461
Mindenkinek fizetős lesz a felsőoktatás?
  • EmThor
    #421
    előtte nem kellett fizetni, most pedig kell :( innentől kezdve nincs miről beszélni, nincs mit szépítgetni. a diákhitellel ugyanúgy eladósítanak :(
  • Punker
    #420
    ő már nem politikai szinten van benne, mondjuk az tény hogy sok helyen mennyiségre és nem minőségre mennek :(
  • Kmarha
    #419
    no, végre politikai szinten is megfogalmazodott kis részben az, amit lentebb irogattam reformötletnek. :)

    bár hogy a rektorok még inkább szabad kezet kaphassanak, az kétlem hogy sok jóhoz vezetne. Főleg a tanár értékelése, amit majdnem mindenki csak poén szinten szokott kitölteni a suliban. Arra is kiváncsi lennék, kikből állna az a bizonyos irányítói testület.. :)
  • Punker
    #418
    "Nem elég a tandíj, Bokros egyetemeket záratna be
    Szükséges, de nem elégséges a tandíj bevezetése a felsőoktatásban - mondta Bokros Lajos, aki szerint ugyanakkor üdvözlendő, hogy bármilyen néven, de a fizetési kötelezettség újra bevezetésre kerül a felsőoktatásban. A további lépések között említette az egykori pénzügyminiszter a diákonkénti, fejkvóta alapú finanszírozási rendszer megszüntetését: ez ugyanis a mennyiségi, és nem a minőségi képzésre ösztönöz, Bokros szerint ennek köszönthetően ma sok egyetemet, felsőoktatási intézményt meg is kellene szüntetni Magyarországon. Az egyetemek bezárására akár önálló, speciális csődtörvény megalkotását is szükségesnek látná.

    Bokros megszüntetné a felsőoktatásban dolgozók közalkalmazotti státusát, a rektorok mind a munkáltatói jogokat, mind a bérezést illetően szabad kezet kapnának javaslata szerint. Mindkét kérdésben meghatározó lehetne a diákok tanárokról adott éves értékelése. A jelenleg a felsőoktatási intézményeknél működő gazdasági tanácsokat - ő maga az ELTE ezen testületének vezetője - megszüntetné, a döntéseket úgynevezett tulajdonosi irányító testületek kezébe adná."

  • Kmarha
    #417
    hja és mellette jár a suliba és készül a vizsgákra? :) Mindegy, már hozzászoktunk a suli melletti munkához, csak éppen nálunk egyedül a szalagmelletti munka elérhető csupán. a semminél jobb, de ritkán lesz másnap abból sulibajárás :P
  • Anticionista
    #416
    :-)
    karrier
  • ffxi
    #415
    Már megyek is oda.
  • Anticionista
    #414
    Lehet jönni hogy csekélység, de lesz olyan, akinek nem az.

    Ugyan már! A BAH csomópontnál bármelyik Fedél nélkült áruló csöveg is megkeres egy nap 3-4 ezret.
  • Kmarha
    #413
    bár ha két félévre lesz 100 ezer vagy 200 ezer a tandíj akkor azért jobb a helyzet.

    de még mindig ugyanott vagyunk, hogy nem a felsőoktatás megadóztatása a megoldás a problémákra. Van ennél ésszerübb módszer is, ami hosszútávon is jobban kamatozna, mint ez.
  • Kmarha
    #412
    Igen, simán :) Egy évre vettem fel, vagy másfélre? Kb 300 ezer forint tartozásom van jelenleg. Ha ez megy 5 éven keresztül, akkor mihelyst nekiállok dolgozni, másfél millió forint tartozással kezdhetek neki :) Arról nem is szólva hogy ebből tudtam fizetni az albérletet és a kaját. De lakhatok a parkban ingyé, és akkor tényleg nem lesz az az esetleges kevéske 100 ezer forint plussz. Vagy inkább veszek kevesebb tankönyvet. :) Azt hiszem 25-ezrett vettem fel. Ennyi volt fejenként az albérlet. Havernak Pesten egy 50-es. Erre rámegy még havonta 20 ezer forint tandíj. Lehet jönni hogy csekélység, de lesz olyan, akinek nem az.

