5675
Dinoszaurusz és egyéb őslények.
  • W B
    #5595
    Róka és farkas példája. Egyes fajok falkában mások párban éltek. (Magányost kétlem.) Ennyi. Ezen mit lehet rugozni? Mit lehet vitatkozni? Ennyi az egész.
    Abba belemenni hogy minden fajra meghatározzuk dogmatikusan, az pedig elmebetegség.

    Igazából szerkesztője vagyok a primeval blognak, még két aktív ember van. Másik kettő még semmit nem produkált.
    Eddig a Troodonos dinosapienses dolog miatt volt egy Troodon cikkem, a Jurassic Park könyv és filmekről volt 1-1, jelenleg tervben van pár, ami készül az "közkívánatra" a Jurassic Park Operation Genesisről egy cikk, miben a garázsprojekt JP Operationst is megemlítem.

    Amik tervben vannak:
    T-rex kortárs Észak-Amerikában élt dinosaurusok. - Ez még faj gyűjtés stádiumban van, mert T-rexen kívül a 70-65 millió éves időszakban csak Troodon és Nanotyrannus és két Oviraptor féle volt mi a ragadozó szerepet betölthette. (minden evő tricit nem számolom ide most.)
    Minden dinosaurus tollas illetve közös dínó és ptero kültakarós és melegvérű archosauria garázselmélet.
    Meg amikről még vannak jegyzeteim, de nem jutnak eszembe.

    Blog vezetője kért fel minket és úgy beszéltük meg, hogy nem dogmatikusan fogjuk az infókat adni, hanem több reális elméletet is bemutatva "kinek mi tetszik" elven.
  • Vrahno
    #5594
    Elszaporodott a tudományos elitizmus. Néhány tag mindenkit lenézett, aki nem volt egy abszolút, 100%-ig tudományosan naprakész, latinul perfektül tudó paleontológia-mániás. A helyett, hogy normálisan beszélgettek volna, kőkeményen vitatkoztak és szidták egymást. Például egy hihetetlenül ocsmány veszekedés lett abból a témából, hogy a raptorok egyedül vagy csapatosan vadásztak-e. Mindenki bonyolult szakkifejezéseket használt a helyett, hogy normál angol nyelven írt volna, és aki nem értette meg őket, azt lehülyézték. Mert ők azt hitték, attól okosabbnak tűnnek, ha még a mai állatokat is a latin nevükön hívják.

    Végül az adminnak elege lett, az egész alfórumot törölte, aztán végleg bannolt mindenkit, aki nem értett vele egyet.

    Igazából én sem olvastam már a tudományos topikokat. Csak azt a néhány topikot nézegettem, amikben szép vagy röhejesen elavult paleoművészeti képeket mutogattak. Egyedül azok hiányoznak.
  • W B
    #5593
    Ismeretségi körömmel szándékoztunk készíteni, de X-Y okból nem készítettünk, ám jött helyette a primeval. Mondjuk tudományos témában ez se indult még be Isten igazán, de elvben be fog.
  • ravensoul
    #5592
    Érdekes, hogy magyar blogokokról, fórumokról alig hallani a témában. Nekem még a primeval oldal is új volt, bár ahogy olvastam, az a sorozattal indított és később jöttek az egyéb dínós dolgok, eredmények, leletek, stb. Erről a fórumról tudok még, ahol érdekes dolgokat lehet olvasni és a kérdéseimre választ tudok kapni (köszi W B és köszi a fórumtársaknak is). Volt esetleg valaha komolyabb kezdeményezés egy magyar nyelvű dínós oldal/fórum/blog létrehozására? Szívesen olvasgatok angol oldalakat, de mégszívesebben magyarokat és véleményem szerint sok embert érdekelnének az aktuális hírek magyarul. Teszem fel egy angol oldalon megjelenne egy új hír és az fordítás útján olvasható lenne magyarul is. Volt/van ez folyamatban, nem tudjátok?
  • W B
    #5591
    JP Legacy fórumon min ment a trollkodás? Anyáztak és hasonlók?
  • Vrahno
    #5590
    Utóbbi időben legfőképp csak ezeket nézegettem:

    Pl. ezt, habár az író régebbi blogját többet olvasgattam, amikor még írta.

    Aztán itt is szeretem olvasgatni a régi dinós könyvekről írt bejegyzéseket, poénos elemzéseket. És ha látok valami érdekesebb linket, ami átvezet egy másik blogra, akkor ott olvasom tovább a híreket.

    De ezeken is főleg a legjelentősebb új felfedezésekről értesülök, apróbb, "érdektelenebb" újdonságokról ritkán írnak. Régebben, amikor a Jurassic Park Legacy fórumon ment még a paleontológia alfórum, azt is böngésztem, de az admin már egy ideje letörölte az egészet, mert elszaporodtak rajta a seggfejek.

