116
-
BiroAndras #116 "Véleményem szerint egyszerűen nem éri meg a befektetés a 17-19' méreteknél. "
Pont hogy a 17-19 éri meg, mert azoknak nagyobb a felbontása, szebb a képe, és most már nem is drágák. És egy 19-esen már látványos a különbség a DVD és a HDTV közt. Nem is beszélve egy valódi HD felbontású megjelenítőről.
Én most vettem egy 21-es 1600x1200-as felbontású TFT-t, azon hihetetlen szépek a HD-s filmek. -
dez #115 Kicsit pontosítanék pár dolgon, ha nem bánod.
- Manapság minden LCD monitor TFT-s. (Gondolom, a TLT TFT akart lenni.) TFT-s nem csak LCD lehet, később pl. az OLED is TFT-s lesz, így nem okos az LCD-ket TFT-nek mondani. A TFT csak a paneli meghajtóáramkör.
- 17-19"-nél is szépen kijön a HD. (Persze nem 3m-ről.)
- Az 1/(2x0.012) számítás hibás. Egyrészt egy képváltáshoz nem 2x kell venni a válaszidőt, mert ott 1 váltás van ugye. Másrészt a szabványosan megadott (TrTf, tehát nem a g-to-g) válaszidő paraméter eleve két váltás (fekete-fehér fekete, vagy fehér-fekete-fehér, paneltípustól függően) összege. Ha meg van adva a g-to-g érték (középárnyalatok közötti váltás), akkor azzal a legjobb számolni. Tegyük fel, az 8ms. 1/0.008=128... Ez persze csak elméleti érték, valójában kevesebb képet tudnak váltani, de bőven többet, mint 40. (Ezeken az újabb monitorokon általában max. 80, néha 100Hz engedélyezett Vsync-re. Ez persze nem jelenti azt, hogy ennyit tökéletesen tudnak is, mint egy CRT.)
- A mozi 24fps-es.
- Ne a TN panelekből indulj ki! Vannak sokkal jobbak, S-PVA, S-IPS, P-MVA, ezeknek sokkal jobb a feketéje, kontrasztarányuk 1000:1 vagy akár 3000:1 (kivéve S-IPS, de az inkább grafikai munkára való, nem nagyfényerős+nagykontrasztos mozizásra), és a láthatóság is teljesen jó (178/178 fok).
Na, csak ennyi. :) -
tgunda #114 Egyelőre tökéletesen megfelel a dvd minőség egy jó LCD avagy TLT monitoron, biztos nem fogok rohanni lecserélni a dolgokat jó pénzért. Véleményem szerint egyszerűen nem éri meg a befektetés a 17-19' méreteknél.
A 10-12 ms válaszidejű monitorok a mozihoz bőven elegek, hiszen ezek úgy 40 képet tudnak másodpercenként (durván: 1/(2x0.012) ) váltani, ebbe még ráhagyással is belefér a mozi 25 képe. A válaszidő további csökkentésénél sokkal fontosabb a kontrasztarány javitása, mert éjszakai jelenetnél az 1:600 még nem az igazi, valamint a látásszög javitása -
BiroAndras #113 "es butitva tudtad csak nezni?"
Ez a másolásvédelem még nincs implementálva.
"majd ha lesznek penzert megveheto HD filmek a MM-ben, 5k-ert
arra vonatkozott az, amit irtam"
Annak se kell sok idő remélem. Már rég lehetne, ha nem szarakodnának a 2 formátummal, meg a másolásvédelemmel.
Én eredetileg 2-3 évre akartam venni a kártyámat, azalatt bőven lesznek már HD-s filmek. De többek közt emiatt inkább veszek csak egy erős közepes kártyát (X1600XT) 1 évre. -
#112 Hát ja. Végül is pont nem mindegy, min és mivel nézzük meg. (és kivel . . . ) -
#111 es butitva tudtad csak nezni?
majd ha lesznek penzert megveheto HD filmek a MM-ben, 5k-ert
arra vonatkozott az, amit irtam -
dez #110 Ehh, újra aktiválnom kellene az editálást. :P -
dez #109 Az S-PVA paneleket a Samsung gyártja, először mindig saját típusba építi, és kis késéssel jelenik meg másban. Bár van még a P-MVA is, azt nem tudom, ki gyártja.