    És miért? Hogy még több és még több kevésbé tehetséges gyermek mehessen olyan kamuszakokra, melyek ontják ki magukból a diplomás embereket.

    Egyébbként főleg azért sír még a szánk, mert azt állítják hogy az eddigi igazságtalanságot akarják ezzel megoldani, a színvonalat emelni, miközben le se szarnak minket, csak kicsit több pénzt várnak a zsebükbe. Legalábbis jónéhányunk véleménye szerint.

    Majd megláttjuk hogy lesz.
  • Anticionista
    #411
    Különben nem értem, miért sír mindenki szája a 52-210 ezer (105 minusz 50, vagy plusz 100%) forintos tandíjtól.

    A diákhitel összege évenként 300 ezer.
    Költségtérítéses képzésen 400 ezer.

    Simán ki lehet fizetni belőle!
  • Kmarha
    #410
    hát igen. pl nekik elégséges magyarázat az, hogy a felsőoktatási tanulmányok támogatása, nem az ő feladatuk.

    Viszont ők segitik elő, vagy legalábbis nem gátolják meg, hogy minden közepes vagy rossz tanuló diák bekerülhessen valamilyen felsőoktatási intézményben. Persze, hiszen valami buta számláló miatt, ezer és ezer diplomás, semmihez nem értő emberre van országunknak szüksége, nem pedig szakmai tudással rendelkező, diplomás és nem diplomás munkásokra. Egy számláló sokkal fontosabb.

    Ők írták: "a felsőoktatás tulajdonképpen befektetés a jövőbe, egy életre szóló beruházás, amely később megtérül." De még mindig kétlem, hogy a megtérülés az létszám alapján és nem tudás alapján fog beteljesülni. Persze aki jól tanul annak nem kell fizetnie, vagy legalábbis kevesebbet.. de a különféle szakokon található tanulmányi szintkülönbség létéről nem irtak egyetlen egy szót sem. Lehet müszaki infóból átpártolok például humánerőforrás menedzsernek, ott könnyebben tudok jó jegyet szerezni. És akkor lehet nekem sem kell fizetni. Más kérdés hogy az a szak és az a munka nem fog érdekelni soha, és valszeg nem is fogok igazán érteni hozzá, csak papirom lesz róla. Ha nekik ez kell.

    Ráadásul én mintha olvastam volna alternativát arról, hogyan lehetne máshogy változtatni a dolgokon, de ők azt írták, hogy "A HÖOK a tandíj, illetve képzési hozzájáruláshoz tényleges alternatívát nem fogalmazott meg".

    No mindegy, legalább kaptam választ.
  • ffxi
    #409
    Egy-két helyen nem stimmel a dolog, de az ő dóguk.
  • Kmarha
    #408
    Igen, válaszoltak. Most gondolkodom a levélkén.

    Azért bemásolom:

    "Köszönettel vettük megtisztelő levelét.
    Szakértőinkkel való konzultáció alapján az alábbi válaszokat tudjuk adni.

    - A felsőoktatás viszonylag nagy hallgatói létszámot fogad. Akik képesek felsőoktatási tanulmányokra, felkészültségük és szándékuk szerint előbb vagy utóbb elérhetik céljukat.
    A kérdés, hogy mihez képest ítéljük ezt a kérdést meg, mennyire és hol sok a hallgató, a végzett diplomás. Az európai országok statisztikájában azon országok közé tartozunk, ahol legkevesebb a diplomás
    munkanélküliség. Azt is mérik, hogy az adott korosztály, pl. 18-22 éves korosztály hány százaléka jut be adott országban a felsőoktatásba. A '90-es évektől ez adta a fejlesztés irányát, hogy az utolsókból a középmezőnybe kerüljünk.

