340
ingyenes, jogtiszta operációs rendszerek a Windowson és a Linuxon kívül
  • Jim Morrison
    #340
    Pentoo ismeri valaki? vagy backtrack et?
  • Dj Faustus #339
    Itt írtam erről - a 3. bekezdéstől kezdve.
  • uiztu
    #338
    És milyen nyelven tanuljak meg? Melyik a legjobb ehhez szerinted? És valami linket a programnyelvről. Tehát valami leírást.
  • Dj Faustus #337
    Kérdésed első felére válaszként ajánlom ezen vagy ezen hozzászólásom.

    Kérdésed második felét ("És, valaki tudna belinkelni hozzá, valami leírást, hogyan kell programozni a ramot, stb. Hogyan működik, milyen nyelv lenne az ideális stb.") pedig már régebben kitárgyaltuk a programozással kapcsolatos topikokban. Először meg kell tanulni a programozás alapjait, majd bele lehet csapni a lecsóba.
  • uiztu
    #336
    Helo!!
    Én nekem van egy régi gépem. És szeretnék rá, egy magánjellegű egyszerű operációs rendszert. Csak annyit szeretnék, hogyha bekapcsolom a gépet, akkor automatikusan elinduljon a betöltőképernyő. Ki lehessen kapcsolni. Bármilyen program telepíthető legyen. Felismerje a dolgokat. Tehát egy komplett egyszerű o.p rendszert szeretnék. És, valaki tudna belinkelni hozzá, valami leírást, hogyan kell programozni a ramot, stb. Hogyan működik, milyen nyelv lenne az ideális stb. Remélem tudtok segíteni.
  • Sharpsh00ter
    #335
    Köszönöm a válaszod.
  • Dj Faustus #334
    "arra lennék kiváncsi hogy akkor a d-meghajtón lévő fájlok el vesznek-e?"
    Ha nem formatálod/törlöd le akkor nem.

    Én mindenesetre azt javasolnám, hogy Partition Magic-kel vagy Gparteddal a D meghajtó üres részéből csípj le egy külön partíciót a Windows 7-nek.
    Vagy ha elég erős a géped, akkor megpróbálhatod virtuális gépben (VirtualPc/VirtualBox/VmWare) futtatni - így nem kell a merevlemezt piszkálnod.
  • Sharpsh00ter
    #333
    Hello, azt szeretném kérdezni hogy két partícióra van osztva a winchestererm C-re és D-re szóval a C-én xp van a D-én meg vannak játékok képek stb. szóval a D-re felakarom telepíteni a windows 7-et és arra lennékkiváncsi hogy akkor a d-meghajtón lévő fájlok el vesznek-e?
    És egyátalán jó ötlet-e a kettőt egyszerre felrakini?
  • TommyC
    #332
    Jó, nincs tűz :D

    hiába van az sda5-ön az XP az a lényeg, h melyiknek van BOOT flag-je, azt kell berakni a lilo-ba; a cfdisk ezt kiírja, az én esetemben ez az sda2;

    ezzel a konfiggal tehát már működik:

    other=/dev/sda2
    label=Windows
    table=/dev/sda

    hátha valakinek segítettem, és bocs h sokat írtam,

    üdv (:
  • TommyC
    #331
    olvasgattam a neten és valami olyat olvastam, h azért nem engedi, mert az sda5 logikai partíció; megnéztem az fdisk-el, de aszerint nem az, viszont a cfdisk szerint már az :S

    azt is olvastam, hogy logikai partícióról nem lehet bootolni, pedig eddig az XP arról bootolt, tehát lehet h valahol logikainak érzékeli és ezért nem engedi a lilo?
  • TommyC
    #330
    a "table=/dev/sda" részt próbáltam átírni "table=/dev/hda"-ra is, de úgysem megy, véletlenül ezt az esetet kopiztam be a "lilo -v"-hez, ezért írja azt h "Boot other: /dev/sda5, on /dev/hda, loader CHAIN"
  • TommyC
    #329
    Sziasztok !!

    Segítségetekre lenne szükségem,
    most telepítettem egy disztrót egy kissebb 4,5G-ás merevlemezre, ezen kívűl van egy másik merevlemezem, amin XP van.

    A linux particiói hda1(boot),hda2(swap) és hda3(root)
    Az XPs particiokat a linux sda2,sda3,sda5(ezen van az XP)-nek nevezte el!