Eizoéknál most 17"-ben csak egy ilyen gyors S-PVA-s van, az L578.
(Egyébként ez volt a legelső gyorsított S-PVA, és ezt még maga az Eizo alakította ilyenné, egy bizonyos Overdrive áramkör beépítésével.)
(Az L568-ben is S-PVA van, fogalmam sincs miért, de ebben nincs Overdrive, így a szokásos 25ms-es. De ha nem játékra kell, nem gond.)
A ViewSonic az utóbbi időben nagyon ráállt a sebességre, pontosabban a minnél kevesebb ms-re, amit a TN-ekkel lehet elérni, így alig van náluk most más, főleg 17"-esben. Az adatokat is úgy adják meg, hogy abból nem mindig egyértelmű, milyen panelről van szó, pontosabban hogy más-e, mint a szokásos TN. Úgy tűnik (betekintési szög alapján, de a kontrasztarány alacsonyabb a ma ezeknél szokásosnál), ezek nem TN-ek: VA712b, VP720b.
Ezen kívül még pl. a Fujitsu-Siemens [http://www.fujitsu-siemens.com/products/displays_projectors/prof_displays/scenicview_p17.html]P17-2[/url] (gyors), Belinea 10 17 50 (szokásos 25ms-es), stb.
19"-en persze szélesebb a választék, és ma már alig drágább. -
BiroAndras #108 "mire te HD-t nezel, addigra a mostani karidat mar reg lecserelted"
Épp tegnap néztem a Cronicles of Riddick-et 1080p-ben.
És töltöm a Stargate Atlantis HD verzióját. -
#107 aha
nemtom a TN-ek kurvara nem tetszenek
majd valahol ezt meglesem mukodes kozben
koszi!
es ha nem samsung hanem eizo vagy viewsonic? -
dez #106 (Kicsit becsapósak egyébként a sebességtesztekben a fényképek: ha rosszkor fényképeznek, azaz két pozició között, akkor mindkettő látható, persze halványan, ha meg jókor, akkor az egyik hangsúlyos, a másik meg már alig látszik. Meg van egy pár furán megfogalmazott mondat. Franciák... :)) -
dez #105 upsz, lemaradt egy /.
Ja, végülis több dologban is jobbak. -
dez #104 Pontosabban az utóbbiak sebességben már számottevően jobbak is.
Egy példa (de van jópár másik is): [url=http://www.behardware.com/articles/594-1/samsung-syncmaster-770p-pva-6ms-1500-1.html]Samsung 770P[url] -
dez #103 Vagyis S-IPS már talán nem, korábban egy Eizoban volt. De az S-PVA/P-MVA már megközelítően olyan. -
dez #102 Persze. -
#101 most mar csak az a kerdes, letezik-e (S-)IPS és (S-)PVA 17" -ben -
#100 iden mar nem -
Spacsek #99 Jellemző, az a pár "kiadó" le..arja azt a pár 100 millió felhasználót - így /is?/ van ez rendjén/?/. -
dez #98 Jólvanna, jó az. :D Ezek már csak ilyen kisebb finomságok. -
#97 Ahogy a mondás tartja, kinek a pap kinek a paplan.;)
Minden esetre, minden támadó szándék nélkül azt kell mondanom, mint a témával frissen ismerkedőnek (lámának), kezd kialakulni az az érzésem, hogy divat szídni a TN-t.
Nem védeni akarom én sem, de tartok tőle az olcsóbb monitorok nagyrésze ilyen. De azért meg merném kockáztatni, hogy nevesebb gyártók alsóbb árkategóriában képesek egész használhatót gyártani belőle.
Én a magam részéről, TN vagy nem, de szakítottam a CRT-vel (Hála a jó istennek!) A vibrálást/alacsony képélességet nem az én szememnek találták ki.
