177
  • Molnibalage
    #137
    Igen? És hány fajta lőszereel mászkáljon az a szerencsétlen robot egyszerre? Az őtehetbíráas is véges. ÉS ha hirtelen a másik típusú lőszer kell? Lehet kitárazni..

    Mellelsleg MINDEN védelmi rendszer kellő számú támadóval túlterhelhető Tehát egy idő után már semmit sem ér -e csodás képesség. Az ballisztikus rakátavédelemnek is a gondja. A támadási potenciál növelése kb. egy nagyságrenddel olcsóbb, mnit a védekező növelése, tehát ha TÉNYLEG tud ilyet a robot, akkor több támadó cuccost irányítok feléje.
  • NEXUS6
    #136
    Épp ezt akartam írni! Csak más szavakkal: akkor lesznek a robotok ilyen szítripió szintűek, amikor a rendre majd a Jedik vigyáznak, és mindenkinek vagy lézer pisztoly, vagy lézer kard (vérmérséklet szerint) fog az oldalán fityegni - de mint tudjuk a lézerkard nemesebb fegyver;)))
  • assdf
    #135
    Jol van na, aláirom hogy ma nem képes rá, de egyszer majd valószinüleg képes lesz rá. Megegyeztünk?
    De akkor abban is egyezünk meg, hogy amikor egy robot képes lesz arra amire egy mai katona, addigra valószinüleg az az emberi katona is sokkal többre lesz képes.
    (etc, amikor az a robot képes lesz rá hogy lelője a felé zuduló tüzérségi gránátokat, addigra már az ember sem tüzérségi gránáttal fog rá löni)
  • haxoror
    #134
    "...Ergo gyak. fizikai képtelenség jelenleg)"

    ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ

    Baszki ez hihetetlen! :D
    SOHA nem montam hogy itt, ma és most erre képes lenne egy robot, végig arról beszélek hogy MAJD EGYSZER képes lesz rá te meg megint jössz ezzel a most nem működik szöveggel.

    TUDOM HOGY MOST NEM KÉPES ERRE EGY ROBOT, KÖSZÖNÖM HOGY ÚJBÓL FELHÍVTAD RÁ A FIGYELMEM!
  • haxoror
    #133
    Nemmondod?
    És akkor mi van? Ez a megoldás egy robotnál tiltott?
  • AbyssLord
    #132
    A hozzászólásokat végigolvasva csak azt tudom hozzátenni, hogy a magától döntéseket hozó robot szerintem is nagyon messze van még. Viszont az abszolút nem elképzelhetetlen, hogy a főbb döntéseket emberek adják ki, pl menj x,y koordinátára. Azt nem adja meg az irányító ember, hogy az a robot hogyan megy oda, milyen útvonalat alkalmaz. Még azt is meg merném kockáztatni, hogy kiadják, hogy ezt az objektumot semmisítsd meg. És akkor a robotnak nagy globális kérdésekben nem kell döntenie, hogy ez ellenség vagy nem, csak azt kell tudnia felfedezni, hogy van-e ott valaki, és ezután jelezni az operátornak, aki majd döntést hoz az ügyben. Esetleg olyan akadály elé kerül amit nem tud megoldani, akkor is szól az ember operátornak, hogy baj van. És akkor kézi vezérléssel szépen kivezetik a bajból.

    De azt tényleg elképzelhetetlennek tartom még nagyon sokáig, hogy kiraksz egy robotot valahova, és azt mondod neki hogy nyerd meg a csatát. És ez után neki kéne felállítania egyedül egy stratégiát, felismerni az ellenséget, a semleges embereket, és a társakat, a társakkal együttműködni, és persze mindezt semmilyen emberi beavatkozás nélkül. Ez scifi.
  • Rize Allard
    #131
    Egyetértek! Még mindig lenyomja a mesterséges inteligenciát egy közönséges egér is. Nem hogy egy ellenséges katona...
  • Cukros
    #130
    sztem ez igy baromság ugy ahogy van!mert majd a késöbbi életbe robot a robotal fogják nyomi akor abol vége hosza nem lene az viszont igaz hogy it nem vog ember vére fogyni
  • Molnibalage
    #129
    Hát ha tényleg érdekel a mesterséges intelligencia fejlesztésének mai állása, akkor érdeklődj Dr.Galántai Zoltánnál a BME-n. Tudna mesélni arról, hogy hol tartnuk. Nagyjából sehol..
  • NEXUS6
    #128
    De áttörés azért nem történt itt sem.