    - A felsőoktatási tanulmányok támogatása a közoktatási tankötelezettséggel szemben nem kötelező állami feladat az Alkotmány alapján. A képességek szerinti kiválasztás lehetősége, az állam teherbíró képességének kifejezése a felvehető létszám éves meghatározásában azt is üzeni Magyarországon és más országokban is, hogy a felsőoktatás tulajdonképpen befektetés a jövőbe, egy életre szóló beruházás, amely később megtérül.
    Egyik oldalon hozzájárulást, tényleges befektetést, felelősségvállalást feltételez a jelentkező részéről, másrészt biztosítja a javaslat egyéb eszközökkel, hogy a legjobbak számára már a felsőoktatási tanulmányok során megtérüljön a befektetés. Erről szól a tanulmányi ösztöndíj, a köztársasági ösztöndíj, a hallgatói hitel felvételének lehetősége most már külföldi tanulmányokhoz is, de a 90’-es évek közepétől az adójóváírás is.
    A ténylegesen rossz szociális helyzetben lévők más forrásból, szociális támogatási formákból teremthetik meg tanulmányaik feltételét (rendszeres, egyszeri szociális támogatás, Bursa Hungariae ösztöndíj, de a tanulmányi munka mellett a munkavállalás adókedvezménye is).

    - A kreditrendszerű oktatás sajátossága, hogy nincs bukás, egy tárgy miatt évismétlési kényszer. Az 1993. évi LXXX. törvény alapján annak a hallgatónak, aki legalább 15 kreditet elért egy félévben nem kellett tandíjat fizetnie az 51/2002. (III. 26.) Korm. rendelet alapján.
    Azt a hallgatót, aki elégségest kapott vagy megszerezte a minimálisan összegyűjtendő kreditet, az intézmény nem tehette át költségtérítéses képzésbe.
    A 2005. évi CXXXIX. törvény rendelkezett először arról, hogy a felsőoktatási intézmény a TVSz-ében határozza meg hány kreditet kell összegyűjtenie a hallgatónak ahhoz, hogy tanulmányait államilag támogatott képzésben folytassa. Ezen szabályozás 2006 szeptemberétől élhet helyi szabályozás szerint.
    Jelenleg még a jól tanuló hallgató akkor tud költségtérítésből államilag támogatott képzésre átkerülni, ha lemorzsolódás van. Az ő helyére tud az intézmény kérelem és belső szabályzat alapján átvenni. Az elmúlt években ilyen lehetőségre ritkán volt mód.

    - A HÖOK által megfogalmazott javaslat a felsőoktatás támogatására irányult. Számtalan olyan kérdést erősített meg, amely a már március 1-jén életbe
    lépett törvényben hallgatói jogosultságként szerepel. A tandíj, illetve képzési hozzájáruláshoz tényleges alternatívát nem fogalmazott meg.

    Üdvözlettel:
    MSZP Ügyfélszolgálat"
  • Anticionista
    #407
    Aztán pedig hiába tanul jól egy diák, a költségtérítéses szakon mindvégig ugyanannyit fizet

    Itt nem mondanak igazat.
    Lehet újra felvételizni, ha felvesznek államira, nem kell elsősként kezdened újra, elvégre kreditrendszer van.
  • Anticionista
    #406
    Nálunk aki bukdácsolt, kreditelmaradás miatt fizethetett fél évre 30 ezer forintott. Tantárgyújrafelvétel miatt átlagosan 10-15 ezer forintott.

    Ezeket most szüntették meg.
  • ffxi
    #405
    És válaszuoltak?
  • Kmarha
    #404
    Hja és nem csak itt jár a szám, megírtam nekik is a véleményem. Persze azért finomabban fogalmazva. Aki akarja megteheti a [email protected] emailcímen.
  • Kmarha
    #403
    Hja és irták, hogy mennyire igazságtalan volt, mert amig a költségtérítéses fizetett, addig az államis akárhogy is bukdácsolt, ingyen tanulhatott. Röhejes kijelentés megint.
    Tudják egyeltalán ezek hogy mi folyik a felsőoktatásban? Nálunk aki bukdácsolt, kreditelmaradás miatt fizethetett fél évre 30 ezer forintott. Tantárgyújrafelvétel miatt átlagosan 10-15 ezer forintott. Könyvtámogatás 3000 az jó, de egy 10-es még rá kell rakni ha jó könyveket akar az ember. UV csekkek? Azért az az ingyenes tanulás sem ingyenes ám nagyfejek. Szivesen elbeszélgetnék a parlamentbeli arcokkal egy kicsikét, hogy tényleg hülyének néznek minket, vagy ők nincsenek tisztában azzal, amivel foglalkoznak?
  • Kmarha
    #402
    No, egy fantasztikus oldalt ajánlok mindenki figyelmébe: Ezert.hu

    Igazán nem tudtam hogy első ránézésre sirjak e vagy röhögjek. Aztán inkább rákattintottam a Felsőoktatás menüpontra.