Azt a néhány millió színt, amivel kevesebbet tud, majd hozzá képzelem, úgy is elég színes a fantáziám;)))
-
#96 Na mi az, mindenki most vesz LCD-t?;))) -
Caro #95 Én most vettem Samsung 730BF-et, 17" 4ms, 160 fokos látószög, 1280x1024, 700:1 kontrasztarány 300cd/m^2 fényerő. -
dez #94 Amúgy jobb lenne simán LCD-nek hívni, hiszen ma már minden LCD TFT-s, felesleges a megkülönböztetés. És mert a (elvileg) nemsokára megjelenő OLED is TFT-s lesz, meg valószínű a SED-ek is. -
dez #93 De nem fikázni akarok - ha nem létezne más, beérném vele. -
dez #92 Hát az tuti, hogy az első kiadványokat jól szét fogják nyúzni. :D -
dez #91 "A mostanában megjelenő pár ms-es válaszidejű TFT-k képével szerintem mindenki elégedett lehet, réggebbi modellekhez képest nagyságrendileg kisebb utánhúzás"
Én nem vagyok. :) Mármint a TN-ekkel. Inkább egy 6-8ms-es S-PVA/P-MVA, vagy egy 18ms-es S-IPS. Ezek látható mosása valójában ugyanannyi. (Mert máshogy jönnek ki a számok.) Itt van egy táblázat értékekkel és árakkal. Az TN és az S-PVA már egy árban van, és akkor már sokkal jobb.
"a crt-hez képest eszméletlenül éles kép."
Nos igen, ez a TN-re is igaz. Így szövegírásra elég jó. Mársra nekem TN nem kellene. :)
"Való igaz hogy a legtöbbször nem valódi 32-bites színmélységűek, hanem dithereznek, vagy máshogy trükköznek"
Ez minden TN-re igaz. (Nem nem 32, hanem nem 24 [8+8+8].)
Épp tegnap találtam erről egy oldalt (épp ebben a hírben volt belinkelve a site):
"de ezt szerintem te sem vetted volna észre ha nem nézel utána!;))))"
Akkor nem ismersz! :D Azonnan észrevettem, és igencsak zavart. Nekem csak ne bizseregjen. Úgyhogy nálam felejtős volt a TN. Emiatt is, más miatt is.
"A TFT-nél elvileg a képe nem változik az idővel, de legalább is nem jelentősen."
A CCFL cső is veszít a fényerejéből. De az legalább cserélhető.
"Igaz hogy pl a TN panel viszonylag (más jobb drágább TFT-hez képest)csúnyán más képet mutat attól függően, hogy honnan nézzük. De ez nagyságrendileg egyáltalán nem rosszabb mint amit egy hagyományos tükröző felületű képernyős CRT-nél tapasztalunk, ahol minden visszatükröződik a képen, és a szobába beköszönő, a képernyőn megpihenő napsugarak pedig élvezhetetlenné teszik a dolgot."
Hát nem tudom, nekem mindíg tükröződéscsökkentős CRT-m volt, így nem volt akkora probléma. Oké, azért az LCD így is jobb. De engem akkor is nagyon zavar, hogy ha egy TN-nek már attól változik a képe, hogy kicsit megmozdítom a fejem (főleg függőlegesen, pl. egy kis bólintástól). Egy S-IPS, vagy S-PVA ebben (is) nagyjából olyan, mint egy CRT, csak még tükröződés sincs.
