461
Mindenkinek fizetős lesz a felsőoktatás?
  • Zsoltika 007
    #1
    Meg akarják fizettetni a diploma árát
    A koalíció megállapodott az utólagos képzési hozzájárulás 2007-es bevezetéséről.

    Szinte biztos, hogy 2007-től bevezetik a felsőoktatásban az utólagos képzési hozzájárulást: az MSZP és az SZDSZ az oktatási program egyeztetésekor megállapodott ebben - tudta meg lapunk a tárgyalások egyik résztvevőjétől. Ennek lényege, hogy az egyetem elvégzése után, a diplomás keresetből, sokévi részletben kell visszatéríteni az állam számára a felsőoktatási képzés költségeinek egy részét.
    Forrás: Népszabadság Online

    A teljes cikket itt olvashatod.
  • Istencsászár
    #2
    ... ( mivel politizálni nem lehet itt csak eme 3 pont utaljon a véleményemre )
  • Zsoltika 007
    #3
    Felsőoktatásról szólna a dolog. De ha baj akkor egy admin át tudja helyezni?
  • bertino
    #4
    ma már mit nem akarnak megfizettetni ? kölcsönöket nekünk kell visszafizetni emberek...
  • ReTeK
    #5
    gondolom ez csak a kezdet lenne, ha sikeres lesz akkor kiterjesztik mindenkire és szépen lassan csendben emelgetik majd a fizetendő százalékokat
  • Zsoltika 007
    #6
    Szóltam a moderátori topikba hogy helyezzék át a gumiszobába. Ha nem lehet és itt nem maradhat akkor törölve lesz.
  • ffxi
    #7
    Ne legyen törölve, mert ezt télleg meg kell vitatni.
  • leveskocka
    #8
    na.nekem fizetni kellett erte.levelezo.nem is tudtam elvegezni.nem volt ra kesh.
  • ffxi
    #9
    Olyan lesz mint Amerikában :D itt minden.
  • vaaa
    #13
    Hányszor akarják megadóztatni az ingyenes közoktatást?!
  • Punker
    #14
    Politika OFF!
  • I.C.ram
    #15
    Nekem az a kérdésem, hogy ez most kikre fog vonatkozni? Akik 2007-ben felvételiznek, vagy azokra is, akik most fognak diplomázni?
  • Shadow_THH
    #16
    Ja ok az politizálás ha valami ami az ő kezükben van elkurnak és megjegyezzük. Ok

    Büdös miépes vagyok én


    sry abbahagyom
  • Punker
    #17
    majd ha hivatalosan elfogadták kiderül
  • Punker
    #18
    kösz
  • Zsoltika 007
    #19
    "A konstrukció csak a 2007-től beiratkozókra vonatkozna." Olvasd el a linkelt cikket!
  • Piedon
    #20
    Ööö, én most ezt nem értem, eddig is fizetni kellett ugye tandíjat a költségtérítéseseknek most még esetlegesen nekik is kellene majd fizetni egy "utólagos képzési hozzájárulást"???

    Hogy gondolják ezt? A villamosságtantanárom meg minket szíd, hogy nem akarunk elmenni dolgozni és ezért járunk főiskolára. (Megjegyzem levelezős vagyok és mellette két állásom van, hogy megéljek...)
    A végén meg egymillióba fog kerülni egy "államilag finanszírozott" diploma...na mindegy legfeljebb veszek egyet a feléért az Ecserin...
  • Zsoltika 007
    #21
    A költségtérítéses tanulóknak nem kell többet fizetni. Ők már most fizetnek mindent.
  • Piedon
    #22
    Na mindegy így is úgy is aláírtam a cégnek ahol dolgozom hét évre...legfeljebb majd ők fizetik...
  • Bucser
    #23
    Igazából szerintem ez sokkal igazságosabb mint a mindenki adójából 7-8 évig járok egyetemre hozzáállás. Aki diplomát akar az jól gondolja meg mit akar csinálni és úgy válasszon képzést, hogy versenyképes legyen vagy hogy szívvel lélekkel tudja csinálni. Én nem akarok a havi 100K bruttóért gürcölő kőmüves adójából diplomát szerezni és igeni ha később van megfelelő keresetem akkor jogos, hogy visszafizetem az államnak azokat a pénzeket (kölcsönt jóformán)amiket azért kaptam hogy tanulhatok. Mert semmi nincs ingyen. Mellesleg jól meggondolom, hogy a saját pénzemből mennyit dekkolok az egyetemen...
  • Piedon
    #24
    Tulajdonképp akkor én már most a magam képzését is fizetem, mert ugye dolgozok. Vicces volt amikor érdeklődtek nálam, diákhitelt akarok-e igényelni...