    Akkor nézzük sorba:

    Miért kell bevezetni a tandíjat a felsőoktatásban?

    Mert 15 év alatt négyszeresére nőtt a felsőoktatásban tanulók létszáma és hétszeresére a felsőoktatás költségvetési támogatása. Ezt a támogatást az adóbevételekből finanszírozza az állam, tehát ma még a főiskolások, egyetemisták költségeit nagyrészt a szakmunkásoknak és érettségizett munkavállalóknak kell kifizetniük.


    Szóval ez nekik egy indok? Hát talán hadd engedjük meg, hogy felszóljunk ez ellen. Hiszen ezért nem tehetnek minket felelössé. Nyilvánvalóvá vált, hogy sok helyen teljesen felesleges volt a tanulók létszámának növelése, és még feleslegesebb a számos új szak megnyitása. Kivételek vannak. De azért, mert a rektorok tanácsa több pénzhez akar juttni, ne tőlünk vonják el az ekkora létszám fentartásához szükséges összeget. Szerintem.

    Nagyszerü, hogy verhetik a mellüket, hogy mennyi ezer embernek biztosítanak továbbtanulási és diplomaszerzési lehetőséget, miközben azért sírnak hogy nincs elég szakemberük, fizikai munkát végző munkásaink. Talán nem kellett volna megnégyszerezni a tanulók létszámát!

    Mert igazságtalan, hogy a felvételkor véglegesen eldől, hogy ki szerez ingyen diplomát, és kinek kell ezért - ha a valóságos költségeknél kevesebbet is, de - fizetnie. Ma a jó családi háttérrel rendelkező, elit középiskolából érkező fiatalnak sokkal nagyobb esélye van arra, hogy bekerüljön az államilag finanszírozott képzésbe, mint annak, aki bár tehetséges, de rosszabb körülmények közül érkezik.

    Természetesen nem igazságos. Ahogy az sem, hogy bizonyos szakon tanulók, kik könnyebben jutnak el az ösztöndíj átlaghoz, az eddigiekhez képest még nagyobb elönyhöz jussanak, szemben olyan szakok tanulóival, kik vérrel izzadják ki azt a 3masukat, amellyel végül az egész világon is elismert diplomás szakemberekké válnak. Mert biza kétlem hogy a 10%-ba, aki átkerül államilag támogatott képzésbe a jó átlagával, mind ugyanannyi szellemi teljesítményre képes.

    Aztán pedig hiába tanul jól egy diák, a költségtérítéses szakon mindvégig ugyanannyit fizet, aki pedig bejutott az államilag finanszírozott szakra, akárhogy bukdácsol is, nem kell fizetnie.

    Vezzesenek be egy jó felvételi rendszert, szemben a jelenlegi gagyi és iskolánként változó éretségi rendszerrel. A költségtérítéses, ha olyan jó, menjen felvételizni a többi oda jelentkezővel, és kerüljön be állami támogatásúra, ha képes megcsinálni az iskola tesztjeit. Ne az legyen hogy XY tanár a semmire osztja ki az éretségi 5-ösöket, ezálltal elönybe részesíti a tanitványait. A felvételi ennél mindig is igazságosabb volt. Az volt rossz helyzetben, akit középiskolában nem tanítottak meg.
    Szar ügy. A felsőoktatás rég nem arról szól hogy egy szintre hozzák a diákokat, hanem csak az elvárás csak az elvárás. Akinek nincs meg az alapjai ehez, annak esélye nincs.

    Ohh, és ezért hogy verik át a fejünket? Nézzük a következőt, melyet ők pozitivumnak tekintenek:

    A jövőben azok a fiatalok, akik tanévenként nem teljesítik a minimumként meghatározott követelményt, átkerülnek a költségtérítéses képzésbe. Azok viszont, akik kiválóan teljesítenek a költségtérítéses szakokon, beléphetnek az államilag finanszírozott, a költségtérítésnél jóval kisebb megterhelést jelentő tandíjas képzésbe, és ha itt is kiemelkedő eredményt érnek el, ösztöndíjat is kaphatnak.