Miért is van ez? Mert a TN kontrasztja kb. egyenesen arányos a függőleges szöggel. Felfelé sötétedik, lefelé világosodik [vagy fordítva] (aztán egyszercsak negatívba fordul, bár csak nagyon lentről). Nincs olyan szakasz, amikor egyforma marad. Emiatt még a két teteje és alja sem egyforma (mert ugye nem egyforma szögből látjuk). Az (S-)IPS és (S-)PVA teljesen máshogy működik: a derékszögtől eltérve csak lassan, fokozatosan kezd változni a kontraszt, és amúgy is széles szögben éri el csak a minimumot. Kb. mint egy CRT (az üveg miatt). -
#90 A DVD-nek is kellett jópár év, amíg elterjedt, a HD-médiák is csak kb. 2010 körülre lesznek annyira hétköznapiak, mint manapság a DVD-k, de a fejlődés nem áll meg, ez pedig nagyon helyes. Manapság is kijön a Harry Potter, meg a többi aktuális csúcsfilm még VHS-kazettán is, szóval a választás a miénk, vásárlóké lesz. -
#89 no igen, egy dolog a hardver, de lesz e ra eleg film?
es elfogadhato aron vagy pedig aranyarban? -
#88 A mostanában megjelenő pár ms-es válaszidejű TFT-k képével szerintem mindenki elégedett lehet, réggebbi modellekhez képest nagyságrendileg kisebb utánhúzás, a crt-hez képest eszméletlenül éles kép. Való igaz hogy a legtöbbször nem valódi 32-bites színmélységűek, hanem dithereznek, vagy máshogy trükköznek, de ezt szerintem te sem vetted volna észre ha nem nézel utána!;))))
Egy crt moncsi 1-1.5 év után jelentősen veszít a fényerejéből kontrasztjából élességéből. A TFT-nél elvileg a képe nem változik az idővel, de legalább is nem jelentősen.
Igaz hogy pl a TN panel viszonylag (más jobb drágább TFT-hez képest)csúnyán más képet mutat attól függően, hogy honnan nézzük. De ez nagyságrendileg egyáltalán nem rosszabb mint amit egy hagyományos tükröző felületű képernyős CRT-nél tapasztalunk, ahol minden visszatükröződik a képen, és a szobába beköszönő, a képernyőn megpihenő napsugarak pedig élvezhetetlenné teszik a dolgot.
stb/stb/stb
Szerintem technikailag lassan már nem kérdés, hogy a CRT vagy TFT, az áron kéne még kurtítani!;) -
dez #87 Egyébként nem akartalak megsérteni a kérdésemmel, csak már kíváncsi voltam, miért véded olyan vehemensen a DVD-t. ;) -
dez #86 Ha egy viszonylag kisebb (max. 56cm) képet nézel 2-3 méterről, akkor talán mindegy. De ilyet már csak kényszerből tesz az ember. :) Nagyobb képnél már nem mindegy, mivel egyre homályosabb lesz a kis felbontás (bár lásd erről #83 alja, de azért persze az nem csodaszer). Plusz a hományosság hiánya nem csak élességet jelent, hanem ugye jobb részletezettséget is -> több információ... (Arcből finomságai, ruha mintázata, stb. stb. stb.)
Amúgy én ma már alig nézek sima filmeket (csak amit igazán érdemes), hanem inkább ismeretterjesztő műsorokat, természetfilmeket: na ezeken főleg sokat dob a HD. Ja, meg a híreket és az érdekesebb sporteseményeket (előbbinek nem sokat számít, utóbbinál megintcsak hasznos). -
dez #85 CD vs. bakelit: ne az áltagos (igazából elég gyengus) CD játszókból (ill. CD+DVD lejátszók hangjából) indulj ki! CD-játszóból is van high-end, ami már megközelíti egy jobb bakelit hangját. Persze azt már nagyon meg kell csinálni. Igazából legfőképpen a D/A-tól függ, mármint nem csak magától a chiptől. (De ha nem reclockingos, akkor a mechanikától is.) Namost lehet jó külső DAC egységeket kapni. Önmagukban már nem olyan megfizethetetlenek.
CRT vs. LCD: az LCD paneltípusától függ. Az átlagos LCD monitorokban (bár ez lassan változik) TN panel van, ami már eléggé elavult, csak a sebességen tudnak tuningolni, de az ugye nem minden. Attól még változékony a képe egy kis elmozdulásra [kis látószög, főleg függőlegesen], 18 bites+váltakozó dither, nem 24, stb. Viszont egy S-IPS, S-PVA képe megközelíti a CRT-ét, ill. élességben sokkal jobb is. (Nem natív felbontások megjelenítése a nagyító elektronikán múlik, ezen sokszor spórolnak.) -
#84 "Én értelmét nem látom a HD-nek, mert az én agyam a sima felbontásból is kiszedi a neki kellő információt!"