    A lilo-t próbálom bekonfigurálni, mert ehhez adtak utasításokat; így í következőket tartalmazza a lilo.conf (csak a lényeget másolom):

    image = /boot/vmlinuz
    root = /dev/hda3
    label = Linux
    read-only

    other=/dev/sda5
    label=Windows
    table=/dev/sda

    Amikor beírom h lilo -v, akkor viszont a következőt dobja ki:

    Reading boot sector from /dev/sda
    Using MENU secondary loader
    Calling map_insert_data
    Warning: The boot sector and map file are on different disks.

    Boot image: /boot/vmlinuz
    Added Linux *

    Boot other: /dev/sda5, on /dev/hda, loader CHAIN
    Fatal: Partition entry not found.

    Tehát nem engedi h az sda5-ről bootoljak )))): ha átírom sda3-ra, amin nincs XP akkor végigmegy rendesen, de amikor megpróbálok bebootolni róla, akkor leáll a bootolás mert ott nincs semmi ):

    segítsetek please ):
  • circa
    #328
    Most hogy olvasom amit írtam egy kicsit félreérthető, a windows szerűségen a virtuális gépen futtatott XP-t értettem:))
  • circa
    #327
    Engem csak a virtuális gépen futtatott XP érdekelne most, valami olyan leírás hozzá, amit ért egy nem túl gyakorlott linux felhasználó is:)
  • Evin
    #326
    Elvileg Ubuntu.
  • Dj Faustus #325
    Ez egy Linux, ami futtat egy médialejátszót (XMMS), egy böngészőt (Firefox), egy MSN-klónt (talán aMSN), egy médialejátszót (mPlayer?), és egy virtuális gépet (Virtualbox), amin Windows XP fut.
    Bővebben itt írnak róla.
  • circa
    #324
    Helló, azt szeretném kérdezni, hogy itt az első videóban az emberke elindít egy windows szerűséget az egyik abalakon, ezzel kapcsolatban szeretnék érdeklődni, hogy esetleg tud e róla valaki valamilyen információval szolgálni?
  • Dj Faustus #323
    Puppy Linux, Damn Small Linux, Xubuntu, Fluxbuntu, esetleg (url=https://help.ubuntu.com/community/Installation/LowMemorySystems)Ubuntu[/url].
    Vagy ha már valamennyire járatos vagy a Linux használatában (tudsz apt-get install-lal csomagokat telepíteni, meg tudod keresni a megfelelő beállítóállományokat, stb...) akkor Debian (és keresel hozzá egy kis gépigényű ablakkezelőt - például Fluxbox).
  • Vardar
    #322
    Másik gép beadta a kulcsot úgy, hogy van olyan Linux disztribúció ami 444 MHZ-n és max 1 GB-n fut? RAM adatot nem tudok mondani:(
  • nikiherceg
    #321
    Hát ja, a Biosban a Boot menünél az első helyre a CD-ről bootolást állítsd be,utána meg mentsd el és kilép. Aztán Már cd-ről fog indulni. De ha nem értesz hozzá,elsőnek hívj valakit aki élőben elmutogatja neked :-) Vagy keres a neten windows xp telepítésről leírást,tuti van valahol :-)

    üdv: Niki
  • Shark96
    #320
    Segítene vki? A Xp-t nem tom telepíteni, mert nem tudom hogy kell formázni. Ha beteszem a cd-t, és újraindítom a gépet semmi. Kéne valamit álligattni hozzá? tesóm azt mondta hogy nem.......
  • Vardar
    #319
    *98-as:D
  • Vardar
    #318
    Nekünk meg Windows 3.1. Az volt a menő akinek az 1 darab 99-as gép jutott:D
  • nikiherceg
    #317
    Hát öcsé kész idegbajt kaptam,míg végigolvastam ezt a 4 lapot :-DDD Vardar nem baj,ha kérdezel,de ez azért sok volt, vegyél egy infós könyvet abba le vannak írva a dolgok, vagy olvass neten. Nekünk annó még volt dos a suliban :-D
  • Dj Faustus #316
    "1. Nem biztos, hogy lehet bővíteni, nem az én gépem, még nem futtattam Everestet."
    99,9999% hogy lehet bővíteni.

    "2. Na ez jó ötlet."
    Nem teljesen, mivel mind a kettőnek lejárt a terméktámogatása. Ergó, ha hiba (biztonsági sebezhetőség) van benne, azt már nem javítják ki.

