461
Mindenkinek fizetős lesz a felsőoktatás?
  • NFP
    #261
    ez matek tudás kérdése, hanem azé, hogy a statisztikusok mit értenek alatta. utána néztem, rájöttem, hogy rosszul gondoltam, és korrigáltam, látod. :)
  • NFP
    #260
    (Kutatómérnök kutatómérnökként felvéve anyagbeszerzőként dolgozik multinacionális vállalatnál...)

    Azt a HR-est is ki kéne rúgni a francba, aki így pazarolja a cég pénzét.

    Lehet másra is használni - de akkor minek tanárnak motiválni, ha nem az lesz belőle?

    Én tanárnak tanulok. Én az is akarok lenni. Én az is leszek.
    De amikor egy tanár felteszi a kérdést nekünk, hogy ki akar közülünk valóban tanár lenni, akkor jó ha a társaság egyharmada teszi fel a kezét.
    Mert ők is tudják, hogy jó ez másra is. Egy info-matek tanár például kiváló HR-es lehet egy mérnökirodában. Műszaki ember, mégis tanult pszichológiát is.
    Ez is KSH-tény: a feleslegesen képzet tanárok mind el tudnak helyezkedni máshol!

    Kapunyitási/-zárási pánik - hallottál már róla?

    Aki rugalmatlan, legyen öngyilkos, az való neki. A XXI. század a rugalmas emberek százada.
    Én pl. 24 éves vagyok, mégsincsenek halálpontos terveim, hogy mit akarok az élettől. Van egy keret, ami felé tartok; de néhány alap dolgot (családalapítás) leszámítva nincs semmi, amitől elkeresednék ha konkrétan nem következne be.

    A kapunyitási pánik arról szól, hogy sokan idegesek attól, hogy nem 100%, hogy a sok tanulással viszik valamire. De könyörgöm, még jó, hogy nem 100%!
    A bebetonozott biztonság a '90-es évek előtti évtizedek sajátja volt, Kádár nem már halott.
  • Garfield
    #259
    Azon lehetne egy jó kis vitát nyitni, hogy a "diplomás munkanélküli" kifejezés mit jelent.

    A hétköznapi szóhasználatban ugyanis beleértendő a "főiskolai munkanélküli" is, vagyis a kifejezés pontatlan. A kérdést pontosabban, ámde hosszabban a "felsőfokú végzettségű" munkanélküli" fedné le pontosabban.
    Ezek után fel lehet tenni a kérdést, hogy ha maradunk a szó szerinti értelmezésnél, akkor mi értelme van kizárólag az egyetemi végezttségűek munkaerőpiaci helyzetét nézni és miért nem kellene mellé nézni a főiskolásokét is, hiszen a magyar oktatási rendszerben mindkettő felsőfokú végzettségnek számít.

    Szóval ha az általad idézett helyről kapott adatokkal osztasz-szorzol (323600 munkanélküli, 15800 + 7200 felsőfokú végzettségű munkanélküli), mit ad isten, már rögtön az 5-10%-ban vagy...

    (Plussz 4,8 százalék aki főiskolát, de ez nem diploma, max oklevél).

    Sodikám, lapozd fel szépem akár a régi, akár az új felsőoktatási törvényt, és nézd meg, hogy az intézménynek milyen formában kell igazolnia a felsőfokú képzés sikeres elvégzését, jó?
  • Garfield
    #258
    Matektanár-e vagy? Csak mert ugye aki nem tudja, tanítja.

    Az a 2-3% azt jelenti, hogy az összes munkanélküli 2-3%-a diplomát szerzett munkanélküli, nem pedig azt, hogy a diplomások 2-3%-a munkanélküli. A kettő akkor esik egybe, ha a munkaerő-piacon szereplő összes embernek van diplomája.

  • Dj Faustus #257
    "Ugyanis nem azért szerez az ember diplomát, hogy aztán egy érettségizett feladatát lássa el."
    Mégis sok helyen azt a feladatot kapja. (Kutatómérnök kutatómérnökként felvéve anyagbeszerzőként dolgozik multinacionális vállalatnál...)

    "Aki nem szerez gyakorlatot az egyetem mellett, az megszívja, ez igaz."
    És sok helyen ez így van.

    "Hazugság. A tanári diplomát lehet másra is használni. Nem muszáj pont tanítani."
    Köszönöm hogy hazugnak nevezel.
    Csökkenő gyermeklétszám, öregedő társadalom, csökkenő népesség, és iskolabezárások mellett mi a francnak annyi tanárt képezni? Ja igen a fejkvótáért.
    Lehet másra is használni - de akkor minek tanárnak motiválni, ha nem az lesz belőle?