    A Dino Toy Blog-ra is felnézek néha, hogy milyen őslényfigurák vannak piacon meg hogy mit gondolnak róluk a "szakértők". No nem mintha lenne pénzem, hogy én is gyűjtsem az ilyeneket, de érdekes olvasni róluk meg nézni a képeket.

    Még a Hell Creek fórumát nézem néha, mert a legtöbb dinomániás a többi angol fórumról ide gyűlt össze. Bár néha a beszélgetéseik már túlontúl tudományosak ahhoz, hogy megértsem őket...
  • W B
    #5589
    Nem fog arról szólni, csak ha olvasod a vendégkönyvet... és szétnézel neten mindenki ezen csámcsog még mindig. Szóval lején le kell tisztázni, hogy baromság ezen csámcsog, de már ez is csámcsogásnak tűnik.
    Pl. komenteknél egyén azt írta, hogy spino a mellső lábaival könnyen agyon vágja a T-rexet. De ha jól tudom nem kerültek elő mellső lábak még, tehát ezzel érvelni... ja.

    Jurassic Park sajna ma többet árt, mint használ. (míg az első rész idejében nagyon hasznos volt)
  • ravensoul
    #5588
    W B: a primeval blog nagyon tetszik, csak ne szólna minden második hozzászólás arról, hogy T-Rex vagy Spino, melyik a nagyobb Jani... :D Persze erről nem az oldal készítője tehet. A doksifilm gyűjtemény is tetszik, bár 1-2 kivételével mindet láttam. Igazából a hírek, amik megfogtak, eléggé részletes dolgok vannak ott, remélem még tesznek fel hasonló csemegéket.

    Vrahno: megosztanál velünk 1-2 érdekesebb angol blogot a témában, amit böngészel?
  • Vrahno
    #5587
    Én már nem nagyon járogatok a hírek után, inkább csak úgy véletlenül értesülök a legújabb tényállásokról, pl. ha néha időtöltésképp angol fórumokat böngészek, ott találok olykor hírmorzsákat.

    Szerencsére sok angol blog van olyan segítőkész, hogy időnként összegyűjtse a legérdekesebb híreket a többi blogról, így nem kell direkt utánuk menni.
  • W B
    #5586
    Pl. ez
  • ravensoul
    #5585
    Ami a friss teóriákat illeti, ti hol szoktatok ezekről olvasni? (Index, Origó és hasonló "hírportálokat" nem tartom túl megbízhatónak... :D )
  • Vrahno
    #5584
    Mindenesetre egész naprakésznek tűnik. Legalábbis azt megemlíti, hogy a Tsintaosaurus fejdíszét áthelyezték a koponyája másik részére, ami (tudtommal) egy friss teória.
  • ravensoul
    #5583
    Akkor az általam belinkelt adatbázis jónak tűnik? :)
  • W B
    #5582
    Az a Jurassic Park genetikailag erősen megváltoztatott verziója.
  • ravensoul
    #5581
    Sziasztok!

    Van valakinek használható online dinoszaurusz adatbázisa, ami azért néha-néha frissül? Főleg leírások érdekelnek, az sem baj, ha pár kép is van mondjuk leletekről és egyáltalán nem gond, ha angol nyelven van. Olyan oldalt keresek, ahol az alfajokat is szerepeltetik.

    Ilyesmire gondolok:
    http://www.thescelosaurus.com/alphabet_index.htm

    Bár ezzel az a gondom, hogy hiányosnak találtam. Pl. a Dilophosaurus alfajoknál hiányoltam a D. venenifer-t. Egyáltalán létezett ilyen nevű alfaj?
  • Vrahno
    #5580
    Ez már pár napos hír, de megér egy említést. Bejelentették, hogy a Deinocheirus jó pár további darabját megtalálták. A híres karok alapján azt eddig is tudni lehetett, hogy egy óriás madárutánzó dinoszaurusz volt, de az új leletek szerint kis barázda vagy púp húzódott a csípője fölött.
  • Jrex
    #5579
    Aminap eszembe jutott egy új hipotézis, arra, hogy miért olyan a koponyája a Brachiosaurusnak, és társainak.
    Egyébként van itt olyan valaki, akinek megvan az Jurassic Park-elveszett világához a matricás album/nem ami a rágókhoz volt/? Nem találok róla semmit...
  • Vrahno
    #5578
    Étrend-kiegészítés gyanánt raptort evő madármedencéjűt és növényeket evő T. rexet se látni sokat.