    "3. Annyi a Linuxos tudásom, hogy tudom, hogy van. Ne kem ne magyarázz Fluxboxot és társait."
    Akkor miért keresel más operációs rendszert a Windowson kívül?
    Kénytelen-kelletlen tanulnod (migrálódnod) kell, akár melyiket is választod.

    Azért javaslom a Linuxot mert ennek a legjobb az elterjedtsége, támogatottsága a Windows után, ehhez kaphatsz megfelelő segítséget, erre van a legtöbb szoftver (Firefox, Openoffice).

    Fluxbox, XFCE, Gnome ezek ablakkezelők amelyek a Linux grafikus kinézetét valósítják meg különbözőképpen. Az Ubuntu a Gnome-ot használja (ez nagyobb erőforrásigényű), a Xubuntu az XFCE-t (kisebb erőforrásigény).

    "4. Nem vesznek új gépet."
    Előbb-utóbb rá lesznek utalva.
    Vagy a hardver fog kipusztulni (a mai tömeggyártott világban melyik számítógépet használod 10 évnél tovább); vagy az alkalmazások erőforrásigénye lesz túl sok.
  • Vardar
    #315
    1. Nem biztos, hogy lehet bővíteni, nem az én gépem, még nem futtattam Everestet.
    2. Na ez jó ötlet.
    3. Annyi a Linuxos tudásom, hogy tudom, hogy van. Ne kem ne magyarázz Fluxboxot és társait.
    4. Nem vesznek új gépet.
  • Dj Faustus #314
    Lehetőség 1.: Memóriát bővítesz (amennyit csak lehet), és Windows XP-t használsz (akár nLite-tal megberheltet, klasszikus Win9x-es kinézettel).
    664 MHz-es Dell gép 256 MByte Rammal, 450 MHz-es Sony Vaio laptop 192 MByte Rammal, 1 GHz-es AMD Duron procis gép 384 MByte Rammal működik Windows XP-vel.
    Lehetőség 2.: Régebbi Win 9x-es széria, vagy Windows 2000.
    Lehetőség 3.: Linux disztribúció egyszeribb ablakkezelővel (XFCE, Fluxbox).
    Nem kell hozzá (túl sokat) parancssorolni (a különböző programok a csomagkezelőből - pl.: Synaptic - könnyedén felrakhatóak). Tud nettel bánni (remekül), van rajta Openoffice is.
    1 GHz-es AMD Duron gépen 384 MByte Rammal Ubuntu (Gnome ablakkezelővel!) is elfut. 450 MHz-es Sony Vaio laptop 192 MByte Rammal Knoppix Live-ot is elfuttat.
    Lehetőség 4.: Dolgozol, takarékoskodsz, és új gépet veszel (És telepítesz Vista-t vagy amit akarsz).
  • Vardar
    #313
    Na akkor még egyszer:
    Kellene egy olyan grafikus operációs rendszer ami nem használ a mindennapi teendőkben parancssort. Lehetőleg ingyenes, (Open)Office-t kezelje , nettel is tudjon bánni, FF-t támogassa, ne nagyon legyen sebezhető, 1 GHz-s, 128 MB-os Ramos gépen ne lassan fusson.
  • Dj Faustus #312
    "1 GHz-s 128 MB RAM-os gépen mi fut jól? "
    Debian Linux parancssorosan vagy valami egyszeribb ablakkezelővel (XFCE), vagy például Xubuntu (ez is Linux). ;)
    Több memóriával futna rajta rendesen Windows XP is.

    "Az milyen? Mennyit igényel alapból?"
    Processzor 133 MHz vagy magasabb órajel-frekvenciájú Pentium-kompatibilis processzor (CPU). A Windows 2000 Advanced Server számítógépenként maximálisan nyolc processzort támogat.

    Memória Legalább 256 MB RAM ajánlott (legalább 128 MB, legfeljebb 8 GB támogatott).

    Merevlemez 1,0 GB szabad hely a merevlemezen.*

    Meghajtó CD-ROM- vagy DVD-meghajtó.

    Monitor VGA vagy nagyobb felbontású monitor.

    Perifériák Billentyűzet és Microsoft egér vagy ezzel kompatibilis mutatóeszköz (nem kötelező).

    Egyéb *MEGJEGYZÉS: Hálózati telepítés esetén a megadottnál nagyobb szabad lemezterületre van szükség. Bővebb tájékoztatásért forduljon Az első lépések című dokumentációhoz.