Hááát? Ez hajaz a Gécc féle "64 KB mindenre elég" c. bemondásra. A 82 cm-es LCD TV-n egy 1080i-s IMAX természetfilm nagyon űberállat! Az én agyam meg csak ezt nézné ezentúl . . . -
dez #83 Ezt most nem tudom, hogy a lemezekre mondod (az természetesen nincs), vagy másra, mindenesetre én pl. főleg a Westendben lévő MM-ben szoktam nézegetni a HD-s LCD-TV-ket (66cm-től mind HD-s már). Itt csak 2-3 van, de ott jópár ki van téve. 1280x720 ill. 1366x768-asok, ami 1,5-2m alatt épp elég. 66cm ~200-250e, 76cm ~250-300e, 80cm ~300-350e (Sony +50e) - ez már épp elég nagy egy átlagos szobához, és egyátalán nem rosszak, legfejlettebb LCD paneltípusok [S-IPS, S-PVA] (ami a 66cm alattiakról nem mondható el, tehát nem a kicsikből kell kiindulni, azok nem túl jók - bár most látom, ott is akad már 1280x720-as). A 800:1 kontrasztarányúak már épp elég jók, bár létezik 3000:1-es is, ami megfelel egy jól felhúzott CRT-s TV-nek, tehát árnyékban sok is. Ezeknek már széles tartományban jó a képük, színeik. Nekem jobban bejönnek, mint az átlagos plazmák. Ha nem is tömegesen, de azért veszegetik őket. Én is gondolkodok egyen (részletre nem nagy ügy - csak ugye kicsit idegesítő lehet, ha fél-1 év múlva megjelenik valami jobb).
A plazmáknak ugye (1,5-2m alatt) 852x480 a felbontásuk, ami még nem HD, de már nagyobb, mint a DVD, az analóg adásokról nem is beszélve - szal egy HD-s tartalom ezeken is jobban kijön, ha nem is 100%-osan. Milkó fölött persze már vannak HD-sak is, de az már tényleg csak kevesek kiváltsága. Viszont hamarosan jönnen itt is a kisebb méreteken is a HD-sak.
Szal 5 év múlva alig lesz olyan TV, ami nem HD-s.
Most persze még nem sok HD-s nézni való van rajtuk, néhány külföldi adást, meg PC-ről lejátszható filmen kívül (net, WMV-HD-s DVD-k). Mondjuk van egy bizonyos HD-DivX dolog, van ilyen lejátszó (MM-ben is), meg pár lemez hozzá, persze külföldiek. Szal lesz, aki megvegye a HD-s lejátszókat, főleg a későbbiekben, évek múlva.
Ugyanakkor van egy olyan dolog - és ez a DVD-nek is jó -, hogy az újabb HD-s plazmákba (és talán egyes LCD-TV-kbe is, bár még nem láttam olyat, igazából erre várok) be van építve egy ötletes, speciális nagyító eljárás, ami úgy nagyítja az SD-s tartalmakat, hogy azok majdnem úgy néznek ki, mintha HD-sak lennének. Legalábbis nem lesz feltűnő, hogy nem az. Azaz nem lesznek homályosak, elmosódottak. Így már egész élvezhető a DVD is meg a sima adás is ezeken. (Egyébként az újabb videokártyák is tudják ezt, legalábbis gf6200-tól, és talán a nagyobb ATI-k is.) -
#82 Tényleg. Erre nem is gondoltam. Pedig sztem bonyolultabb 1 filmet összehozni. Bár, kitudja . . . -
Caro #81 Akaratlanul kevertek néhány dolgot.
Persze ti is tudjátok, de elmossátok.
1) Kell az újabb ADATHORDOZÓ! Nem a formátum!
