3511
A nagy Gazdasagi Világválsag
  • Bucser
    #127
    A gond a dolgozattal, hogy elképzeli, hogy a globalizáció erősödik, de pont, hogy az energiahiány gyengíti a globalizációt...

    A másik pedig, hogy kihagyja az okfejtésből a még meglévő olcsó energia segítségével történő toábbi fejesztések lehetőségét. (és hogy az olcsó energia már nem is olyan olcsó)
  • másikisvan
    #126
    Hamm egy fejet máris bekaptál... volna itt még valami számodra... az bizony.

    Nem szégyelled magad ? Olyan primitív vagy mint valami ős-tulok.
  • ZilogR
    #125
    a fősulis topikban már próbáltam beoltani a jónépet, h tanuljanak értelmes szakmát ;)
  • Bucser
    #124
    Értessz is hozzá vagy csak dumálsz a vakvilágba a szokásos hülyeségeiddel?
  • exy1
    #123
    Igen, értjük. Van. Sajnos. Pedig mennyivel szebb és jobb lehetne az élet ezen a bolygón ha nem lenne...
  • másikisvan
    #122
    Bankmentő bébik

    "Nem mindenkinek tetszik az amerikai törvényhozásban az állampolgároknak egyenként 2300 dolláros terhet jelentő mentőakció. A kritikusok szerint éppen azok a bankok menekülnek meg, amelyek szerepet játszottak a válság kialakulásában."

    Hát persze hogy... és naná !

    Teccenekérteni ? VAN összeesküdözés !
  • Bucser
    #121
    meltdown incoming

    European Services, Manufacturing shrinks at fastest pace.

    Paulson may push debt to highest level since 1954
  • Teppik Amon
    #120
    háde bizony van benne valami! Erre nem is gondoltam.. mi lesz a panel lakókkal? Fázni fognak, jól fel kell öltözni. De mit fognak enni ha nem lesz olasz barack meg szlovák tej? Addig kéne venni birtokot meg állatokat amíg viszonylag olcsó? Ezt beszoptuk, úgyérzem :o
  • ZilogR
    #119
    És itt a tanulmány...
  • exy1
    #118
    Jó cikk. Megragadja a lényeget.
  • Berselius
    #117
    Erről mi a véleményetek?

    http://www.magyarhirlap.hu/Archivum_cikk.php?cikk=152426&archiv=1&next=20

    Üdv:

    Berselius
  • másikisvan
    #116
    Látjátok feleim szemetekkel: most a Zalabaromfi üzeme van soron. Lassan de biztosan...
  • ZilogR
    #115
    Amikor egyetemre jártam, vmelyik repülős cég írt ki pályázatot, miben befolyásolná a világot, de főleg a szállítmányozást, ha feltalálnák a teleportációt... "Tökéletes trükk" rlz... :)
  • horthy
    #114
    Mi lesz hogyha elfogy az OIL ? Már a hajogyárak is készülödnek ? Vagy ez csak pararnoia ?

    http://www.origo.hu/uzletinegyed/vilaggazdasag/20080821-olajkorszak-vege-es-hajozas-uszony-vitorla-sikloernyo-vagy-hibridmotor-hajt.html
  • másikisvan
    #113
    Valójában már ma is csak látszólag van Magyarország, az emberek tudatában.

    Most ott folyik harc. A tudat elleni fegyver a média.

    Kérdés az emberek hogy döntenek: szabadság vagy szolgaság.

    Ezt a döntést pedig igyekeznek mielőbb kieszközölni, hogy az emberek a kellő információk hiányában hozzák meg azt. (Ha nem tesznek semmit, akkor is döntöttek !)
  • Teppik Amon
    #112
    dehát az állam nem jó gazda!! Vagy mégis? Ki van ez találva, el kell adni az országot..pár év és levehetjük a Magyarország táblát a határokról :( (Persze a hegyeShalom az maradhat)
  • másikisvan
    #111
    Emelett sorra jönnek a hírek hogy tönkremennek a húsüzemeink.

    Most pl. a Pápai Hús Zrt.

    Nem kell senkinek a kaja ? Szerintem ez már több mint bizonyíték arra hogy tönkre akarják tenni az esetlegesen önellátásra képes közösségeket.
  • p55
    #110
    "De december óta az USA gazdasági motorja besült."

    Nagyon helyes.
  • másikisvan
    #109
    A tejtermelőket is tönkreteszik

    Hol van ilyenkor az állam ?

    Nem gondolják hogy ha lenne egy állami feldolgozó ami magyar tejet dolgozna fel a magyaroknak, az hasznos is lehetne akár ?

