5675
Dinoszaurusz és egyéb őslények.
  • Jrex
    #5475
    1. nem a véleményedre voltam kíváncsi,hanem aki akar,az segíthet...
    2.azt, hogy egy élőlénynek van-e joga az élethez, nem mi döntjük el, hanem a természet. Ha életképes, és életben tud maradni (mesterséges segítség nélkül) akkor igenis van joga élni, még ha szándékosan lett létre hozva is. Ha a te szemszögedet nézzük akkor pl a kutyáknak vagy egyéb házi illetve díszállatoknak sincs joguk élni..... én inkább azt nevezném etikátlannak,hogy egyes emberek úgy gondolják, hogy ők döntik el, hogy mik a jogaik más életformáknak ....
    3.A petíció leírja, hogy nem a mutogatás és a pénzszerzés az érdeke,hanem a biodiverzitás növelése.
    4. ha a madarak dinoszauruszok,akkor nem értem mi a problémád azzal, hogy genetikailag változtatnak rajtuk, és kialakítsanak egy új, mesterséges fajt.
  • W B
    #5474
    1, Ma is több ezer dinosaurus faj létezik.
    2, Soha sem válik lehetővé a "klasszikus" értelemben vett dinosaurusok klónozása. (Dodo klónozás is kétséges dolog.)
    3, Madár gén vissza fordítással csak hasonlót lehet csinál, egy új fajt. Lehet dínónak fog kinézni és dínó viselkedést vesz fel, de már elve a madarak is dínók. Ezzel nem mást alkottunk, mint egy mezozoikumi dinosaurus mást, de attól még nem az.
    4, Hülye aki erre pénzt ad. Ez olyan, mintha pénzt fektetnénk a nap kolonizációjába.
    5, Etikátlan. Minek lehet feltámasztani kihalt fajt? A saját hibánkat kijavítani. Ennek határát súrolja a mamut klónozás. Mezozoikumi dinosaurusok kihalása nem a mi hibánk. Eme állatok feltámasztása önös érdek. Lényegében nem is lennének jogai a lényeknek, még annyi sem mint egy állatkerti állatnak. Nem etikátlan?

    Ez az egész egy irreális önös érdek. Megvalósíthatatlan, sőt erkölcstelen csak azért valamit feltámasztani, hogy aztán mutogasd.
  • Jrex
    #5473
    Petíció
  • W B
    #5472
    Nem régiben kihalt állatoknak még lehet/van DNS-e. Ezt eddig is tudtuk.
  • m18
    #5471
    Újból a témánál vagyunk
  • W B
    #5470
    Tollas Apatosaurus... yeeeee
  • Dínóprofesszor
    #5469
    Szia J rex!Ígértél képeket az eladó-cserélendő dínóidról.Tudsz akkor küldeni néhányat a [email protected] címre?üdv:Dinoprof:)
  • Vrahno
    #5468
    Igen igen sajnálatos. Nemcsak a tankönyvek terén, hanem úgy általánosságban a paleontológiás irodalommal eléggé el vagyunk maradva. Egy-két valamirevaló, ámde kisebb kiadványon kívül nem nagyon találkoztam már évek óta semmilyen normális, "átlagfogyasztásra" szánt őslényes könyvvel. Viszont azokból a gyorsan összecsapott, dedós szintű, ocsmány grafikával telepakolt gagyikból annál több van.

    Tudom, hogy a tankönyvek elavultsága is súlyos ügy, de mivel én világéletemben az e témájú könyvek megszállottja voltam, ezért ez a helyzet engem még inkább elszomorít. :(

    A földrajzatlaszon anno én is kiakadtam. Pedig úgy dicsekedtek azzal, hogy milyen új meg feljavított volt.
  • m18
    #5467
    Eme jelenségnek roppant egyszerű oka van:a tankönyveket a magyar nyelvű irodalom alapján állítják össze-Géczy Barnabás Őslénytanja (1979-80) óta nem került kiadásra semmilyen,az őslénytannal általánosságban foglalkozó egyetemi tankönyv Magyarországon.Mindenki(tényleg,minden tankönyvíró,aki biosszal vagy földrajzzal kapcsolatos könyvet ír és említenie kell valahol ősállatokat) ebből a könyvből indul ki.És bár lennének kiváló angol nyelvű irodalmak,amiket ki lehetne adni magyarul is,se pénz se igény nincs rá(úgy értem,reális igény).
    Nekünk a Hartai Éva-féle A változó Föld című könyvünkben is Brontosaurus van(jó,mondjuk ez földtan tankönyv és a földtörténet nem annyira lényeges benne).
  • W B
    #5466
    Viccelsz? Földrajz atlasz szerint a Pterosaurusokból lettek a madarak!
  • Vrahno
    #5465
    Az én gimis biológiakönyvemben még Brontosaurus is volt. Éljen a haladás.
  • W B
    #5464
    Ne hagyd ki az iskolai tankönyveket. Nekem mindegyik tankönyvemben az elavult szutykok voltak.
  • Vrahno
    #5463
    Na ez egy érdekes, de inkább frusztráló hír. Egy felmérés szerint még a mai gyerekek és fiatal korúak többsége is a Dinoszaurusz Reneszánsz előtti módon képzeli el a dinókat, és szerintük a T. rex kiegyenesedetten járt, a farkát a földön húzva. Hiába a Jurassic Park, a sok könyv és dokumentumfilm, a felmérést végző kutatók szerint a gyerekek főleg az olcsó gumifigurák, rajzfilmek, dinóalakú csirkefalatok meg egyéb csecsebecsék alapján alakítják ki magukban a dinoszauruszokról való képüket.