    Én sem azt mondom hogy soha nem lesz intelligens robotkatona, csak azt hogy ez még intelligens robotcsótánynak is kevés!;)

    Sőt én nyugodt szívvel kiállnék ellene!
    ;))))
  • BiroAndras
    #127
    A történelem tele van olyan mondásokkal, amikben szerepel a "soha" szó, és ma már csak nevetünk rajtuk.
    Nincs elvi akadája annak, hogy a robotok intelligenciában is utólérjenek minket. Az eddigi kudarcok abból adódtak, hogy olyan keveset tudtunk az intelligenciáról, hogy még a feladat nagyságát sem tudtuk felmérni. Ma ott tartunk, hogy már nagyjából látjuk a feladat nagyságát, és vannak elméletek a megoldásra. Mostanában már a gyakorlati eredmények is kezdenek jönni.
  • Molnibalage
    #126
    A mai védelmi rendszerek képessége egy kb. 2 Mach sebességű cél leszedését teszi lehetővé, ha annak hosszméretekb. 2-3 méter és legalább fél méter az átmérője. A Phalanx rendszerrel Maverick méretű és sebességű célt le lehet szefni.
  • assdf
    #125
    (egyébként nehogy azt hogy manapság azért nem tudnak egy löveget vagy egy rakétát leszedni mert nem vagyunk elég gyorsak, hanem azért mert az a löveg a levegőben halad, fújja a szél ezért nem kiszámitható centi pontossággal a mozgása, rendkivül gyorsan halad és viszonylag "apró" tehát a radar nem képes megállapitani hogy az egy madár vagy egy nagyobb jégdarab ráadásul amivel kilönéd annak pontosan telibe kell kapni mert ha egy mmrel is fölé megy már vége. Ergo gyak. fizikai képtelenség jelenleg)
  • assdf
    #124
    Te figyelj már, tudod te mennyivel repül egy tüzérségi löveg és hogy mekkora a mérete? Ez nem counter strike hogy kispisztolyal is bármilyen messziről fejbelösz bárkit...
  • Molnibalage
    #123
    Barátom, ők söréttel lőnek...
  • haxoror
    #122
    "Valaki azt írta, hogy lelövi a feléje repülő gránátot. Azt hogyan?"
    Az én voltam

    Hogyan? Pont úgy ahogy egy szkillesebb ember is meg tudja ugyanezt csinálni pl agyaggalamb-lövészek.

    Igen, tudom, egy mai(!) robot erre képtelen.
    És valószínűleg a honap reggeli robot, sőt a holnaputáni sem tudja ezt még megcsinálni viszont a pár évtized múlva épülők már igen.
  • MJhunx0
    #121
    sKYNET HÁÁT NEM KÉNE
  • Molnibalage
    #120
    Hát azok nem másféméteres monstrumok és annyi energiát fogyasztanak, hogy aksiról 10 percig se mennének, arról nem is beszélve, hogy egy ilyen mostrum van vagy 200-300kg és nmég nem is raktál rá semmit.


    Az MI még úgy tűnik, hogy NAGYON sokáig nem lesz olyan szinten, hogy teljesen önállóan cselekedjenek.

    A robotok SOHA nem nyomhatnak le minket, mert tőlünk függenek. Mi fegyverezzük fel őket és mi gondozzuk őket, ők csak harcolnak. Ha magukra hagyjuk őket szép lassan tönkremennek. Mellesleg a robotok nagyon sérülékenyek a mozgató elektronika vagy a hidraulika miatt is. Ellövöd a tápot azt szeva. Agyonpáncélozni nem lehet őket, mert különben nem mennek sehova. A robot igen drága. Senki nem tud megenedgedni magán egy milliós robothadsereget sem anyagilag sem technikailag.

    Valaki azt írta, hogy lelövi a feléje repülő gránátot. Azt hogyan? A HAJÓKRA telepített rendeszerek (pl: Phalanx)is csak olyan céllal birkóznak amik legalább a méteres nagyságrenbe esnek, pedig igen brutális vezérlése van és miliméteres hullámhosszú radar. (asszem) Hol tudsz ilyet rápakolni egy robotra?