    Büdös pudligánok
  • másikisvan
    #108
    Szerintem meg nem lehet egészséges gazdaságról beszélni már sok sok éve, évtizede. Folyamatosan különböző trükköket használtak, de nincsen tovább.

    Nálunk például nem lenne semmi: mi a franc lenne, ha az ország képes lenne eltartani magát, lenne kajánk és lenne ivóvizünk. Lenne gázunk is. (Sőt, ha kicsit visszakanyarodunk az időben, és odagondoljuk az odavalót, akkor lennének hegyeink is, azoknak minden következményével: erdők bányák)

    De ne tegyük maradjunk jelen valóságunknál.

    Ha a mezőgazdaság jó lenne, akkor egy igazi válság idején, amikor az emberek nem tudnának enni, akkor bármit megadnának a kajáért, vagyis nyert helyzetben volnánk.

    Volnánk, mert tönkretették a mezőgazdaságunkat...

    Másrészt viszont lehet jönne a nagy medve és elvenné a kajánkat kérdezés nélkül.

    Mert ilyen barbár világot élünk ma...Senki nem szólna egy szót sem.
  • Bucser
    #107
    Egy gazdasági válság nem 5 perc alatt jön el és nem 5 perc alatt érik be és nem annyi alatt oldódik meg.

    De december óta az USA gazdasági motorja besült. Ez azért elég tekintélyes jele a válságnak. Mindemellett pedig megemelkedett az inflájuk.

    De csak szólok, hogy az elmúlt 15 évben túltermelési válság volt a világban amit a piacok megnyitásával és feltöltésével ellensúlyoztak. a gond az, hogy a megtermelt energia immáron nem fedezi a felnövekedett szektorok energiaigényét.

    Ergó vágni kell. a Kérdés, hogy hol fognak vágni. a fejlett országokban vagy a fejlődőekben?? én az utóbbira tenném a voksomat.

    Vagy jönnek a nyamnyamok.
  • másikisvan
    #106
    Ha az a válság igazi válság lenne, decemberben sokan fáztak volna azóta meg sokan éheznének...
  • Bucser
    #105
    A Válság már tavaly december óta megvan (az első CDS bedőlésnél) és sokkal hamarabb elkezdődött. csak azt hitték, hogy megoldották.. oszt csak tetézték a bajt.
  • másikisvan
    #104
    Mindenféleképpen egy valódi válságnál és nem egy ilyen álválságnál a valódi értékekre lesz kereslet. Ez az étel az ital a tüzelőanyag (fa).

    Mindenki észreveheti hogy ez a mai rendszer olyan mint egy hatalmas kártyavár. Nem véletlenül. Az emberek specializálódnak és egyik a másikra nagyon rá van utalva. Nem sok ember van aki egy termelési folyamatban az elejétől a végéig részt vesz.

    Kivéve pl. földművesek (akik nem feltétlen parasztok, sőt...) a (kevés) többi között. Őket igyekeznek is tönkretenni minden eszközzel. Lásd a dinnye és a meggy felvásárlási árait.

    Ezzel azt próbálják meg elérni hogy amikor kialakul a tényleges válság kevesen legyenek képesek önmagukat ellátni. Annak az esélyét szeretnék minimálisra csökkenteni hogy egy közösség önellátó lehessen. Így kiszolgáltatottá válik és egy esetleges megoldásért szinte bármit bevállal. (RFID akár)

    Szerintem ez elég világos (elég sötét...)
  • horthy
    #103
    Meddig megy ez még ???
    Ebből válság lesz !?!

