340
ingyenes, jogtiszta operációs rendszerek a Windowson és a Linuxon kívül
  • zvaragabor
    #300
    Itt is van egy adag ingyenes operációs rendszer.
  • Dj Faustus #299

    FreeDos Virtualboxban bootolás után


    Debian telepítő Virtualboxban
  • jacky87
    #298
    De bizony van még pár!
    http://www.freeos.com/download.php innen elég sok letölthető!
  • Vardar
    #297
    Nekem is. Én is majd felteszem valamikor VirtualPC-re.(PC-DOS 2000-el együtt)
  • zvaragabor
    #296
    Szerintem ezzel a véleménnyel még várj. Ezelőtt még nem volt DOS a kezem alatt, így ez egy teljesen idegen OP rendszer a számomra kezelésügyileg. Úgyhogy még egyenlőre meg kell tanulnom többé-kevésbé a használatát.
  • Vardar
    #295
    Kihalt a topik.
    zvaragabor feltette a FreeDOS-t kis vinyóra remélem ír majd véleményt róla. Nincs több új ingyenes operációs rendszer?
  • Vardar
    #294
    Mi fáj? Megkérdeztem, hogy használ-e valaki Blackpanther-t meg Frugalware-t. Jó leállok a DOS-al.
  • Zsoltika 007
    #293
    Istenem! Zárjuk már be a topikot! Ez már fáj!
  • Vardar
    #292
    DOS-t használ valaki? Blackpanther-t, Frugalware-t?
  • Vardar
    #291
    Te melyiket ajánlod?
  • Vardar
    #290
    Kösz Faustus ilyeneket sose találtam volna meg. Lehet, hogy 1 év múlva kész lesz a saját Linux verzióm.(Akkora már talán házigazda leszek)
    Ebből jön kérdésem: Van valaki aki megpróbált már operációs rendszert írni?
  • Dj Faustus #289
    "És a kernel magában még nem operációs rendszer? A felület hiányzik hozzá ugye?"
    A kernel önmagában még nem operációs rendszer, csak egy mag.
    Sok mindent tud, de ahhoz, hogy a felhasználó (vagy az alkalmazói program) használni tudja a kernelt pár dologra még szükség van.
    Bővebben

    "C-hez tudtok valami segédletet adni?(könyv, fejlesztői környezet)"
    Dev-C++
    Microsoft Visual C++ 2005 Express
    TurboExplorer C++
    Továbbiak

    prog.hu - abC
    CodexOnline - A C programozás alapjai
    Áruház
    Programozás.lap.hu
  • Vardar
    #288
    És a kernel magában még nem operációs rendszer? A felület hiányzik hozzá ugye?
    OFF
    C-hez tudtok valami segédletet adni?(könyv, fejlesztői környezet)
  • Dj Faustus #287
    "És a Linux kernellel mit érek?"
    Az a Linux disztribúciók magja, az kezeli a hardvereket, hidat nyit a hardverek és a programok között. Illetve kezel sok egyebet is: tűzfalat, fájlrendszereket, stb... A Linux egyik legfontosabb része.

    "FreePascal-ban lehet írni operációs rendszert?"
    A FreePascal tanulónyelvnek jó, alkalmazásokat is lehet vele készíteni - bár a jelenlegi GUI-s környezetben nagy sikerű szoftvereket nem ezen a nyelven írják - de operációs rendszert C-ben és assemblyben készítenek.
    Mellesleg egy operációs rendszer készítése nem egyszerű feladat. Ha nem tudsz C-ben jól programozni, nincs erős assembly ismereted, akkor ezeket meg kell tanulnod.

    "Akkor ezzel a Neobookkal "programokat" lehet csinálni?"
    Futtatható állományba rakott bemutatókat. Kb olyasmi ez, mint a Macromedia Flash-ből kreált "projektorállományok".
  • Vardar
    #286
    Akkor ezzel a Neobookkal "programokat" lehet csinálni? (Önállóan futó PowerPoint prezentáció?) És a Linux kernellel mit érek?(valami segítség hozzá mit kell írni, milyen fordítóval hova?) FreePascal-ban lehet írni operációs rendszert?
  • homeless
    #285
    loool, megnéztem ezt a R-Windows PE-t. Ez nem egy op.rendszer, hanem egy windows fikázó vicces interaktív cucc. Töltsd le és próbáld ki, pár másodperc alatt lejön.

    Ezzel csinálták. Semmilyen programozási ismeret nem kell hozzá. Egy oprendszer készítéséhez pedig nagyon komoly szinten ismerni kell legalább egy programnyelvet. Leginkább c meg assembly, de unix szerű rendszereknél nem árt egy "kis" perl, python, bash, stb... ismeret sem.