    "A statisztikák azt mutatják, hogy igenis van értéke..."
    Ezekkel a statisztikákkal lehet dobálózni. Beszélgess el egyetemi oktatókkal (szociológusokkal, pszichológusokkal) a felsőfokú képzés problematikájáról. Kapunyitási/-zárási pánik - hallottál már róla?
  • NFP
    #256
    Ezekkel az urban legens adatokkal az a gond, hogy amikor az ember megnézi a KSH-t, mintjárt látja, hogy csak alaptalan legenda.
    Ilyen legenda a számok szerint a diplomás munkanélküliség, és az értéktelen diploma.
  • NFP
    #255
    többet kellene fizetnünk, ezért nem tudjuk alkalmazni.

    A túlképzettség nem valós probléma. Ugyanis nem azért szerez az ember diplomát, hogy aztán egy érettségizett feladatát lássa el.

    Hogy nincs 5 év gyakorlata? Akkor nem tudjuk alkalmazni!

    Aki nem szerez gyakorlatot az egyetem mellett, az megszívja, ez igaz.

    Sajnos nem tudjuk felvenni PHD-s képzésre, mert nincs rá pénz...

    Majd jövőre.

    Á diplomája van! Jó lesz árufeltöltőnek a ******-ban!

    Ezt az árufeltöltők mondják.

    "Túl sok a tanár..."

    Hazugság. A tanári diplomát lehet másra is használni. Nem muszáj pont tanítani.

    Ha nem csak szimpla papír lenne, hanem értéke is lenne...

    A statisztikák azt mutatják, hogy igenis van értéke...
    Nézd már meg a KSH-táblázatokat, amit a #252-ben linkeltem be!
  • Dj Faustus #254
    "Akármilyen diplomád is van, ha nem vagy töketlen kapsz állást."
    * Kedves Uram/Hölgyem, minek Önnek van diplomája, többet kellene fizetnünk, ezért nem tudjuk alkalmazni.
    * Hogy nincs 5 év gyakorlata? Akkor nem tudjuk alkalmazni!
    * Sajnos nem tudjuk felvenni PHD-s képzésre, mert nincs rá pénz... (Közben most szereztünk be új műszereket, jó sok pénzért...)
    * Á diplomája van! Jó lesz árufeltöltőnek a ******-ban!

    "Túl sok a tanár..."
    Sok. Magyarország csökkenő, és öregedő népessége miatt.

    "Kell a diploma, ha az ember a munkaerőpiacon képzeli el a boldogulását."
    Ha nem csak szimpla papír lenne, hanem értéke is lenne...
  • NFP
    #253
    Vagyis jobb az arány, itt hülyeséget írtam. :)
  • NFP
    #252
    KSH, 36-ik oldal

    2006 I. negyedévben az összes munkanélküli között 2,2 (kettő egész két tized) százalék (323600-ból 7200 fő) volt egyetemet végzett! (Plussz 4,8 százalék aki főiskolát, de ez nem diploma, max oklevél).

    Ezzel szemben 25% az, akinek csak érettségije van, több nincs.
    Kell a diploma, ha az ember a munkaerőpiacon képzeli el a boldogulását.
  • NFP
    #251
    A 2-3 százalék azt jelenti, hogy 100 diplomásból max 2-3 munkanélküli.
  • NFP
    #250
    Emelkedni fog? Jós-e vagy?
  • NFP
    #249
    Az MTV-n, a Kedd 21-ben 2-3-at mondtak.
    KSH.
  • Garfield
    #248
    Az a "2-3" inkább "5-10", csak szólok, és a jövőben lassan, de emelkedni fog.
  • NFP
    #247
    a piac dönti el mennyi kell

    Ez sem igaz.
    Akármilyen diplomád is van, ha nem vagy töketlen kapsz állást.
    Persze a diplomával nem adnak tökösséget, ez is igaz.
  • NFP
    #246
    A pálykezdő munkanélküliség 20-25 százalék, igen.
    De tudod, mennyi a diplomás munkanélküliség?
    2-3 (két-három) százalék!
    Túl sok a tanár és a bölcsész?
    Lehet.
    De akkor is el tudnak helyezkedni, csak nem éppen specifikusan ott, aminek tanultak. Magyarországon minden hazugsággal ellentétben szinte nincs is diplomás munkanélküliség!
  • NFP
    #245
    A költségtérítéses tanulóknak nem kell többet fizetni. Ők már most fizetnek mindent.