    http://www.origo.hu/uzletinegyed/vilaggazdasag/20080811-ketszaz-dollaros-olajar-fenyeget.html
  • gabo91
    #102
    Köszönöm igyekezni fogok, remélem egy pár év múlva majd én is tudok hasonló tájékoztatást nyujtani az ifjuságnak.
  • Tokra
    #101
    Én is köszönöm az értékelésedet, az érdeklődésedet. Figyelmedbe ajánlom a HVG előző heti számában megjelent, erről is és annak a magyar bankrendszerre, gazdaságra gyakorolt hatását boncolgató cikkét. A tanárokhoz - a középiskolai és egyetemi tanagyagok csak és kizárólag a figyelem felkeltésre, alapozásra és a kapcsolódási pontok bemutatására tudnak szorítkozni. Ha ezt, a rendelkezésre álló rövid idő alatt elérték, úgy az eredményes volt.
    A másik része, hogy gyakorló szakemberként - az oktatók jelentős része soha nem dolgozott piaci körülmények között, a gyakorló szakemberek meg drágák, az iskolák még óraadóként sem tudják megfizetni őket.
    Ezért a TE módszered a helyes, érdekel - utánna nézek - feldolgozom - tovább lépek.
    Kívánom, hogy a többi területen is hasonlóan járj el!
    Ha szeretsz bármilyen sportot, akkor tudod, hogy mi a profik titka:
    1/ tudni kell látni a pályán (összefüggések),
    2/ a technikai tudás kötelező (a szakmai rész-területek tökéletes ismerete)
    3/ fizikai és szellemi kondi (99% munka + 1% szerencse)
    Ja, én soha nem tanítottam, de kívánom - légy profi!
  • gabo91
    #100
    Köszönöm az információkat, értetően írtad, magyaráztad el a dolgokat. Mindig nagy érdeklődésel olvasom az eféle irományokat.
    Ha nem írtad volna ezeket le lényegében semmi se tudtam volna meg a történtekről, szóval köszönöm mégegyszer is a felvilágosítást!
    Ha közgáztanárom csak fele ilyen jól magyarázna nem lenne semmi probléma...

  • Tokra
    #99
    Remélem, sikerült a történteket röviden, átláthatóan, érthetően összefoglalnom?
  • gabo91
    #98
    logikus...

  • Tokra
    #97
    A történések is mutatják, hogy a pénz bírtokosai nem rendelkeznek / rendelkezhetnek sem a befektetési, sem a szakmai oldalon teljeskörű információval/tudással a befektetési lehetőségekről. Ezért a pénzüket "kölcsön" adják a felkészültebb, tájékozottabb, erre szakosodott pénzügyi vállalkozásoknak. Azok már - a lehetőségek elemzésében - profik, de a pénzből-pénzt folyamaton kívűl, a termeléshez, az értékteremtés folyamatához nem értenek. Speciális, statisztikai adathalmazokat elemző szoftwerek értékelik a földrészek, országok, iparágak és vállalkozások gazdasági adatait és adnak jelzést "vétel"/"eladás". A rendszerek képesek vm-en mértékig előre jelezni folyamatokat, de ez nem tuti. A megjelenő gazdasági, valós tényadatokon alapuló info ezért képes percek alatt átrendezni a piacot, az árakat. A folyamatnak vannak, lesznek nyertesei/vesztesei, de a magasabb pénzügyi képzettségű, jobb számítástechnikai/anlitikai rendszerrel rendelkező emberek, szervezetek lényegesen nagyobb eséllyel lesznek eredményesek. A "játékban" kevés pénzzel, 0 munkával, megjelenik a nyerteseknél egy halom pénz, ha újra befektetik - a kerék forog tovább - újabb pénzt "termel", ha nem - a bróker, a bank, a biztosítók befektetési alapjai kifizetik a tőkét és a nyereséget, amivel lehet a boltban vásárolni. Az adott pénz, valószínűsíthetően nem a vásárlás helyén "termelte" ki önmagát, de ott jelenik meg vásárló erőként. Helyben a kereskedők biztosítják, a keresett árut, szolgáltatást(ami lehet, hogy nem az adott országból származik!). A forgalomban lévő pénz mennyisége, a fizetőképes kereslet meghatározza az árakat vagy azok növekedési ütemét. Tehát: megjelent a termelés nélküli pénz, emeli a keresletet, emeli az árakat.
    A belföldön, csak bérjövedelmekből élő embereknek ezért szívás.
    Milyen témakör/ök érdekelnek még?
  • gabo91
    #96
    Már értem...
  • Tokra
    #95
    Nem. A jelzálogkötvény kibocsátók fizetésképtelensége és a jegybanki beavatkozás között azért több idő telt el. E közben próbáltak a kis és intézményi befektetők, a vázolt gondolatmenet szerint, dönteni. Ha sokan, a brókereik tanácsát követik, ami látszatra indokolt és megalapozott, attól az még eladást, árcsökkenést - pánikot okozhat.
  • gabo91
    #94
    Semmi gond. Köszönöm a tájékoztatást, várom a folytatást.

