340
ingyenes, jogtiszta operációs rendszerek a Windowson és a Linuxon kívül
  • Vardar
    #1
    Azért hoztam létre ezt a fórumot, hogy ingyenes jogtiszta operációs rendszerekről legyen szó azoknak akik a Windows és a Linux után más felé tekintenek.
  • soma22
    #2
    akkor pl sorolhatnál ilyeneket
  • homeless
    #3
    Solaris, bsd-k
  • soma22
    #4
    képek leírások stb?
  • Vardar
    #5
    FreeDOS
    link
  • MM2
    #6
    Ubuntu : Ingyenes, jogtiszta, magyarított: http://ubuntu.hu/
  • soma22
    #7
    ubuntu jó, most xp mellett suse van fenn, az is tetszik.(de mindkettő linux)

  • kollektor
    #8

    Microsoft Windows
    Minix
    MVS
    NetWare
    OS/2
    BeOS
    BSD
    CP/M
    DOS
    GEM
    MVS
    OS/360
    OpenVMS
    QNX
    TOS
    TRIPOS
    UNIX
    Xenix
  • MM2
    #9
    Windows 1.0 nem jó? az keveset emészt XD
  • Vardar
    #10
    Én mondjuk azért is csináltam ezt, hogy a más operációs rendszert használók elmondják tapasztalataikat.
  • Vardar
    #11
    Az OS/2 támogatása már megszűnt vagy nem? Windows 1-et meg honnan szedsz le?
  • Vardar
    #12
    És meglehetősen modern.
  • joebacsi
    #13
    hát azt tudtam, hogy a 21dik században a hetero már nem trendi, node ez már túlzás :D
  • passatgt
    #14
    qnx tudtommal nem mezei usereknek való és a nasa is ezt használja:)
  • scorpeeon
    #15
    Ezt a mondat kicsit félreérthető, úgy is lehet értelmezni, mintha a Linux nem ingyenes jogtiszta rendszer lenne, hanem ugyanolyan fizetős sz@r lenne, mint a windows. Szóval a Linux-ot ne említsük egy kalap alatt a windowssal...
  • Vardar
    #16
    Bocs ha félreérthető voltam. Azt akartam kifejezni, hogy a 2 legelterjedtebb operációs rendszer vannak más ingyenes, jogtiszta alternatívák hobbi winchesterre, rendes "fő" operációs rendszernek(nem virtuális gépre)
  • vegicsek
    #17
    Mac?
  • Vardar
    #18
    Az ingyenes? Az csak Apple gépeken megy nem?
  • homeless
    #19
    Solaris: Elsősorban szervereken hatékony, de van neki szép grafikus felülete is.(jds meg van egy másik csúnyább is, de gnome-ot, vagy kde-t is fel lehet húzni rá). A fontosabb linuxos programoknak solarisra is vannak csomagjai. Ingyenes, csak a supportért kell fizetni, meg aki fizet azok kapnak extra update-eket is. Aki nem fizet az "csak" a biztonsági frissítéseket kapja meg. De fél évente mindig kijön egy új relase, amibe már benne vannak ezek az extra update-ek.

    Kép:
  • Vardar
    #20
    Olyan Windows szerű. Na ilyenekre gondoltam. Én majd a FreeDOS-t próbálom feltenni virtuális gépre.
  • Cat 02 #21
    Solarison asszem gémek is mennek de csak olvastam nem bizti
    de ott van a Machinston is bár az lehet csak Mac gépeken megy
  • Vardar
    #22
    Ja csak Mac gépeken megy a segítséget kérek topicban volt múltkor kérdés és nem lehet.
  • ZilogR
    #23
    esetleg Symbian, PalmOS? Én nagyon nem értek az informatikához, a "nem virtuális gépen", az azt jelenti, hogy a szgép eredeti oprendszere úgy csinál, mintha annak az oprendszernek, amit fel akarok rakni, annak megfelelő vason figyelne?
  • soma22
    #24
    az a bajom ezekkel, hogy el vannak nyomva, alig van róluk infó, a támogatásról nem is beszélve. a linux erőlködik(szerencsére) és ennek meg is van a hatása, de msnek még mindig nagy a használói köre azért mert egyszerüen beszerezhető hozzá minden(akár infó, akár progra) a játékokról nem is beszélve.
  • ZilogR
    #25
    ...és egy gyors kérdés guruknak: a régebbi mobiltelefonok (pl.: egy Ericsson T28) grafikus felületét és a programot, ami ellátta a GSM, üzenetküldés/fogadás, WAP, stb funkciókat, azt hogyan csinálták?