    Szóval az a jó tanuló sem mentesül a tandíjtól, hanem mérsékeltet kell fizetnie? Kivéve persze, ha ezek után még ösztöndijat is szerez maganák? :) Ez csak nekem hangzik az eddigi két lépcsös helyet 3 lépcsös rendszernek?

    Legalább a tandíjat úgy néz ki egységesítették. Alap képzés 105 ezer forint évente (egy fél évre vagy egy egész, 12 hónapos évre?), mester képzés 150 ezer forint.

    Aztán megláttjuk, milyen gyorsan fog ez még emelkedni a közeljövőbe. Hja, és nem 2008-tól, hanem 2007-től fizethetünk is .)
  • t0mmy #401
    szerintem ettől versenyhellyzet alakulhat ki!
  • Kmarha
    #400
    szerintem más tészta.. de majd kiderül.
  • Sil3nt
    #399
    szerintetek ha az allami is fizetos lesz, akkor a fizetosek aranyosan emelkedni fognak? [tandijra gondolok], vagy ez mas teszta?
  • ffxi
    #398
    Tiszta szemétség így:((
  • t0mmy #397
    ez nem így működik szerintem! :S
  • ffxi
    #396
    Akkor ne legyen 67,5%, hanem mondjuk 50% vagy 40%, ez így korrekt, nem?
  • t0mmy #395
    érdekes!

    eddig azért utaztam vonattal azt az 50kmeremet mert ugyanannyi volt időben mint kocsival... csak nem mindegy hogy 140 Ft vagy tökömtudja mennyi a benzinben ez!
    2000Ft??
  • Kmarha
    #394
    a többi kedvezményhez gondolom még nem nyúlnak. Egy ideig legalábbis. Most még csak a régi kommunista idők szelét hozzák vissza. Akkor is a diák csak az iskolájába utazhatott kedvezménnyel, máshova nem. :D Szépen lassan csak visszafejlödünk abba a korba.

    A legjobb annak a diáknak lesz aki a lakóhelyén tanul is. Szerencsétlen. Én ha pestre akarok menni legalább a fősuliig kedvezménnyel mehetek utána kell már csak arra a 100 km-re felnőt jegyet váltanom. Az ország másik felére meg max nem utazok. Inkább kimegyek külföldre, olcsóbban kijövök mintha idehaza vonatoznék :)
  • t0mmy #393
    na ez lesz a kemény menet ez ellen még én is kiállok...::D:D:D

    és mi lesz a több kedvezménnyel?
    mindenki 100%os jeggyel fog zakatolni?
    hehe
  • Kmarha
    #392
    ez az új kormányrendeled. Még ez évben bevezetik, hogy a diákkedvezmény útazásra, csak a lakóhelyed és az iskolád között lesz érvényes. Ezzel valószínüleg az utazásunk minőségét akarják javitani ;) :S :(

    viszont öröm az ürömben, hogy a két város között legalább 77%-os lesz a kedvezmény. Hurrá :S
  • t0mmy #391
    ezt hol olvastad?
  • ffxi
    #390
    Nem lesz 67,5%????
    Minden 7végén látogatom öreganyámat Pesten. Akkor majd minden második 7végén.
  • t0mmy #389
    megyek veled fotózni! oké?! :P:D
  • Kmarha
    #388
    egyébbként msot láttam MSN-en az idézetet:

    "Gyurcsány csak a javunkat akarja... de mi nem adjuk neki!"

    :D Asszem én ezt a táblát fogom lóbálni.

    Egyébként nem csak a kormánnyal van baj.. az egyetemekkel is. Egyeltalán nem érdekli őket a sorsunk, csak a pénz amit utánunk kaphatnak. Ehhh, tényleg szar ez a világ. Egyszerübb ha nem is nézek hiradót
  • Kmarha
    #387
    Nem nem csak te látod. A középiskola is lényegében a mai formájában majdnem teljesen felesleges. Ez ellen is tenni kell, de msot mit csináljunk? Inkább az ott szerzett tanulmányok alapján tanulhasson tovább az ember mint ahogy most akarják elintézni a dolgot.