    A robotok még NAGYON sokáig meg sem közelítik egy ember fürgeségét és "kompaktságát" akadályok leközdése terén. Jelenleg minden robotot megállít egy nagyobb árok...
  • gere1
    #119
    http://www.porkolt.com/other/dog/robot/robotic/pack/mule/army/boston/dynamics/bigdog-the-robotic-pack-mule-770.html
  • Rize Allard
    #118
    Én inkább a külső vázas megoldásokon gondolkodnék a Pentagon fejlesztési irodája helyében. Sokkal kifizetődőbb megoldás több szempontból is:
    1. Nem kell mesterséges inteligencia , se távírányítás
    2. szinte korlátlan mozgástér (repülést ,falonjárás stb extrém dolog kivételével)
    3. összehangolt műveleteket könnyebb végrehajtani kiképzett katonákkal mint robotokkal
    4. ellenség felismerés nem okoz problémát
    5. Ha megfelelő szenzorok vannak a külső vázon akkor gyakorlatilag bármilyen körülmény között alkalmazható!
  • Kornan
    #117
    Jah meg még az,hogy ha egyetlen egy esetben is tévedne a robot és valamilyen kárt okozna akkor amíg kivizsgálják az ügyet az összeset kivonnák a harctérről,hasonlóan ahogy az űrsiklókkal tették a baleset után.
  • Kornan
    #116
    Nem olvastam el az összes hsz-t,szerintem ezeknek a robotoknak még elég korlátozottak a képességeik,véleményem szerint a következő feladatokban vehetnék hasznukat:
    1.Valamilyen létesítmény őrzése,így megspórolnának embereket és a robotok sokkal több időt tudnának egy huzamban őrzéssel tölteni.Főleg éjszaka lennének jobbak az embereknél,ha megfelelő szenzorokkal van felszerelve.
    2.Veszélyes tűzharcok során a katonasággal együtműködve,ilyen robotokat küldenének előre,bár szerintem itt is az emberi irányítás azért jobban működne/működik.
    Több nem jut eszembe.
    Legfőbb problémái ha önállóan működne:
    1.Szélsőséges terepviszonyok akadálya(gödör,meredek lejtő,házak romjai,lépcső...)
    2.Az ellenség felismerése.
    3.Egyéb különleges helyzetek(közelharc,időjárás,robotcsapdák...)

    Az igazi az lenne ha lábai lennének mint a póknak,úgy a terepakadályokat le tudná küzdeni.Az ellenség kiválogatása a civilek közül szinte lehetetlen feladat mivel egy gyereknek vagy védtelennek tűnő nő ruhája alatt is lehet akár valamilyen fegyver,amit látható tartományban nem vesz észre a robot,vagy ha ismerik a robot működési elvét akkor a szenzorok elől is elrejthetik a fegyvert.
    Ha meg nagy számban bevetnék könnyen találnának valami ellenszert rá,valami zavarót vagy ilyesmit,azután meg vihetnék updatelni az egész állományt.
    De a jövőben biztosra veszem hogy nagyobb szerepet kapnak a robotok a szárazföldi harctéren is ahogy fejlődik a technika.
  • Sir Quno Jedi
    #115
    Ebben ugye tévedésben leledzel, mivel a fejlettebb robotok többsége szervomotoros, mégis erősebb lehet egy ilyen szervomotoros robi, mint 10 bivaly. A titok nyitja a hullámhajtómű, ami az űrtechnikából kúszott át a robotikába már jó régen. Ezekkel több tízezerszeres áttételeket lehet elérni kis helyen is és így egy embercsuklónyi robotcsukló is lehet nagyságrendekkel erősebb, mint egy ember. Javaslom nézz utána a dolgoknak, mert egy közepes méretű szervós/hullámhajtóműves robotot sem tudsz lefogni, akkor sem ha te vagy Mr. Universe.

