesss
    #120
    hogy a viharba ne lenne
  • yesss
    #119
    ha én vírust írnék az vicces lenne.......
  • Vardar
    #118
    Már másodikak vagyunk!!! "max valami karakteres böngészővel lehetne netezni" nincs a Solarison egy nyamvadt böngésző se?
  • Vardar
    #117
    Ha én írnék vírust akkor biztos, hogy nyílt forráskódúra, népszerűre, "biztonságosra" hajtanék. Solarisnál is belső fertőzés miért nem lehetséges?
  • ZilogR
    #116
    ha én vírust írnék, biztos olyan oprendszert választanék, aminek a forráskódja nyílt. sokkal egyszerűbb egy teljesen ismert rendszer hibáit kihasználni, mint egy "fekete doboz"-ét.

    ennek ellenére érdekes módon épp fordított a helyzet. valszeg érzelmi szálak húzódnak a háttérben ;)
  • Vardar
    #115
    Már nagyon döngetünk 3.-ok vagyunk. 2 napos topic harmadik! Volt olyan felhasználói programok topic ami ennél jobbat ért el? (Biztos volt de kevés)
  • vegicsek
    #114
    Hmm, mifene, tényleg nem járnak erer VIP fórumozók
  • Vardar
    #113
    20 kbyte alatt nem lehet képet feltenni operációs rendszerről.
  • yesss
    #112
    ok megoldhatjuk....
  • Vardar
    #111
    Ilyet csak VIP fórumozóktól kérj.
  • yesss
    #110
    azért mondom...
  • Vardar
    #109
    A 4.-dik legnépszerűbbek vagyunk.
  • yesss
    #108
    kéne vmi képet belökni a topicka azé mégis adjuk mega móndját...
  • Vardar
    #107
    aha.
  • yesss
    #106
    nem mondom hogy díjnyertes skinje van de a Solaris 10 be azért erre is figyeltem amugymeg pont ezért biztonságos mert főként szerver gépeken van gondolj bele ha pont aszervergép fertőzödne meg és onnan az összes többi aki rácsatlakozik....
  • zvaragabor
    #105
    Ráadásul a vírusírók elsődleges célpontja a legelterjedtebb operációs rendszerek. Minél többen használnak például Windows-t, annál nagyobb kárt tudnak okozni a vírusok, annál több információt tudnak ellopni a kémproramok, annál több zombigép jön létre.
  • homeless
    #104
    Ez butaság. Solaris elsősorban szervereken van, ebből kifolyólag grafikus felület sincs, max valami karakteres böngészővel lehetne netezni, így nem tudom elképzelni, hogy kerülhetne fel rá a vírus. A rendszergazdák nem fognak felelőtlenül minden szart leszedni, csak azt ami kell, és ha kész a szerver akkor gyakran hónapokig hozzá se nyúlnak, csak a frissítések telepünek, de az is gyakran automatikus.

    Ha meg valaki desktopnak használja grafikus felülettel, akkor tegyük fel, hogy írnak rá egy vírust, de az max root jogokkal lenne képes kárt tenni, de ha mégis lefutna normálisan mezei user jogokkal, akkor a sun van olyan komoly cég, hogy ezt akár már másnapra kijavítsa.
  • Vardar
    #103
    Szerintem ő PC-re valóra gondolt.
  • ZilogR
    #102
    én a Nokia 3650-emen is meg tudtam nézni a Mátrix 2-t. Ma egy ilyen teló 6-8eFt, ezért kapod a vasat, ott figyel egy régebbi Symbian, rengeteg szoftver van rá weben. Egy jó lejátszóval az avikat mint a huzat lejátssza feliratostul, mindenestül (persze érdemes átkonvertálni őket előtte a kis kijelzőre ;) ).

    a mostani Nokia-k ennél sokkal jobb felbontással rendelkeznek és van sztereo kimenetük. ideálisak út közbeni avi nézésre, MP3 hallgatásra. közben meg wifin nyomhatod az SG-t.
  • Dying Soul
    #101
    Na nekem nem jött be végül az Ubuntu.
    Ha törölni akarom a partícióját, akkor elég, ha ITT jobb katt rajtuk és delete?