2) A lemezen BÁRMIT lehet tárolni, a DivX vagy XviD tömörítés kritériumai csak azok, hogy a felbontás osztható legyen 4-el.
3) A HD biztosan jó, de nekem valahogyan nem folyik rá a nyálam. A videó lényege, hogy audiovizuális információt jutasson el hozzád. Ezt a te agyad értelmezi, és ebből lesz a sztori, stb... ATTÓL EGY FILM SEM LESZ JOBB, HOGY HD MINŐSÉGŰ VIDEÓBAN VAN!!! Ha a film egy halom trágya, akkor HD-ben is egy halom trágya.
Én értelmét nem látom a HD-nek, mert az én agyam a sima felbontásból is kiszedi a neki kellő információt! Sokkal nagyobb újítás lenne inkább, ha végre 3D-s filmeket is lehetne kapni.
Szóval attól hogy van kapacitásunk a HD-hez, nem jelenti azt, hogy szükségünk is van rá. A film nézhető DVD-n is. Megfelelő képjavító eljárásokkal elérhető, hogy ne kockázódjon(ez valóban zavaró). Persze nem kötelező megtartani az MPEG-2-t sem.
4) Másolásvédelem tekintetében teljesen egyetértek Hoz_Hun-al. Amit valahogyan fel lehet törni, annak semmi értelme, ettől nem fogják kevesebben warezolni. -
#80 most a DVD-k terén ez a tendencia, lásd 1000-1500 HUF-os kategória
olcsóbb mint az audio CD -
#79 bocs
nem azon van a vita kell-e
kell
a vita az időről van
a dvd kifutási ideje (szerintem még csak most emelkedik, épp ezért túl zsíros üzlet, hogy veszni hagyják, mások szerint nincs már 5 éve sem),
illetve a HD kommersz elterjedésének ideje -
totya4 #78 Látom kisebb anyázás kerekedett abból hogy kell-e az úgy nagyfelbontású adathordozó vagy nem.
Sajnos a tendencia az, hogy a CRT-k kezdenek kiszorulni a lapos képernyők kárára. Olyasmi lehet ez, mikor az analóg lemezjátszók (nem kristáylhangszedősre gondolok) háttérbe kerültek a nála sokkal-sokkal gyengébb hangú CD-vel szemben.
Ráadásaul a lapos képernyős megjelenítőknél, mivel a képcső mérete nem méretbefolyásoló szempont mivel nincs, szeretik a méretet növelni egekig. Ez pedig fokozottan kihozza azt hogy az a 720x576 az nulla. A monitor-szerű megjelenítés miatt amúgy is ocsmány a képük.
Tehát szerintem a megjelenítők oldaláról nagyon nagy igény lesz a nagy felbontásra.
A másolásvédelmi dolgokkal kapcsolatban csak annyit, hogy a dolgokat ez oldaná meg véglegesen, ha az árakat nagyon alacsony szinten tartanák. Nem mondom, hogy ne legyen színes-szagos borítós 20 lemezes extra, de legyen egy fapados verzió, ahol a lemez ne legyen drágább, mint egy üres adathordozó. Egyből kifehéredne minden. Az ember lemenne a boltba és minden szarakodás nélkül venne vagy 30-at. Hogy mindenütt más az életszínvonal, emiatt nem lehet így korrekten árazni? Ó kérem, pici gondolkodás, legyen a fapados verzió minden országban csak egy nyelven, az ország saját nyelvén. Az angolok majd szívnak :)
A másik dolog hogy szerintem a filmek tekintetében már elértünk egyfajta megunás dolgot, tehát már közel sincs akkora durranása egy-egy filmnek mint valamikor; persze ezt az ebből élő mammut társaság nem képes elfogadni...és csinálja az extra szuper másolásvédelmeket a szar filmekhez, ahogy Imkey mondja. Ez a piac leáldozóban van, legalábbis a nagy pénzek szakítása tekintetében én azt mondom. -
#77 Ez igaz. Majd karira . . .