    És persze az előbb nem azt akartam írni, hogy "sóval ja", hanem hogy "szóval ja".
  • W B
    #5577
    Barlangi sauropoda nekem tetszik.
  • Vrahno
    #5576
    Tavaly kiadták az All Yesterdays könyvet, most meg készült egyfajta folytatása, amit nem kell megvenni, mert ingyen letölthető.

    Erősen spekulatívak a képek, bár a mind alá van támasztva a maga módján tényekkel meg elméletekkel. A lényeg, hogy összegyűjtöttek mindenféle bizarr őslény-rekonstrukciót különféle művészektől meg rajzolóktól (némelyikük profi, némelyikük nem), hogy elgondolkodtassanak. Van itt lufifejű Allosaurus, elefánt-Spinosaurus, két fejjel született dinó, meleg dinó, hullagyalázó pteroszaurusz, meg persze más fura ősállatok is szokatlan helyzetekben.

    Sóval ja, akit érdekelnek az ilyen spekulációk, az szemezgethet belőle. Vannak bénább rajzok benne, de képek nagy része szép, igényes.

    A könyvnek lesz egy másik folytatása is, amiben kriptideket próbálnak majd poénból tudományosan megmagyarázni. Biztos az is érdekes lesz, bár az a téma kevésbé izgat.
  • Vrahno
    #5575
    Új előzetes a filmről, amiben már beszélnek a dinók, és... juj. Ez hihetetlenül szar. Vissza lehet sírni Speckles-t. Vizuálisan szép, meg az őslények is (többnyire) jól néznek ki, de az egészet lerontják az elképesztően irritáló hangok meg a poénok.

    Igazából visszafogottabb narrációban reménykedtem. Mondjuk, az animáció is olyan emberszerűvé teszi a szereplőket, hogy nem is lenne szükség beszédre, mert a mimikájuk és testbeszédük mindent elmondana. Már a '80-as évek óta próbálnak olyan dinós filmeket készíteni, amikben nincs beszéd, hanem a képek mondják el a sztorit, és még most, 2013-ban sem tudják ezt megcsinálni, mindig bele kell erőltetni az idegesítő hangokat.

    A Speckles-t is az irritáló hangok miatt nem bírtam megnézni, pedig az animáció minőségét meg az eget verő tudománytalanságokat le tudtam volna nyelni. Lehet, ezzel is ez lesz a helyzet.
  • m18
    #5574
    Ez rendben lenne,de a törzsfejlődésük folyamán náluk (valószínűleg) nem volt olyan fázis,hogy 100%-ban toll borította a tesfelületüket(a pofarészt is),ami másodlagosan eltűnhetett volna.
  • Vrahno
    #5573
    Igaz, csak akkor lehetne sima bőr az arcukon pikkelyek helyett. Úgy tudom, csak az orrukról tudjuk, hogy pikkelyes volt, de az arcuk többi része, a szemek körül, nem volt az.
  • m18
    #5572
    Valahol igazuk van a tollatlan arcú ragadozókkal-nézz meg egy keselyűt,amint befúrja magát a tetembe.A tollak véresek lennének,összeragadnának-ez pedig komolyan kedvezne az élősködőknek és a fertőzések kialakulásának-ami komoly szelekciós hátrány.
  • Vrahno
    #5571
    Itt nagy felbontású képek és jellemleírások a Dinoszauruszok, a Föld urai film szereplőiről. Ezek alapján lesznek benne:

    Pachyrhinosaurusok:
    - Patchi, a főhős
    - Juniper, Patchi leendő csaja
    - Scowler, Patchi durva bátyja
    - Patchi anyja, aki meghal
    - Bulldust, Patchi apja, aki szintén meghal

    Gorgon, a Gorgosaurus. Ahogy sejthető volt, ő a főgonosz a filmben.

    Alex, az Alexornis. Patchi követője, poénos szereplő.

    Névtelen szereplők:
    - Parksosaurus
    - Alphadon
    - Chirostenotes
    - Hesperonychus
    - Troodon
    - Edmontosaurus
    - Edmontonia (valamiért itt Ankylosaurusnak írják)
    - Azhdarchida pteroszaurusz

    Sajnos több szokásos hiba mutatkozik rajtuk. Az ötujjú dinóknak karmos az elülső lábuk két külső ujja, és az Edmontosaurusnak is karmai vannak, ami elvileg helytelen. A tollas dinóknak többnyire pikkelyes az arcuk, és az a Troodon nagyon idétlenül néz ki. A pteroszauruszon meg nem látok szőröket. És azok a szereplőleírások is nagyon gyerekmese-ízűek.