    Ehhez volt egy külön oprendszer ezeken a kicsi hardvereken, vagy úgy képzeljem, mintha mikrovezérlő-program futtatás lenne, ami kommunikál egy GSM-kártyával, amiben ott figyel a SIM (pl.: szabványos AT parancsokkal) és a mikrovezérlő végzi a felhasználóbarátságot?
  • tzsoltika
    #26
    Megnéztem az Ubuntu-t és tetszik :) Lehet ha letöltöm csak félek hogy nehogy elb*szak valamit a Windowsal. Te minden nap használod? A Windowból majd hogyan tudok átmenni az Ubuntura? Ami van a merevlemezen azt tudom használni ubuntu alatt is (pl windowson telepitett játékok)?
  • homeless
    #27
    Nincs az elnyomva, csak nemrég lett ingyenes, ezért kevesen ismerik. A fizetős solaris-t nyilván nem reklámozták mezei usereknek, mivel nem nekik szánták.

    Amúgy olyan dolgok vannak benne ingyen, amik windowsba sose lesznek még pénzért se(zónák, zfs, dtrace...). Ezek megintcsak nem az átlag felhasználóknak készültek, de akik csak neteznek, meg szöveget szerkesztenek azoknak is megfelelő oprendszer lehet a solaris(és a linux is), játékok nem mennek rajta.
  • Dj Faustus #28
    "Lehet ha letöltöm csak félek hogy nehogy elb*szak valamit a Windowsal."
    Kell szabad, partícionálatlan terület a Linuxnak (ha nem lenne, méretezd át például Partition Magic-kel vagy hasonló szoftverrel a partíciókat úgy, hogy legyen elegendő hely), majd a Linux partíciómanagerével hozz létre egy új partíciót a Linuxnak (én 4 GByte-tot hoztam létre), egy kisebbet (2*RAM mérete...) a swapnek (ez olyan, mint a Windowsban a lapozóállomány).

    "Te minden nap használod?"
    Én például igen. Egyre növekvő mértékben.

    "A Windowból majd hogyan tudok átmenni az Ubuntura? "
    Az Ubuntu tesz fel bootmanagert, amivel ki tudod választani a megfelelő operációs rendszert.

    "Ami van a merevlemezen azt tudom használni ubuntu alatt is (pl windowson telepitett játékok)?"
    Az állományokat el tudod érni (javaslom majd telepítsd fel az NTFS Configuration Tool-t). Egyes Windowsos alkalmazások, játékok képesek futni Wine segítségével is, de sok Linuxos alternatív program és játék létezik.
  • tzsoltika
    #29
    köszi! Majd holnap nekiállok mert most nincs elég energiám hozzá :)
  • asysoft
    #30
    MacOSX csak hivatalosan nem megy PC-n, nemhivatalosan viszont igen (OSX86ra keress rá).
  • zvaragabor
    #31
    Azon a teszt gépen kívül még van 2 kisvinyóm, az egyikre valszeg free dost-t teszek én is.
  • SimaSuna #32
    a Lindows-t kihagytad..

    nekem van..kipróbáltam..jóó szép..csak hát exe alkalmazásokat nem támogat..
  • kollektor
    #33
    kimaradt még pár darab egyéb is :)
  • Dying Soul
    #34
    És ha letöltök vmi programot, akkor azt gondolom úgy kell néznem, hogy Linuxos legyen?
  • HiPPoNaX
    #35
    igen, linuxon tulnyomoreszt linuxra irodott alkalmazasokat hasznal az ember
  • Vardar
    #36
    Lindows? Ez mi? .exe nem támogat? akkor mit? .bat .sys?
  • ZS90
    #37
    a Lindows sima Linux disztribúció: Lindows

    Engem ez a Solaris érdekelne, ez is Linux alapú, vagy teljesen más? milyen fájl rendszert használ stb... erről tudna vki bővebben írni?
  • SimaSuna #38
    linux és windows keveréke..
    jól néz ki..csak 3 partriciót csinál..1 8kbyte, 1 130mb, + a felmaradó hely.
    többnyire linux progikat lehet feltelepíteni..van beépítve winamp,win media player
    el van téve a lemeze..ugyanis sehol nem találok már Lindows-t
    köszönhetően a Microfos perének..amiben perelte a Linspire céget a Lindows név Windows hasonlóságáért..

    jóhogy a puma a puli miatt még nem perelt xD
  • Gábor
    #39
    Én is most kezdtem kubuntuval barátkozni.
    Dual boot-on vagyk egy xp-vel (jogtiszta) egy 5024-es acer-en. Még nem probáltam, de a windows-t lehet mountolni linuxban, és akkor elméletileg hozzáfér a fájlokhoz.

    Más: a kubuntu beállításánál két nehézségbe ütköztem:
    -x700 mobil radeon a fenének sem akar 3d hw renderinget
    -a wifi kártyám sem akar felismerődni.
    Mindkét probléma nagyon népszerű a laptopos kubuntusok körében. Kérdezném, hogy van-e itt valaki, akinek bevált gyógymódja van a problémákra?
  • Vardar
    #40
    Ez kell a FreeDOS telepítéséhez link:
    fdfullcd