    Ami elég szar dolog azért.
  • Vrahno
    #5462
    Íme egy elszomorító példa egy valódi "zsugorfóliázott" hüllőről, ami szemlélteti, hogy milyen elvetendő taktika is őslényeket ilyen módon ábrázolni:
    Szörnyű beteg krokodil.

    Ha tehát olyan képet látunk, amin a dinók hasonlóan girhesek, és kilátszanak a csontjaik meg a koponyanyílásaik körvonalai, akkor bizonyára azok is mind ilyen betegek. De ez a kinézet semmiképp nem természetes.
  • m18
    #5461
    Kimaradt az elejéről:
    nem kezdheted kapásból azzal,hogy házityúkból dinoszauruszt(szűkeb értelemben vett dínót) tenyésztesz.
  • m18
    #5460
    Továbbá,az összes "köztes lépésnek" életképesnek kell lennie.Tanultál molekuláris biológiát,szóval tudnod kell,mi az a letális allélkombináció.
    Miért kell az összes köztes lépésnek életképesnek lennie?Mert ha valahol a sorban becsúszik valami hiba,akkor a korábbi munka mehet a kukába és kezdődhet a munka elölről.
    A piacgazdaság még az embert is lealacsonyítja állattá.(most tanultam gazdaság és menedzsment vizsgára[minek ez a tárgy],és nem szép dolog,de nagyon le vagyunk nézve).Képzeld el,mit művelnének olyasmivel,ami-mint genetikai szabadalom,be van jegyezve,tehát valakinek/valaminek a tulajdona,tényleges jogai-beleértve az élethez valót is-nincsenek.
  • W B
    #5459
    Meg ha lehetne is dínót klónozni, akkor egy ilyen parkban tollatlan pikkelyes sík hülye hidegvérű raptorokat lehetne látni. Ugye milyen jó a piacgazdaság?