    Az hogy milyen tinilány győzött le milyen robotokat, inkább ne firtassuk, imádom a bulvárt... Maradjunk annyiban, hogy azok a robotok amikkel én dolgoztam egyetlen laza mozdulattal KETTÉTÉPNÉK bármelyik szkanderozni vágyó veszélyes tinilányt... :DDD
  • haxoror
    #114
    Igen, mindezekre egy ember már most képes, egy robot meg majd képes lesz.
  • haxoror
    #113
    Szerintem egyértelmű hogy a robottechnológiának (beleértve a haditechnikai alkalmazást is) hatalmas jövője van rengeteg új lehetőséggel, a kezdet természetesen nehéz de hát mindent el Kkell kezdeni valamikor.
    Semmi okom feltételezni hogy idővel a technológiánk ne lenne képes az általam korábban vizionált robotokat létrehozni, a tudományos fejlődésünknek a jelenkor nem a csúcspantja hanem csak az éppen aktuális állapota.

    Az hogy mi a belátható időtartam és mi nem az inkább nézőpont kérdése, én az 50+ évet esélyesnek tartom egy MI létrehozására.
  • assdf
    #112
    Ez sem igazán helytálló, hogy updatelek a robotokat és akkor majd okosabban lesznek. Szintél alapvető különbség van az ember és a gép gondolkodásmódja között. Az ember legtöbbször képes arra hogy a jelekből olvasson és hogy az egészet lássa. A gép viszont egyenlőre erre képtelen, neki pontosan részletesen meg kell mondani hogy mit és hogyan.
    Például sokszor van olyan hogy a katona meglát valamit és azt érzi hogy nincs rendben valami. Egy kicsit furcsának érzi a tájat, vagy idegesnek tünik a vele szembe jövő ember vagy csak valami zavarja a környezetben de nem tudja hogy mi. Egy veterán katona ilyenkor már felkészül a veszélre, mert bár nem tudja hogy a gond, de érzi ( a tudatt alatt fogott apró jelekből) hogy valami ninsc rendjén.
    Egy gép esetében ezt rettentő nehéz a gépnek elmagyarázni, mert neki mondhatod azt hogyha ott egy nagy zsák az ut közepén az lehet hogy veszélyt jelent mert ellenség van mögötte, de azt már nem tudod neki definiálni hogyha nem egy nagy nyilvánvaló jel van, hanem sok kis apró akkor azt hogy vegye észre és hogy "érezze" meg. Egy ember viszont erre alapból képes.
  • haxoror
    #111
    Viszont egyre fejlettebb robotokat létrehozó emberi(!) találélonyság azért van és lesz is :)

    A take over the world esete nem a heggesztőgép-skynet vonal hanem az emberek által irányított és felügyelt hadművelet ahol a támadó előnyben van a használt harcirobotok miatt.

    Az emberi anatómia sztem eleve nem egy jó jelölt ha harci robotot terveznek, ha már mindenáron a természetből kéne példát mondani akkor inkább egy rovarszerű robotban látnék fantáziát, a moziból ismert terminátor-android elég életképtelen elgondolás mivel a megoldásait korlátozza az emberi forma.
    Az embert nem a (nem túl kimagasló) anatómiája tette domináns fajjá hanem a gondolkodása, harci célú alkalmazásra sztem más utakat fognak a tervezők választani.
  • assdf
    #110
    Ebben viszont egyetértünk, szivesen vennék egy cselédrobotot :DDD
  • assdf
    #109
    Ébredjük már fel. Miről beszélünk? milyen robotgyalogság? Milyen MI? Milyen energiaforrás? Milyen találékonyság?
    Ennek a vitának semmi értelme, kb. olyan mintha arról vitatkoznánk hogy a hiperürben lehet e rakétákal támadni egymást, miközben a leggyorsabb ürhajó is csiga a fényhez képest.
    Nincs itt semmiféle áttörés egyenlőre és nem úgy néz ki hogy a közeljövőben lenne.
    Vmikor a 70es években azt hitték, hogy már nagyon közel vagyunk ahhoz hogy mesterséges intelligenciát alkossunk, és az egyedüli akadályozó tényezőt a számitástechnika kapacitás végességében látták. Most itt járunk 2006ban, a számitási kapacitás szinte végtelen és még mindig nincs MI. A kutatók csak mostanság kezdenek ráébredni arra, hogy alapvetően hibás az az elképzelés hogy az agyunk csak egy csomó logikai kapu és ha ezt leutánozzuk akkor az a gép majd intelligens lesz. Úgy néz ki ez távolról sincs igy, vagy nem úgy müködik az agyunk ahogy gondoljuk, vagy nem vettek figyelembe egyéb tényezőket a kutatók. Összegezve MI nem lesz belátható időn belül, addig pedig a robotok nem mások maradnak mint távirányitású automatikák.
  • haxoror
    #108
    Egy új trükkre nem tudom hogyan reagálhatnak, lehet hogy megoldják de az is lehet hogy totál befürödnek.
    Viszont a következő frissítésnél az összes robot megkapja az updatet hogy hogyan kell az említett helyzetre reagálnia szal a robotokat mszívató trükköt többé egyetlen másik robot sem fogja bevenni, ez eleinte nehézkes de idővel egyre hatékonyabb rendszer.