    HAHA!
    Ahogy Te tévedsz!
    Internet

    A jövőben a költségtérítéses képzés díja nem lehet kevesebb a képzési és fenntartási normatíva együttes összegénél.
    Idézet innen, 18-ik oldal

    Hogy ez a két normatíva pontosan mennyi? Nézzük csak! www.om.hu!
    Itt van az ötödik oldalon a táblázat

    Ez azt jelenti, hogy félévenként mostantól pl. egy informatikai képzésnél nem lehet a költségtérítésesek tandíja 380 ezernél. (Most kb. ennek a fele sem).
    De pl. egy orvosnál, vagy művészeti képzésben tanulónál az eddigiről most szemeszterenként 670 ezerre nő.

    Utána kell olvasni. Internet.
  • NFP
    #244
    Nekem az a kérdésem, hogy ez most kikre fog vonatkozni?

    Haver, ott van alattad az Internet!
    www.parlament.hu

    Na ott vajon mit kell csinálni?
    Igen, oda kattintasz, hogy "irományok".
    Ott kiválasztod, hogy "Folyamatban levő törvényjavaslatok".
    Ott Ctrl+F és rákeresel arra, hogy felsőoktatás.

    Ki rakott alád géped? :)

    De segítek.
    Itt van a PDF a tandíjtörvény-tervezet teljes szövegével.
  • ddomi87
    #243
    petició h ne leygen fizetős...
    ér amugy ez valamit ha aláírjuk?
  • ffxi
    #242
    Ez lassan már Amerika, komolyan. De a sötétebb oldala.
  • ugot2know
    #241
    mert itt mki aki közel kerül a kondérhoz a saját zsebét tömi,ez itt a fő probléma!
  • justin
    #240
    Abban igaza vana cikk írójának, hogy túl sok diplomás munkanéküli rohangál odakinnt, de azért nem biztos hoy ez a legjobb módszer a "szűrésre". Így is a gazdag gyerekek járnak jól, hiszen aki tud nyelveket, van nyevizsgája, úgyis többletpontokkal jön, eleve előnyben van. Azt meg hogy ki tanul jól és ki nem: először is akkor kéne IGAZI tanárokat tenni az egyetemre, nem ilyen "félvállrólvevős, máshol is dolgozós, diákokat leszarós" típusokat, és még akkor is benne van a szubjektivitás az érdemjegyekben. Úgy gondolom, hogy ez a fizetős dolog rengeteg jóeszű fiatalt fog arra kényszeríteni, hogy ne használja ki a tudását. A gazdagok elkényeztetett gyerekei meg hülyén is elvégzik az egyetemet.
  • tomo
    #239
    egy nagy problema ezzel az egesz fizetos rendszerrel, hogy tovabb melyul a szakadek a tarsadalmi retegek kozt, tudniillik , akik megengedhetik maguknak az egyetemista gyereket, es akik nem.


    az meg hogy a joeszueknek nem kell fizetni, hat , aki volt egyetemista tudja, hoyg nem lehet biztosra menni. amig annyi szadista vizsgaztato rohangal odakint, a szubjektiv vizsgaival, addig lehetsz te akarmilyen joeszu...

    es mivel nem lehet biztosra menni, valszeg a gyengebb anyagi helyzetben levok gyereke meg sem probal egyetemre menni, vagy lebeszelik rola, ha megprobalna.

    hajra magyarorszag, ez kell nekunk.
  • AnuluWork #238
    Akinek alacsony a vérnyomása, az olvassa el a köcsög Tóta W. cikkét az indexen!