    Forrás

    "98 alatt fut a 2003-as Office(Open Office esetleg?)"
    Olvass utána!
    Openoffice
    Office 2003

    "Van a 98-nak valami ingyenes klónja?"
    Linux ;)

    "A React OS mennyire jó? Alapból mi van benne? Kompatibilis az XP-vel? (Open)Office fut rajta?"
    Olvass!!!!
  • Vardar
    #311
    Az milyen? Mennyit igényel alapból? 98 alatt fut a 2003-as Office(Open Office esetleg?), új játékok? Van a 98-nak valami ingyenes klónja? A React OS mennyire jó? Alapból mi van benne? Kompatibilis az XP-vel? (Open)Office fut rajta? Jó már fő operációs rendszernek? 1 GHz-s 128 MB RAM-os gépen jól futna?
  • lck
    #310
    Windows 2000
  • Vardar
    #309
    1 GHz-s 128 MB RAM-os gépen mi fut jól?
  • Dj Faustus #308

    Syllable telepítő Virtualboxban
  • Dj Faustus #307
    "A maximális kompatibilitást szeretném. Linuxnál tudtommal ez nincs meg."
    Mire is lehet rárakni a Linuxot?
    Kvázi bármire: okostelefonra, PDA-ra, PC-re laptopra, routerre, akár gyufásskatulya méretű gépre is.
    Firefox, Office van alatta, ingyenes, forráskódja (többségében) elérhető, vannak rajta játékok is, és alkalmazói programok (képnézegető, képszerkesztő, hangszerkesztő, videólejátszó, zenelejátszó, CD-író) is vannak hozzá.

    "BSD? Hallottam már róla de az mi?"
    Ugyanúgy Unix alapú oprendszer (a Linux is az) - ebből következőleg alapvetően nem átlagfelhasználóknak készült - bár a MacOSX is BSD alapú (de abban sok +kiegészítő van).

    "AtheOS"
    It is no longer in development, and has been superseded by the Syllable operating system.
    Forrás: Wikipedia - AtheOS

    Szóval ezt nem fejlesztik tovább, az utódját (Syllable) megnézve, pedig eléggé Unix alapú (lásd a képen: uname, bash; a Wikipedia cikkben: GCC, Emacs, Vim, Perl, Python, Apache,...).
  • Vardar
    #306
    A maximális kompatibilitást szeretném. Linuxnál tudtommal ez nincs meg. BSD? Hallottam már róla de az mi? Wikipediában olvasható pár hobbi operációs rendszer.(AtheOS stb.) Azokról mi a véleményetek?
  • homeless
    #305
    Rossz hírem van: nincs ilyen oprendszer. Amúgy linux miért nem jó? Mert ha az nem jó akkor a többi se lesz, mert mind unix alapú.
  • Dj Faustus #304
    "Cool. Szerintetek melyik helyettesíthetné legjobban a Windowst?(Nem Linux)"
    Ha visszaolvasnád a topikot, rájöhetnél nincs sok lehetőség.
    Miért? Mert:
    1. Szükséges egy erős elterjedtség, ismertség.
    2. A Windowsról való átmigrálás az átlagfelhasználó számra (aki Windowst tanult) nehéz (vagy számára annak tűnik). Ebből következik, hogy elengedhetetlen a GUI (parancssor, Dos kilőve), egyszerűen kezelhetőnek kell lennie (r=1 felhasználók....)
    3. Erős fejlesztői háttér, céges/pénzes háttér kell (Linuxnál, MacOSX-nél ott van).

    És a Linuxot nem hagyhatod ki.
    Miért? Mert elterjedt, ismert, és fejlett alternatíva.
    Esetleg ott van a Mac OSX - ami BSD alapú (azaz ugyanolyan Unixos gyökerei vannak, mint a Linuxnak). De az meg nem ingyenes.
    Szóba jöhetnek még a beépített rendszerek (mobilok, PDA-k, stb...) - de azokra is van Windows meg Linux is.
  • Vardar
    #303
    Cool. Szerintetek melyik helyettesíthetné legjobban a Windowst?(Nem Linux)
    Szempontok:
    1. Office szerűség fusson rajta
    2. Ingyenes, nyíltforráskód
    3. Firefox fusson
    4. Tudja kezelni a hardwareket rendesen
    5. Pár népszerűbb játék azért menjen rajta
    6. Pár népszerűbb mindennapi használatra szánt program fusson.
  • zvaragabor
    #302
    Sőt mi több, ott van a Google is. :)
  • Dj Faustus #301
    Meg itt is