    Harci robotok tanulási képességgel, hááát...
    Számomra a civilizáció csúcsa a mirelitt pizza, légkondi és robot-háziszolga trió szal engem a robottechnológia inkább ebből a szemszögből érdekel
    Eleve a harci alkalmazásukat veszélyesnek tartom.
  • uniu
    #107
    Nincs robot talalekonysag:) mindenesetre nagyon tetszik, hogy sokan egy heggesztorobottol is megijednek :)) es tole varjak a take over the World-ot:)
    Jo lenne 1 kicsit tisztaban lenni mondjuk csak az ember anatomiajaval. Ha ez megvan rajottok, hogy amit az evolucio kialakitott sok ezer even at, nem igazan lehet meg lekoppintani sem, nemhogy felulmulni.

    Ma meg az is problemat okoz, hogy olyan MI-t gyartsanak ami el tud vezetni egy teherautot hosszabb tavon. Ha jol emlexem errol irt az sg is.
    Olyan harci robotok mint a terminator sztem soha nem fognak letezni, csak a moziban max.
  • Sith
    #106
    Persze ebben teljesen igazad van hogy a harctéri tapasztalatokat pár perc alat fel lehet tölteni s igy a kiképzési idő megrövidul viszont a kérdés az hogy az új helyzetekhez mennyire tud alkalmazkodni menyire képes tanulni? (s egyáltalán jó az ha tanul?)


  • haxoror
    #105
    Ja és szerintem itt pont téged korlátoznak a meglévő haditechnikai ismereteid és nem tudsz igazán elvonatkoztatni a jelenlegi technológiáktól és hadviseléstől.
  • haxoror
    #104
    Légyszíves a csúsztatásaidból hagyd ki az én kommentjeimet, köszi.

    "A gond az, hogy itt a többségnek semmiféle haditechnika jártassága sincs"
    Amiket írtál irrelevánsak mivel itt a robot gyalogságról van szó (ez a cikk címe is) vagyis az emberi gyalogság kiváltása robotokkal, a robotgyalogság csak önmagában természetesen nem fog egy háborút megnyerni viszont a konkrét feladatát jellegéből adódóan jobban fog ellátni mint a hasonló emberi gyalogság.
  • haxoror
    #103
    "az emberi találékonysággal nehéz felvenni a versenyt"

    Pontosan, ezzel csak az a probléma hogy az emberi találékonyság nem az ember katona kizárólagos tulajdonsága hiszen a robotot is (szintén találékony) emberek tervezik és már alapból beleprogramozhatnak olyan kiképzést hogy a robot rögtön a gyártás után veterán tapasztalattal rendelkezhessen.
  • alien47
    #102
    Skynet, Matrix rulez...

    Csak igy tovabb a projectekkel hamarosan eljon a vegitelet napja.

    Igaz most meg kezdetlegesek az eszkozok. Nem kell sok es mar tobb loszert, jobb szenzorokat stb. fognak kapni.

    Eljen a szep uj jovo...
  • assdf
    #101
    Cifu nagyot csalódtam benned, pontosan tudnod kéne, hogy egy valóságos háborút megnyeri nem azon mulik hogy milyen vastag a páncélod és hogy milyen gyorsan lősz, hanem azon hogy milyen az utánpotlásod.

    Akkor vegyük csak sorra: teljesen mindegy hogy milyen meghajtású a robot, el fog romolni. Meg fog sérülni. Tehát folyamatas karbantartást igényel.A folyamatos karbantartás karbantartókra és nyersanyagra lesz szükség. Épp ezért nyilvánvaló, hogy a cél nem az hogy megprobálj versenyezni a futószalagról lejövő robotok seregével, hanem az hogy szépen kilődd az ipari hátteret, a robotokat előállitó gyárakat és hogy folyamatosan támadd az utánpotlási vonalakat, mivel egy diesl meghajtású robot is csak egy marék ocskavas lesz ha kifogy belőle az üzemanyag...