    De még így is ebben lesznek az eddigi legpontosabb rekonstrukciók a nagy költségvetésű őslényes mozifilmek közül. Ami haladás.
  • szabod
    #5570
    hát inkább a vastag zsírréteg
  • W B
    #5569
    Attól még kezdetleges tollakból fejlődött ki.
  • Jrex
    #5568
    Mondjuk egy ilyet nem neveznék tollazatnak...inkább olyan mint egy sül szarutüskéi.
  • Jrex
    #5567
    Az a baj ezekkel, hogy mind valami újat akar kitalálni, pár év múlva mondjuk azt találják ki hogy volt külső fülük, és majd úgy kezdik el ábrázolni őket...
  • Vrahno
    #5566
    David Peters agyszüleményeinek lényege, hogy nem a fosszíliákat vizsgálja, hanem azok fényképeit. Beviszi a képeket Photoshopba, állítgat a kontraszton meg az élességen, és ha a képen lát bármit, legyen az kosz, elmosódás vagy képhiba, akkor arra azt hiszi, hogy bőrlenyomat. A köveken lévő repedésekről vagy sötét foltokról, netán megkövesedett növénydarabokról azt hiszi, hogy csontok meg lenyomatok.

    Szerinte tehát pl. a Pteranodon így nézett ki (ezt nem ő rajzolta, de a kép az ő "elmélete" alapján készült):



    Plusz, szerinte a pteroszauruszok nem archosauriák, hanem két lábon járó gyíkfélék voltak.
  • W B
    #5565
    Mik azok az elméletek? Remélem nem az ormányos dínók.
  • Vrahno
    #5564
    Ja, ezzel egyetértek, máskor is eszembe jutott, hogy de jó lenne egy ilyen műsor.

    Néhány hasonló dikufilm volt is az elmúlt években, pl. az, amelyikben Phil Currie a T. rexek csoportos vadászata mellett érvelt, a többi tudós meg ellene, vagy az, amelyikben egymásnak eresztették a "dinóból lett a madár" és a "nem dinóból lett a madár" elméletek híveit. Ja, meg volt egy, ami a T. rex tollasságát vagy tollatlanságát fitogtatta, de az jó szar film volt.

    Szerintem a gond az, hogy a TV csatornák félnek, hogy az átlag segghülye nézőt összezavarná, ha egyszerre több elméletet látna a képernyőn. Ők csak a "tutit" akarják bemutatni.

    De azért részben érthető is ez a fajta hozzáállás. A tövises Ceratopsiák még elmennek, mert van mellettük szóló bizonyíték, de vannak olyan elméletek is (például gyakorlatilag minden, amit az az őrült David Peters mond), amiket jobb nem tárni a nézők elé.
  • W B
    #5563
    "Úgyhogy jelenlegi tudásunk szerint nem hibás, ha tövisek nélkül ábrázoljuk őket, de az se, ha tövisekkel." És ez az amivel bajom van.
    Mai dokk filmek csak egy elméletet mutatnak be, holott azzal egyen rangon van több másik. Ez enyhén félre tájékoztatás. 10-15 évvel ezelőtt a dokk filmek java több elméletet is bemutatott.

    Lehet, hogy az a trendi, hogy az egész dokk film legyen teljesen egységes és csak narrátor legyen mint ember, ám ezzel nincs megfelelő tájékoztatás. Nekem ezzel van bajom. Legyen mindkét elmélet bemutatva.
  • Vrahno
    #5562
    Egyelőre az a tény, hogy a Triceratops hátán kis, barázdált, bütyökszerű csomók voltak, amik néhány tudós szerint vagy tövisek rögzülési pontjaiul szolgáltak, vagy letört tövisek alapjai voltak. Más Ceratopsidákról is kerültek elő hasonlók, csak az övék lapítottak voltak. Most még nem tudni, hogy ezek mik is voltak, lehet, hogy tövisek nőttek ki belőlük, de nem biztos. Úgyhogy jelenlegi tudásunk szerint nem hibás, ha tövisek nélkül ábrázoljuk őket, de az se, ha tövisekkel.
  • W B
    #5561
    Tudtommal már tény, hogy a Tricinek is az volt.
  • Vrahno
    #5560
    Tudtommal a Ceratopsiák közül egyelőre még csak a Psittacosaurusról biztos, hogy voltak tollszerű képletei, inkább tövisei. Még vitatott, hogy azon a pár éve talált Triceratops lenyomaton tényleg tövisek csatlakozási helyeit fedezték-e fel vagy csak simán rücskös volt a bőre.
  • W B
    #5559
    Pont azoknál amikről tudjuk, hogy volt tolluk?
  • Jrex
    #5558
    Én a vastag zsírréteget valószínűbbnek tartom a ceratopsidáknál.
  • W B
    #5557
    Toll vagy vastag zsírréteg. Mutass nekem szőr vagy zsír nélküli hideg helyen élő emlőst/madarat.
  • szabod
    #5556
    Miért is?