    A végét nem anyira értem. Attól pánikoltak be az emberek, hogy a termelés, bevétel, nyereség nem nőt annak ellenére, hogy a kamatok csökkentek, ezért akartak megszabadúlni a részvényektől, kötvényektől?
  • Tokra
    #93
    Bocsi a távolmaradásért!
    A mostanihoz, először nézzük meg a fejlett piacok szereplőit - akiknél a pénz forog vagy nagy mennyiségben felhalmozódik: a nemzetállamok jegybankjai, a Bankok, Biztosítók, nyugdíjalapok, társadalmi szervezetek, alapítványok, gazdálkodó szervezetek, a lakosság. A pénz áramlásának intenzitását és az irányát a mindenkori választott kormányok, politikusok által "képviselt" prioritások, preferenciák által elfogadott, elfogadtatott jogszabályok alapvetően meghatározzák vagy választási ciklusonként módosítják. A Reagen-i többcikluson átívelő, "költségvetési reformok" (egészségügy, szoc.ellátások, oktatás, nemzetbiztonsági kiadások csökkentése)(nem ismerősek a mai hazai kulcs-szlogenekből?), a Clinton-i időre ÁH (államháztartási) töblethez vezettek - majd adómérséklést vonhattak maguk után. A többlet pénz - amit nem az amerikai jegybank szívott fel - helyet keresett magának mind az országon belül, mind a fejlődő piacokon. A legmagasabb hozamú területek a piacon, rövid és közép távon (1-3 év): az ingatlan jelzálog piac, a származékos piacok, a feltörekvő piacok - fejlődés- vagy fogyasztás generálta - pénzigénye. Az első, a legnyereségesebb, de relatíve kis kockázatú területen, a jelzálog levelek kibocsátói, akik befektetőként - ingatlanfejlesztéseket finanszíroztak, nem voltak képesek a megépült ingatlanokat a kötvények, jelzálog levelek visszafizetéshez szükséges ütemben azokat értékesíteni, hasznosítani(Lásd általános recesszió!). A kötvények, "kockázatmentes" jelzáloglevelek jegyzői - a fent felsorolt pénzbírtokosok. A jegybankok kivételével, a többi szereplő - átmenetileg - nagyon komoly likviditási(fizetési) problémákkal és egyelőre virtuális veszteségekkel van tele. A hiányukat - vagy a pénz és tőkepiacról pótolják vagy a jegybankuktól vesznek fel hitelt. Normális esetben a jegybankok emelik az irányadó kamatokat, a nemzetkormányok örömére, de most az amerikai jegybank CSÖKKENTETTE!!!
    Ezzel megnyugtatta a piacokat, olcsón átmeneti forráshoz juthat minden szereplő, nem kell fékeznie egyetlen szereplőnek sem a gazdálkodását.
    Eddig a döntésig, minden szereplő azt hitte, hogy a pénz és tőkepiac minden szereplője - a pénzszűke alapján, növekvő kamatok mellett - csökkenti termelését, bevételét, nyereségét, következésképp csökkenek a hozamok, betéti kamatok, nyereségek, osztalékok. A "befektetői" reakciók: pánik, eladás. A kínálat nőtt, az instrumentumok ára csökkent. Folyt. köv. Ha kérdésed van az okokhoz, akkor azt most tedd fel!
  • gabo91
    #92
    Hát a mostani helyzetről ha tudsz valamit. Mert persze mondják hogy gáz van stb, de engem a dolgok háttere előzménye, hatásai érdekelnének.
    Olyan dolgok mint amiket a #85-ban írtál.
  • Tokra
    #91
    A cikk és a könyv is jó, de ahhoz hogy a MA léező probléma felimeréséhez, megoldásához? eljussunk ahoz előbb a létező társadalmi rendszerek és azok működését kell szemügyre venni!!! Az állam, a Bankok, a Biztosítók, a vállalatok, az intézményrendszerek, a szolgáltatók és az egyén (az adott állam polgára) közötti kapcsolatrendszer, a pénz áramlása (közgáz tankönyvek megfelelő ábrája!) az alap. Ha a rendszerből kiveszed az "energiát", (villamos, olaj, szén, gáz stb.) mi marad és hogyan működik?! Milyen mikro- és makro-, ill. világgazdaságról vagy a pénz érték/csereértékről beszélhetünk? Mi képviselne "értéket" a továbbiakban?
  • Tokra
    #90
    Bocsi, beteg voltam és csak most olvastam el amit írtál. Mi érdekel?
    (nem vagyok tanár!)
  • ZilogR
    #89
    Találtam egy érdekes könyvet és hozzá kapcsolódóan jópár cikket weben - minden kérdezés nélkül várom a hozzászólásokat! Főként a terület ismerőitől!

    Egy cikk

    A könyv
  • Fantomlovag
    #88
    Melyik tanárnak van?
    Ezért félek attól hogy tanítsak.... Meghülyülnék :D