    De ha ennyire érdekel a téma akkor innen letöltheted a linux kernel. a v1.0 94-es és kb 1MB, de a historicon belül vannak régebbi verziók is. Pl 0.01 ami 91-es. Belenézhetsz a forrásokba.
  • Vardar
    #284
    Az R-Windows PE-t készítő srác (V. Miki) azt írta egy fórumba, hogy Neobookkal csinálta. Azt kérdeztem ez lehetséges-e? És működni is fog?
    a fórum
  • homeless
    #283
    LOL. Ez olyan mint a játékkészítő program? Nem programmal szoktak op.rendszert készíteni, hanem progamnyelvvel. Leginkább c-vel és assembly-vel.
  • Vardar
    #282
    Hogy lehet készíteni egy egyszerű operációs rendszert? Hallottam, hogy valami Neobook nevű programmal működő képes operációs rendszert lehet csinálni(R-Windows PE). Ez igaz?
  • Dj Faustus #281
    "Kérdezem újra: melyik DOS fajták a legmodernebbek?"
    A vállalatoknál az MS-DOS terjedt el a legfrissebb önálló változata a DOS 6.22.
    MS-DOS

    "Apám munkahelyén OS/2 alapú az operációs rendszer de hogy mi azt nem tudja pontosan."
    Ennek is utánanézhetsz:
    A company called Serenity Systems has been reselling OS/2 since 2001, calling it eComStation. The latest stable version is 1.2, released in 2004, and version 2.0 is due for release early 2007.
    Wikipedia: OS/2 - Fading out
    EComStation
  • Vardar
    #280
    DOD=DOS
  • Vardar
    #279
    Az OS/2-ről tudom, hogy halott éppen ezért kérdeztem, hogy valami fanokból álló csapat nem írja-e tovább? Apám munkahelyén OS/2 alapú az operációs rendszer de hogy mi azt nem tudja pontosan.
    Épp az sg-n volt egy cikk, hogy a hazai vállalkozások nagy része még mindig DOD-t használ. Kérdezem újra: melyik DOS fajták a legmodernebbek?
    a cikk
  • Dj Faustus #278
    "Miért vagy ennyire megáldva a dos-al?"
    Szerény véleményem szerint azért, mert még kedves Vardar barátunk fiatal és nem tanult anno DOS-t - és új neki (mint a Unixszerű rendszerek is).
    Ha tanult volna DOS-t és elmélyült volna benne, tudná hogy mire is volt alkalmas akkoriban az a rendszer.
    Rendes hálózatkezelése, csomagkezelése, többszálúság kezelése (jó, volt a TSR, de az ehhez kevés), eszközkezelése nem volt, ergó neten keresztüli (ja akkoriban a net nem volt elterjedve annyira) frissítés eléggé képtelenség.

    Meg vegyük azt is számításba, hogy a Dos szöveges operációs rendszer.
    Ki a franc akar az átlagfelhasználók közül szöveges konzolt használni mostanában?
    Mert rendszergazda, IT-munkatárs fog - de azt Unix-szerű rendszeren teszi - de egy titkárnő csak pislogni fog.

    Az OS/2 - mint előttem is mondták - halott oprendszer. Bár egy sokat ígérő Windowsra emlékeztető oprendszer volt, de a Windowsnak erősebb volt a marketingje, jobban "rástartoltak" az alkalmazásfejlesztők.
  • Zsoltika 007
    #277
    Biztos hallotta valahol...
  • homeless
    #276
    Miért vagy ennyire megáldva a dos-al?
    2 fajta oprendszernek van jövője. Az egyik a windows a másik meg a unix szerű rendszerek. Dos-al még hobbi szinten se éri meg foglalkozni.
  • Zsoltika 007
    #275
    OS/2 már halott oprendszer teljesen megszűnt a támogatása és a használata is eléggé lecsökkent.
  • Vardar
    #274
    Milyen DOS verziókat használnak manapság? OS/2-t nem frissíti valami hobbi programozó csapat?
  • Vardar
    #273
    Na most leégtem bocs.
  • Zsoltika 007
    #272
    Kicsit utánna kéne járnod az oprendszerek felépítésének fajtáinak stb. Akkor nem kérdeznél lépten nyomon hülyeségeket. Nem rosszindulatból írtam ezt.
  • Vardar
    #271
    Akkor magyarázzátok meg miért nem lehet!
  • Vardar
    #270
    Miért ne lehetne frissíteni egy DOS alapú rendszert?
  • Vardar
    #269
    Mit lol?
  • Zsoltika 007
    #268
    LOL!
  • Vardar
    #267
    Miért ne? Az új DOS-okkal lehet netezni ebből következik a neten keresztüli frissítés.
  • homeless
    #266
    omg. Vicces lenne ha doshoz létezne support:D
  • Vardar
    #265
    Én az összes DOS verzióra gondoltam a kérdéseimben. Melyik DOS verzióhoz van még terméktámogatás?
  • Basic
    #264
    Hát a FreeDos az ingyenes:)
  • Vardar
    #263
    Melyik DOS verziók ingyenesek? Melyikhez van terméktámogatás? Honnan lehet ilyen dolgokról informálódni?
  • Vardar
    #262
    Nem csinálok mert nem kell. Az XP-mel remekül elvagyok a terméktámogatás végéig nem szeretnék váltani.
  • Dj Faustus #261
    "De az adományokból bejön annyi mint amennyit mondjuk a Microsoftnál keresnének?"
    Nem jó az összehasonlítás: egy nagyvállalatot (és annak bonyolult operációs rendszerét) akarsz összehasonlítani egy privát (különböző külső egységekből összerakott) kezdeményezéssel.
    Egyébként 1. ha jó a projekt, akkor lehet belőle bevétele 2. sejtésem szerint a készítő nem ezzel foglalkozik főállásban.

    "És miért a Vistáéval vessem össze?"
    Mert körülbelül azonos "fejlettségi szintű" termékekről van szó - mind a Mac OS X (10.4.x) Tiger, mind a Windows Vista az Apple illetve a Microsoft legutóbbi termékei. A Windows XP 2001-es/2002-es termék (ebből következőleg egy "elavultabb", amortizálódottabb eszköz).

    "Az egy nagy sz*r."
    Tied a pálya: csinálj jobbat.