    Ezenkivül, persze hogy félelmetes egy autó nagyságú diesel meghajtású páncélozott robot egy kalasnyikovval rendelkező katona számára, de ne felejtsük el, egy tank is kb. hasonlóan félelmetes, mégis vannak eszközeink a megsemmisitésre. A gond az, hogy itt a többségnek semmiféle haditechnika jártassága sincs (söt szerintem nem sokat olvasott az utolsó pár nagyobbháborúról sem), igy aztán el sem tudja képzelni, hogy manapság pl, egy tank ellen nem katonákat küldenek, hanem vagy a tüzérség 10-20 kmről kilövi, vagy preciziós bombákkal a levegőből semmisitik meg. És pont. Egy ilyen kategoriáju robot ellen pontosan ezt fogják tenni. Az meg egy mese, hogy majd a robot el fog ugrálni vagy le fogja löni a felé száguldó tüzérségi gránátok ezreit...
    Összegezve a nagy méretü robotokat megsemmisitése pontos olyan eszközöt igényel, mint az ember által vezetett hasonló kariberü eszköz.

    Ami viszont eltérő lehet, ha gyártanak kisméretü gyors és fürge robotokat. Itt viszont a robotnak ugyanaz lesz a hátránya ami az előnye. Egy ilyen roboton nem lehet nagy páncélzat, mert nem birná el, nem tudják agyonvédeni az elektronikát mert szintén megnövelné a súlyt, nem lehet hangos mert akkor könnyü felfedezni (ergo nincs diesle csak akksi), ez esetben viszont az üzemidő drasztikusan lerövidül, csak kis tüzerejü fegyver lehet nála és csak kevés löszer. Ezen robotok ellen tökéletesen lehet alkalmazni egy elektromágnesen lökéshullámot, ami azonnal tönrevágja a robotokat.
    Sőt még valószinü hogya kisméretü robotok ellen rengeteg egyéb fegyver is kifejlesztésre fog kerülni, és amiben cifunak igaza van, ezek ellen is kifejleszőtdik madj hatékonyabb védelem. Innentől kezdve viszont állóháború van, teljesen mindegy hogy emberek vagy robotok vivják, a győzelem kulcsa az hogy ki birja tovább és jobban utánpotlással. És máris visszatértünk az eredeti sémához, hogy a hadsereg célja nem az lesz, hogy harcoljon a robotok ellen, hanem hogy megállitsa a robotokat és közben felörölje az ellenfél ipari hátterét.

    Ja igen, nincs MI-nk bárki bármit állit, főleg olyan MI-nk nincs, ami hordozható méretü lenne, és bele lehetne épiteni egy robotba.

    jelenleg és 50 éven belül a robotoknak elterjedése inkább a védekezesében várható, mert pl. kiválóan használhatóak lennének teherautók vezetésére, amik egy fix pontol (gyártól) egy fix pontig (frontvonal) kijelölt utvonalon elviszi a nyersanyagot. Vagy rögzitett helyek pl egy "fal" védésre, ahol csak annyi a szerepe hogyha jön valaki szemből akkor arra lő. De erre már a mai automatikák is képesek.
  • bertino
    #100
    skynet
  • NEXUS6
    #99
    Milyen robotokról beszéltek itt????

    Én csak egy távirányítású mobil platformra helyezett manipulátort látok, fegyverrel felszerellve.

    1-4 órás üzemidővel, igen csak korlátozott szenzorokkal, és terep lekűzdő képességgel (valszeg a budapesti közintézmények/közlekedési eszközök az ő számukra is lekűzdhetetlen akadályt jelentenének, nem csak a csökkent mozgásképességgű honfitársinknak), 1 az az 1 tár lőszerrel.
  • [NST]Cifu
    #98
    A robotok feltöltése automatikusan működik, és a DARPA elvárásai között szerepelt, hogy a harci robotok legalább 24 órán át működőképesek legyenek külső segítség (utántöltés) nélkül.