    Meg én véleményem... meg az egész tudományé. Nem lehet dínót klónozni. Max visszafajzással csinálsz valami olyasmit.
  • m18
    #5458
    Maga az ötlet is halálra van ítélve,azonfelül pedig mi szükség lenne rá?
  • m18
    #5457
    Nem fogok a rendszertanba belemenni.
    Azt mondom,hogy azok a peches kutatók,akiknek sikerül egy ilyet előállítaniuk,hamarosan azon kapják magukat,hogy az őket pénzelő vállalat "még dínóbb" dínót akar majd az igazinál. Ugyanis ma a privatizált tudomány korszakát éljük,az alapítványokból meg hasonlókból működő cégek egyszerűen nem versenyképesek a "mamutcégekkel" szemben.Vagyis a kutatók azt fogják legyártani,amit tőlük rendeltek,és nem azt,amit "kellene".
  • W B
    #5456
    Maradi az aki szerint lehet. Régen próbálkoztak dínó klónozással meg hasonlók. Csak rájöttek, hogy nem lehet.
    Alapot létrehozni a lehetetlennek! Akkor csinálj nekem pénz alapot arra hogy megiszok 50 liter páleszt egy nap és semmi bajom nem lesz. (Húh, lenne egy jó napom, de az utolsó.)
  • Jrex
    #5455
    Ez a te maradi véleményed...
  • Jrex
    #5454
    ezzel azt mondod a madarak nem dinoszauruszok....
    És egyébként sem ez volt a téma h lehet e vagy sem megalkotni,hanem h létre kellene hozni egy ilyen alapot...szal nem tudom mit vitázunk...
  • W B
    #5453
    Továbbra sem lehet dinosaurust klónozni. Nem is lehet soha.
  • m18
    #5452
    Az ezzel az eljárással kapott lény,lehet,hogy nagyon hasonlítani fog egy dinoszauruszra,de nem lesz az.
  • Jrex
    #5451
    Mer te azt mondtad...
  • Jrex
    #5450
    Tanultam molekuláris biológiát,úgyhogy tudom miről beszélek....
    Bár 2 féle módon is lehet DNS-maradványokat találni,mégis a 3. megoldással kell kezdeni.Egyszer már linkeltem ide egy cikket,de régebben volt úgyhogy lehet már nem emlékeztek.
    itt
    Később ki lehetne egészíteni ezeket,a maradvány dns-ekkel.
  • W B
    #5449
    Az egész vita felesleges! Nem lehet dínót klónozni. Fizikai képtelenség.
  • m18
    #5448
    -Először is:olvasd el az A következő című könyvet-Michael Crichton írta.Rengeteg dolog van benne persze a biotechnológiákról is,de nem ezért,hanem az ezekre vonatkozó szabályozás miatt ajánlom.
    -Másodszor:100%-os pontosságú ismereteink nincsenek arról,hogy a dinoszauruszok mire voltak képesek.Kifejtem.
    1:Van mondjuk egy szarvasfaj,ami az erdőben él, rügyek, hajtások, levelek, virágok és gyümölcsök szerepelnek az étlapján.Szóval,egy szarvas.
    2:Volt egy dinoszaurusz, mondjuk valami Hypsilophodon-szerűség,ami pontosan ugyanezt a nichet foglalta el a kréta időszak erdeiben.Ne felejtsük el,hogy a kréta erdői nem sokban különböztek a maiaktól.
    Szóval dinoszauruszunk vígan megélne ma is.
    3:Elkészítjük a dinoszauruszt.Valamire függővé tenni-mondjuk a lizinre,mint a JP-ban,macerás,mert ehhez bele kell nyúlni a génállományba,ami egy eleve hiányos szekvencia esetén nem tanácsos-valószínűleg először "sima" dinoszauruszt állítanak elő,és csak utána "függőt"."Simából" rögtön többet is,mert kell a reprezentatív minta.
    4:A szarvasokból és a "sima" dinoszauruszokból álló populáció valamilyen úton-módon egyazon földrajzi helyre kerül(legyen az,hogy megszöknek a kutatótelepről,mert unják,hogy mindig csak szilvát kapnak,csipkebogyót meg nem).Na most ilyenkor lép közbe az ökológia:két,ugyanazt az élettért betöltő faj közül a kompetensebb nyer-gyorsabban tud futni a ragadozók elől,ellenállóbb a kórokozókkal szemben,stb-mert az előnye(i) miatt jobban elszaporodik, végül kiszorítja a másikat.
    5:Ki a kompetensebb?Az emlős vagy a dinoszaurusz?
    Mert ha valami hasonló szituáció áll be, ez a versenyképesség a másikkal szemben döntő.
    A "miért ne tegyük ezt?" kérdést én most függőben hagynám,amíg el nem olvastátok a könyvet, de utána nyugodtan nekem lehet esni a témával kapcsolatban.
  • W B
    #5447
    Mamutot lehet. 65 millió éve kihalt fajt? Azt már nem. És te tévedsz, mert nincs miből klónozni és nem is lesz. Jégbe fagyott dínók meg nincsenek.
  • Jrex
    #5446
    Sajnálom h így gondolod ,de tévedsz.
  • W B
    #5445
    Még mindig nem lehet klónozni ilyen rég kihalt fajokat és nem is lehet soha. Kihaltak, elvesztek, végleg.
  • Jrex
    #5444
    Tudom h többször is feljött már a téma
    de arra gondoltam,h nem lehetne létrehozni egy számlát,ahova adományokat gyűjtenénk olyan tudományos cégeknek,amelyekben azon dolgoznak, h visszahozzák őket? (több is van)
  • Jrex
    #5443
    De küldök :)
  • Dínóprofesszor
    #5442
    Szia J-rex!tudnál küldeni képeket a cserélendő dínóidról a [email protected] címre?köszi!Dínóprof
  • szabod
    #5441
    hmm érdekes.
  • m18
    #5440
    Kerekes.
  • szabod
    #5439
    KCSSK? vagy melyik? ez nekem új információ
  • W B
    #5438
    Lényeg, hogy elsikkasztották.
  • m18
    #5437
    Nem nálunk van.Innentől nem érdekel(csak még kisebb lett az esélye,hogy a kolink megmarad :/ )
    Azért kösz.
  • W B
    #5436
    Az a 7 milliárd valami pályázatba lett átcsoportosítva amit valami Fideszes érdekeltség nyert. Ha érdekel utána nézek.