    Valós számok

    Felőlem legyen fizetős az oktatás, de egy féreg, aki különösen az indexen tolja a Párt szekerét, aki túl van mindenen - van diplomája -, és vsz buzi vagy impotens, mert a gyerekeire pl. aboszlút nem gondol, az ne papoljon már arról, hogy ki mennyit fizessen. Sok jóeszű paraszgyerek van, aki tanulna, de nem tud, mégha koleszt kap akkor sem, mert egyszerűen drága már így is a tanulás (könyvek, jegyzetek, utazás, stb.). Inkább azon gondolkodjon el, hogy a "főnöke" által kommunikált jólét ellenére miért keres Ausztriában egy buszsofőr 800.000 forintnak megfelelő összeget és itthon miért csak a töredékét, vagy, hogy közelebbit mondjak, miért lesz Szlovéniában - ahol nem lopnak - 2007-től Euro és nagy jólét, míg nálunk - akik elég jó eséllyel léptünk be az EU-ba 2004-ben - miért ilyen szar minden ...
  • ffxi
    #237
    Kérdésre kérdést válaszolsz? Fogggalmasincs, hogy hogya akrják ezt.
  • Braveheart
    #236
    És mikor lehet? Mert ha mondjuk diploma után, akkor sokat érünk vele... ugyanúgy le kell perkálni félévente azt a kis köteg lovét.
  • ffxi
    #235
    Most hallottam a rádióban, hogy le lehet faragni a tandíjat a szülők adójából. Hogy ez mennyire segít?
  • [HUN]PAStheLoD
    #234
    hát pedig nem.
    legalábbis a papír szerint, amit pár hete kaptam. Helyi kisebbségi képvieslőválasztások lesznek, és ha akarom, hogy válaszót legyek, akkor egyszerűen X-elek és küldöm a papírt a jegyzőnek, ennyi.
  • HD JOHNNIE
    #233
    azért nem ilyen egyszerű a dolog... megnézik azért azt, hogy pl neked mi közöd az örményekhez vagy a cigányokhoz adott esetben, ha annak vallod magad...
  • [HUN]PAStheLoD
    #232
    nem kell hozzá aláírás. egyszerűen nyilatkozol róla.. úgyis most lesz nemsokára a helyi etnikai választás vagy mi ..
  • Shadow_THH
    #231
    bevallom én is igy tudtam csak nem mertem leirni mert elég hülyén hangzik, nehogy azt higyjétek kitaláltam :D mondjuk én azt hiszem hogy valami bizonyiték is kell ,de ez annyi, hogy kérsz egy aláirást valakitől aki kisebbségi, hogy igen te is az vagy... tehát meg lehet uszni olcsón
  • [HUN]PAStheLoD
    #230
    azt, hogy kisebbségi vagy nem kell bizonyítani. Olyan kisebbséghez tartozol, amilyenhez akarsz. Felekezeti szabadság van, nem csak vallási. Tehát ha te örménynek vallod magad, akkor örmény vagy, ennyi.. lehet, hogy soha nem voltál Örményországba (van ilyen egyátalán? :D), nincs örmény rokonod.. de te lehetsz örmény :D
  • Shadow_THH
    #229
    fuu te utánakérdezek majd a tanáromtól valamikor, de ezerszázalék hogy van. és tudom hogy elég ha be tudod bizonyitani hogy kisebbségi vagy, ami nem egy túl bonyolult dolog. de az om-en biztros rajta lesz ez a tanulmányos rész, max guglizd be
  • [HUN]PAStheLoD
    #228
    ha tényleg van ilyen hivatalos rendelkezés, tudnál róla valami infót adni? linket, om.hu-ra, vagy jogtárosat?
  • Shadow_THH
    #227
    ja ok :D

    off google ombudsman /on
  • Shadow_THH
    #226
    jam de ilyen elég ritkán akad azért :)

    mindegy nem flémelni csak inkább kicsit elővigyázatosságra akarok inteni, mert tényleg nagy bukták lehetnek az ilyenből. és igen tényleg kevesebb pont kell annak aki felsőoktatásba megy és kisebbségi

    a vicces, amit az ofőm mondott, hogy volt az osztályukba elég sok, és ebből az egyik végig kitünő tanuló volt, és felsőoktatásra ment. ő viszont megalázónak érezte és szégyelte hogy kevesebb pont kellett neki, mert ezzel másokkal előtérbe helyezték.
  • [HUN]PAStheLoD
    #225
    ez egyszerű.. az interjúba kell olyan részt beépíteni, amit objektíven lehet mérni, fel kell venni videóra.. etc..

  • [HUN]PAStheLoD
    #224
    ez megint csak hülyeség, ha nincs hely, nincs hely. nem kötelezhetnek egy céget arra, hogy vegyen fel egy kisebbségit, akár van hely, akár nincs.

    Viszont ha elmegy a céghez, egy álláshírdetésre jelentkezve, és pont ugyan azok a referenciái, ugyan olyan a végzettsége, stb.. és nem veszik fel (és nem volt állásinterjú se) akkor az a cég butasága..
  • Shadow_THH
    #223
    nem bujik ki, igazold hogy objektiv voltál, és nem azért nem fogadtad el mert kisebbségi... na ugye hogy nem tudod
  • [HUN]PAStheLoD
    #222
    de ez most komoly? mert ha van ilyen törvény, akkor egyszerűen adatmódosítás, és hopsz litván vagyok bazz :D