    Mondjuk akkor olyan is legyen az oktatás színvonala is, ez szerintem akkor elvárható lenne.
  • I.C.ram
    #25
    elolvastam, de ezekszerint ezt elkerülte a figyelmem :P Köszi. Akkor én még jó vagyok :P
  • vaaa
    #26
    Felsőoktatásban 12 félévet térít az állam.
  • Zsoltika 007
    #27
    "Mondjuk akkor olyan is legyen az oktatás színvonala is, ez szerintem akkor elvárható lenne."
    Ez nagyon lényeges. Most már nem lehet a pénzhiányra kenni a körülményeket.

  • Garfield
    #28
    Tegyük hozzá, a tanárodnak valahol igaza van.

    Jelenleg az egyetem ugyanis nagyszerűen elfedi a nagyobb arányú munkanélküliséget azzal, hogy elodázza a munkaerőpiacra való kikerülést. Irtózatos mennyiségben képeznek pl. bölcsészeket, jogászokat, sokkal többet, mint amennyire a magyar munkaerőpiacnak szüksége lenne. (Ezért jó az egyetemi autonómia, mert ugye mindenkinek kuss van, aki bele akar szólni az egyetem ügyeibe, az egyetem viszont csak pénzt akar szerezni és indít egy csomó szakot, csak hogy minél több hallgatót vehessen fel. Hja, hogy azok a hallgatók később nem tudnak elhelyezkedni a szakmájukban? Ez legyen az ő bajuk, a támogatást addigra már megkapta a felsőoktatási intézmény.)

    U.i.: Azért ajánlom mindenkinek a hivatkozott cikk elolvasását, mert úgy látom, mintha csak a "fizetős lesz a felsőoktatás" szövegen menne a rugózás, a részletek meg persze jól elsikkadnak.
  • Bucser
    #29
    Pontosabban a szakhoz szükséges idő másfélszeresét.
  • hofitom
    #30
    Miért már nem fizetős??
  • leveskocka
    #31
    #8 ha ingyenes a kozoktatas,akkor levelezon miert kell fizetni?a levelezokbol tartjak el a nappalisokat...raadasul olyan ertelmetlen szakok vannak,amik teljesen feleslegesek...


    ui:pl nekem szamtek-tanar szakon miert kellett antropologiat tanunlni?
  • FLeK0
    #32
    ezen nincs mit megvitatni, ez nem a te, vagy akarmelyik forumozo dontese.
  • Garfield
    #33
    a levelezokbol tartjak el a nappalisokat...

    Nem igaz. A költségtérítésesek azt fizetik, amit az államilag támogatottnál az állami fizet.
  • Punker
    #34
    mert 1-2 diák közelebb van az ősemberekhez majd rájösz..... :)
  • leveskocka
    #35
    persze,hogy nem:)
  • leveskocka
    #36
    az a baj,hogy tanar is:)
  • I.C.ram
    #37
    Viszont így majd sokkal többen fognak fizetősre jelentkezni, mert oda kb fix, hogy felveszik az embert, és ígyis úgyis ugyanannyit kell majd fizetni. Aki megteheti, hogy félévent nagyobb összegben fizessen, az meg sem fogja majd próbálni az államit.
  • Sadist
    #38
    Én inkább csak azokkal fizettetném meg a tandíjat, akik lediplomáznak aztán elmennek külföldre, hogy ott dolgozzanak. Az ő képzésük gyakorlatilag kidobott pénz állam bácsinak, mert semmilyen hasznot nem termel neki.
  • Garfield
    #39
    Úgy látom, még mindig nem sikerült elolvasni teljes egészében az #1-ben belinkelt cikket.
  • joebacsi
    #40
    tese szeretsz olvasni :)
    "Ennek lényege, hogy az egyetem elvégzése után, a diplomás keresetből, sokévi részletben kell visszatéríteni az állam számára a felsőoktatási képzés költségeinek egy részét."
  • tigeroo
    #41
    belehúztak ott fennt az olümpo...öö a parlamentben

  • Lteebee
    #42
    A nappalis gyerekek meg vannak győződve arról, hogy a tandíj a nagy költség az iskolába-járás körül.

    Holott az igazi luxus az, hogy nem kell dolgozni, így egy jövedelem kiesik a családban.
  • leveskocka
    #43
    jah.22 csapdaja.ha melozol lehet,hogy van penzed tanulni,viszont nincs idod.ha nem melozol,van idod,de nincs penzed.