    De ha kicsit politizálni akarunk, akkor tisztán látszik, hogy ez a tandíj nem a közoktatás érdekében lett megszavazva. Csupán csak pénzbehajtás. Nézzük csak meg a tanárok megnyirbálását. Az árak emelkedését (csak a liszt 20%-al). Különféle megszorítások.
    Hja, és gondolom tudjátok, hogy utazásra a diákkedvezmény megszünik. Egyedül abba a városba utazhatsz, igaz nagyobb engedményel mind eddig, ahol tanulsz. Persze csak a lakhelyed és az iskolád városa között.

    Kiváncsi vagyok még hol akarnak megvágni minket. Mondom úgy a véleményem, hogy mindeddig az MSZP-t támogattam, nem holmi másik oldal fanatikus tagja.

    Remélem emelett növekedik a kolesz ára, csökken az ösztöndíj, megnő a kredithátralék utáni büntetés összege.. na de nem adok én ötleteket :S Ennyire még nem volt elegem a világból, főleg nem MO-ból.
  • Dj Faustus #386
    "Egyébként nem tudja valaki, hol van olyan forum, ahol akár ezekkel a höokos emberkékkel is lehet vitatkozni vagy véleményt megosztani?"
    Nem éppen hök, de talán fórum: .

    "Talán ha túl sok a láblógató, túl sok felesleges diák van a szakokunk, túl sok a diplomás, akkor ezt a problémát a gyökerénél kell megragadni."
    1. A gimnáziumok nem feltétlenül adnak munkaerő-piaci viszonylatból megfelelő célirányú (szak)képzést, így a delikvens kénytelen valahol továbbtanulni. Kiválaszt egy szerinte jó főiskolát/egyetemet, ahol mint később kiderül, megint csak nem adnak megfelelő képzést, mert vagy nem tud elhelyezkedni a kapott diplomájával, vagy az általa kiválasztott képzés nincs összhangban a képességeivel, vagy egyszerűen szivatják.
    2. A diákokat a felsőoktatási (de középfokon se) intézményben nem motiválják megfelelően. Nincsenek benne projectekben, nem adnak kezükbe kisebb munkákat (amit meg is fizetnek), nem pörgetik őket érdeklődési körüknek megfelelően.

    Lehet hogy csak én látom borúsan a helyzetet?
  • Kmarha
    #385
    Egyébként nem tudja valaki, hol van olyan forum, ahol akár ezekkel a höokos emberkékkel is lehet vitatkozni vagy véleményt megosztani? Email az rendben, csak gondoltam van valahol egy, az ehez hasonló forum, melyből esetleg ötleteket vehetnének, vagy megmagyaráznák hogy ez vagy az miért jó, miért nem.

    Az oldalukon forumot ugyanis nem találtam. Vagy én lennék ilyen vak?
  • t0mmy #384
    legyen ugy hogy megdöntik ...
  • Kmarha
    #383
    "Az egy hallgatóra eső források bővítésének legegyszerűbb, mégis legracionálisabb formája az államilag támogatott keretszámok csökkentése, a felsőoktatásra fordított költségvetési támogatás változatlanul hagyása mellett. Javasoljuk, hogy az Oktatási és Kulturális Minisztérium vizsgálja felül az országos képzési keretszámokat, s azokat átlagosan tíz százalékkal csökkentve növelje az egy hallgatóra eső felhasználható állami támogatás értékét.
    "

    Tessék, erről van szó. De hát ebbe nem megy bele a rektorok, és az egyetemből élő szemetek, mert hát így az ő pénzük csökken. A diák az magasról le van ejtve.
  • Kmarha
    #382
    nem, bevallom én MSZP-s voltam. DE annak sem fanatikus, csak a rosszból úgy hittem a kevésbé rosszat választottam. Ugy néz ki tévedek, bár ki tudja mi lenne ha a másik oldal lenne itt. Szóval politikai hovatartozásom e kérdésben egyeltalán nem számít. Csak az, hogy diák vagyok.

    Egyébként láttam én Fideszesektől is "észmegmozdulást" nem csak hangot.

    Különben meg:
    alternatíva

    Mind mondtam, itt nem csak a hang lesz. Még nem olvastam el mit találtak ki a HÖOKosok, de ugylátszik dolgoztak és dolgoznak az ügyön rendesen.